Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir?

Bolivya Nedir?

Bolivya Nedir?, Bolivya Nerededir?, Bolivya Hakkında Bilgi?, Bolivya Analizi? Bolivya ilgili Bolivya ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Bolivya ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Bolivya Ne Anlama Gelir Bolivya Anlamı Bolivya Nedir Bolivya Ne Anlam Taşır Bolivya Neye İşarettir Bolivya Tabiri Bolivya Yorumu 

Bolivya Kelimesi

Lütfen Bolivya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Bolivya İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Bolivya Kelimesinin Anlamı? Bolivya Ne Demek? ,Bolivya Ne Demektir? Bolivya Ne Demektir? Bolivya Analizi? , Bolivya Anlamı Nedir?,Bolivya Ne Demektir? , Bolivya Açıklaması Nedir? ,Bolivya Cevabı Nedir?,Bolivya Kelimesinin Anlamı?,Bolivya Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Bolivya Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Bolivya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Bolivya Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Bolivya Kelimesinin Anlamı Nedir? Bolivya Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Bolivya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Bolivya Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Bolivya - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Bolivya

Bolivya Nedir? Bolivya Ne demek? , Bolivya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Bolivya Kelimesinin Anlamı? Bolivya Ne Demek? Bolivya Ne Demektir? ,Bolivya Analizi? Bolivya Anlamı Nedir? Bolivya Ne Demektir?, Bolivya Açıklaması Nedir? , Bolivya Cevabı Nedir? , Bolivya Kelimesinin Anlamı?






Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir?

Bolivya

Koordinatlar: 17°48′G 63°10′B / 17.800°G 63.167°B / -17.800; -63.167
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bolivya
Estado Plurinacional de Bolivia
(ispanyolca) Bulibiya (Suyu)
Wuliwya Suyu
Bolivya Çokuluslu Devleti
Slogan
La unión es la fuerza! (Birlik kudrettir!)[1]
Millî marş
Bolivianos, el hado propicio
Bolivya haritadaki konumu
BaşkentSucre (anayasal)
En büyükSanta Cruz de la Sierra
Resmî dil(ler)İspanyolca, Quechua, Aymara, Guaraní, ve diğer 33 diller.[2]
Etnik gruplar
68% Mestizo

20% Kızılderililer 5% Beyaz 2% Cholo 1% Siyah

3% Diğer
DemonimBolivyalı
HükûmetSosyalist cumhuriyet
• Başkan
Luis Arce
• Başkan Yardımcısı
David Choquehuanca
• Bağımsızlık ilanı
6 Ağustos 1825
• Tanınma
21 Temmuz 1847
• Şu anki anayasa
7 Şubat 2009
Yüzölçümü
• Toplam
1.098.581 km2 (28.)
• Su (%)
1,29
Nüfus
• 2019[3] tahminî
11.428.245 (83..)
• Yoğunluk
10,4/km2 (224.)
GSYİH (SAGP)2019 tahminî
• Toplam
89,018 milyar $[4] (88.)
• Kişi başına
7.790 $[4] (123..)
GSYİH (nominal)2019 tahminî
• Toplam
40,687 milyar $[4] (90.)
• Kişi başına
3.823 $[4] (117.)
Gini (2018) 42.2[5]
orta
İGE (2019)artış 0.718[6]
yüksek · 107.
Para birimiBoliviano (BOB)
Zaman dilimiUTC-4
Trafik akışısağ
Telefon kodu591
ISO 3166 koduBO
İnternet alan adı.bo

Bolivya ya da resmî adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti (İspanyolcaEstado Plurinacional de Bolivia) bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır.[7][8]

Ülke İspanyol sömürgeciliği döneminde Yukarı Peru olarak adlandırılan bu bölgeye daha sonra Güney Amerika'yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simón Bolívar'ın anısına Bolivya (Bolivar'ın ülkesi) ismi verilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Salar de Uyuni Gölü

Bolivya, 1809 yılında İspanya'ya karşı bağımsızlığını ilan etmesine karşın, İspanyol askerlerin ülkeden kovulması çok daha sonra, ancak 1825 yılında gerçekleştirilebildi.

Bağımsızlık sonrası Bolivya'daki siyasal yaşam sık sık kesintiye uğramıştır. Ülke ulusal bağımsızlığını kazandığı 1825 yılından günümüze değin 180'e yakın darbe, ondan fazla değişik anayasa ve seksen civarında cumhurbaşkanı gördü. Cumhurbaşkanlarından bazıları yönetimi kan dökerek ele geçirdiler ve yine aynı şekilde kaybettiler. Altı cumhurbaşkanı görev başındayken öldürüldü.

Bolivya'nın komşularıyla, özellikle Şili ve Paraguay ile olan ilişkileri istikrarsız olmuştur. 1879 yılında müttefiki Peru ile birlikte, sınır anlaşmazlıkları yaşadığı güçlü komşusu Şili'ye saldırdı. Ancak 1883'te biten Pasifik Savaşı, Bolivya için tam bir yıkım oldu. Pasifik Okyanusu bölgesindeki kıyı şeridini Şili'ye kaptıran Bolivya'nın okyanus ile olan bağlantısı kesildi ve ülke bir kara devletine dönüştü. Bolivya halkı bu savaşın sonuçlarını bugün bile unutabilmiş değildir. Ülke yine bir sınır sorunu yüzünden 1932 yılında komşusu Paraguay ile savaşa tutuştu. Chaco Savaşı olarak adlandırılan bu savaş 1935 yılında, Paraguay'ın zaferi ve sınır sorununun çözülmesini sağlayan bir barış antlaşmasının imzalanması ile sona erdiğinde, Bolivya tartışmalı bölgenin ancak yüzde yirmi beşini (%25) topraklarına katabildi.

1966 senesinde Ernesto Che Guevara önderliğinde ve Küba desteğiyle başlatılan Bolivya devrim hareketinde, Guevara'nın yaklaşık elli kişiden oluşan ve ELN (İspanyolca: Ejército de Liberación Nacional de Bolivia, Türkçe: Bolivya Ulusal Kurtuluş Ordusu) adı altında eylem yapan gerilla kuvveti iyi donatılmıştı ve dağlık Camri bölgesinde Bolivya düzenli ordusuna karşı bazı başarılar elde etti. Eylül'de ise ordu iki gerilla grubunu ve liderlerden birini öldürmeyi başardı. Daha sonraları gittikçe başarısızlığa doğru giden bu devrim girişimi, 9 Ekim 1967'da La Higuera'da Che'nin öldürülmesiyle son buldu. Ama Che'nin Bolivya'da öldürülmesi bir sempatinin oluşmasına neden oldu. Bunun sonucu olarak Sosyalizme Doğru Hareket Partisi'nin günümüzde iktidar olmasını sağladı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolivya'nın topografik haritası

Bolivya, Güney Amerika'nın merkez bölgesinde, 57°26'–69°38'B ve 9°38'–22°53'G arasındadır. Orta And Dağları'ndan Gran Chaco, Pantanal'ın bir kısmına ve Amazon'a kadar uzanan bölgede 1.098.581 kilometrekare (424.164 sq mi) yüzölçümüyle Bolivya, dünyanın en büyük 28. ülkesi ve Güney Amerika'nın en büyük beşinci ülkesidir.[9] Ülkenin coğrafi merkezi Río Grande üzerinde, Ñuflo de Chávez Eyaleti, Santa Cruz Bölgesi'ndeki Puerto Estrella ("Yıldız Limanı") 'dır.

Ülkenin coğrafyası çok çeşitli arazi ve iklimlere sahiptir. Bolivya, dünyanın en büyüklerinden biri olarak kabul edilen yüksek düzeyde biyoçeşitlilik[10] ve ayrıca Altiplano, tropikal yağmur ormanları (Amazon yağmur ormanları dahil), kuru vadiler ve tropikal bir savan olan Chiquitania gibi ekolojik alt birimleri olan birkaç ekolojik bölge'ye sahiptir.

Bu alanlar, Nevado Sajama'da deniz seviyesinden 6.542 metre (21.463 ft) yükseklikten Paraguay nehri boyunca yaklaşık 70 metre (230 ft)] yüksekliklere kadar çok büyük farklılık gösterir. Bolivya, büyük bir coğrafi çeşitliliğe sahip bir ülke olmasına rağmen, Pasifik Savaşı'ndan bu yana karayla çevrili bir ülke olarak kaldı. Puerto Suárez, San Matías ve Puerto Quijarro, Bolivya Pantanal'dadır.

Bolivya üç fizyografik bölgeye ayrılabilir:

Sol de Mañana (İspanyolcada Sabah Güneşi anlamındadır), Bolivya'nın güneybatısındaki Eduardo Avaroa Andean Fauna Ulusal Koruma Alanı'ndaki bir jeotermal alandır. Kükürt kaynağı alanlar ve çamur gölleriyle yoğun volkanik aktiviteyle nitelenen bölgede aslında gayzerler yoktur, onun yerine 50 metre yüksekliğe kadar basınçlı buhar yayan delikler vardır.
Potosi'deki Puna de Lipez'deki Laguna Colorada
 • And bölgesi güneybatıda ulusal toprakların %28'ini kaplar ve 307.603 kilometrekare (118.766 sq mi) boyunca uzanır. Bu alan 3.000 metre (9.800 ft) rakımın üzerindedir ve iki büyük And zinciri, Cordillera Occidental ("Batı Sahası") ve Cordillera Central ("Merkez Sahası") arasındadır ve 6.542 metre (21.463 ft) rakımlı Nevado Sajama ve 6.462 metre (21.201 ft) rakımlı Illimani gibi Amerika'daki en yüksek noktalardan bazılarına sahiptir. Ayrıca Cordillera Central'da bulunan Titikaka Gölü, dünyanın ticari dolaşılabilen en yüksek gölü ve Güney Amerika'nın en büyük gölüdür;[11] göl Peru ile paylaşılır. Ayrıca bu bölgede Altiplano ve dünyanın en büyük tuz düzlüğü ve önemli lityum kaynağı Salar de Uyuni Gölü bulunur.
 • Ülkenin merkezinde ve güneyinde bulunan And Altı bölgesi, Altiplano ile doğu llanos arasında bir ovadır; bu bölge Bolivya topraklarının %13'ünü kaplar, 142.815 km2 (55.141 sq mi) boyunca uzanır ve Bolivya vadileri ile Yungas bölgesini kapsar. Tarım faaliyetleri ve ılıman iklimi ile ayırt edilir.
 • Kuzeydoğudaki Llanos bölgesi, 648.163 km2 (250.257 sq mi) ile bölgenin %59'unu oluşturur. Cordillera Central'ın kuzeyinde yer alır ve And dağlarının eteklerinden Paraguay nehrine kadar uzanır. Hepsi muazzam biyolojik çeşitlilik içeren geniş yağmur ormanlarıyla kaplı düz arazi ve küçük platolardan oluşan bir bölgedir. Bölge, deniz seviyesinin 400 metre (1.300 ft) altındadır.

Bolivya'da üç drenaj havzası vardır:

 • İlki, Kuzey Havzası da denilen (724.000 km2 (280.000 sq mi)/bölgenin %66'sı) olan Amazon Havzası'dır.

Bu havzanın nehirleri genellikle Pando departmanı'ndaki Murillo Gölü gibi göller oluşturan büyük mendereslere sahiptir. Bolivya'nın Amazon havzasına ana akarsu kolu, 2.000 km (1.200 mi) uzunluğundaki Beni Nehri ile birleştiği yere kadar akan 1.113 km (692 mi) uzunluğunda ve ülkenin en önemli ikinci nehri olan Mamoré Nehri'dir. Beni Nehri, Madeira Nehri ile birlikte Amazon Nehri'nin ana kolunu oluşturur. Havza doğudan batıya Madre de Dios Nehri, Orthon Nehri, Abuna Nehri, Yata Nehri ve Guaporé Nehri gibi diğer önemli nehirlerden oluşur. En önemli göller Rogaguado Gölü, Rogagua Gölü ve Jara Gölü'dür.

 • İkincisi, Güney Havzası olarak da adlandırılan (229.500 km2 (88.600 sq mi)/bölgenin %21'i) olan Río de la Plata Havzası'dır. Bu havzadaki kollar, genel olarak Amazon Havzasını oluşturanlardan daha az boldur. Rio de la Plata Havzası, esas olarak Paraguay Nehri, Pilcomayo Nehri ve Bermejo Nehri tarafından oluşturulmuştur. En önemli göller, her ikisi de Bolivya bataklığında bulunan Uberaba Gölü ve Mandioré Gölü'dür.
 • Üçüncü havza, endorheik havza olan (145.081 kilometrekare (56.016 sq mi)/bölgenin %13'ü) Merkez Havzadır. Altiplano, And dağları tarafından çevrelendiği için herhangi bir okyanusa akmayan çok sayıda göl ve nehre sahiptir. En önemli nehir, Altiplano'nun en uzun nehri olan 436 km (271 mil) uzunluğundaki Desaguadero Nehri'dir; Titikaka gölü'nde başlar ve ardından güneydoğu yönünde Poopó Gölü'ne doğru ilerler. Havza daha sonra Titikaka Gölü, Poopó Gölü, Desaguadero nehri ve Salar de Uyuni Gölü ve Coipasa Gölü dahil olmak üzere büyük tuz düzlüklerinden oluşur.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

2021 nüfus sayımına göre Bolivya'nın nüfusu 11.832.936 kişidir nüfus çoğunlukla Keçuva (%45,6) ve Aymaralardan (%42,2) oluşur.Bunlardan farklı olarak 37 farklı halkta içerir.İspanyolca halkın çoğunluğu (%60,7) tarafından konuşulur.Ülkede en fazla inanılan din Katolik'tir (%81,8) sonrasında ise Evanjelizm (%11,5) ve Protestanlık (%2,6) gelir.[12]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Moneda de 10 Centavos" [10 Cent Coins] (İspanyolca). Central Bank of Bolivia. 28 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2014. 
 2. ^ "Justia Bolivia :: Nueva Constitución Política Del Estado > PRIMERA PARTE > TÍTULO I > CAPÍTULO PRIMERO :: Ley de Bolivia". bolivia.justia.com. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2017. 
 3. ^ a b "Report for Selected Countries and Subjects". International Monetary Fund. 27 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2020. 
 4. ^ a b c d "Report for Selected Countries and Subjects". www.imf.org. 23 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2020. 
 5. ^ "GINI index (World Bank estimate) – Bolivia". World Bank. 11 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
 6. ^ Human Development Report 2020 The Next Frontier: Human Development and the Anthropocene (PDF). United Nations Development Programme. 15 Aralık 2020. ss. 343-346. ISBN 978-92-1-126442-5. 15 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Aralık 2020. 
 7. ^ "Bolivia (Plurinational State of)". Who.int. 11 Mayıs 2010. 6 October 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2010. 
 8. ^ "Bolivia (Plurinational State of)". UNdata. 2 July 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2010. 
 9. ^ "Country Comparison :: Area". The World Factbook. Central Intelligence Agency. 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2014. 
 10. ^ "The top 10 most biodiverse countries". Mongabay Environmental News (İngilizce). 21 Mayıs 2016. 19 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2021. Several countries — Bolivia ... narrowly missed the top 10. For some plant and animal groups, some of these countries do make their respective top 10s 
 11. ^ "Lake Titicaca". UNESCO. 17 Haziran 2005. 17 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2014. 
 12. ^ "Population, total - Bolivia | Data". data.worldbank.org. 8 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2022. 

Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Nedir? :Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? ile ilgili Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Ne Demektir? Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Açıklaması Nedir? Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Cevabı Nedir? Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Açıklaması? :Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Gerçek mi? :Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? ile ilgili Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Hakkında? :Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? ile ilgili Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Bolivya nedir?, Bolivya anlamı nedir?, Bolivya ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Ulunay, Əzizə Mustafazadə, Müselles, Havlıcan, Aşağıseyricek, 2010 WNBA Seçmeleri, NGC 6633, Udënisht, Macrovipera lebetinus, Vanessa Redgrave, Jennifer Love Hewitt, Mustafa İsen, Cumhuriyet, Turgutlu, Cerebellum, Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi, Eşen 1 Barajı ve Hidroelektrik Santrali, KXNG Crooked, Pietraperzia, John Tobias, Elvin Memmedov, Park etmek, Osmanlı padişahı, Lepui, NGC 757, Dolichophis caspius, Muhammed Abdülhamid, Peyami Safa, Teta1 Orionis D, Kuremaa Gölü, Beaumont Chase, Suudi Arabistan kralı, Pseudonaja textilis, Haji Wright, Rafik Djebbour, Devin Özgür Çınar, Avdaya Kasbahı, Polypera, Naoya Umeda, Bilye, NTV Spor.net, Microsoft Classroom, Beechcraft King Air, Adıgüzel Barajı, 2023 Kadınlar Voleybol Balkan Kupası, Luís de Camões, Devlet İşleri Komisyonu, Kosinüs, Lekeli Adam, İsrail devlet başkanları listesi, Super Paper Mario, Stenson Fields, South Normanton, Henle kulpu, Hayalet restoran, Kenarortay, Messier 33, Jeff Preiss, Deylem, Hristo Bonev, Vittorio Veneto, Tritagonist, Belediyeleştirme, Gjorgji Kolozov, Selda Alkor, Santiago de Carreiras, Unbreakable Kimmy Schmidt, Serdar Topraktepe, Ntchisi, Malavi, NGC 394, Kitle imha silahları, Martinik bayrağı, Chaplin (1992 film), Çift kutuplu bulutsu, Elazığda 1995 Türkiye genel seçimleri, Bixente Lizarazu, Antoni Lukianowicz Andrzejowski, Arizona Rüyası, Ganfei, Solanum tomentosum, BMW M335, AMİA Merkezî İlmî Kütüphane, Flakturm, Feel Good Time, Manuel Almunia, Bechir Mogaadi, Ocak 2015 Yunanistan genel seçimleri, Porto Üniversitesi, 2019 Meksika Grand Prix, 2007 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, Kouvola, Harrison Afful, Jadwiga Barańska, Abdullah Rimavi, Lovely Complex, Asarcıkkayalı, Eutriorchis, Black or White, Pesketaryenlik, Kapitalist ekonomi, Royal Antwerp FC,
Yöntemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şımarık İsminin Anlamı Nedir?, Müstefit İsminin Anlamı Nedir?, Tehirsiz Nedir?, Hatice Kayalı Kimdir?, Eytişimsel Nedir?, Süleyman Şafak Kimdir?, Yönlendirici İsminin Anlamı Nedir?, Şıldır Şıldır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebit İsminin Anlamı Nedir?, Fatih Toklucu Kimdir?, Yönetsel İsminin Anlamı Nedir?, Şıkır Şıkır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebat İsminin Anlamı Nedir?, Tehditsiz Nedir?, Ayşen Aksoy Kimdir?, Yönetkisel İsminin Anlamı Nedir?, Müstear İsminin Anlamı Nedir?, Sinem Özcan Kimdir?, Tehditkâr Nedir?, Eyersiz Nedir?, Yönetimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Hatice Ceren Yılmaz Kimdir?, Şeytani İsminin Anlamı Nedir?, Yakup Kocabaş Kimdir?, Müstamel İsminin Anlamı Nedir?, Teğetsel Nedir?, Baas Partisi bayrağı Anlamı Nedir, Baas Partisi bayrağı Nasıl Oluştu, Baas Partisi bayrağı Tarihi, Baas Partisi bayrağı Renkleri, Baas Partisi bayrağı Tasarımı, Yönetimsel İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanımsı İsminin Anlamı Nedir?, Müstakim İsminin Anlamı Nedir?, Teferruatsız Nedir?, Expeditious Nedir?, Yönelmeli İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanılâin İsminin Anlamı Nedir?, Müstakil İsminin Anlamı Nedir?, Aytekin Mart Kimdir?, Sinan Karahan Kimdir?, Erdal Doğan Kimdir?, Yönelimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanca İsminin Anlamı Nedir?, Müstakbel İsminin Anlamı Nedir?, Tefeli Nedir?, Ece Güner Kimdir?, Yönelimli İsminin Anlamı Nedir?, Şeym İsminin Anlamı Nedir?, Müstakar İsminin Anlamı Nedir?, Avrupa bayrakları Anlamı Nedir, Avrupa bayrakları Nasıl Oluştu, Avrupa bayrakları Tarihi, Avrupa bayrakları Renkleri, Avrupa bayrakları Tasarımı, Ramazan Uyar Kimdir?, Yönelik İsminin Anlamı Nedir?, Şeydâ İsminin Anlamı Nedir?, Müstait İsminin Anlamı Nedir?, Özlem Durdağı Dokuyucu Kimdir?, Tedhişsiz Nedir?, Yöndeş İsminin Anlamı Nedir?, Şevksiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstahzar İsminin Anlamı Nedir?, Tedhişli Nedir?, Evsel Nedir?, Songül Gizem Yücel Kimdir?, Yoz İsminin Anlamı Nedir?, Şevkli İsminin Anlamı Nedir?, Müstahkem İsminin Anlamı Nedir?, Bahattin Bahadır Erdem Kimdir?, Tedbirsizce Nedir?, Evrişik Nedir?, Yosunlu İsminin Anlamı Nedir?, Şev İsminin Anlamı Nedir?, Müstahak İsminin Anlamı Nedir?, Aşkabat Bayrak Direği Anlamı Nedir, Aşkabat Bayrak Direği Nasıl Oluştu, Aşkabat Bayrak Direği Tarihi, Aşkabat Bayrak Direği Renkleri, Aşkabat Bayrak Direği Tasarımı, Nazlı Akyüz Kimdir?, Evrimci Nedir?, Yosuncul İsminin Anlamı Nedir?, Şetaretli İsminin Anlamı Nedir?, Müstağrip İsminin Anlamı Nedir?, Evrilir Nedir?, Hıdır Karadaş Kimdir?, Yorumsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şeriye İsminin Anlamı Nedir?, Müstağni İsminin Anlamı Nedir?, Evrik Nedir?, Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kimdir? Yrd Doç Dr Ali Cançelik Nereli Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kaç Yaşında?, Salim Ensarioğlu Kimdir?, Tecvitli Nedir?, Yorumlu İsminin Anlamı Nedir?, Şeritsiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstacel İsminin Anlamı Nedir?, Mehtap Albayrak Kimdir?, Yasin Yakar Kimdir?, Asur bayrağı Anlamı Nedir, Asur bayrağı Nasıl Oluştu, Asur bayrağı Tarihi, Asur bayrağı Renkleri, Asur bayrağı Tasarımı, Yorum Yok İsminin Anlamı Nedir?, Şeritli İsminin Anlamı Nedir?, Müsrif İsminin Anlamı Nedir?, Yorucu İsminin Anlamı Nedir?, Şerif İsminin Anlamı Nedir?, Müspet İsminin Anlamı Nedir?, Kamile Kandal Kimdir?, Tecimsel Nedir?, Evli Barklı Nedir?, Mehmet Turhan Kimdir?,