Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir?

Ceneviz Cumhuriyeti Nedir?

Ceneviz Cumhuriyeti Nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti Nerededir?, Ceneviz Cumhuriyeti Hakkında Bilgi?, Ceneviz Cumhuriyeti Analizi? Ceneviz Cumhuriyeti ilgili Ceneviz Cumhuriyeti ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ceneviz Cumhuriyeti ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Ceneviz Cumhuriyeti Ne Anlama Gelir Ceneviz Cumhuriyeti Anlamı Ceneviz Cumhuriyeti Nedir Ceneviz Cumhuriyeti Ne Anlam Taşır Ceneviz Cumhuriyeti Neye İşarettir Ceneviz Cumhuriyeti Tabiri Ceneviz Cumhuriyeti Yorumu 

Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesi

Lütfen Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Ceneviz Cumhuriyeti İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı? Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demek? ,Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demektir? Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demektir? Ceneviz Cumhuriyeti Analizi? , Ceneviz Cumhuriyeti Anlamı Nedir?,Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demektir? , Ceneviz Cumhuriyeti Açıklaması Nedir? ,Ceneviz Cumhuriyeti Cevabı Nedir?,Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı?,Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Ceneviz Cumhuriyeti Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı Nedir? Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Ceneviz Cumhuriyeti Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Ceneviz Cumhuriyeti - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Ceneviz Cumhuriyeti

Ceneviz Cumhuriyeti Nedir? Ceneviz Cumhuriyeti Ne demek? , Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı? Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demek? Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demektir? ,Ceneviz Cumhuriyeti Analizi? Ceneviz Cumhuriyeti Anlamı Nedir? Ceneviz Cumhuriyeti Ne Demektir?, Ceneviz Cumhuriyeti Açıklaması Nedir? , Ceneviz Cumhuriyeti Cevabı Nedir? , Ceneviz Cumhuriyeti Kelimesinin Anlamı?


Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir?

Ceneviz Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ceneviz Cumhuriyeti
Repúbrica de Zêna (Liguryaca)
Res Publica Ianuensis (Latince)
Repubblica di Genova (İtalyanca)
1099-1815
Ceneviz Cumhuriyeti bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Slogan
Respublica superiorem non recognoscens
("Cumhuriyet hiçbir üstünlüğü tanımaz.")
Koyu kırmızı 12. ve 13. yüzyıllarda Cenevizlilerin elinde bulunan toprakları temsil ederken, açık kırmızı bugünkü sınırlara sahip geçici topraklardır.
Koyu kırmızı 12. ve 13. yüzyıllarda Cenevizlilerin elinde bulunan toprakları temsil ederken, açık kırmızı bugünkü sınırlara sahip geçici topraklardır.
BaşkentCenova
Resmî dil(ler)
Resmî din
Katolik Kilisesi
HükûmetOligarşik denizci cumhuriyeti
Doge 
• 1339-1345
Simone Boccanegra (ilk)
• 1795-1797
Giacomo Maria Brignole (son)
Capitano del popolo 
• 1257-1262
Guglielmo Boccanegra (ilk)
• 1335-1339
Galeotto Spinola (son)
Podestà 
• 1191-1191
Manegoldo del Tettuccio (ilk)
• 1256-1256
Filippo della Torre (son)
Tarihî dönem
• Kuruluşu
1099
1096-1099
1261
1284
14 Haziran 1797
• Yeniden kuruluş
1814
• Dağılışı
1815
Nüfus
• 17. yüzyıl başları
650.000
Para birimi
  • Ceneviz Lirası (1138-1797)
  • Genovino (1252-1415)
Ardıllar
Ligurya Cumhuriyeti
Savoy Dükalığı
Sardinya Krallığı
Monako

Cenova Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica di Genova, Liguryaca: Repúbrica de Zêna, Latince: Res Publica Ianuensis) veya kısaca Cenevizliler, 1005 yılından 1797 yılına kadar İtalya Yarımadası'nın kuzey batısında, Ligurya olarak bilinen bölgede, bugünkü Cenova merkezli olarak hüküm sürmüş bir denizci cumhuriyeti. 1100 yılına kadar bir şehir devleti olarak varlığını sürdürmüş devlet, büyüyerek ve güçlenerek Avrupa'da önemli bir konuma gelmiş, Venedik Cumhuriyeti'nin büyük bir rakibi olmuştur.

Devlet 14. yüzyılda Korsika Adası'nı topraklarına katmış, ilerleyen zamanlarda Akdeniz ve Karadeniz'de kurduğu pek çok koloni ile bu bölgelerdeki en kuvvetli Avrupa devletlerinden biri haline gelmiştir. 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa'nın finans merkezi haline gelen devlet, 18. yüzyılın sonlarında Napolyon'un kontrolü altındaki Birinci Fransız Cumhuriyeti tarafından fethedilmiş, yerine Ligurya Cumhuriyeti adlı Fransız uydu devleti kurulmuştur. Daha önce Korsika'yı da Fransa'ya vermek zorunda kalmış Cenevizliler ve Ligurya Cumhuriyeti, 1805'te Fransa tarafından tamamen ilhak edilmiştir. Napolyon'un 1814'te yenilmesi üzerine tekrar kurulan devletin 1815'te Sardinya Krallığı tarafından varlığına son verilmiştir.

Etimoloji ve isimlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ceneviz, esasında Genoese sözcüğünün Anadolu genelindeki telaffuzudur ve 1815 senesine kadar hüküm süren Cenova Cumhuriyeti uyrukluları tanımlamak için kullanılır. Ancak yakın dönemlerde hatalı olarak Cenova ile eş anlamlı bir yer adı gibi algılanıp öyle kullanılması yazılı dil üzerinden bilinçsizce yaygınlaştırılmıştır. Oysa aynı terim Anadolu’da özellikle sahil bölgelerinin halk dilinde doğru anlamıyla bilinmekte ve kullanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk dönemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslen bir şehir devleti olarak 1005 yılında kurulmuş Cenevizliler, denizcilik yoluyla gelişmiş, Doğu’da birçok ayrıcalık elde etmiş, deniz kuvvetlerinin güçlü olması sebebiyle de birçok devleti hakimiyetleri altına almıştır. Akdeniz’de tarih boyunca en büyük rakipleri olan Venedik Cumhuriyeti ile devamlı savaş halinde bulunmuş devlet,[1] Bizans İmparatoru VII. Mihail’e yaptıkları yardımlar karşılığında Konstantinopolis’in Galata semtinde koloni kurma ve İzmir limanından faydalanma konusunda ayrıcalıklar elde etmiştir. Cenevizliler, ayrıca Boğazlar üzerinde bazı haklarla birlikte Karadeniz’de Amasra, Samsun ve Kefe gibi bazı önemli limanları kontrolleri altına almıştır.

Osmanlı ile ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti sınırları içerisinde ticaret özgürlüğü elde etmek için kuruluş devrinde harekete geçen Cenovalılara ilk Kapitülasyonlar 1387'de Sultan I. Murad tarafından verilmiştir. 1396 yılında Fransa hakimiyeti altına giren Cenevizliler, Fransız baskısıyla Osmanlılara karşı aleyhte hareketlerde bulunmuşlardır. Daha sonra tekrar Osmanlılarla diplomatik ilişki kuran Cenevizliler, I. Mehmed ile Foça şap madenlerinin işletme hakkı karşılığında yıllık 2000 düka altın ödemeyi taahhüt eden anlaşmayı 1416'da imzalamıştır.

Cenevizlilerin Doğu Akdeniz ve Yakın Doğu'da yer alan toprakları, Osmanlı Devleti'nin genişlemesiyle birlikte Ceneviz kontrolünden çıkmıştır. İstanbul’un Fatih Sultan Mehmed tarafından fethi esnasında Galatalı Cenevizliler tarafsızlık sözü vermelerine rağmen, sözlerinde durmamaları üzerine ellerindeki kapitülasyonlardan bazıları alınmıştır.[kaynak belirtilmeli] Zağanos Paşa ile Osmanlı Devleti arasında 3 Haziran 1453’te imzalanan ve Galata'da Osmanlı hakimiyetini kabul eden anlaşmaya göre, Cenevizlilerin yıllık vergi ödemesi kararlaştırılmış, eskiden sahip oldukları kilise kurma ve gayrimenkul hakları ise ellerinden alınmıştır.

Limni, Amasra ve Feodosya’daki Ceneviz kolonileri birkaç sene daha varlıklarını sürdürse de, Fatih Sultan Mehmed tarafından bu yerleşimler ele geçirilmiştir. Sakız Adası 1566’ya kadar Giustiniani ailesinin kontrolündeki bir Maona'nın idaresi altında bağımsızlığını sürdürmüş, bu tarihten sonra ise Piyale Paşa'nın fethi sonucunda ada Osmanlı'ya bağlanmıştır.[2] Doğu Akdeniz’de ticaretlerine devam eden Cenevizlilere Sultan III. Mehmed bazı ticari ayrıcalıklar tanımış, 1665’te ise diğer Avrupa devletlerine tanınan ekonomik ayrıcalıklar Cenevizlilere de verilmiştir.

15. ve 16. yüzyılda her ne kadar toprak açısından küçülse ve bazı zamanlarda İspanya ve Fransa gibi devletlerin uydu devleti konumuna gelse de, Cenevizli bankacılar büyük bir refah ve zenginliğe kavuşmuştur. Ceneviz hakimiyeti altındaki bölgeler zenginleşmiş ve pek çok sanatçı ile bilim insanını çekmiştir. Aynı zamanda Amerika'nın keşfi ile pek çok bilimsel ilerlemenin finanse edilmesi, San Giorgio Bankası gibi Cenevizliler tarafından açılmış kuruluşlar ile gerçekleştirilebilmiştir.[3] Kristof Kolomb da bir Ceneviz yerlisi olup, İspanyol İmparatorluğu adına yaptığı seferler Cenevizli bankacılar tarafından finanse edilmiştir.

Gerileme ve yıkılış[değiştir | kaynağı değiştir]

17. yüzyılda Ceneviz Cumhuriyeti politik gücünü kaybetmeye başlamıştır. Kara Ölüm ile ilişkili bir veba sonucunda Cenova şehri nüfusunun yaklaşık yarısı 1656-57 yılları arasında ölmüştür.[4] Devletin 1745'te Avusturya Veraset Savaşı'na katılması ve savaşı kaybedecek Fransa Krallığı tarafında yer alması da devleti büyük zarar uğratmıştır. Cumhuriyet, Tabarka'nın Tunus Beyliği tarafından ele geçirilmesi üzerine son Akdeniz kolonisini 1742'de kaybetmiştir.[5] Ülkenin en eski topraklarından biri olan Korsika'da Korsika Cumhuriyeti bağımsızlığını 1755'te ilan etmiş, kısa bir süre sonra da Fransa topraklarına katılmıştır.

Tüm bunlara rağmen Ceneviz Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, Birinci Fransız Cumhuriyeti'nin Napolyon kontrolü altında bulunan ordularının Cenova’yı işgaline kadar sürmüştür. 1797’de Ligurya Cumhuriyeti Napolyon tarafından kurulmuş, ancak bu uydu devlet 1805’te Fransa topraklarına katılmıştır. 1815’te Sardinya Krallığı tarafından ilhak edilen Ligurya, 1849’dan sonra İtalya'nın bir parçası haline gelmiştir.

Günümüzde Cenova şehri İtalya'nın en önemli ve yoğun limanı olan Cenova Limanı'nı barındırır ve Ligurya İtalya'nın ekonomik açıdan en güçlü bölgelerinden biridir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aleksandr Vasilyev (1958). History of the Byzantine Empire, 324–1453. University of Wisconsin Press. ss. 537-38. ISBN 0-299-80926-9. 
  2. ^ Philip P. Argenti, Chius Vincta or the Occupation of Chios by the Turks (1566) and Their Administration of the Island (1566–1912), Described in Contemporary Diplomatic Reports and Official Dispatches (Cambridge, 1941), Part I.
  3. ^ Before Columbus: Exploration and Colonization from the Mediterranean to the Atlantic, 1229-1492.
  4. ^ Early modern Italy (16th to 18th centuries) » The 17th-century crisis 8 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Encyclopædia Britannica.
  5. ^ Alberti Russell, Janice. The Italian community in Tunisia, 1861-1961: a viable minority. pag. 142.

Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Nedir? :Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? ile ilgili Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Ne Demektir? Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Açıklaması Nedir? Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Cevabı Nedir? Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Açıklaması? :Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Gerçek mi? :Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? ile ilgili Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Hakkında? :Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? ile ilgili Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Ceneviz Cumhuriyeti nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti anlamı nedir?, Ceneviz Cumhuriyeti ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Dil felsefesi, Sam Byram, Verdun Muharebesi, Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Brian Brendell, Mehmet Necat Eldem, Kanada GP, Frans Jeppsson Wall, Volkswagen Nivus, Brezoviça, Pequizeiro, Köprülülü Hamdi, Askeri üniforma, Brezilya bayrağı, FC Köln, Rajiv Kapoor, Google Formlar, Mrs. Hincher, Kolan, Varto, Brezilya Portekizcesi, Gölyazı, Bağımsız siyasetçi, Mehmet Gülcegün, Brezilyanın eyaletleri, Piper quitense, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Otçullar, Piper ramipilum, Piper rafflesii, Piper ramosense, Piper recessum, Fethi Çokkeser, Scaphinotus rugiceps, Mövenpick, Cephede Eğlence, The Pirate Bay, Sand (Saba şarkısı), McKean Adası, Kıbrıs Bankası, NGC 7164, Burunsuz, Karabük, Mehmet Ada Öztekin, Dinoflagellat, Good Housekeeping, Olga Savçuk, Kale Genc, Brenda Milner, Süngü, Bratsk Havalimanı, Chieti ili belediyeleri, Zaman, Murat Daltaban, Braille alfabesi, Carapidae, Elektrik akımı, Yu Bahçesi, Mirwais Ahmadzaï, Bulbophyllum sororculum, Yaoi, Brad Paisley, Neoromanesk mimari, Menderes, Nizip, Piper redactum, Orhaniye, Ilgın, Lukas Rupp, Piper regnellii, Piper relaxatum, Hulusi Kentmen, Uluslararası Sosyal Araştırma Programı, Nesne yönelimli programlama, Dağarlar, Alaşehir, Piper renitens, Türler, Bozcaada Kalesi, Piper riojanum, Sinderella Külkedisi, Tevfik Paşa, Bicar, Bozbaba, Kürdistan Eyaleti (İran), Mirny, Kamışlı Muharebesi (Eylül 2018), Boza, Sturnornis, Erkekleri Tavlama Sanatı, Christopher G.Cavoli, Kamyaran, Artemisia absinthium, 2006 Johan Cruijff Schaal, Yeniçiftlik, Biga, Crossaster borealis, Sardinya, NGC 1550, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu pro tempore Başkanı, Boyana Nehri, Diplometopon, Piper suipigua, Piper sucreense, Dikkat Kan Aranıyor, 2017 Beker van België Finali,
Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?,