Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir?

Dobby Nedir?

Dobby Nedir?, Dobby Nerededir?, Dobby Hakkında Bilgi?, Dobby Analizi? Dobby ilgili Dobby ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Dobby ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Dobby Ne Anlama Gelir Dobby Anlamı Dobby Nedir Dobby Ne Anlam Taşır Dobby Neye İşarettir Dobby Tabiri Dobby Yorumu 

Dobby Kelimesi

Lütfen Dobby Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Dobby İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Dobby Kelimesinin Anlamı? Dobby Ne Demek? ,Dobby Ne Demektir? Dobby Ne Demektir? Dobby Analizi? , Dobby Anlamı Nedir?,Dobby Ne Demektir? , Dobby Açıklaması Nedir? ,Dobby Cevabı Nedir?,Dobby Kelimesinin Anlamı?,Dobby Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Dobby Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Dobby Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Dobby

Dobby Kelimesinin Anlamı Nedir? Dobby Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Dobby Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Dobby - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Dobby - Oranlamak Dobby - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Dobby - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Dobby - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Dobby - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Dobby

Dobby Nedir? Dobby Ne demek? , Dobby Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Dobby Kelimesinin Anlamı? Dobby Ne Demek? Dobby Ne Demektir? ,Dobby Analizi? Dobby Anlamı Nedir? Dobby Ne Demektir?, Dobby Açıklaması Nedir? , Dobby Cevabı Nedir? , Dobby Kelimesinin Anlamı?


Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir?

Harry Potter'daki büyülü yaratıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dobby sayfasından yönlendirildi)
The Griffin Stairwell (6973083800).jpg

J. K. Rowling'in Harry Potter serisinde geçen sihirli yaratıkların listesidir. Bu listede cincüceler, evcinleri, kurt adamlar, testraller ve tek boynuzlu atlar bulunabilir. Bunlar kitapta genellikle az ama önemli roller üstlenirler.

Tanınmış yaratıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Atadamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Centaur (Harry Potter Studio Tour - July 2013).jpg

Harry Potter serisinde atadamlar (Centaurlar) insanlardan daha fazla akıllı olduğu iddia edilen vahşi yaratıklardır. Seride geçen atadam isimleri

  • Firenze
  • Bane
  • Magorian
  • Ronan

Ev cinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev Cinleri zengin büyücü evlerinde yaşar. Bir çeşit köledirler. Ancak efendileri onlara giysi veya onların kullanabileceği bir hediye verirlerse özgür olurlar. Şu ana kadar kitaplarda karşımıza çıkan ev cinleri şunlardır:

Ayrıca ev cinleri için 4.Kitapta Hermione E.R.İ.T'i (Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu) kurmuştur. Ron ile evlendikten sonra da bunu ilerletip başına geçmiştir.

Hayaletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayaletler, Harry Potter'da ikinci bir ana rol üstlenirler, genel olarak yol gösterici ve danışmandırlar. Geleneksel hayalet hikâyelerinden farklı olarak, bu hayaletler korkutucu ve iğrenç değildir, ve çoğu ana karakterlere yardım gerektiğinde danışmanlık yapar. Hayaletler romanda gri ve saydam olarak tasvir edilmiştir. Uçabilirler; duvarlar, masalar ve diğer katı objelerin içinden geçebilirler, fakat bununla birlikte fiziksel olarak bazı becerileri vardır, ve dış dünyadan etkilenebilirler. Mızmız Myrtle, örnek olarak, kendi tuvaletinde suyu sıçratabiliyordu.(Harry Potter ve Sırlar Odası) Hayaletler sihir ve lanetlerden etkilenirler fakat bu durum canlılara göre daha azdır. Harry Potter'da sadece büyücüler ve cadılar hayalet olur.

Harry Potter isimleri bilinen hayaletler:

Testraller[değiştir | kaynağı değiştir]

Thestral (The Making of Harry Potter).jpg

Testraller ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda karşımıza çıkar. Testralleri görebilen insanlar herhangi birinin ölümünü görmüş insanlardır. Hogwarts'ta arabaları çekerler. Çok iyi yön duyguları vardır. Testrallere gidilecek yerin adının söylenmesi yeterlidir, onlar isteyeni istediği yere götürebilir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry, Hermione, Ron, Ginny, Luna ve Neville'i Londra'daki Sihir Bakanlığı'na testraller götürmüşlerdir. Boş ve ölü bakan gözleri vardır. Vücutlarında hiç yağ ve kas bulunmaz sadece kemikleri ve derileri vardır. Koyu renkli derileri kemiklerine yapışıktır ve tüm kemikleri sayılabilir. Bu yaratık bir pegasus türüdür. Büyük ölçülerde yarasa kanadına benzeyen kanatları vardır. Büyücüler genellikle bu yaratığı sevmezler. Çünkü ölümü çağrıştırır. İngiltere'de testralleri ehilleştirmiş tek kişi Hagrid'dir.

Inferius[değiştir | kaynağı değiştir]

Inferius (çoğul:Inferi) Harry Potter kitap/film serisindeki yaratıklardan biridir. Aslında Inferiuslar ölü bedenlerdir fakat kara büyü kullanılarak canlandırılırlar. Onu yaratan büyücü veya cadı tarafından bir kukla gibi kullanılırlar. Mağaralarda özel görev alırlar. Zombilerin bir çeşidi olarak da düşünülebilir. Eskiden Lord Voldemort Inferiusları hizmetkârları olarak kullanmıştır. Sadece ateş ile durdurulabilirler. İsimlerinin kaynağı Yunan ölüm tanrısı Hadestir. Hades'in takma ismi Inferidir.

Tekboynuzlu at[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekboynuzlu atların (Unicorn) kanını içenler hangi durumda olurlarsa olsunlar o an için hayatta kalırlar, ama o kadar saf bir canlı öldürülmüştür ki kanı içenlerin dudaklarına kan değdiği andan itibaren lanetli bir hayat geçirirler. Felsefe Taşı kitabında Voldemort bir unicorn öldürmüştür ve kanını içmiştir.

Ruh Emiciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruh Emiciler insanların en güzel anılarıyla beslenirler. İlk defa "Harry Potter ve Azkaban Tutsağı"nda görülmüşlerdir. Onları durdurmanın tek yolu Patronus büyüsüdür. Bu büyüyü yapmak için en mutlu anıyı hatırlamak gerek.

Harry'ye Patronus büyüsünü Remus J. Lupin öğretmiştir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Peeves[değiştir | kaynağı değiştir]

Peeves, yıkım ve kaostan hoşlanan bir Hogwarts hortlağıdır.

Özellikle Argus Filch ondan nefret eder. Onu okuldan attırabilmek için bir sebep arar. Peeves sorun çıkarmada bir numaradır. Koridorlara tuzaklar kurar, öğrencilere eşyalar atar. Ama Harry Potter ve Sırlar Odası'nda, Harry Argus Filch'in odasındayken, Neredeyse Kafasız Nick'in yönlendirmesiyle, onların üst katındaki odada bir dolabı devirip, Harry'i cezadan kurtarmıştır. Peeves sadece serinin kitaplarında geçmektedir, filmlerde yoktur. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda kaos yaratmada zirve yapmıştır, ayrıca yine bu kitapta Fred ve George Weasley okulu terk ederken arkalarından selama durmuştur. Peeves bazen öğretmenlerin bile dediğini yapmayabilir ama Dumbledore ve Slyterin'nin Hayaleti Kanlı Baronun dediklerini yapar. Bunun yanında Harry Potter'a yazdığı şarkıları da oldukça ona özgüdür:

  • Ah Potter, seni katır (Harry Potter ve Sırlar Odası)

Ah Potter, seni katır, ah sen neler yaptın?
Öğrencileri öldürdün de bunu marifet sandın.

  • Ah, küçük kaçık çocuk (Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı)

Ah, küçük kaçık çocuk, herkes onu havlar sanır,
Kimi üzülmüş sanır da anlayışlı davranır,
Peeves'cik doğrusunu bilir, der ki o bir çılgındır.

  • Çekişme didişme varsa (Harry Potter ve Melez Prens)

Çekişme didişme varsa, dert varsa eğer
Peeves'ciği çağır, daha da beter eder!

Pigwidgeon[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter serisinin unutulmaz Karakteri Ronald Weasley'nin baykuşudur. Bu baykuşu ona Harry'nin vaftiz babası olan Sirius hediye etmiştir. Oldukça küçümen ve yaramaz bir baykuştur. Uçarken tizce öter ve havada sürekli döner.

Fawkes[değiştir | kaynağı değiştir]

Dumbledore's Office (Fawkes).jpg

Fawkes, Albus Dumbledore'un anka kuşudur.

Harry'e (özellikle 2. kitapta) çok yardım etmiştir. Sırlar Odası'nda ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry Potter'ın Voldemort'tan kaçmasına ve Albus Dumbledore'un Azkaban'a gitmemesi için okuldan kaçmasına yardım etmiştir. Fawkes anka kuşu olduğu için küllerinden tekrar doğabilir. Anka kuşu Fawkes, Dumbledore öldükten sonra Hogwarts arazisinde eşi duyulmamış güzellikte bir şarkıyla üzüntüsünü belirtmiş daha sonra sahibinin ölümüne dayanamayarak Hogwarts'ı terk etmiştir. Kitapta bu kısım "Anka'nın Matemi" bölümünde yer almış fakat filmde bu sahneye yer verilmemiştir. Ayrıca göz yaşlarının iyileştirici bir etkisi vardır(2. kitapta Harry'i bu sayede kurtarmıştır) ve Harry'nin asasının özünde Fawkes'ın teleği bulunmaktadır. Dumbledore'a büyük bir sadakat duyar ve onu çok sever, Dumbledore da, Fawkes'a oldukça değer vermiştir.

Dobby[değiştir | kaynağı değiştir]

Dobby (Harry Potter)-body.jpg

Dobby, Harry Potter'ın 2. sınıftayken, hayatını kurtarma girişimi sırasında tanıştığı ev cini.

Tenis topu büyüklüğünde gözleri, uzun kulakları vardır. Dobby, Harry Potter tarafından özgür bırakılmadan önce Malfoy ailesine hizmet ederdi. Diğer ev-cinlerinin aksine Dobby özgürlüğünün peşinde koşan bir ev-ciniydi. İlk defa Harry'nin yaşadığı eve geldiğinde ona Malfoyların sırrını verdiği için sürekli kendini cezalandırır, döverdi. Harry onun çok ağır koşullar altında çalıştırıldığını ve sürekli cezalandırıldığını bildiği için onu Lucius Malfoy'un hizmetinden çıkarmak adına Lucius Malfoy'un ona giysi vermesini sağlar ve onu özgürlüğüne kavuşturur. Dobby'nin Harry Potter'a büyük bir bağlılığı vardır, Harry onu özgür bıraktığında bu bağlılık daha da artar. Ona hizmet etmek Dobby'yi çok mutlu eder. Artık özgür bir ev cini olmasına karşın Harry Potter'a yardım etmek için elinden gelen çabayı gösterir. Fakat onun yardımları genellikle felaketle sonuçlanır. Harry Potter ve Sırlar Odası'nda Lucius Malfoy yüzünden Sırlar Odası'nın tekrar açılacağını bildiği için, Harry'nin Hogwarts'a gitmesini engellemeye çalışır. Şapkalara ve çoraplara bayılır. Hermione'nin ördüğü bütün şapkaları o almıştır. D.O toplantıları için ihtiyaç odasını bulmuştur (Filmde Neville Longbottom bulmuştur). Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda, Harry ve arkadaşlarını Malfoy'ların malikanesinden buharlaştırırken Bellatrix Lestrange tarafından atılan bir bıçak ile öldürülür.

Dobby her zaman Dumbledore ve Harry'ye sadık kalmıştır. Harry Dobby öldüğünde çok üzülür, ona yakışır şekilde bir mezar kazar ve onu ait olduğu yere bırakır.

Kreacher[değiştir | kaynağı değiştir]

Kreacher, Black ailesinin ev ciniydi.

Hayatının amacı başının kesilip tıpkı annesininki gibi bir plakaya konmasıdır. Çok yaşlı görünen Kreacher'ın derisi vücuduna birkaç beden bol gibi gibi durur. Diğer ev cinleri gibi kel olmasına rağmen, yarasalarınkine benzeyen kocaman kulaklarından beyaz kıllar fışkırır. Kan çanağından farksız soluk gri rengi gözleri ve domuzlarınkine benzeyen iri bir burnu vardır. Peştamal gibi beline bağlanmış pis bir paçavra dışında tamamen çıplak dolaşır. Kambur bir şekilde ayaklarını sürüyerek, kurbağa gibi kalın ve boğuk sesiyle mırıldanarak ortalarda dolaşır. Mırıldanmalarını duyarak kendisine kızacaklarından hiç korkmaz. Hatta zaman zaman duymaları için bu şekilde mırıldanır. Mrs.Black'e aşırı bağlılığı nedeniyle, Sirius Black evde temizlik yapmaya kalktığında elinden geldiğince birçok eşyayı gizli gizli kendi yerine taşır. Sirius'u her ne kadar sevmese de ona karşı gelme cüretini gösteremez. Black ailesinin son ferdi olan Sirius Black 12 yıl Azkaban'da kalınca evde tek başına kalan Kreacher bu süre zarfında portredeki Mrs.Black'ten emirler alıp tek başına konuşmuştur. Mırıldanmalar da buradan gelse gerek. Sirius, Krecaher'den nefret etse bile Zümrüdüanka Yoldaşlığı hakkında bildiklerinden dolayı onu evden kovamamaktadır. Bodrum katındaki mutfaktan geçilen kilerin olduğu yerde kirli bir kapıdan girilen yüklükte kalmaktadır. Yüklüğün büyük bir kısmın kaplayan eski moda bir kazanın altında kendine bir yer yapmıştır. Kazanın altından geçen borularla yer arasındaki yarım metrelik boşlukta türlü türlü paçavralar ve eski kokmuş battaniyeler yığılmıştır. Belli ki geceleri Kreacher burada yatmaktadır. Geri kalan boşlukta ise Sirius'un evi temizlerken attığı aileye ait eşyalar ve yemek kırıntıları bulunmaktadır.

İlk kez Harry'nin okuldaki beşinci sınıfına geçeceği yaz tatilinde geldiği Grimmauld Meydanı, 12 Numara'da ortaya çıkmıştır. Bu ev Harry'nin vaftiz babası Sirius Black'in evidir; ancak Black bir kaçak olduğundan ve diğer yoldaşlık üyelerinin evleri uygun olmadığından yoldaşlık bu evde toplanmaktadır. Yoldaşlık'ta Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenler'inin durdurulması gibi konular konuşulduğu için Kreacher birçok gizli bilgiyi bilmektedir. Ayrıca bazı yoldaşlık üyeleri safkan olmadığı için sürekli onları kovmaya çalışmaktadır; çünkü ev cini, Black soyunun büyücüler arasındaki en saf soylardan biri olduğunu savunmaktadır ve bu eve safkan olmayanların girmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Kreacher, Yoldaşlık döneminde Sirius Black dışında başka efendilere de hizmet etmektedir. Black ailesinden saygı duyduğu Black'in küçük kuzeni olan Narcissa Malfoy'a Yoldaşlık planları ve yaşadıkları yer haricinde önemsiz gibi görünen diğer bilgileri vermekten çekinmemiş, dolayısıyla Voldemort'un Harry için en önemli kişinin Sirius Black olduğunu öğrenmesine neden olmuştur. Bu açıklamaları Harry'nin başının belaya girmesine neden olmuştur.

Beşinci yılın sonlarına doğru bakanlıktaki karmaşada Sirius'un, büyük kuzeni Ölüm Yiyen Bellatrix Lestrange tarafından öldürülmesinin ardından Kreacher ve Grimmauld Meydanı, 12 Numara artık akrabalık bakımından Bellatrix'indir. Ancak Sirius, Harry'yi çok sevdiği için cini ve evi Harry'ye miras olarak bırakır. Bu da Kreacher'in Harry'ye itaat etmesiyle anlaşılır fakat Harry, ona gerek duymadığından, onu Hogwarts yemekhanesinde çalışmak üzere görevlendirir. Böylece orada bulunan öbür ev cinleri de ona göz kulak olabilecektir.

Kreacher her ne kadar Harry'nin vermiş olduğu emirleri yerine getirmeye çalışsa da, Harry gibi bir efendisi olduğu için utanç duymaktadır. Hele ki Harry kendisinden, eski hanımının safkan kardeşinin torununun torununu olan Draco Malfoy'u gizlice izleme görevi verince çılgına dönmüş ama çaresiz uygulamak zorunda kalmıştır.

Harry, Ron ve Hermione Kovuk'taki baskından sonra 12 Numara'ya geri döndüklerinde Kreacher tekrar ortaya çıkar. Orada onlara hizmet eder, ayrıca aile hatıraları, R.A.B (Regulus Arcturus Black) ve hortkuluk hakkında da bilgi verir. Harry ona sahte hortkuluğu eski efendilerinden bir hatıra olarak saklaması için verir. Bununla birlikte Kreacher, üç arkadaşın ev cinleri ve diğer sihirli yaratıklara karşı diğer büyücülerden çok farklı yaklaştıklarını, onlara değer verdiklerini fark etmesini sağlayacak konuşmalarına şahit olur ve Harry'e karşı tavrını değiştirir. Onlara severek hizmet etmeye başlar ve hatta hikâyenin sonunda Hogwarts Savaşı'nda Hogwarts'taki bütün ev cinlerini de etrafına toplayarak Harry'nin yanında savaşa katılır.

Crookshanks[değiştir | kaynağı değiştir]

Crookshanks, Hermione Granger'ın kedisidir. Yarı mıncıktır. Crookshanks ilk olarak Azkaban Tutsağı kitabında görünür. Bu kitapta Hermione, Crookshanks'i Diagon Yolu'ndaki Magical Menagerie'den satın alır (1993). Çok zeki bir kedi olarak tasvir edilmiştir. Ron'un faresi Scabbers'ın bir animagus olduğunu fark etmiştir, bu yüzden özellikle Scabbers'ı kovalar. Azkaban Tutsağı'ndan sonra Ateş Kadehi, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Melez Prens ve Ölüm Yadigarları kitaplarında görünmüştür. Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabındaki Zümrüdüanka Yoldaşlığı evinde Harry ve arkadaşlarının, sırları öğrenmesini engellemiştir.

Hedwig[değiştir | kaynağı değiştir]

The Making of Harry Potter 29-05-2012 (7527501882).jpg

Hedwig, Harry Potter'ın kar beyazı renkli baykuşudur. Kehribar renginde gözleri vardır ve oldukça zekidir. Bu baykuşu ona Diagon Yolu'ndan Rubeus Hagrid almıştır.

Kuş genellikle posta aracılığı ile kullanılıyor olsa da Harry Potter için çok önemlidir. Ancak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Privet Drive'da Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve Ölüm Yiyenler arasındaki bir çatışmada bir Avada Kedavra lanetinin uğraması sonucu ölür.

Nagini[değiştir | kaynağı değiştir]

Nagini
Harry Potter karakteri
Bilgileri
Bağlılık Voldemort

Nagini, Voldemort'un yılanıdır ve yeniden hayata dönmek için hazırladığı iksirde gerekli olan yılan zehrini Nagini'den sağlamıştır. O yüzden Voldemort için çok değerlidir. Boynu insan baldırı kalınlığındadır, gözbebeği olan yerde dikey çizgiler vardır. Daima Voldemort'un emirlerini yerine getirmek üzere hareket eder.

Kılıktan kılığa girdiği için bazen tanımak imkansızlaşır. Örneğin; Harry ve Hermione on altı sene sonra bilinmezleri araştırmak üzere Godric’s Hollow'a geldiklerinde onları evine davet eden Bathilda Bagshot kılığına girmiştir. Oysaki gerçekte Bathilda aylar önce ölmüştür. Voldemort, Harry Potter'ın bir gün mutlaka Godric’s Hollow'a geleceğini bildiğinden onu orada bekletmiştir. Nagini, Harry ve Hermione'ye saldırarak onları oyalarken, Voldemort Godric’s Hollow'a doğru gelmektedir. Harry ve Hermione, son saniyede kaçmayı başarmışlardır.

Ölüm yadigarları filminde muggle bilimi öğretmeni Charity Burbage'i öldürmüştür.

Bağıran Baraka'da Snape'in Mürver Asa'nın gerçek sahibi olduğunu anlayan ve onu öldürmeden Asa'nın gerçek sahibi olamayacağını fark eden Voldemort, yine Nagini'ye Snape'i öldürme emrini vermiştir.

Sakladığı Hortkuluklar bir bir Harry tarafından bulununca son çareyi Nagini'yi korumakta bulan Voldemort, onun için yıldızlı bir küre oluşturmuştur. Nagini kürenin içinde, serbestçe kıvrılıp bükülebilmekte, havada desteksiz olarak süzülüyor gibi görünmektedir.

Ne zaman ki Voldemort, Harry'yi öldürdüğünü sandığında Nagini artık kafesinden kurtulmuş yine özgürce dolaşmaya başlamıştır. Okulun önünde Voldemort'un Harry'nin bedenini yere bırakıp zaferini ilan ettiği anda çıkan kargaşada, Neville Longbottom Harry'den aldığı talimatla, Nagini'nin kafasını 7. kitapta Harry'ye miras kalan Gryffindor'un Kılıcı'yla koparmıştır.

Grawpy[değiştir | kaynağı değiştir]

Grawp
Harry Potter karakteri
İlk görünüm Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Yaratan J. K. Rowling
Bilgileri
Tür Dev
Cinsiyet Erkek
Bağlılık Hagrid

Grawp, Hagrid'in üvey kardeşidir. Annesi babasından ayrıldıktan sonra başka bir devle birlikte olmuş ve üvey kardeşi olan Grawp'u doğurmuştur.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda, Hagrid devleri ikna etme görevinde dağlarda yaşayan devlerin arasında kardeşini bulur ve onu Hogwarts'ın yanındaki Yasak Orman'a getirir.Grawp, kendini "Grawp"olarak tanımlamaktadır,gerçek isminin yazar tarafından açıklanmadığı bilinmekte.Grawp, devlere göre küçük kalır; çünkü beş metredir (Devler ortalama 6-7 metre, en büyükleri ise 7,5 metredir). Hagrid, Dolores Umbridge'in kendisini göndermesi halinde Grawp'u Harry, Hermione ve Ron'a emanet etmiştir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda at-adamlar Harry ve Hermione'ye saldırınca onları kurtarmıştır. Hogwarts Savaşı'nda da yer almıştır.

Böcürt[değiştir | kaynağı değiştir]

Böcürt, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde geçen ve karşısındaki kişinin en çok korktuğu şeye dönüşebilme özelliğine sahip olan yaratık. Böcürt'leri yenmek için en çok korktuğunuz şeyin komik bir halini düşünmeniz ve ""Riddikulus"" demeniz gerekir.

Neville Longbottom'ın karşısında Severus Snape'e dönüşmüş,

Ronald (Ron)'un karşısına dev örümceğe dönüşmüş,

Parvati Patil'in karşısında dev çıngıraklı yılana dönüşmüş,

Harry'nin karşısında Ruh Emici'ye dönüşmüş,

Remus Lupin'in karşındada Dolunay'a dönüşmüştür.

Firenze[değiştir | kaynağı değiştir]

Firenze
Harry Potter karakteri
At-adam Firenze
İlk görünüm Felsefe Taşı
Son görünüm Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Seslendiren Brendan Gleeson
Bilgileri
Tür Kentaur
Cinsiyet Erkek
Meslek Hogwarts Kehanet Öğreticisi
Bağlılık Albus Dumbledore

Firenze, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir atadam karakteri. Adını Floransa kentinden alır.

İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Harry'nin hayatını kurtarmış ve böylece iyi bir dostluk kurmuşlardır. Böylece Harry'nin Sirius'u araması kolaylaşmıştır. Hogwarts'ta Kehanet dersine girmiştir. Harry Potter ile ilk kez Yasak Orman'da karşılaşmışlardır. Daha sonra Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Kehanet öğretmeni olmuştur ve diğer at adamlar tarafından Yasak Orman'dan kovulmuştur.Ayrıca at-adamlar ona Yasak Orman'da öldüresiye saldırırken Rubeus Hagrid onu at-adamlardan kurtarmıştır.Fakat o günden sonra at-adamlar Hagrid'i de eskisi kadar sevmemişlerdir (hatta neredeyse hiç sevmemişlerdir). Çünkü onlara göre Firenze insanların kölesi olmuştur ve onların şerefine büyük lekedir, Hagrid de onları engelleyince ona olan sevgileri kaybolmuştur. Hogwarts Savaşı'nda yaralanmıştır.

Ruh Emiciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruh Emiciler, J.K Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarındaki hayali yaratıklar.J. K. Rowling açıklamasına göre bu yaratıklar yaşadığı bir depresyon döneminin yansımasıdır.

Ruh Emiciler, kötü ve korku veren yaratıklardır, bunun nedeni ise ruhlarının olmamasıdır. İnsanların mutlulukları ve umutlarıyla beslenirler. Eskiden Azkaban Hapishanesi'nin gardiyanlarıydılar fakat Voldemort'un dönüşünden kısa bir süre sonra ona katıldılar. Bu yaratıklardan korunmanın tek yolu Patronus büyüsüdür.Büyüyü yapmak için söylenmesi gereken kelime 'expecto patronum' dur. Kelime kökeni latincedir ve Türkçeye koruma bekliyorum olarak çevrilebilir. Büyü bir çeşit mutluluk kalkanıdır ve yapmak oldukça zordur. Ayrıca Ruh Emiciler Mugglelar tarafından görülemezler fakat hissedilebilirler. Üremeleri yoğun bir sise ve soğuğa neden olur. Kingsley Shacklebolt'un Sihir Bakanı olmasıyla beraber bakanlık için çalışmalarına son verilmiştir. Ruh emici saldırılarından sonra bir parça çikolata iyileşmeyi kolaylaştırır. Saldırıda alınan hasar kişinin geçmişte yaşadıkları veya ruh hali ile bağlantılıdır.

Karanlık Büyücüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle Voldemort yandaşlarından oluşan Karanlık Sanatlarla ilgilenen kişilerdir. Gelmiş geçmiş en Karanlık Büyücü Lord Voldemort'tur. Bunun dışında Bellatrix Lestrange ve Gellert Grindelwald'da tanınan Karanlık Büyücüler arasındadır.

Phineas Nigellus Black[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts'ın eski okul müdürüdür. Tanınmış biri olduğundan dolayı tabloları her yerde asılıdır. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Harry, rüyasında Voldemort ile arasındaki bağdan dolayı yılanı Nagini'nin gözlerinden Arthur Weasley'nin Sihir Bakanlığı'nda yaralandığını görmesinden sonra Phineas, Sihir Bakanlığındaki tablosuna giderek Arthur Weasley'nin hayatını kurtarmıştır. Grimmauld Meydanı'nda bir tablosu vardır ama genelde oraya çok gitmez. Oldukça kibirlidir. İnce sakallıdır ve Slytherin binasında okumuştur. 7. kitapta Harry Hermione ve Ron'a Hogwarts hakkında bazı bilgiler vermiştir. Hogwarts'ın en az sevilen müdürüdür. Sirius Black'in büyük büyük dedesidir.


Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Nedir? :Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? ile ilgili Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Ne Demektir? Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Açıklaması Nedir? Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Cevabı Nedir? Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Açıklaması? :Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Gerçek mi? :Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? ile ilgili Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Hakkında? :Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? ile ilgili Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? burada bulabilirsiniz. Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Dobby nedir?, Dobby anlamı nedir?, Dobby ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Ferdi Tatlı, Artemis programı, Nurettin Ok, Delko, Hilal, Teraryum, Granada, Yeoryos Karaiskakis, Cenes de la Vega, Güneş döngüsü, Alayunt, Dargeçit, Polícar, Gauss integrali, Alexander Kazhdan, Benin Halk Cumhuriyeti, Mehmet Yaman, Programlama dili teorisi, Son Gösteri, Gorgasia, Beyaz Futbol, 1949 Akdeniz Kupası, İndie pop, Indie pop, Wild World, Gianluigi Donnarumma, Ebru Duru, Çine, Ciné, Simon Shnapir, Edinilmiş bağışıklık sistemi, Ali Galib Paşa, AMRAAM, Kulanu, Hatzegopteryx, Eileen Agar, CD Málaga, Kroyçer Sonat, Yedi kollu ahtapot, Alanya Üniversitesi, Gregory Sierra, Necmettin Sadık Sadak, Hitler, Temuçin, MegaFon, Transtürk Holding, Oval Ofis, Ross Perot, Oluk Köprü, Granada (il), Open Handset Alliance, Robert Kolej, Laran bahşı, Ömer Ateş, LaVeyan satanizm, Blake Michael, Farmakogenomik, Yakova, Glyptothek, D pil, Qualidea Code, James Robertson Justice, Türkiye ana muhalefet partisi liderleri listesi, Susam, The Powerpuff Girls, 2014 NBA Finalleri, Lucas Pérez Martínez, Edmund Conen, Alhama de Granada, Ítrabo, Hasan Ayaroğlu, Jarvis Cocker, Apple Store, Sergei Krikalyov, Chrysler Sebring, Manuel Akanji, Halkapınar, Celso Borges, E Street Band, Kıbrıs Cumhuriyeti taşıt plaka kodları, Clarence Clemons, Rila, Gephyroctenus, Škoda Octavia, Kleberg County, Papa IX. Ioannes, Derbe, Java programlama dili, Nissan Avenir, Hetman, Gower, Vlas Çubar, Tomotaka Fukagawa, Tanburi Cemil, Günbedkavus, Facebook Gaming, PDFsam Basic, Tiberius, Scherzingen, Diogo Salomão, İbrahim Temo,
Anna Smaşnova Kimdir?, Tenzilâtsız İsminin Anlamı Nedir?, Promosyonlu İsminin Anlamı Nedir?, Nobran İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Yenişehirlioğlu Kimdir?, Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Fegani Kimdir?, Fitilli İsminin Anlamı Nedir?,