Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir?

Dominika Nedir?

Dominika Nedir?, Dominika Nerededir?, Dominika Hakkında Bilgi?, Dominika Analizi? Dominika ilgili Dominika ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Dominika ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Dominika Ne Anlama Gelir Dominika Anlamı Dominika Nedir Dominika Ne Anlam Taşır Dominika Neye İşarettir Dominika Tabiri Dominika Yorumu 

Dominika Kelimesi

Lütfen Dominika Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Dominika İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Dominika Kelimesinin Anlamı? Dominika Ne Demek? ,Dominika Ne Demektir? Dominika Ne Demektir? Dominika Analizi? , Dominika Anlamı Nedir?,Dominika Ne Demektir? , Dominika Açıklaması Nedir? ,Dominika Cevabı Nedir?,Dominika Kelimesinin Anlamı?,Dominika Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Dominika Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Dominika Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Dominika Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Dominika Kelimesinin Anlamı Nedir? Dominika Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Dominika Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Dominika Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Dominika - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Dominika

Dominika Nedir? Dominika Ne demek? , Dominika Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Dominika Kelimesinin Anlamı? Dominika Ne Demek? Dominika Ne Demektir? ,Dominika Analizi? Dominika Anlamı Nedir? Dominika Ne Demektir?, Dominika Açıklaması Nedir? , Dominika Cevabı Nedir? , Dominika Kelimesinin Anlamı?


Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir?

Dominika

Koordinatlar: 15°18′K 61°23′B / 15.300°K 61.383°B / 15.300; -61.383
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dominika
Commonwealth of Dominica (İngilizce)
Dominika Topluluğu
Slogan
"Après Bondie, C'est La Ter"  (Antillean Creole)
"İyi Tanrı'nın ardından Dünya"
"Après le Bon Dieu, c'est la Terre"
Dominika haritadaki konumu
Başkent
ve en büyük şehir
Roseau
15°18′K 61°23′B / 15.300°K 61.383°B / 15.300; -61.383
Resmî dil(ler)İngilizce
Tanınan bölgesel dil(ler)Fransızca
Etnik gruplar
(2001)
DemonimDominikalı
HükûmetCumhuriyet
• Devlet Başkanı
Sylvanie Burton
• Başbakan
Roosevelt Skerrit
Tarihçe 
• Bağımsızlık (Birleşik Krallık'tan)
3 Kasım 1978
Yüzölçümü
• Toplam
754 km2 (184.)
• Su (%)
1,6
Nüfus
• 2018 tahminî
71.625 (204..)
• 2011 sayımı
71.293[1]
• Yoğunluk
105/km2 (95.)
GSYİH (SAGP)2020 tahminî
• Toplam
855 milyon $ (179.)
• Kişi başına
12.083 $[2] (98..)
GSYİH (nominal)2020 tahminî
• Toplam
545 milyon $ (186.)
• Kişi başına
7.709 $[2] (74.)
İGE (2019)artış 0.742[3]
yüksek · 94.
Para birimiDoğu karayip doları (XCD)
Zaman dilimiUTC–4
Trafik akışısol
Telefon kodu+1-767
İnternet alan adı.dm
Dominika haritası

Dominika (İngilizceDominica), resmî adıyla Dominika Topluluğu, Karayipler'de bir ada ülkesidir.[4] Başkenti Roseau adanın batı kıyısındadır.[5] Coğrafi olarak Küçük Antiller'in güneyini oluşturan Rüzgârüstü Adaları'nda bulunur.[5] Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinik bulunur.[5] Dominika'nın yüzölçümü 750 km², en yüksek noktası 1447 m'lik Morne Diablotins'tir. 2011 verilerine göre adada 71.293 kişi yaşamaktadır.[1]

Adanın ilk yerleşimcileri 5. yüzyılda Güney Amerika'dan göçen Aravaklardır. Karayip halkı 15. yüzyıla kadar bölgedeki hakim güç oldu. Kolomb adayı 3 Kasım 1493'te keşfetti. Ardından Avrupalılar adayı sömürgeleştirdiler. Dominika 1690'lardan 1763'e dek Fransızların elindeydi. Fransızlar kahve plantasyonlarında çalıştırmak üzere Batı Afrika'dan köleler getirdiler. Büyük Britanya, Yedi Yıl Savaşı'nın ardından 1763'te adayı kontrolüne aldı. Bu dönemde İngilizce Dominika'nın resmi dili oldu. Ada 1978'de bağımsızlığını kazandı.

Dominika doğal güzelliklerinden dolayı "Karayipler'in Doğa Adası" olarak adlandırılır.[6] Ada, Küçük Antiller'in en gencidir ve hâlen jeotermal-volkanik faaliyetlerle oluşumu sürmektedir. Bu nedenle dünyanın en büyük ikinci sıcak su kaynağı olan Boiling Gölü ülkenin güneyinde yer alır. Adada ayrıca birçok nadir bitki, hayvan ve kuş türüne ev sahipliği yapan dağlık yağmur ormanları bulunmaktadır. Adanın batı kıyıları kuraktır, iç kesimler ise yoğun yağış alır. Emperyal amazon olarak da bilinen sisserou papağanı sadece Dominka'da bulunur ve adanın millî kuşudur. Mor bir sisserou ülke bayrağında simgelenmiştir ve bu Dominika bayrağını mor renk içeren iki ülke bayrağından biri (diğeri Nikaragua) yapmaktadır.[7] Ülke İngiliz Milletler Topluluğu, Birleşmiş Milletler, Amerikan Devletleri Örgütü ve Bağlantısızlar Hareketi üyesidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kristof Kolomb, 1493’te keşfettiği bu adaya Dominika adını verdi. İspanyol ve Fransızların egemenliğinde kaldı. 1763’te İngilizlerin eline geçti (Paris Antlaşması). 1967’de Birleşik Krallık'ta kabul edilen "1967 İlişkili Devlet Yasası" gereğince, anayasası ve dolayısıyla iç yönetimi üzerinde tam kontrole sahipken, Birleşik Krallık dış ilişkiler ve savunma sorumluluğunu korudu. Dominika, 3 Kasım 1978’de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını elde etti. Ülkede süregelen şiddet ve siyasi istikrarsızlık ortamı, kronik az gelişmişliğe bağlıdır. Bunda, sık sık yaşanan ve büyük yıkımlara yol açan kasırgaların da (Ağustos 1979) önemli payı vardır. 1980’deki genel seçimler muhafazakârların zaferiyle sonuçlanmış, iki darbe girişimi sonrası siyasi yaşam karışmıştır. Dominika, İngiliz Milletler Topluluğu, Birleşmiş Milletler ve Karayip Topluluğu’na üyedir. Küba, Venezuela, Bolivya ve Nikaragua'nın içinde yer aldığı ALBA'nın üyesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada, volkanik kökenlidir. Verimli topraklara ve dünyanın ikinci büyük kaynar gölüne sahiptir. Adanın omurgasını oluşturan yüksek sırttan, kıyı şeridine doğru birkaç ırmak iner.

İklim ve bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Zengin volkanik toprakta yetişen sık tropikal bitki örtüsü, adanın beşte ikisini kaplar. İklimi sıcak ve nemlidir. Topraklarının ancak onda biri ekilebilir durumdadır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dominikalıların büyük çoğunluğu Afrika kökenlidir. Avrupa kökenli azınlık (Fransız ve İngiliz sömürgecilerin torunları ve İrlanda kökenli bazı kişiler) ile birlikte artan karma bir nüfus vardır ve az sayıda Lübnanlı, Suriyeli ve Asyalı yaşamaktadır. Dominika, aynı zamanda, komşu adalardan imha edilen veya sürülen Kolomb öncesi yerli Kalinago (daha önce Caribs olarak da bilinir) nüfusu olan tek Doğu Karayip adasıdır. 2014 itibarıyla 3.000'den fazla Kalinago kalmıştır. Dominika'nın doğu kıyısındaki sekiz köyde yaşamaktadır.

Dominika'nın nüfus artış hızı, öncelikle diğer ülkelere göç nedeniyle çok düşüktür. 21. yüzyılın başlarında, en popüler ülkeler için göçmen sayıları şu şekildedir: Amerika Birleşik Devletleri (8.560), Birleşik Krallık (6.739), Kanada (605) ve Fransa (394).

Dominika, 1832'de kısmen Leeward Adaları federal kolonisine entegre edildi. Daha sonra 1871'de Leeward Adaları Federasyonu'nun tam bir parçası oldu. Başından beri, daha önce Dominika, federasyonun diğer daha İngilizce konuşan adalarının siyasi veya kültürel geleneklerinde hiçbir rol oynamamıştı. Şimdi, bir Leeward Adası olarak, binlerce dönüm ormanlık topraklanmamış araziye sahip bu çok daha büyük bölge Montserrat ve Antigua halkına açıktı. 20. yüzyılın başında, Rose'un limon suyunu üreten Rose's Company, ürününe olan talebi, ürünü Montserrat'tan tedarik etme yeteneğinden daha fazla gördü. Bu duruma verdikleri yanıt Dominika'ya toprak satın almak ve Montserrat çiftlik işçilerini yer değiştirmeye teşvik etmekti. Sonuç olarak, Dominika, Wesley ve Marigot'ta iki dil topluluğu vardı.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dominika, 1993 yılından bu yana kendi yatırım programı ile vatandaşlık programına sahiptir. Bu yatırımların şu an hükûmetin toplam gelirinin %16'sını oluşturduğu düşünülmektedir.[8] 1 Şubat 2017'de yayınlanan Arton Capital'in Arton Endeksi'nde, yatırım programlarıyla ikamet ve yatırım programlarıyla vatandaşlık programlarının dahil olduğu toplam on iki programdan ikinci seçilmiştir.[9]

Plantasyonlar (muz, kakao, yeşil limon, kopra, vanilya), ponza ve balıkçılıkla birlikte temel geçim kaynaklarını oluşturur. Gıda maddeleri ithal etmek durumundadır. Ekonomik büyümenin temelini turizm oluşturur.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaban hayatın korunduğu Morne Trios Pitos Ulusal Parkı, turistlerin gözde uğrak yeridir.

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dominika Ekonomik Vatandaşlık Programı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "2011 POPULATION AND HOUSING CENSUS" (PDF). Dominica.gov.dm. 15 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2017. 
  2. ^ a b "Report for Selected Countries and Subjects". www.imf.org. 29 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2021. 
  3. ^ Human Development Report 2020 The Next Frontier: Human Development and the Anthropocene (PDF). United Nations Development Programme. 15 Aralık 2020. ss. 343-346. ISBN 978-92-1-126442-5. 15 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Aralık 2020. 
  4. ^ "Dominica's Constitution of 1978 with Amendments through 1984". Constitute. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
  5. ^ a b c Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  6. ^ P. C. Evans & L. Honychurch, Dominica: Nature Island of the Caribbean 24 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Hansib (1989).
  7. ^ "Country Flags With Purple". World Atlas. 21 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2019. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2020. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2020. 

Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Nedir? :Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? ile ilgili Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Ne Demektir? Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Açıklaması Nedir? Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Cevabı Nedir? Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Açıklaması? :Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Gerçek mi? :Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? ile ilgili Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Hakkında? :Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? ile ilgili Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? burada bulabilirsiniz. Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Dominika nedir?, Dominika anlamı nedir?, Dominika ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Yengeç (takımyıldız), London, Schefflera brenesii, Multipeniata, Schefflera brevipes, Schefflera capitata, Schefflera calycina, Schefflera capixaba, İndüktör, Schefflera concolor, Ganiefendiçiftliği, Erzincan, Schefflera catensis, Zixing, Schefflera macphersonii, Espriler ve Bilinçdışı İle İlişkileri, Joël Batteux, Avon Nehri, Dan Dan, Emiroğlu, Pazarcık, Jhansi, The Sims 3, Sicilya (thema), St. Lawrence Adası, Isaac Díaz, Batı Çalukya İmparatorluğu, Dermochelyidae, Schefflera maduraiensis, Schefflera marlipoensis, Schefflera meiurophylla, İbni İshak, Schefflera myrianthella, Schefflera microcephala, Schefflera nephelophila, Schefflera oblongifolia, Kosuke Okanishi, The Fragile Art of Existence, Schefflera pachycephala, Yelp, 1992 Olimpiyat Oyunları, Seaton, Rutland, Üç İmparatorluk, NGC 4608, Üç parmaklı bıldırcın, Sayılar teorisi, Führermuseum, 2008 Amerika Birleşik Devletlerinin İstanbul Başkonsolosluğu saldırısı, Sermaye şirketi, 2008 FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu Ödülü, Schefflera pachyphlebia, Osman Durmuş, Schefflera palawanensis, Schefflera paniculitomentosa, Schefflera pauciradiata, Schefflera pentadactyla, Roland Joffé, LinkedIn Learning, Öncü parti, FK Donji Srem, Sürü, Malakolog, Kristal Silva, Ön sevişme, Dario Campeotto, Pervin Par, Öldürücü doz, Cinsel rüşt yaşı, Grand Stade Lille Métropole, Arne Jacobsen, Öküz Mehmed Paşa, Doyran Muharebesi, Eupatoriopsis, Avraam Papadopulos, Yuri Bogolyubski, Schefflera rotundifolia, Schefflera plurispicata, Schefflera planchoniana, Tibellus zhui, Schefflera pseudocandelabrum, Schefflera quadripetala, Schefflera rhynchocarpa, Schefflera salweenensis, Schefflera schizophylla, Domagoj Bradarić, Sırbistan Radyo Televizyonu, Philip Freneau, Kimyasal Silahlar Konvansiyonu, Premack ilkesi, Península de Setúbal, Çinli Köylüler ve İşçiler Demokrat Partisi, Yapı sektörü, Schefflera sibayakensis, Schefflera schumanniana, Yapay yaşam, Schefflera sessiliflora, Pagan Han, Millî marşı, Don Bragg, Hirsutizm, Schefflera steyermarkii, Árpád Szakasits,
Neşe Kangüleç Kimdir?, Dilan Kunt Ayan Kimdir?, Orkun Şıktaşlı Kimdir?, Suat Yıldız Kimdir?, Gürhan Özcan Kimdir?, Mehmet Özdağ Kimdir?, Mehmet Koç Kimdir?, Nazan Güneysu Kimdir?, Ayten Kordu Kimdir?, Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi Kimdir?, Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kimdir? Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Nereli Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kaç Yaşında?, Mustafa Yeşilyurt Kimdir?, İsmail Cavga Kimdir?, Hasan Eryılmaz Kimdir?, Mehmet Karaman Kimdir?, Murat Çan Kimdir?, Nurettin Karadeniz Kimdir?, Özer Özçınar Kimdir?, İbrahim Baykan Kimdir?, Menije Nur Özcan Kimdir?, Ali Fethi Gürler Kimdir?, Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?,