Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir?

Divle Nedir?

Divle Nedir?, Divle Nerededir?, Divle Hakkında Bilgi?, Divle Analizi? Divle ilgili Divle ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Divle ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Divle Ne Anlama Gelir Divle Anlamı Divle Nedir Divle Ne Anlam Taşır Divle Neye İşarettir Divle Tabiri Divle Yorumu 

Divle Kelimesi

Lütfen Divle Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Divle İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Divle Kelimesinin Anlamı? Divle Ne Demek? ,Divle Ne Demektir? Divle Ne Demektir? Divle Analizi? , Divle Anlamı Nedir?,Divle Ne Demektir? , Divle Açıklaması Nedir? ,Divle Cevabı Nedir?,Divle Kelimesinin Anlamı?,Divle Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Divle Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Divle Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Divle

Divle Kelimesinin Anlamı Nedir? Divle Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Divle Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Divle - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Divle - Oranlamak Divle - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Divle - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Divle - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Divle - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Divle

Divle Nedir? Divle Ne demek? , Divle Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Divle Kelimesinin Anlamı? Divle Ne Demek? Divle Ne Demektir? ,Divle Analizi? Divle Anlamı Nedir? Divle Ne Demektir?, Divle Açıklaması Nedir? , Divle Cevabı Nedir? , Divle Kelimesinin Anlamı?


Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir?

Divle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Divle
Harita
Karaman'ın Türkiye'deki konumu
Karaman'ın Türkiye'deki konumu
Karaman üzerinde Divle
Divle
Divle
Divle'nin Karaman'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karaman
İlçe Ayrancı
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 1.280 m (4.190 ft)
Nüfus
 (2021)
 • Toplam 280
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0338
İl plaka kodu 70
Posta kodu 70502

Divle, Karaman ilinin Ayrancı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, 1837 yılından beri aynı adı taşımaktaydı.[3] Daha sonraları Üçharman olarak adı değiştirilen köye 2018 yılında eski adı iade edildi.[2] Şikârî'nin Karamannâme'sinde, Divle'de Karamanoğulları'ndan Fahreddin Bey'in bir yazlık sarayının olduğu geçmektedir[4].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Karaman il merkezine 62 km, Ayrancı ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır.[5]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2021 280[2]
2020 274[2]
2019 289[2]
2018 323[2]
2017 259[2]
2016 259[2]
2015 264[2]
2014 256[2]
2013 269[2]
2012 273[2]
2011 278[2]
2010 297[2]
2009 300[2]
2008 313[2]
2007 358[2]
2000 411[5]
1990 595[5]
1985 677[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ucharman, Turkey Page" (İngilizce). Fallingrain.com. 14 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2022. 
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Karaman Ayrancı Divle Köy Nüfusu". Nufusune.com. 12 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2022. 
  3. ^ Nişanyan, Sevan. "Index-Anatolicus: Türkiye yerleşim birimleri envanteri". 18 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2022. 
  4. ^ Şikârî, Karamannâme: Zamanın Kahramanı Karamanîler'in Tarihi, haz. Metin Sözen - Necdet Sakaoğlu, İstanbul 2005, s.139.
  5. ^ a b c "Üçharman Köyü". YerelNet.org.tr. 31 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2022. 
  6. ^ Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü (1986). "1985 Genel Nüfus Sayımı İdari Bölünüş" (PDF). sehirhafizasi.sakarya.edu.tr. 19 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Mayıs 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Nedir? :Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? ile ilgili Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Ne Demektir? Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Açıklaması Nedir? Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Cevabı Nedir? Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Açıklaması? :Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Gerçek mi? :Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? ile ilgili Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Hakkında? :Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? ile ilgili Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? burada bulabilirsiniz. Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Divle nedir?, Divle anlamı nedir?, Divle ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Tabaklı, Haymana, Bağlıca, Bozova, Uluslararası Menkul Kıymetler Kimlik Numarası, Mercury Projesi, Wassenberg, Hour of the Wolf (şarkı), The Sound of Perseverance, Tsundere, Alex Turner, Dağakça, Osmangazi, Rahofça Belediyesi, Güney Afrika Savaşı, Stade, Türkiye Genç Komünistler Birliği, Ağbulak, Beauty Killer, Aras 12 Martspor, Kenji Tochio, İzak Algazi, Özgür İrlanda Devleti, Adenozin monofosfat, Radomir Antić, Pembe armadillo, Arşidük Franz Ferdinand, Zeytinli, Seyhan, Mehmet Hilmi İncesulu, Arap Baharı, Mürettebat Keşif Aracı, İran minyatürü, MTV Video Müzik Ödülleri, Ole Madsen, Kara Bela, Outfit7, Erzincanda 1965 Türkiye genel seçimleri, Richard Sennett, Kavaklı, Altındağ, Mary Jackson (mühendis), Milledgeville, Georgia, Vakko, Kapasitelerine göre stadyumlar listesi, Marshall Uzay Uçuş Merkezi, Tekstil terimleri, Anadolu Grubu, Fransız Ekvatoral Afrikası, Isıalan, Bassari Ülkesi, Divle obruk peyniri, Mars Pathfinder, Hip hop müzik, Nezaket Erden, Kılıçların Fırtınası, Valmir Sulejmani, Bernard Debré, Giulio Mongeri, Flooded, Kira sözleşmesi, Balistik, Patmos, Başaran Ulusoy, Quarterback sack, Almanya Basketbol Federasyonu, Sikinos, Senica, Norveçli sanatçılar listesi, Serhazin Süleyman Amber Ağa, Mazarópi, Çengeloğlu Tahir Mehmed Paşa, 10.5 cm leFH 16, Lombak, Divanı harp, Lipton, Ekonometri, Güler Güçlü, 1543, Žatec, Starboy, İvelin Popov, II. Margrethe, Kore Ulusal Denizcilik Müzesi, Florence Henderson, Stephen Kelly, Eşek Adası, Clash of Champions (2017), Çift iplikçikli RNA virüsleri, Mars Bilim Laboratuvarı, Ricardo Rocha, Edmundo Suárez, Feminist hukuk teorisi, Abertzaleen Batasuna, Elvis Presley şarkıları listesi, Yaman Delikanlı, Sint Eustatius, Spokane, Washington, Aemilius Macer, Atlantic Records, Kıyamet Öyküleri, Happy Xmas (War Is Over), Albert Hofmann, Mach sayısı, M.Ö. 39,
Sevil Aracı Kimdir?, Alperen Yeşil Kimdir?, Adil Aydın (1940 doğumlu siyasetçi) Kimdir?, Kaknem İsminin Anlamı Nedir?, Kızartılı İsminin Anlamı Nedir?, Giriftar İsminin Anlamı Nedir?, Göreci Nedir?, Daireli Nedir?, İsa Ayanoğlu Kimdir?, 28. Türkiye Hükûmeti, Çullu İsminin Anlamı Nedir?, Avam İsminin Anlamı Nedir?, @beauty Kimdir?, Aylin Daşdelen Kimdir?, 27. Türkiye Hükûmeti, Akın Aral Kimdir?, Turkuvaz İsminin Anlamı Nedir?, Safkan İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Sekiz İsminin Anlamı Nedir?, Mafevk İsminin Anlamı Nedir?, 2018 genel seçimleri, 26. Türkiye Hükûmeti, Aval İsminin Anlamı Nedir?, Malın Gözü Nedir?, Abdulkerim Buğra Şimşek Kimdir?, Kakmalı İsminin Anlamı Nedir?, Kızartıcı İsminin Anlamı Nedir?, Girgin İsminin Anlamı Nedir?, Daireciksiz Nedir?, Aylin Coşkun Kimdir?, 25. Türkiye Hükûmeti, Çukurlu İsminin Anlamı Nedir?, Arda Aydın Kimdir?, Adil Aşırım Kimdir?, 24. Türkiye Hükûmeti, 2014 yerel seçimleri, Akın Alptuna Kimdir?, 23. Türkiye Hükûmeti, Aylin Aslım Kimdir?, Mustafa Çelik Kimdir?, Turistik İsminin Anlamı Nedir?, Safi İsminin Anlamı Nedir?, Otuz İki İsminin Anlamı Nedir?, Orhan Toklu Kimdir?, Madun İsminin Anlamı Nedir?, Salpak Nedir?, Malezyalı Nedir?, Kakavan İsminin Anlamı Nedir?, Giranbaha İsminin Anlamı Nedir?, Kızarık İsminin Anlamı Nedir?, Dairecikli Nedir?, Avustralya bayrağı Anlamı Nedir, Avustralya bayrağı Nasıl Oluştu, Avustralya bayrağı Tarihi, Avustralya bayrağı Renkleri, Avustralya bayrağı Tasarımı, 22. Türkiye Hükûmeti, Çukurca İsminin Anlamı Nedir?, Audible İsminin Anlamı Nedir?, Hakan Uykız Kimdir?, 2011 genel seçimleri, 21. Türkiye Hükûmeti, Aylin Arasıl Kimdir?, 20. Türkiye Hükûmeti, Adil Aliyev Kimdir?, Ucubelik Nedir?, Malayca Nedir?, Atonal İsminin Anlamı Nedir?, Kakaolu İsminin Anlamı Nedir?, Gineli İsminin Anlamı Nedir?, Turfanda İsminin Anlamı Nedir?, Safdil İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Dört İsminin Anlamı Nedir?, Madrus İsminin Anlamı Nedir?, Kızamıklı İsminin Anlamı Nedir?, 19. Türkiye Hükûmeti, Çuhalı İsminin Anlamı Nedir?, Aylar Lie Kimdir?, 2010 anayasa değişikliği referandumu, Alperen Duymaz Kimdir?, 18. Türkiye Hükûmeti, Manuela Arcuri Kimdir?, Şaban Polat Kimdir?, Atomik İsminin Anlamı Nedir?, @california Kimdir?, 17. Türkiye Hükûmeti, Malayani Nedir?, Kâin İsminin Anlamı Nedir?, Gidimli İsminin Anlamı Nedir?, Gönüllüce Nedir?, Ayla Oral Kimdir?, Akın Algan Kimdir?, Kıytırık İsminin Anlamı Nedir?, Münir Korkmaz Kimdir?, Mehmet Selim Akman Kimdir?, Turfa İsminin Anlamı Nedir?, Safderun İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Dokuz İsminin Anlamı Nedir?, Madrup İsminin Anlamı Nedir?, Burak Yiğenoğlu Kimdir?, 2009 yerel seçimleri, 16. Türkiye Hükûmeti, Archundia González Kimdir?, Çubuksuz İsminin Anlamı Nedir?,