Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir?

Bilye Nedir?

Bilye Nedir?, Bilye Nerededir?, Bilye Hakkında Bilgi?, Bilye Analizi? Bilye ilgili Bilye ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Bilye ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Bilye Ne Anlama Gelir Bilye Anlamı Bilye Nedir Bilye Ne Anlam Taşır Bilye Neye İşarettir Bilye Tabiri Bilye Yorumu 

Bilye Kelimesi

Lütfen Bilye Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Bilye İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Bilye Kelimesinin Anlamı? Bilye Ne Demek? ,Bilye Ne Demektir? Bilye Ne Demektir? Bilye Analizi? , Bilye Anlamı Nedir?,Bilye Ne Demektir? , Bilye Açıklaması Nedir? ,Bilye Cevabı Nedir?,Bilye Kelimesinin Anlamı?,Bilye Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Bilye Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Bilye Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Bilye Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Bilye Kelimesinin Anlamı Nedir? Bilye Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Bilye Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Bilye Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Bilye - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Bilye

Bilye Nedir? Bilye Ne demek? , Bilye Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Bilye Kelimesinin Anlamı? Bilye Ne Demek? Bilye Ne Demektir? ,Bilye Analizi? Bilye Anlamı Nedir? Bilye Ne Demektir?, Bilye Açıklaması Nedir? , Bilye Cevabı Nedir? , Bilye Kelimesinin Anlamı?


Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir?

Misket

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bilye sayfasından yönlendirildi)
Batı Afrikadan el yapımı misketler
Çeşitli cam misketler

Misket, (bilye, cicoz, mile, cilli), çocukların oyuncak olarak kullandığı, genellikle kemik, cam veya demirden yapılan küçük, sert, küre biçimindeki toplara denir.[1]

Türkiye'de misket[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden yuvarlak çakıllar ya da meyve çekirdekleri bilye olarak kullanılırken, 18. yüzyılda mermer bilyeler yapıldı. Bilye oyunlarının adı ve kuralları oynandığı ülkeye göre değişiklik gösterir. Türkiye'de renkli cam bilyelere "misket" denir. En çok oynanan bilye oyunları ise “tumba”, “kuyu” ve “Üçgen”dir.

Bilye oyunlarında ortak nokta, bilyeyi yuvarlayarak başka bir bilyeye çarptırmak ve onu kazanmaktır. Bilye, kıvrılan işaret parmağının içine oturtulur ve başparmakla itilerek atılır. "Kaptan Oyunu"nda, bilyeler yerde açılan belirli sayıda çukura önceden saptanmış bir sıraya göre sokulmaya çalışılır. Bunu başaran oyuncu, rakibinin bilyesine atış yapma hakkı kazanır.

Genellikle cam veya demir bilyelerle oynanan oyunlardır. Çok değişik kurallarla oynanan çeşitleri vardır.

Misket, Bursa'da cilli olarak adlandırılır. Bilye (İtalyanca(biglia)“bilya” okunur), misket dışında Ege yöresinde meşe, Balıkesir'in Susurluk, Bandırma ve Erdek gibi Güney Marmara ilçelerinde "garit" olarak da adlandırılmaktadır. Sivas bölgesinde de "cıncık" ismini alır.[kaynak belirtilmeli]

Terimler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eldeş (kondik, ellik, gaflik, başlık, Eneke): Atış yapılan misket.
  • Kemik: Kemik misket mermerimsi yapıda beyaz ve üzerinde desenler olan miskete denir.
  • Baş: Sağ veya solda bulunan en kenardaki miskettir. Vurunca bütün misketler alınır.
  • Baş altı: Başın hemen yanındaki miskettir.
  • Baş altının altı: Baş altının yanındaki miskettir.
  • Öbür: Başın olmadığı diğer kenardaki miskettir.

Misket oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şap[değiştir | kaynağı değiştir]

Şap oyunu istenildiği kadar kişi ile oynanabilir bunu oyunu kuran oyuncu belirler.Misketler şap denen yuvarlağın içine kaçlık oynanıyorsa o kadar dizilir.Birincilik için duvar kenarına misketleri atarlar kimin misketi daha öndeyse o kişi birinci olur. Sonuncu olan oyuncu ise şapın kaç oldugunu ve yenmenin ne zaman olduğunu belirler.Özetle şapın kaç olduğu şöyle açıklanabilir: Yuvarlağın içine bir kez girerildiğinde oyun kaybedilir. Normal şartlarda bu bir olur ancak bunu sonuncu yükseltebilir. Yeme sonlu başlı denirse oyundaki oyuncu yerden misket çıkarırsa diğer oyuncuyu vurur ve yerdekiler o oyuncunun olur. Yeme son derse oyunun içinde misket çıkarsa bile oyunun sonunu beklemelidir ve o zaman yerden misketi son çıkaran oyuncu rakibini vurmaya çalışır. Vurduğu takdirde rakibinin yerden çıkardığı misketi alır.Birde en başta hiç kimse yerden misket çıkartmadan birbirini vurursa kaynaşma olur.Bu durumda misketler ebeden yeniden atılır.

Çukur[değiştir | kaynağı değiştir]

Çukur oyununda oyuncular çukura misketlerini koyarlar. Oyun başladıktan sonra çukura ilk misketini sokan oyuncu tüm misketleri alır ve oyun yeniden kurulur.

Karış[değiştir | kaynağı değiştir]

Genişçe ve düz bir alanda 2 ya da daha fazla oyuncu ile oynanır. İlk oyuncu misketini genellikle çok uzak veya çok yakın olmayacak şekilde ileriye doğru atar. Onu takip eden oyuncu, diğer oyuncunun attığı miskete vurmaya veya en azından 1 karış mesafesi kadar yaklaşmaya çalışır. Genelde vurmak amaçtır. Çünkü eğer vurulamaz ise yahut karış mesafesine gelinemezse bir sonraki elde diğer oyuncu yakında bulunan oyuncunun misketini kolaylıkla vurur. Oyun bu şekilde sırayla belirlenen alan içinde misketlerle gezilerek oynanır. Oyun başlamadan ödül miktarı kararlaştırılır. Örneğin vuruş 2 karış 1 misket gibi. Bu durumda bir oyuncu diğer oyuncunun misketini vurduğunda, vurduğu kişiden 2 misket alır. Şayet karış açmışsa (kendi karışıyla bir karış mesafeye yaklaşmışsa) 1 misket alır. Vurma ya da karış açma eyleminden sonra o anda bulunulan noktadan oyun tekrar açılır. Genelde vurulan kişi son açılır. Oyun karışsız da oynanabilir.

Tumba[değiştir | kaynağı değiştir]

Genişçe ve düz bir alanda 2 ya da daha fazla oyuncu ile oynanır. Yere belirli bir sayıda (mesela. 2 ünite) misket dikilir ve dik olmalıdır. İlk atan oyuncu baş tarafı söyler. Ve başı vuran oyunucu ondan sonraki bütün misketi alır. Hangisini vurduysa oradan baş tarafa doğru değil de diğer taraftaki bütün bilyeleri alır. Eğer 2 bilyeye birden değerse tık olur ve tekrar dener. Ama hem baş tarafa deyip hem de başka bir miskete değerse tık olmaz oyuncu bütün bilyeleri alır.

Cımbız[değiştir | kaynağı değiştir]

Tumba Oyunun bir alt versiyonudur. Tumba oyunu arasında söylenebilir.Dizilen misketlerden sonra ilk atan oyuncu cımbız diyebilir. Cımbız'ın tumba'dan tek farkı dizilen her bilye baş özelliği taşımasıdır. Yani dizilen bilyeleren herhangi birini dakkanız ile vurursanız dizilmiş bütün bilyelere sahip olursunuz.

Üçgen[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir diğer adı mors olan üçgen Genelde iki ve daha fazla oyuncuyla daha çok toprak zeminde oynanan bu oyunda yere bir üçgen çizilir. Kaçar oynandığına karar verildikten sonra misketler, üçgenin köşelerine birer adet koyulur. Artan misketlerde üçgenin içerisine gelişigüzel koyulur. Üçgenden 3-4 metre uzağa atış çizgisi çizilir. Üçgenin olduğu bölgeden atış çizgisine doğru oyuncular dakkalarını (kafliklerini) fırlatır. Atış çizgisine en yakın olan oyuncu ilk atış hakkını kazanır. Sıralama çizgiye yakınlığa göre belirlenir. Amaç oyuncunun misketleri üçgenin içerisinden çıkararak bilye hazinesini arttırmasıdır. Çıkarttığınız her bilye sizindir. Kural olarak atış çizgisinden yapılan ilk atış dışındaki diğer tüm atışlarda “mumdirek tekniği” kullanılarak atış yapılması esastır.

Mors[değiştir | kaynağı değiştir]

Yere önce bir üçgen çizilir. Her oyuncu bu üçgenin içine kendi misketlerini diker. Oyuncular ayrıca, ellerine iyi oturan çocuk argosunda kaflik adı verilen bir oyun misketi kullanırlar ve başlangıçta bu kafliği üçgenden uzak bir yere atarlar. Oyuna ilk olarak, üçgenden en uzağa kafliğini atan oyuncu başlar. Amaç, bu misketle üçgen içindeki misketlere vurarak üçgen dışına çıkarmak ve bu çıkardığı misketleri kazanmaktır. Çocuk argosunda misket kazanmaya ise ütmek adı verilir. Eğer oyuncunun misketi ya da başka bir deyişle kafliği bu üçgenin içine oturursa oyuncu üçgene dikili misketi vurmuş ve dışarı çıkarmış olsa da kaybeder ve diskalifiye olur. Ayrıca bir oyuncu diğer oyuncunub kafliğine vurursa, vurduğu oyuncu diskalifiye olur ve oyunu kaybeder. Bazen, üçgendeki misketlerin önüne madeni para da dikilir ve bu para da vurularak üçgen dışına itilmeye ve kazanılmaya çalışılır.

Mors oyununun yine aynı kurallarla oynanan üsküpden farkı, oyuncunun misketinin üçgen içine ilk oturuşta diskalifiye olmasıdır. Üsküpde ise ikinci oturuşta elenir.

Üsküp[değiştir | kaynağı değiştir]

Yere önce bir üçgen çizilir. Her oyuncu bu üçgenin içine kendi misketlerini diker. Oyuncular ayrıca, ellerine iyi oturan çocuk argosunda kaflik adı verilen bir oyun misketi kullanırlar ve başlangıçta bu kafliği üçgenden uzak bir yere atarlar. Oyuna ilk olarak, üçgenden en uzağa kafliğini atan oyuncu başlar. Amaç, bu misketle üçgen içindeki misketlere vurarak üçgen dışına çıkarmak ve bu çıkardığı misketleri kazanmaktır, başka bir deyişle ütmektir. Eğer oyuncunun misketi ya da başka bir deyişle kafliği bu üçgenin içine oturursa oyuncu üçgene dikili misketi vurmuş ve dışarı çıkarmış olsa da atışı sayılmaz ve atışını yineler. İkinci oturuşta ise diskalifiye olur. Ayrıca bir oyuncu diğer oyuncunun kafliğine vurursa, vurduğu oyuncu diskalifiye olur ve oyunu kaybeder.

Üsküpün, morsdan farkı, oyuncunun misketinin üçgen içinde ikinci kalışında diskalifiye olmasıdır. Morsda ise ilk oturuşta oyuncu diskalifiye olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Marbles | Encyclopedia.com". www.encyclopedia.com. 17 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2024. 

Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Nedir? :Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? ile ilgili Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Ne Demektir? Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Açıklaması Nedir? Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Cevabı Nedir? Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Açıklaması? :Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Gerçek mi? :Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? ile ilgili Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Hakkında? :Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? ile ilgili Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? burada bulabilirsiniz. Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Bilye nedir?, Bilye anlamı nedir?, Bilye ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
F.T. Island, Fevzi Aksoy, Branta ruficollis, Baas Partisi bayrağı, Gezegensel yaşanabilirlik, Fethi Tuncel, League of Nations, Ludwik Krzywicki, Loweia, Kara Dikilitaş, Fethi Naci, Latin Grammy ödülleri, Fethi Karakaş, Avrupa vatandaşlık yasası, Montreal Dünya Filmleri Festivali, Polistes latinus, Al Wakrah, Luleå HF, Piper come, Givi Berikaşvili, Filip Bradarić, José Carioca, 26 Proserpina, Spike Cohen, Hidrokodon, Bulgar dili, Sadat X, Zenica Üniversitesi, 35 Leukothea, Düşük tansiyon, AFAS Stadyumu, Kalkandelen Üniversitesi, İndirim marketi, Fetal alkol sendromu, Bengal Körfezi, Akela, Mutasarrıf, Carol, Ordovisyen, Deniz yatağı, Triclaria malachitacea, Theridion perkinsi, Sağlık psikolojisi, Ferrimanyetizma, Seslendirme, İvanovo Oblastı, Dişyuvasıl genizsil ünsüz, Ferrara, Riccardo Orsolini, Thymus karjaginii, CO Les Ulis, Komrat Devlet Üniversitesi, Gephyroctenus, Neoscaptia, Paul Rhys, Sanrobertia, Diora Baird, Parker City, Güneydoğu Avrupa Üniversitesi, Zoli Ádok, Jamie Anderson, Kütle çekimi sabiti, Sammo Hung, Masanaga Kageyama, Ponza Deniz Muharebesi (1552), Fiziksel evrenbilim, Hankala Muharebesi (1222), Ailton Canela, Ipswich Town, Ferizovik ili, 1964 Manyas depremi, Chełmno, Feriye Sarayı, Balkan Üniversiteleri Ağı, Sony Music Latin, Firefox, Doğu isyanları listesi, Yeşil Gece, Ava DuVernay, Mateo Kovačić, Ferik Tevfik Paşa, Satürn, Saturn, Sigara İçen Kafatası, Prototip, Sevr Antlaşması, NGC 437, Ferik İbrahim Paşa, Gigalitre, Blaschke–Lebesgue teoremi, Küresel İkon MTV Avrupa Müzik Ödülü, Feriha Öz, Crusader Harekatı, Asturyasca, Büyük Kırmızı Leke, Asturyasça, Alfa parçacığı, Ragnar Anton Kittil Frisch, A Good Man Goes to War, II. Mihail,
Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?,