Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir?

Cassata Nedir?

Cassata Nedir?, Cassata Nerededir?, Cassata Hakkında Bilgi?, Cassata Analizi? Cassata ilgili Cassata ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Cassata ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Cassata Ne Anlama Gelir Cassata Anlamı Cassata Nedir Cassata Ne Anlam Taşır Cassata Neye İşarettir Cassata Tabiri Cassata Yorumu 

Cassata Kelimesi

Lütfen Cassata Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Cassata İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Cassata Kelimesinin Anlamı? Cassata Ne Demek? ,Cassata Ne Demektir? Cassata Ne Demektir? Cassata Analizi? , Cassata Anlamı Nedir?,Cassata Ne Demektir? , Cassata Açıklaması Nedir? ,Cassata Cevabı Nedir?,Cassata Kelimesinin Anlamı?,Cassata Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Cassata Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Cassata Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Cassata Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Cassata Kelimesinin Anlamı Nedir? Cassata Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Cassata Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Cassata Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Cassata - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Cassata

Cassata Nedir? Cassata Ne demek? , Cassata Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Cassata Kelimesinin Anlamı? Cassata Ne Demek? Cassata Ne Demektir? ,Cassata Analizi? Cassata Anlamı Nedir? Cassata Ne Demektir?, Cassata Açıklaması Nedir? , Cassata Cevabı Nedir? , Cassata Kelimesinin Anlamı?


Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir?

Cassata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cassata
Alternatif isimCassata siciliana
Ülke(ler)İtalya
BölgesiSicilya
Ana malzemelerSünger kek, meyve suyu veya likör, ricotta, Şekerlenmiş meyve, Badem ezmesi, pasta kaplama şekeri
ÇeşitleriCassata a forno(fırında), cassata catanese

Cassata veya cassata siciliana Sicilya, İtalya'dan gelen geleneksel bir kektir.[1][2] Cassata genellikle meyve suları veya likör ile nemlendirilmiş ve ricotta peynir ve şekerlenmiş meyve (cannoli ile de kullanılan bir dolgu) ile kaplanmış yuvarlak bir sünger kek içerir.

Cassata'nın kabuğu badem ezmesi, pembe ve yeşil renkli krema ve dekoratif tasarımlıdır. Cassata ayrıca şekerlenmiş veya kurutulmuş meyve ve fındık içeren Napoli dondurması anlamına da gelebilir.

Menşei[değiştir | kaynağı değiştir]

Cassata'nın 10. yüzyılda, Müslüman yönetimi altında Palermo'da ortaya çıktığına inanılır.[3][4]

al-qaššāṭī - Arapçaالقشاطي kelimesinden ilk kez 1178'de Corleone'de bahsedilmiştir.[5][6]

Cassata'nın türetilmiş olabileceği Arapça kelime qas'ah, pastayı şekillendirmek için kullanılan kaseyi ifade eder.[7][8] Tarihçi John Dickie bunun yerine Sicilyaca cassata kelimesinin Arapça qaššāṭah قشاطة (Arapça 'kase') kelimesinden değil, genellikle iddia edildiği gibi Latince caseāta'dan (Latince 'peynir karışımı' anlamına gelir) geldiğini iddia eder.[9]

Cassata'nın 17. yüzyılın sonlarına kadar bir tatlı anlamına gelmediğini ve 18. yüzyıla kadar bugünkü çizgili halini almadığını gözlemler. Dickie, Cassata'nın "köklerinin Müslüman Orta Çağ'da yattığı iddiasına dayanan icat edilmiş bir gelenek konusu olduğunu" bulur. Diğer birçok yerel yemek geleneğinin de bir o kadar eski olduğu iddia edilmektedir."[10]

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cassata, Palermo 2016

Yuvarlak, geleneksel şeklin aksine, bazı cassata dikdörtgen, kare veya kutu şeklinde yapılır. İtalyanca'da "kutu" kelimesi cassadır ancak cassata kelimesinin bu terimden türemiş olması pek olası değildir.

"Cassata Catanese", genellikle Sicilya'da Katanya ili’inde yapıldığı şekliyle, turta'ya benzer şekilde yapılır, üst ve alt kabukludur, ricotta ile doldurulur ve fırında pişirilir.

Tek porsiyonluk cassata

Halk arasında "bakire göğüsler" anlamına gelen Minni di Vergini denilen Cassatella di sant'Agata (çoğulu: cassatelle) benzer bir tatlıdır, ancak daha küçük, üstünde kiraz şekerlemesi ve genellikle özellikle yeşil renkli badem ezmesi ile kişisel porsiyon boyutunda yapılır. Genelde Katanya'da Aziz Agatha festivali için yapılır. Kadın göğsüne yapılan ima, Aziz Agatha'nın bir Katolik şehit olarak karşılaştığı özel işkenceyle ilgilidir.

Cassata yapıldığında, peynir katmanları yerine gelato (İtalyan dondurması) katmanları kullanılabilir ve dondurmalı pasta benzeri bir tatlı elde edilir. Tarifin Messina'da yapılan çeşidi, Palermo'dakinden daha az tatlıdır. "Cassata", tatlıdan ilham alan bir dondurma aromasına da atıfta bulunabilir.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cleveland, Ohio ve çevresinde, "Cassata Cake" terimi eşsiz şekilde rom veya rom şurubuna batırılmış, taze şarapla doldurulmuş, çilek ve muhallebi ve genellikle çırpılmış krema ve dilimlenmiş çilek ile süslenmiş, katmanlı sarı sünger kek anlamına gelir.

Cassata Cake'in bu Cleveland çeşidi ilk olarak 1920'lerin başında Cleveland'daki LaPuma Spumoni & Bakery'de ortaya çıktı. Sahiplerin çocukları, tatlandırılmış ricotta ve şekerlenmiş meyve ile yapılan geleneksel cassata pastasını sevmediler. Tomasso LaPuma, fırında sahip olduklarını kullanarak Cleveland Cassata Cake olarak keki yarattı. Halen şehrin doğu banliyösü Chesterland'daki bu fırının beşinci nesli,[11] bölgedeki diğer birçok İtalyan fırını gibi bu pastanın asıl çeşidini yapmaya devam etmektedir.[12] Katmanlı pasta, düğünler ve kalabalık aile etkinlikleri gibi özel günlerde servis edilir. Cleveland'ın Little Italy mahallesindekiler de dahil olmak üzere bazı yerel özel fırıncılar veya restoranlar, Cassata Cake'i dilimle satar veya pastayı, kavanoza yerleştirilmiş malzemelerle satılacak şekilde değiştirirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Dai musulmani agli spagnoli: ecco le mutazioni della cassata siciliana". Cibodistrada.it. 26 Mart 2016. 9 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2016. 
 2. ^ "Gastronomia". Web.tiscalinet.it. 11 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2016. 
 3. ^ Habeeb Salloum (25 Haziran 2013). Sweet Delights from a Thousand and One Nights: The Story of Traditional Arab Sweets (revised bas.). I.B.Tauris. ss. 139-40. ISBN 9780857733412. 
 4. ^ Alan Davidson (11 Ağustos 2014). Jaine, Tom (Ed.). The Oxford Companion to Food (illustrated bas.). Oxford University Press. s. 148. ISBN 9780199677337. 
 5. ^ Alex Metcalfe (2009). The Muslims of Medieval ItalySınırlı deneme süresince özgürce erişilebilir, normalde ise abonelik gereklidir (illustrated bas.). Edinburgh University Press. s. 252. ISBN 9780748620081. 
 6. ^ Alexander Metcalfe (21 Ocak 2014). Muslims and Christians in Norman Sicily: Arabic-Speakers and the End of Islam. Routledge. s. 259. ISBN 9781317829256. 
 7. ^ Vesna Maric (2008). Sicily. Ediz. Inglese (illustrated bas.). Lonely Planet. s. 45. ISBN 9781740599696. 
 8. ^ Mary Taylor Simeti (2009). Sicilian Food: Recipes from Italy's Abundant Isle (illustrated bas.). Wakefield Press. s. 79. ISBN 9781862548503. 
 9. ^ John Dickie, Delizia! The Epic History of Italians and Their Food (New York, 2008) p. 25.
 10. ^ Dickie 2008, p.30.
 11. ^ "La Puma Bakery - Cleveland Hot List". Cleveland.cityvoter.com. 13 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2016. 
 12. ^ ""Cleveland Style" Cassata Cake | Running with Sugar". 14 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2013. 

Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Nedir? :Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? ile ilgili Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Ne Demektir? Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Açıklaması Nedir? Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Cevabı Nedir? Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Açıklaması? :Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Gerçek mi? :Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? ile ilgili Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Hakkında? :Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? ile ilgili Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? burada bulabilirsiniz. Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Cassata nedir?, Cassata anlamı nedir?, Cassata ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Small Basic, 1998 Avusturya cumhurbaşkanlığı seçimi, Mikel Oyarzabal, Linda Király, Tanzanya başbakanları listesi, Memorist, Ansbach, Abdurrahman Keskiner, Gamze Karaman, Glee bölümleri listesi, Ankarada 1995 Türkiye genel seçimleri, Fıkra, MFK Ružomberok, Serreleis, Klement Gottwald, Plaza Suite, Cumhurbaşkanlığı Sarayı (Türkiye), Detroit Diesel, Paul Nurse, Houtman Abrolhos, Axie Infinity, John Esposito, Afganistan cumhurbaşkanları listesi, Joan Fontaine, Blaoui Houari, Sorbca, Umumi pasaport, Lotto Park, M. Necmettin Özgür, Edgar Manas, Myrmarachne lupata, De Stijl, Batsın Bu Dünya (film), Sakarya ili genel seçim sonuçları, Piemont Cumhuriyeti, Romulus, My Father (film), Bohemians, Waupaca, Müebbet Kuşları, Azimet Köylüoğlu, Random access memory, Giovanni Bembo, Ohio, Manifesto, Biga milletvekilleri listesi, Philodromus gertschi, Vincent Cavanagh, Sony Müzik, Weikersheim, NGC 5184, Joanne Woodward, Robin Milner, Nikujaga, 1945 Millî Meclis Seçimi, Lokomotiv Tashkent, Washington County, Florida, Epifit, Azerbaycan Hava Kuvvetleri komutanları listesi, FC Porto, Sıtkı Üke, Montasser Lahtimi, Yüzde, Ahmet Karademir, Zonguldak ili genel seçim sonuçları, Havadan, Develi, Héctor Babenco, 1968 Nemzeti Bajnokság I, Takımyıldızına göre yıldızlar dizini, Massamasso Tchangai, Rijit, Ali Aydınlıoğlu, World Checklist of Selected Plant Families, Saparmurat Hacı Camii, Nina Sublatti, Konya Etnografya Müzesi, Bacan adaları, Abaris notiophiloides, Vergilendirme, İshak Alaton, Malmedy, Shikoku Railway Company, Dragan Travica, 2002–03 NBA sezonu, Katerin, Hoplodactylus, Dolcinoculuk, Aşık edebiyatı, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri subay rütbe dereceleri ve işaretleri, Home Alone (film), Fabio Jakobsen, Fatih, Emirgazi, Pernilla August, Mustafa İstemihan Talay, Need for Speed Underground 2, 1898 yılı devlet liderleri listesi, Çobandaki yıldızlar listesi, Ersarı, Norma Aleandro, Ayıntap, Rusça,
Boncuksuz İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Mutman Kimdir?, Norma Aleandro Kimdir?, Venezuelalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevzii İsminin Anlamı Nedir?, Yanık Rüzgar Nedir?, Soğukkanlı Hayvanlar Nedir?, Muakkip Nedir?, Hersli İsminin Anlamı Nedir?, Dostça İsminin Anlamı Nedir?, Kiribati bayrağı Anlamı Nedir, Kiribati bayrağı Nasıl Oluştu, Kiribati bayrağı Tarihi, Kiribati bayrağı Renkleri, Kiribati bayrağı Tasarımı, Boncuklu İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Oral Kimdir?, Evren Şahin Kimdir?, Atilla Koç Kimdir?, Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?,