Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir?

Filiki Eterya Nedir?

Filiki Eterya Nedir?, Filiki Eterya Nerededir?, Filiki Eterya Hakkında Bilgi?, Filiki Eterya Analizi? Filiki Eterya ilgili Filiki Eterya ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Filiki Eterya ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Filiki Eterya Ne Anlama Gelir Filiki Eterya Anlamı Filiki Eterya Nedir Filiki Eterya Ne Anlam Taşır Filiki Eterya Neye İşarettir Filiki Eterya Tabiri Filiki Eterya Yorumu 

Filiki Eterya Kelimesi

Lütfen Filiki Eterya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Filiki Eterya İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı? Filiki Eterya Ne Demek? ,Filiki Eterya Ne Demektir? Filiki Eterya Ne Demektir? Filiki Eterya Analizi? , Filiki Eterya Anlamı Nedir?,Filiki Eterya Ne Demektir? , Filiki Eterya Açıklaması Nedir? ,Filiki Eterya Cevabı Nedir?,Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı?,Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Filiki Eterya Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı Nedir? Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Filiki Eterya Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Filiki Eterya - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Filiki Eterya

Filiki Eterya Nedir? Filiki Eterya Ne demek? , Filiki Eterya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı? Filiki Eterya Ne Demek? Filiki Eterya Ne Demektir? ,Filiki Eterya Analizi? Filiki Eterya Anlamı Nedir? Filiki Eterya Ne Demektir?, Filiki Eterya Açıklaması Nedir? , Filiki Eterya Cevabı Nedir? , Filiki Eterya Kelimesinin Anlamı?


Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir?

Filiki Eterya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filiki Eterya binası, Odessa
Filiki Eterya'nın Andı

Filiki Eterya (Yunanca: Φιλική Εταιρεία), Osmanlı Devleti'nden bağımsızlık kazanmak amacıyla bir grup Yunan'ın 1814 yılında kurmuş olduğu bir cemiyettir. Bazı kaynaklarda Etnik-i Eterya[1] olarak da geçmektedir.

Anlamı "Dostluk Cemiyeti"dir. Batı Avrupa'daki gizli mason cemiyetlerinin kuruluş ve işleyiş yöntemini benimsemişlerdir.[2] Filiki Eterya 1814 yılında Emmanuil Ksanthos, Nikolaos Skufas ve Atanasios Çakalof adlı üç Yunan tarafından, o zamanki Rusya'da günümüzde Ukrayna'nın sınırları içinde kalan Odessa (Hocabey) kentinde kuruldu. Amacı Yunan Bağımsızlık Savaşı hareketini gerçekleştirip Bizans'ı tekrar canlandırmaktı. Bu örgüt paralar toplamış, silah dağıtmış, ayaklanma için propaganda faaliyetlerinde bulunmuştur. Hareketin lideri Aleksandro İpsilanti'ydi.[3]

Filiki Eterya'nın lideri Aleksandros İpsilantis

Bu kararlarda birleşen derneğin merkezi Manya idi. Merkez 1818 yılında İstanbul'a taşınmıştır.[4] 12 Nisan 1820 tarihinde yapılan toplantıda, derneğin başına Çar I. Aleksandr'ın yaveri Aleksandros İpsilantis getirildi. 1820 yılına gelindiğinde cemiyetin 200.000 üyesinin bulunduğu bilinmektedir.[5] Eflak-Boğdan hareketlerinde, Mora (1821) ve Girit ihtilallerinde (1897) etkin rol oynayan Filiki Eterya, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılma döneminde asıl amaçlarından saparak "Megali İdea" (Büyük Yunanistan) fikrini savunarak emperyalist bir nitelik kazanmışlardı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Enver Ziya Karal, Osmanlı Tarihi V. Cilt Nizam-ı Cedid ve Tanzimat Devirleri (1789-1856). Türk Tarih Kurumu. 2017. ss. 109, 110. 
  2. ^ Hatipoglu, M., (1988), Yunanistan'daki Gelişmelerinin Işığında Türk-Yunan İlişkilerinin 101 Yılı (1821-1922),Türk Kültürünü Ars.Ens. Yay., Ankara.
  3. ^ Fahir Armaoğlu, 19. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Alkım Yayınları, Ankara 1995 s.169
  4. ^ Ali Fuat Örenç, Balkanlarda İlk Dram Unuttuğumuz Mora Türkleri. Babıali Kültür Yayıncılığı. Şubat 2020. s. 24. 
  5. ^ Ali Fuat Örenç, Balkanlar'da İlk Dram Unuttuğumuz Mora Türkleri ve Eyaletten Bağımsızlığa Yunanistan. Babıali Kültür Yayıncılığı. s. 25. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]


Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Nedir? :Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? ile ilgili Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Ne Demektir? Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Açıklaması Nedir? Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Cevabı Nedir? Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Açıklaması? :Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Gerçek mi? :Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? ile ilgili Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Hakkında? :Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? ile ilgili Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Filiki Eterya nedir?, Filiki Eterya anlamı nedir?, Filiki Eterya ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
FloraBase, I. Dagobert, Sakaryada 2014 Türkiye yerel seçimleri, DIA (müzik grubu), Tür kompleksi, George Smoot, Işın Karaca, Nicel sayı, Işıkveren Tren İstasyonu, Atlante FC, Do It Amazing, Işık Üniversitesi, Işıkçılar Cemaati, Anne, Tam hareketli video, Iğdır Üniversitesi, Lale Bulutsusu, Andican olayları, PINK (Victorias Secret), Kamuran Yüce, Gıpta, Dize, 2010 Fransa Kupası Finali, Tatlandırıcı, Diane Warren, Vulpes rueppelli, Zümrüdü anka, Gotlar, Hyperion (uydu), Jeon Boram, Milenyum, Voyage Century Online, Kim Namjoo, Awaji Adası, Oh Hayoung, Dia (grup), Huzurkent Tren İstasyonu, Antonio Candreva, Nicella, VEON, Huzur, Ümraniye, Archibald Vivian Hill, Njörun, Tryptamine, Disney Channel Türkiye, Ali Rıza İmamifer, Yoksulluk, Huzur, Simülakrlar ve Simülasyon, Hanjin, Huygens (uzay aracı), Romanos Lekapenos, Selenocosmia hasselti, Lepus saxatilis, David Aganzo, Huts, Golden age hip hop, Hussit savaşları, Epifenomenalizm, Kalkojen, Nogizaka46, Land Rover, Pamela H. Smith, Hush Little Baby (Wretch 32 şarkısı), Punk rap, Francis Coquelin, Pastafaryanizm, Bilgisayar terminali, Virbhadra Singh, Ryakuō, İsmail Hakkı Musa, Alex Telles, 1025, Huri, Fatımanın Eli, Hur ve Biyabanek şehristanı, Slayer, IPhone 6, İPhone 6, Castelão (Ceará), Hurşit Tolon, Hartford County, Patrice Chéreau, Hurşit Adası, Hurûf’îyye, João Pereira, Saklı, Sivas, Charlevoix, G Katigorias, II. Abbas Hilmi Paşa, Hurûfilik, Humus Sancağı, Bristol, Connecticut, Dodurga, Çerkeş, Manuel Noriega, Chris Murphy, Hayri Mumcuoğlu, Humerus, Faz diyagramları, Venezuela Futbol Federasyonu,
Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?,