Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir?

Claude Bernard Nedir?

Claude Bernard Nedir?, Claude Bernard Nerededir?, Claude Bernard Hakkında Bilgi?, Claude Bernard Analizi? Claude Bernard ilgili Claude Bernard ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Claude Bernard ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Claude Bernard Ne Anlama Gelir Claude Bernard Anlamı Claude Bernard Nedir Claude Bernard Ne Anlam Taşır Claude Bernard Neye İşarettir Claude Bernard Tabiri Claude Bernard Yorumu 

Claude Bernard Kelimesi

Lütfen Claude Bernard Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Claude Bernard İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Claude Bernard Kelimesinin Anlamı? Claude Bernard Ne Demek? ,Claude Bernard Ne Demektir? Claude Bernard Ne Demektir? Claude Bernard Analizi? , Claude Bernard Anlamı Nedir?,Claude Bernard Ne Demektir? , Claude Bernard Açıklaması Nedir? ,Claude Bernard Cevabı Nedir?,Claude Bernard Kelimesinin Anlamı?,Claude Bernard Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Claude Bernard Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Claude Bernard Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Claude Bernard Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Claude Bernard Kelimesinin Anlamı Nedir? Claude Bernard Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Claude Bernard Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Claude Bernard Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Claude Bernard - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Claude Bernard

Claude Bernard Nedir? Claude Bernard Ne demek? , Claude Bernard Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Claude Bernard Kelimesinin Anlamı? Claude Bernard Ne Demek? Claude Bernard Ne Demektir? ,Claude Bernard Analizi? Claude Bernard Anlamı Nedir? Claude Bernard Ne Demektir?, Claude Bernard Açıklaması Nedir? , Claude Bernard Cevabı Nedir? , Claude Bernard Kelimesinin Anlamı?


Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir?

Claude Bernard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Claude Bernard
Doğum12 Temmuz 1813(1813-07-12)
Saint-Julien, Rhône, Fransa
Ölüm10 Şubat 1878 (64 yaşında)
Paris, Fransa
MilliyetFransız
Kariyeri
DalıFizyolog
İmza

Claude Bernard (Fransızca:  [bɛʁnaʁ] ; 12 Temmuz 1813 - 10 Şubat 1878), Fransız fizyologdur. Harvard Üniversitesi'nden tarihçi I. Bernard Cohen, Bernard'ı "tüm bilim adamlarının en büyüklerinden biri" olarak nitelendirdi. İç ortam terimini ve bununla ilişkili homeostaz kavramını (ikinci terim Walter Cannon tarafından türetilmiştir) ortaya çıkardı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bernard 1813 yılında Villefranche-sur-Saône yakınlarındaki Saint-Julien köyünde doğdu. İlk eğitimini kasabanın Cizvit okulunda aldı ve daha sonra Lyon'daki koleje devam etti. Ancak kısa süre sonra bir eczacının dükkânında asistan olmak için ayrıldı. Bazen bir agnostik olarak tanımlanır ve hatta meslektaşları tarafından mizahi bir şekilde "büyük bir ateizm rahibi" olarak anılır. Buna rağmen, ölümünden sonra Kardinal Ferdinand Donnet, Bernard'ın ateşli bir Katolik olduğunu iddia etti,  Katolik Ansiklopedisi'nde biyografik bir girişi vardı. Boş zamanlarını bir vodvil komedisinin kompozisyonuna ayırmıştı ve elde ettiği başarı, onu beş perdelik bir nesir drama denemeye yöneltti: Arthur de Bretagne.

1834'te, yirmi bir yaşında, bu oyunla ve Saint-Marc Girardin'in bir girişiyle donanmış olarak Paris'e gitti. Ancak eleştirmen onu edebiyatı bir meslek olarak benimsemesinden caydırdı ve onu tıp alanında çalışmaya teşvik etti. Bernard bu tavsiyeye uydu ve zamanı gelince Hôtel-Dieu de Paris'te stajyer oldu. Bu şekilde, hastanede doktor olarak görev yapan fizyolog François Magendie ile temasa geçti. Bernard, 1841'de Collège de France'da 'hazırlayıcı' (laboratuvar asistanı) oldu.

1845'te Bernard, ekonomik kolaylık sağlamak için Marie Françoise "Fanny" Martin ile evlendi; evlilik bir meslektaşı tarafından ayarlandı ve çeyizi deneylerini finanse etmeye yardımcı oldu. 1847'de kolejde Magendie'nin profesör yardımcılığına atandı ve 1855'te tam profesör olarak onun yerini aldı. 1860'da Bernard, Amerikan Felsefe Derneği'nin uluslararası bir üyesi seçildi. O zamanlar araştırma alanı yetersiz görülüyordu, ona atanan laboratuvar sadece "sıradan bir mahzendi". Bir süre önce Bernard, Sorbonne'da yeni kurulan fizyoloji kürsüsüne ilk oturan kişi olarak seçilmişti, ancak onun kullanımı için hiçbir laboratuvar sağlanmamıştı. Louis Napolyon'un kendisi ile 1864'te yaptığı bir görüşmeden sonra, Jardin des Plantes'deki Muséum National d'Histoire naturelle'de bir laboratuvar kurarak eksikliği giderdi. Aynı zamanda, III. Napolyon, Bernard'ın kabul ettiği ve Sorbonne'dan ayrılan bir profesörlük kurdu. Aynı yıl, 1868'de Académie française üyeliğine kabul edildi ve İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'ne yabancı üye olarak seçildi.

10 Şubat 1878'de öldüğünde, Fransa tarafından bir bilim adamına daha önce hiç verilmemiş bir onur olan halka açık bir cenaze törenine layık görüldü. Paris'te Père Lachaise Mezarlığı'na defnedildi.

Arthur de Bretagne[değiştir | kaynağı değiştir]

19 yaşında Claude Bernard, ancak ölümünden sonra yayınlanan Arthur Bretagne adlı beş perdelik otobiyografik bir düzyazı oyunu yazdı. 1943'te ikinci baskı yayımlandı.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Claude Bernard'ın amacı, kendi deyimiyle tıpta bilimsel yöntemin kullanımını yerleştirmekti. Daha önceki birkaç yanlış kanıyı reddetti, yaygın varsayımları sorguladı ve deneylere güvendi. Çağdaşlarının çoğundan farklı olarak, tüm canlı varlıkların cansız maddelerle aynı yasalara tâbi olduğu konusunda ısrar etti.

Claude Bernard'ın ilk önemli çalışması, suyunun sindirim sürecinde büyük önem taşıdığını kanıtladığı pankreasın işlevleri üzerineydi; bu başarı ona Fransız Bilimler Akademisi'nden Deneysel fizyoloji ödülünü kazandırdı.

İkinci bir araştırma - belki de en ünlüsü - karaciğerin glikojenik işlevi üzerineydi; çalışması sırasında, diyabetes mellitusun nedenine ışık tutan şu sonuca vardı: karaciğer, safra salgılamanın yanı sıra, iç salgılama yeridir ve bu salgıyla şekeri hazırlar.

Üçüncü bir araştırma, vazomotor sistemin keşfiyle sonuçlandı. 1851'de sinir veya sinirlerin bölümlerine göre vücudun çeşitli yerlerinde ısının meydana getirdiği etkileri incelerken, servikal sempatik sinirin bölünmesinin damarlarda daha aktif dolaşım ve daha güçlü nabız atımına yol açtığını fark etti ve birkaç ay sonra bölünmüş sinirin üst kısmındaki elektriksel uyarılmanın ters etki yaptığını gözlemledi. Bu şekilde hem vazodilatör hem de vazokonstriktör sinirlerin varlığını saptadı.

Zehirlerin fizyolojik etkilerinin incelenmesi de onun ilgisini çekiyordu, özellikle kürar ve karbonmonoksit gazına odaklanıyordu. Bernard, karbonmonoksitin hemoglobine olan yakınlığını ilk kez 1857'de tanımlamasıyla büyük ölçüde itibar gördü. James Watt, karbonmonoksitin keşfedilmesinden önce 1794'te hidrokarbonatın "oksijene karşı bir panzehir" olarak hareket eden kana olan yakınlığı hakkında benzer sonuçlara varmıştı.

İç ortam[değiştir | kaynağı değiştir]

İç ortam, Bernard'ın ilişkilendirildiği anahtar kavramdır. "İç ortamın [milieu intérieur] istikrarı, özgür ve bağımsız yaşamın koşuludur" diye yazmıştı. Bu, daha sonra Walter Cannon tarafından türetilen bir terim olan homeostaz olarak adlandırılacak olan şeyin altında yatan ilkedir. Şunu da açıkladı:

Canlı beden, çevreye ihtiyaç duysa da, yine de ondan nispeten bağımsızdır. Organizmanın dış çevresinden sahip olduğu bu bağımsızlık, canlıda dokuların aslında doğrudan dış etkilerden çekilmesinden ve özellikle dolaşımdaki sıvılardan oluşan gerçek bir iç çevre tarafından korunmasından kaynaklanmaktadır.

İç çevrenin sabitliği, özgür ve bağımsız yaşamın koşuludur: Bunu mümkün kılan mekanizma, iç çevre içinde, öğelerin yaşamı için gerekli tüm koşulların sürdürülmesini sağlayan mekanizmadır.

Çevrenin sabitliği, organizmanın kusursuzluğunu varsayar, öyle ki dışsal değişimler her an telafi edilir ve dengeye getirilir. Sonuç olarak, üstün hayvan dış dünyaya kayıtsız kalmak şöyle dursun, tam tersine onunla yakın ve bilge bir ilişki içindedir, öyle ki onun dengesi, sanki dengelerin en hassasıymışçasına kurulan sürekli ve hassas bir dengelemeden kaynaklanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. D. Wright Wilson (June 1914).https://books.google.com.tr/books?id=xyQDAAAAMBAJ&pg=PA567&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false,Popular Science. Bonnier Corporation: 567–578.
 2. John G. Simmons (2002),https://archive.org/details/doctorsdiscoveri00john, https://archive.org/details/doctorsdiscoveri00john/page/17/mode/2up, ISBN 978-0-618-15276-6. Upon his death on February 10, 1878, Bernard received a state funeral – the first French scientist to be so honored. The procession ended at Pere Lachaise cemetery, and Gustave Flaubert described it later with a touch of irony as 'religious and very beautiful'. Bernard was an agnostic.
 3. Donnet, Vincent (1998). https://www.biusante.parisdescartes.fr/sfhm/hsm/HSMx1998x032x001/HSMx1998x032x001x0051.pdf(PDF). Histoire des Sciences Médicales. 32 (1): 51–55. 15 Kasım 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 4. https://www.newadvent.org/cathen/02497a.htm 15 Kasım 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 5. https://search.amphilsoc.org/memhist/search?creator=Claude+Bernard&title=&subject=&subdiv=&mem=&year=&year-max=&dead=&keyword=&smode=advanced 8 Kasım 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. search.amphilsoc.org. Retrieved 15 January 2021
 6. https://marduel.com/dossiers/claude-bernard.pdf 21 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF). Retrieved 25 April 2021
 7. Bernard, Claude (1887). Arthur de Bretagne. Paris: E. Dentu
 8. C. R. hebd Acad. Sci., t. 24, 1847, p. 716-718 [1]
 9. F. G. Young (1957). "Claude Bernard and the Discovery of Glycogen". British Medical Journal. 1 (5033 (Jun. 22, 1957)): 1431–7. doi:10.1136/bmj.1.5033.1431. JSTOR 25382898. PMC 1973429. PMID 13436813.
 10. Otterbein, Leo E. (April 2002). "Carbon Monoxide: Innovative Anti-inflammatory Properties of an Age-Old Gas Molecule". Antioxidants & Redox Signaling. 4 (2): 309–319. doi:10.1089/152308602753666361. ISSN 1523-0864. PMID 12006182.
 11. Beddoes, Thomas ; Watt, James https://books.google.com.tr/books?id=2QcAAAAAQAAJ&redir_esc=y 15 Kasım 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 12. Bernard, C. (1974) Lectures on the phenomena common to animals and plants. Trans Hoff HE, Guillemin R, Guillemin L, Springfield (IL): Charles C Thomas ISBN 978-0-398-02857-2.
 13. Bernard, Claude (1974). Lectures on the Phenomena of Life Common to Animals and Plants. Hebbel E. Hoff, Roger Guillemin, Lucienne Guillemin (trans.). Springfield, Illinois. USA: Charles C Thomas. p. 84. ISBN 0-398-02857-5.

Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Nedir? :Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? ile ilgili Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Ne Demektir? Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Açıklaması Nedir? Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Cevabı Nedir? Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Açıklaması? :Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Gerçek mi? :Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? ile ilgili Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Hakkında? :Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? ile ilgili Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? burada bulabilirsiniz. Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Claude Bernard nedir?, Claude Bernard anlamı nedir?, Claude Bernard ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Ulusun Küçük Kız Kardeşi, Karbon siyahı, William Wollaston, Tata Consultancy Services, Mil (birim), Hacılar, Burdur, Arap harfleri, Joo Ji Hoon, Demagoji, Xi Nehri, 25 Nisan, İlkadım belediye başkanları listesi, Gazi Mustafa Kemal, Torbalı, Türkiyedeki gözlemevleri listesi, Willie Dixon, Blooddrunk, Niemand heeft nog tijd, Spektrometre, Deutz, Buffy Summers, Antik Makedonlar, Journal of the Optical Society of America, Gridley, Kaliforniya, VR Group, Princess Hours, Mavi alakarga, Jamaica, Tzanlar, Mariann Mayberry, Djibouti, Windows 10, Kryptos, En İyi Film New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü, 70. Akademi Ödüllerinde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, Noordoostpolder, Mustafa Said Yazıcıoğlu, Rick Grimes, Hazleton, Pensilvanya, Memetik, Hüsrev Paşa, Dağ günü, Sultanım, Pseudo, Ismaila Coulibaly, Arvingarna, Sömürgecilik, Dram Dizisinde Erkek Oyuncu Tarafından Üstün Performans Ekran Oyuncuları Derneği Ödülü, Elektron taşıma zinciri, Monachil, Suçatı, Doğanşehir, Sinan Sakić, Pardon, Karşılaştırmalı hukuk, O mie, Dali, Nizamülmülk, Molvízar, Sarin, Arthur Eddington, Odawara Kalesi, Roald Hoffmann, Ryan Guzman, Ali G, Jean Auroux, Dominic Solanke, Akar, Macit Koper, Denklem, Naci Kaşif Kıcıman, Koca Yusuf Paşa, Moclín, NGC 2605, Ray J, Gölgeler ve Sis, Nevizade, Apple A13, Güç faktörü, Jōhō, Deinonychus, Hazar Hanlığı, Madagaskar 2, Coccothrinax, Azerbaycanda kolluk kuvvetleri, Haneda Havalimanı, Yuan Mei, Har Gölü (Zavhan), Abdulhaluk Mehmet Çay, Daniel Percheron, Bouzes, A Portuguesa, Yunan alfabesi, Feminist sanat eleştirisi, Müfessir, Magdalena Álvarez, Kamyoncu düğümü, Jack Harlow, Suveydeniye, Birinci Meşrutiyet, Wittelsbach Hanedanı, Yaşar Güçlü,
Gülcay Kaya Kimdir?, Yirmi Sekiz Nedir?, Şefîde Ulvv Nedir?, Elektronik İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Yığma Kâgir İsminin Anlamı Nedir?, Sözünübilmez İsminin Anlamı Nedir?, Mukaveleli İsminin Anlamı Nedir?, Porto Riko bayrağı Anlamı Nedir, Porto Riko bayrağı Nasıl Oluştu, Porto Riko bayrağı Tarihi, Porto Riko bayrağı Renkleri, Porto Riko bayrağı Tasarımı, Necdet Öztürk Kimdir?, Hüseyin Yıldızhan Kimdir?, Yirmi İki Nedir?, Elektronegatif İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Yamalak İsminin Anlamı Nedir?, Sözüne Sahip İsminin Anlamı Nedir?, Mukataalı İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Dört Nedir?, Elektromanyetik İsminin Anlamı Nedir?, Onur Çelik Kimdir?, Hasan Alpdoğan Kimdir?, Edhem Ünal Kimdir?, Yarım Pabuçlu İsminin Anlamı Nedir?, Sözsüz İsminin Anlamı Nedir?, Mukarrer İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Dokuz Nedir?, Elektrokinezi İsminin Anlamı Nedir?, Elektrokinezi Nedir?, Ferda Kapucuoğlu Kimdir?, Yarım Boy İsminin Anlamı Nedir?, Sözlü İsminin Anlamı Nedir?, Mukannen İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Bir Nedir?, Elektrojen İsminin Anlamı Nedir?, Elektrojen Nedir?, Mehmet Tamer Cantekin Kimdir?, Tunahan Gök Kimdir?, Portekiz bayrağı Anlamı Nedir, Portekiz bayrağı Nasıl Oluştu, Portekiz bayrağı Tarihi, Portekiz bayrağı Renkleri, Portekiz bayrağı Tasarımı, Yirmi Beş Nedir?, Elektrodinamik İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Asalak İsminin Anlamı Nedir?, Sözleşmeli İsminin Anlamı Nedir?, Mukaffa İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Altı Nedir?, Elektrobiyolojik İsminin Anlamı Nedir?, Elektrobiyolojik Nedir?, Yarım Akıllı İsminin Anlamı Nedir?, Sözleşimsel İsminin Anlamı Nedir?, Beyda Nur Ayçetin Kimdir?, Mukaddes İsminin Anlamı Nedir?, Nermin Tuzcu Kimdir?, Özge Göksu Kimdir?, Aysima Mihriban Mehtap Arslan Kimdir?, Ayhan Ün Kimdir?, Elektriksiz İsminin Anlamı Nedir?, Elektriksiz Nedir?, Yarım İsminin Anlamı Nedir?, Sözgötürmez İsminin Anlamı Nedir?, Mukadder İsminin Anlamı Nedir?, Hikmet Yalım Halıcı Kimdir?, Yinelemeli Nedir?, Elektriksel İsminin Anlamı Nedir?, Ayhan Taş Kimdir?, Yarık İsminin Anlamı Nedir?, Sözel İsminin Anlamı Nedir?, Mukaddem İsminin Anlamı Nedir?, Yimsel Nedir?, Caner Öner Kimdir?, Elektrikli İsminin Anlamı Nedir?, Arslan Bolat Kimdir?, Polonya bayrağı Anlamı Nedir, Polonya bayrağı Nasıl Oluştu, Polonya bayrağı Tarihi, Polonya bayrağı Renkleri, Polonya bayrağı Tasarımı, Ayhan Sicimoğlu Kimdir?, Yarıbiçimli İsminin Anlamı Nedir?, Sözde İsminin Anlamı Nedir?, Mukabil İsminin Anlamı Nedir?, Elegant İsminin Anlamı Nedir?, Elegant Nedir?, Ayhan Pala Kimdir?, Oktay İyisaraç Kimdir?, Yarı Saydam İsminin Anlamı Nedir?, Sözbilimsel İsminin Anlamı Nedir?, Mukabelesiz İsminin Anlamı Nedir?, Eldivenli İsminin Anlamı Nedir?, Eldivenli Nedir?, Abdullah Gözen Kimdir?, İsmail Sarıboğa Kimdir?, Ayhan Öztoplu Kimdir?, Onur Yanar Kimdir?, Erkan Özçelik Kimdir?, Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Kimdir? Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Nereli Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Kaç Yaşında?, Yıvışık Nedir?, Eldesiz İsminin Anlamı Nedir?, Eldesiz Nedir?, Ayhan Kavas Kimdir?, Yarı Resmî İsminin Anlamı Nedir?, Söz Konusu İsminin Anlamı Nedir?, Mukabeleli İsminin Anlamı Nedir?, Yırtmaçsız Nedir?, Eldeli İsminin Anlamı Nedir?, Eldeli Nedir?, Yarı Mamul İsminin Anlamı Nedir?, Söz Dizimsel İsminin Anlamı Nedir?,