Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir?

Daugavpils Nedir?

Daugavpils Nedir?, Daugavpils Nerededir?, Daugavpils Hakkında Bilgi?, Daugavpils Analizi? Daugavpils ilgili Daugavpils ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Daugavpils ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Daugavpils Ne Anlama Gelir Daugavpils Anlamı Daugavpils Nedir Daugavpils Ne Anlam Taşır Daugavpils Neye İşarettir Daugavpils Tabiri Daugavpils Yorumu 

Daugavpils Kelimesi

Lütfen Daugavpils Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Daugavpils İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Daugavpils Kelimesinin Anlamı? Daugavpils Ne Demek? ,Daugavpils Ne Demektir? Daugavpils Ne Demektir? Daugavpils Analizi? , Daugavpils Anlamı Nedir?,Daugavpils Ne Demektir? , Daugavpils Açıklaması Nedir? ,Daugavpils Cevabı Nedir?,Daugavpils Kelimesinin Anlamı?,Daugavpils Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Daugavpils Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Daugavpils Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Daugavpils Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Daugavpils Kelimesinin Anlamı Nedir? Daugavpils Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Daugavpils Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Daugavpils Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Daugavpils - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Daugavpils

Daugavpils Nedir? Daugavpils Ne demek? , Daugavpils Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Daugavpils Kelimesinin Anlamı? Daugavpils Ne Demek? Daugavpils Ne Demektir? ,Daugavpils Analizi? Daugavpils Anlamı Nedir? Daugavpils Ne Demektir?, Daugavpils Açıklaması Nedir? , Daugavpils Cevabı Nedir? , Daugavpils Kelimesinin Anlamı?


Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir?

Daugavpils

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Daugavpils
Şehir
Daugavpils, 1912.
Daugavpils bayrağı
Bayrak
Daugavpils mührü
Mühür
Letonya üzerinde Daugavpils
Daugavpils
Daugavpils
ÜlkeLetonya Letonya
ŞehirDaugavpils
Kuruluş tarihi1275
İdare
 • TürBelediye Meclisi
 • Belediye başkanıJānis Lāčplēsis‎
Yüzölçümü
 • Toplam72.48 km²
 • Su
9,75 km² (376 mil²)
Nüfus
 • Toplam95 467 (2.016)[1]
 • Yoğunluk1317.1/km²
Zaman dilimiUTC+02.00 (DAS)
 • Yaz (YSU)UTC+03.00 (DAYS)
Alan kodu+371 654

Daugavpils, Letonya'nın Güneydoğu'sunda ismini aldığı Daugava Nehri kıyısında konumlanan bir şehirdir.

Daugavpils, kelime anlamı olarak "Daugava Kalesi" anlamına gelmektedir. 100,000'in üzerindeki nüfusu ile, 230 km Kuzeybatısı'nda yer alan başkent Riga'dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Hem Belarus hem de Litvanya sınırında olması sebebiyle (sırasıyla uzaklıkları 33 ve 25 km) Daugavpils, coğrafi olarak önemli bir konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda Letonya ile Rusya sınırına 120 km yakınlıkta bulunmaktadır. Daugavpils, bu konumu ile gerek ulaşım gerekse endüstriyel olarak oldukça merkezi bir yerdedir.

Şehir, pek çok göl ve doğal parklar ile çevrelenmiştir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

 • BelarusçaДаўгаўпілс (Daŭhaŭpils), Дзвінск (Dzvinsk),[n 1] tarihi olarak Дынабург (Dynaburh)
 • EstoncaVäinalinn
 • FinceVäinänlinna
 • AlmancaDünaburg
 • Latgalian: Daugpiļs
 • LitvancaDaugpilis
 • LehçeDyneburg, Dźwinów, Dźwińsk, Dźwińsk ve Dyneburg halen günümüzde Polonya Dili'nde kullanılmaktadır
 • RusçaДаугавпилс, Борисоглебск (Borisoglebsk 1656–1667), Двинcк (Dvinsk)
 • Yidişדענעבורג (Dineburg)

Kronolojik olarak şehrin ismi şu şekilde değişmiştir: Dinaburg (1275—1656) → Borisoglebsk (1656—1667) → Dinaburg (1667—1893) → Dvinsk (1893—1920) → Daugavpils (1920—günümüz)

Tarhi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin tarihi 1275 yılında Livonlar tarafından şehrin şu anda bulunduğu yer olan nehir kıyısında Dinaburga Kalesi'nin kurulması ile başlar. 1561 yılında Lehistan-Litvanya Birliği'ne (Livonya Dükalığı) dahil oldu. 1566 yılında ise Livonya Voyvodalığı başkenti oldu ve 1772'de Polonya'nın ilk bölünmesine kadar sürdü. 1577'de, Dünaburg Kalesi Rus çarı Korkunç İvan tarafından ele geçirildi ve yıkıldı. Aynı yıl, yeni kale 20 km yakına tekrar inşa edildi. 1582'de Daugavpils'e Magdeburg kanunları hükümünce haklar verildi. 17. yüzyılda, Rus–İsveç Savaşı süresince Alexis ile başlayarak, şehir Ruslar tarafından ele geçirildi. Şehrin adı Borisoglebsk olarak değiştirildi ve 1656 ile 1667 arasında 11 yıl boyunca yönetildi.

Daugavpils (Dvinsk), 20 yüzyıl başlarında

1784 yılından sonra, şehirde yoğun bir Yahudi nüfusu yaşamaya başladı.[2] Bu etkin toplumdan şehir için önemli ve önde gelen kişiler çıktı. 1897 yılında yapılan Rus İmparatorluğu nüfus sayımında şehirdeki 69.700 kişinin 32.400'ü Yahudiydi. (yaklaşık olarak %44).[3]

Rus İmparatorluğu'nun bir bölgesi olarak şehir 1893 ile 1920 yılları arasında Dvinsk olarak adlandırıldı. Letonya'nın bağımsızlığı ile 1920'de Daugavpils olarak tekrar anılmaya başlandı. 1919 ile 1920 yıllarında şehir Polonya ile Letonya orduları ile Kızıl Ordu arasındaki Daugavpils Savaşı'na ev sahipliği yapmak zorunda kaldı. Daugavpils 1940-1941 ile 1944-1991 yıllarında Sovyetler Birliği sınırları arasında kaldı. Aradaki dönem olan 1941–44 yılları arasında şehre Naziler hakimdi. Naziler burada şehirdeki Yahudi halkın yaşamak zorunda bırakıldığı Daugavpils Gettosu'nu oluşturdu. Soğuk Savaş döneminde şehrin 12 km Kuzeydoğu'sunda Lociki hava üssü bulunuyordu.

16 Nisan 2010 Cuma günü, şehrin Belediye Başkan yardımcısı Grigory Nemtsov şehir merkezinde silahlı saldırı sonucu öldü. Cinayey halen çözümsüz kalsa da genel olarak Nemtsov'un politik rakipleri tarafından yapıldığı iddia edildi.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Daugavpils, "Latgale" tarihi bölgesinde yer almaktadır ve Daugavpils Bölgesi'nde bir anklav oluşturmaktadır. Toplam olarak kapsadığı alan 72.5 km ²'dır. Şehir, Giva Bölgesi dışında, Daugava Nehri'nin sağ kıyısına kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde karasal iklim hakimdir. Daugavpils, konum olarak denize uzak olması nedeniyle bu yüzden ağırlıklı olarak Letonya'ya göre farklı iklim yapısına sahiptir. Yazlar göreceli olarak sıcak, ancak kışlar ülkenin diğer bölgelerine göre daha soğuk geçer. Ayrıca ülkenin ilk karı genellikle bu bölgeye yağar ve en büyük kar kalınlığına yine Daugavpils'te ulaşır. Şehrin iklimsel sıcak ve soğukluk rekorları ise -43 °C ve +36 °C'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1772–2008 yılları arası Daugavpils nüfus değişikliği

1 Ocak 2011 tarihi itibarıyla şehrin nüfusu 102.496'dir.

Daugavpils 2010 Demografik yapısı[4]
Ruslar
  
% 51.8
Letonlar
  
% 18
Polonyalar
  
% 14.4
Beyaz ruslar
  
% 7.6
Ukraynalılar
  
% 2.1
Litvanyalılar
  
% 0.9
Diğer
  
%0

Daugavpils halkı, Letonya'da 2012 yılında yapılan referandumda 85% oy ile ülkede ikinci dil olarak Rusçanın kabul edilmesi yönünde oy kullanmıştır.[5]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir konum olarak Letonya'nın üç komşu ülkesine yakın olmasından yolların birleştiği bir konumdadır. Ayrıca genel bir demiryolları kesişme noktasıdır.

Daugavpils Uluslararası Havalimanı, Daugavpils'in 12 km Kuzeydoğusu'nda Lociki köyü yakınlarında yer alır. Geniş çaplı bir yenileme ve genişletme projesi devam eden havalimanı uluslararası ve yerel yolcu ve kargo taşımacılığına hizmet vermektedir ve 2013 yılında çalışmaların tamamlanacağı öngörülmektedir.[6][7]

Önemli kişilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Daugavpils Üniversitesi

Uluslararası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rīgas iela caddesi şehrin merkez yaya yoludur.

Daugavpils, aşağıdaki yerleşim birimleri ile kardeş şehirdir:

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Taraškievica Дзьвінск şu şekilde telafüz edilir: (Dźvinsk).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "«Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās pagastu dalījumā»" (PDF). 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Temmuz 2016. 
 2. ^ "Jewish families of Dvinsk". jewishgen.org. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2012. 
 3. ^ Joshua D. Zimmerman, Poles, Jews, and the politics of nationality, Univ of Wisconsin Press, 2004, ISBN 0-299-19464-7, Google Print, p.16 3 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 4. ^ "Tabula: IS20. PASTĀVĪGO IEDZĪVOTĀJU NACIONĀLAIS SASTĀVS REĢIONOS UN REPUBLIKAS PILSĒTĀS GADA SĀKUMĀ". Data.csb.gov.lv. 30 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2012. 
 5. ^ gorod.lv, Даугавпилс на референдуме: 85% граждан за русский язык 20 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 19.02.2012
 6. ^ "Daugavpils |". Daugavpils.lv. 13 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2012. 
 7. ^ "Daugavpils |". Daugavpils.lv. 13 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Nedir? :Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? ile ilgili Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Ne Demektir? Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Açıklaması Nedir? Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Cevabı Nedir? Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Açıklaması? :Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Gerçek mi? :Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? ile ilgili Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Hakkında? :Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? ile ilgili Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? burada bulabilirsiniz. Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Daugavpils nedir?, Daugavpils anlamı nedir?, Daugavpils ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Peter Brook, 1694, Nedim Uçar, Hamza ibn Ali ibn Ahmed, Taeyang, 1896, Kandemir Konduk, Adam Taubitz, Ümmü Gülsüm bint Muhammed, Bernard Law Montgomery, Cemmu, Mortal Kombat 11, Güzelköy, Köşk, Blues, Çağatay Han, Pankritio Stadyumu, Gayrisafi yurt içi hasılalarına göre şehirler listesi, 1119, Adlkofen, 79. Akademi Ödülleri, Ege Adası, René Verheyen, The King and I, Sıkıştırma ile ateşlemeli motorlar, Kozmolojik onyıl, Oynak sinek, Antalyada 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, Hulusi Kentmen, Intel Haswell, Hanshu, Beah Richards, 10. Uluslararası İstanbul Film FestivaliNde Gösterilen Filmler, Twitter, Merkez Radyo ve Televizyon Kulesi, Yılmaz Yücetürk, ZooBank, NGC 3851, Elmakırı, Blackbox, MÖ 752, Chief financial officer, Amtsgericht, Temel İçgüdü 2, Alata Çayı, Latince okunuş kuralları, Amazonlar, Yazıkaplancı, 1998 NBA Playoffları, Özgür ve açık kaynak kodlu Android yazılımları listesi, Pancermenizm, Honc merkezî bahşı, Dover, Massachusetts, Ardipithecus ramidus, Huang Da, Ukrayna otomotiv endüstrisi, Vasfi Rıza Zobu, Beograđanka, Andorra la Vella, Barak, Bayat, Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası, Atletizmde Dominika rekorları listesi, Systellommatophora, Erzincan milletvekilleri listesi, Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu, İçelde 1989 Türkiye yerel seçimleri, 49. Akademi Ödülleri, Siegfried von Feuchtwangen, Eger, Birleşmiş Milletler Antlaşması, behzat Ç. bir ankara polisiyesi 1. sezon, Çanakçı Kaya Mezarları, İşçi Partisi (İrlanda), Milk, Mustafa Güzelgöz, Ortalama değer teoremi, 16. Akademi Ödülleri, Rivendell, Mark Jansen, I Luh Ya Papi, Nihayet, Nymphaea alba, Baltık Denizi Devletleri Konseyi, Malta merkezli havayolu şirketleri listesi, KDE Software Compilation 4, Rybnik, Överuman, Bolayır, Çankaya Üniversitesi Adalet Bölümü, Demon Slayer, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, 1994 Amerikan Müzik Ödülleri, İğdir, Gürsu, Digital Living Network Alliance, Vedea Nehri, Ali Sami Yen Stadyumu, ABD doları, 1682, Akademik disiplinler listesi, Topun oyunda ve oyun dışı olması, Covas do Rio,
Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?, Yanaklı Nedir?, Sofralık Nedir?, Motorsuz Nedir?, Hepatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dominant İsminin Anlamı Nedir?, Higroskopik Nedir?, Boğum Boğum İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Bahadır Ayas Kimdir?, Aldo Leão Ramírez Kimdir?, Vebalı İsminin Anlamı Nedir?, Yonca Mete Soy Kimdir? Yonca Mete Soy Nereli Yonca Mete Soy Kaç Yaşında?, Sıfır İsminin Anlamı Nedir?, Mevcut İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Ali Doğu Kimdir?, Atilla Alpar Kimdir?, Boğuk Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Sofiyane Nedir?, Hennez İsminin Anlamı Nedir?, Domestik İsminin Anlamı Nedir?, Higrometrik Nedir?, Aldo Duscher Kimdir?, Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Vazifeşinas İsminin Anlamı Nedir?, Sıçrayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Bilgehan Tuba Tiryaki Kimdir?, Hendesi İsminin Anlamı Nedir?, Dolusu İsminin Anlamı Nedir?, Higrofil Nedir?, Dolusu Nedir?, Boğucu İsminin Anlamı Nedir?, İsmet Güneşhan Kimdir?, Aldo Corzo Kimdir?, Vazifeperver İsminin Anlamı Nedir?, Sıcakkanlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevâlî İsminin Anlamı Nedir?, Kenya bayrağı Anlamı Nedir, Kenya bayrağı Nasıl Oluştu, Kenya bayrağı Tarihi, Kenya bayrağı Renkleri, Kenya bayrağı Tasarımı, Boğmaklı İsminin Anlamı Nedir?, Yamyaş Nedir?, Sofistik Nedir?, Leman Sivri Kimdir?, Motifsiz Nedir?, Birgül Yıldız Günay Kimdir?, Hemzemin İsminin Anlamı Nedir?, Dolu İsminin Anlamı Nedir?, Hidrosiyanik Nedir?, Atila Sertel Kimdir?, Boğazsız İsminin Anlamı Nedir?, Aldo Canti Kimdir?, Vazifeli İsminin Anlamı Nedir?, Sıcak İsminin Anlamı Nedir?, Sobalık Nedir?, Motifli Nedir?, Metruke İsminin Anlamı Nedir?, Hemoroitli İsminin Anlamı Nedir?, Dolmuş İsminin Anlamı Nedir?, Hidrosefal Nedir?, Aylin Doğan Kimdir?, Boğazsak İsminin Anlamı Nedir?, Atila Kaya Kimdir?, Abdulkadir Baydur Kimdir?, Yamuk Yumuk Nedir?, Aldo Bobadilla Kimdir?, Motamot Nedir?, Boğazlı İsminin Anlamı Nedir?,