Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir?

Berkyaruk Nedir?

Berkyaruk Nedir?, Berkyaruk Nerededir?, Berkyaruk Hakkında Bilgi?, Berkyaruk Analizi? Berkyaruk ilgili Berkyaruk ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Berkyaruk ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Berkyaruk Ne Anlama Gelir Berkyaruk Anlamı Berkyaruk Nedir Berkyaruk Ne Anlam Taşır Berkyaruk Neye İşarettir Berkyaruk Tabiri Berkyaruk Yorumu 

Berkyaruk Kelimesi

Lütfen Berkyaruk Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Berkyaruk İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Berkyaruk Kelimesinin Anlamı? Berkyaruk Ne Demek? ,Berkyaruk Ne Demektir? Berkyaruk Ne Demektir? Berkyaruk Analizi? , Berkyaruk Anlamı Nedir?,Berkyaruk Ne Demektir? , Berkyaruk Açıklaması Nedir? ,Berkyaruk Cevabı Nedir?,Berkyaruk Kelimesinin Anlamı?,Berkyaruk Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Berkyaruk Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Berkyaruk Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Berkyaruk

Berkyaruk Kelimesinin Anlamı Nedir? Berkyaruk Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Berkyaruk Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Berkyaruk - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Berkyaruk - Oranlamak Berkyaruk - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Berkyaruk - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Berkyaruk - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Berkyaruk - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Berkyaruk

Berkyaruk Nedir? Berkyaruk Ne demek? , Berkyaruk Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Berkyaruk Kelimesinin Anlamı? Berkyaruk Ne Demek? Berkyaruk Ne Demektir? ,Berkyaruk Analizi? Berkyaruk Anlamı Nedir? Berkyaruk Ne Demektir?, Berkyaruk Açıklaması Nedir? , Berkyaruk Cevabı Nedir? , Berkyaruk Kelimesinin Anlamı?


Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir?

Berkyaruk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Berkyaruk
أبو المظفر ركن الدنيا والدين بركياروق بن ملكشاه
Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun V. sultanı
BarkiyaruqPainting.jpg
Berkyaruk'un bir minyatürü
Büyük Selçuklu'nun 5. Sultan-ı Selatını
Hüküm süresi 3 Şubat 1094 – 22 Aralık 1104
Önce gelen I. Mahmud
Sonra gelen II. Melikşah
Doğum 1081
İsfahan
Ölüm 22 Aralık 1104 (24 yaşında)
Burucerd
Defin İsfahan
Tam adı
Lakap: Rûkneddîn (kısa)
Künye: Ebû Muzaffer
Türk takma adı: Berkyaruk
Nesep: Berkyaruk bin I. Melikşah bin Alp Arslan bin Çağrı bin Mikail bin Selçuk bin Dukak
Hanedan Selçuklu
Babası I. Melikşah
Annesi Zübeyde Hatun
Dini Sünni İslam

Berkyaruk (tam adı: Ebu Muzaffer Rukneddin Berkyaruk bin Melikşah, Farsça:أبو المظفر ركن الدنيا والدين بركياروق بن ملكشاه)(Temmuz 1081[1] - 22 Aralık 1104), Büyük Selçuklu hükümdarı I. Melikşah'ın oğlu ve 1092-1104 yılları arasında Büyük Selçuklu Devleti'nin hükümdarıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Berkyaruk'un babası I. Melikşah 1092'de öldüğünde Büyük Selçuklu İmparatorluğu sınırları

Berkyaruk, I. Melikşah'ın büyük oğludur. Annesi, Selçuklu asıllı Emir Yakuti’nin kızı ve Azerbaycan Emiri İsmail’in kardeşi olan Zübeyde Hâtun'dur. Fakat Melikşah'ın 1092'de ölmesi ile Terken Hatun, eşinin ölümünden 6 gün sonra 25 Kasım 1092'de[2] I. Melikşah'ın diğer küçük yaştaki oğlu ve Berkyaruk'un kardeşi I. Mahmud'un sultanlığını ilan etti. Kendine taraftar bulmak ve bu saltanatı pekiştirmek için rivayete göre ordu mensuplarına 20.000 altın dinar dağıttı. Sonra da Emir Kur Boğa'yı[3] İsfahan'da bulunan veliaht Berkyaruk'u yakalamak için gönderdi. Kendisi ve annesi ordu ile bu emiri izlemişti. Ancak Nizâmülmülk taraftarları da 14 yaşındaki Berkyaruk'u Rey şehrine kaçırarak sultan ilan ettiler. Selçuklu tahtını ele geçirmek isteyen iki taraf arasında Burucerd'de 11 Ocak 1093 tarihinde yaşanan savaşta Terken Hatun'un ordusundaki bazı emir ve askerlerin kendi tarafına geçmesiyle Berkyaruk savaşı kazandı ve hükümdarlığını pekiştirdi.[4]

Berkyaruk, 17 Ocak 1093'te İsfahan’ı kuşattı. Kuşatma altında zor durumda kalan Terken Hatun haraç teklifinde bulundu ve 500.000 dinarlık yüklü bir para vererek anlaşma sağladı. Berkyaruk'un anlaşmayı kabul etmesiyle kuşatma kaldırıldı. Bu anlaşmaya göre, İsfahan ve Fars eyaletleri Berkyaruk'a tabi olmak kaydıyla Terken Hatun ile oğlu Mahmud’a bırakıldı. Berkyaruk ise, sultan olarak kabul edildi ve diğer eyaletler onun egemenliğine bırakıldı. Terken Hatun oğlunu tekrar iktidara geçirebilmek amacıyla bu sefer Berkyaruk’un dayısı Azerbaycan Emiri İsmail Bin Yakutî’ye haber gönderip, Berkyaruk'a karşı yanında yer alması şartıyla kendisiyle evlenmek istediğini söylemiştir. İsmail Bin Yakutî de Selçuklu tahtını ele geçirebilmek amacıyla bu teklifi kabul ederek Berkyaruk üzerine harekete geçti. Şubat 1093'te Kerec yöresinde yapılan savaşı Berkyaruk'un ordusu kazandı. Bu galibiyetten sonra Bağdat’a giden Berkyaruk, Halife tarafından "Rükneddin" (dinin direği) lakabıyla sultan ilan edildi ve 3 Şubat 1094 adına hutbe okundu.

Amcası olan I. Tutuş, Şam ve Halep'te kendi Suriye Selçuklu Devleti sultanlığını ilan etmiş ve Fars bölgesi üzerinde hükümdarlığını iddia etmişti. Bu sırada Terken Hatun, Tutuş’a gönderdiği mektupta kendisiyle evlenmeyi ve ülkeyi birlikte yönetmeyi teklif etti. Tutuş bu teklifi kabul ederek İsfahan üzerine yürümeye karar verdi. Ekim 1094'te Tutuş ile yaptığı savaşı kaybeden Berkyaruk, İsfahan'a sığınmak zorunda kaldı. Burada I. Mahmud'un emirleri tarafından esir edilen Berkyaruk, I. Mahmud'un ani ölümüyle onun Emirleri'nin desteğini aldı.

Berkyaruk ile Tutuş arasında 26 Şubat 1095'te Rey yakınlarında yapılan bir muharebe sonunda Tutuş kaybetti ve bu muharebede öldü. Fakat Tutuş’un ölümünden sonra küçük oğlu Dukak Şam’da sultanlığını ilan etti. Diğer taraftan Tutuş'un büyük oğlu Rıdvan ise Halep'i eline geçirerek kendini orada sultan ilan etti. Böylece Berkyaruk döneminde Suriye'de Halep Melikliği ve Şam Melikliği kuruldu.

Anadolu'da ise I. Kılıç Arslan, babası Kutalmışoğlu Süleyman Şah Melik Tutuş'a "Ayn Şeylem Savaşı"'nda yenilmesinden sonra Melikşah tarafından İsfahan'a gönderilmiş ve orada rehine bulunmaktayken, Melikşah'ın ölümünden sonra Anadolu'ya dönüp Büyük Selçuklu Devleti'nden bağımsız olan Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı olmuştu.

Berkyaruk'un saltanat döneminde böylece "Büyük Selçuklu Devleti" asgari üç devlete ayrılmış oldu:

  • Berkyaruk ve ona bağlı kardeşleri: 1194'e kadar İsfahan'da I. Mahmud ile Horasan'da Sencer Sultan
  • 1095'e kadar Tutuş hükümdarlığı altında ve sonra Dukak hükümdarlığı altında Şam Selçuklu Melikliği ve Rıdvan hükümdarlığı altında Halep Selçuklu Melikliği.
  • I. Kılıç Arslan hükümdarlığı altında Anadolu Selçuklu Devleti.

Berkyaruk, ülkede birliği sağlamak amacıyla amcaları ve çeşitli emirlerle mücadelelerini sürdürmüş ve 1097'de topraklarında yeniden hakimiyet kurmayı başarmıştır. Mücadelesi sonunda kardeşleri Muhammed Tapar ve Sencer, Azerbaycan Meliki Mevdûd b. İsmâil, Tutuş’un oğulları Halep Meliki Rıdvan, Şam Meliki Dukak, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Kılıçarslan ve Kirman Selçuklu Meliki Turan Şah onu Büyük Selçuklu sultanı olarak tanıyarak itaat ettiler. Ancak kardeşi Gence Melik'i Muhammed Tapar, 1099 yılında ağabeyine karşı isyan ederek kendi sultanlığını ilan etti. uzun yıllar süren savaşlarla bir sonuç elde edilememesi üzerine 1104 yılında antlaşma sağlandı. Bu antlaşma hükümlerince; Cibâl, Fars, İsfahan, Rey, Hemedan, Hûzistan ve Bağdat Berkyaruk idaresinde kalmış olup, Azerbaycan, Diyarbekir, el-Cezîre, Musul, Suriye ve Hille Emîri Sadaka’nın hâkimiyetindeki topraklar Muhammed Tapar’ın egemenliğine bırakılmıştır.

Ölümü ve mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Berkyaruk, 22 Aralık 1104'te verem'den öldü. Berkyaruk'un sağ iken varisi olarak oğlu (Müizzeddin) II. Melikşah ordusuna gösterip onlardan oğluna biat etme yemini almıştı. Ama yetişkin olmayan II. Melikşah tahta geçirildi ise de, Büyük Selçuklu Devleti içinde Irak ve Fars'ı idaresi altında bulunduran amcası Muhammed Tapar ve onun oğlu II. Mahmud ile Horasan ve Mâverâünnehir'de idaresi bulunan diğer amcası Sencer Sultan gerçek iktidar oldular.

Konuyla ilgili eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lewis, Bernard (2003). The Assassins: A Radical Sect in Islam (İngilizce). Basic Books Inc. 
  • Tor, Deborah (2012). "The Long Shadow of Pre-Islamic Iranian Rulership: Antagonism or Assimilation?". Late Antiquity: Eastern Perspectives (İngilizce). Oxford: Oxbow. ss. 145-163. 
  • Van Donzel, E. J. (1994). Islamic Desk Reference (İngilizce). E. J. Brill. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özaydın, Abdülkerim (1992). "Berkyaruk". Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi. Cilt 5. Türkiye Diyanet Vakfı. s. 514. 15 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2021. 
  2. ^ Abdülkerim Özaydın (2001). Sultan Berkyaruk Devri Türk Tarihi (485-498/1092-1104). İstanbul: İstanbul Üniversitesi Yay. ss. sf. 17. ISBN 975-404-608-5. 
  3. ^ İbrahim Kafesoğlu (1992). "Kur-Boğa maddesi". Selçuklular. İstanbul: MEB Yayınları. ISBN 975-11-0454-8. 
  4. ^ Abdülkerim Özaydın (2001). Sultan Berkyaruk Devri Türk Tarihi (485-498/1092-1104). İstanbul: İstanbul Üniversitesi Yayınları. ss. sf. 19. ISBN 975-404-608-5. 
Berkyaruk
Doğumu: 1080 Ölümü: 22 Aralık 1104
Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Mahmud
Seljuk Empire.png
Büyük Selçuklu Sultanı

1092 - 1104
Sonra gelen:
II. Melikşah

Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Nedir? :Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? ile ilgili Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Ne Demektir? Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Açıklaması Nedir? Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Cevabı Nedir? Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Açıklaması? :Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Gerçek mi? :Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? ile ilgili Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Hakkında? :Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? ile ilgili Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? burada bulabilirsiniz. Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Berkyaruk nedir?, Berkyaruk anlamı nedir?, Berkyaruk ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Tom Skerritt, Plutarhos, Simonsberg, Sofia Coppola, Semerkant, David O. Russell, WikiMapia, Donald Sutherland, John F. Kennedy, Curtis Hanson, QWERTY, Ronald Reagan, Setagaya, Albert A. Michelson, Sibel Bozdoğan, Michael Apted, Pozitif geri bildirim, Paul Schrader, Halkapınar, Teolojik erdemler, Kubrat, Hektar, Jackass Sonsuza Dek, Arzu, Chicago usulü pizza, Québec, Preston North End FC, Antanas Smetona, Amonyum kromat, Petropolis, Kanije, 2021 Vehbi Emre Hamit Kaplan Turnuvası, Muazzez Ersoy, Pogrom, Yazılım synthesizer, Mikkeli Havalimanı, Kaydırak, Faruk Çelik, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, 2021 Türkiye Grand Prix, Enver Paşa, BBC Sounds, Taşkıran, Yusufeli, Commodore 64, Mälaren, Bucheon, Davao Oriental, Mehmet Ömer Arif Aras, Suriye lirası, Süleyman Girgin, Antonio Cesaro, Taipas do Tocantins, Anti, Fantastik Dörtlü, granül, WWE United Kingdom Championship Tournament, Zackary Wright, Niterói, Relizane Vilayeti, Güney, Geyve, NGC 6890, I. Theodotos, Fötr, Kürt, Kurt, 1476, Ayşecik (film), Uçuculuk, Shota Arveladze, 18. yüzyıl felsefesi, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi, Ayazağa, Vitis vinifera, Hetereleotris, Pyrus bourgaeana, XV. Benedictus, Porchcrawler, Sosyalist feminizm, The Last Time, Shintaro Kokubu, Agrobacterium tumefaciens, Gelişmiş ülke, Radikal feminizm, Sham Shui Po, Daisy Berkowitz, Kelid Aynası, Nehuén Pérez, Bedale, Rekombinant DNA, Riccardo Zandonai, NGC 1713, Deniz Cengiz, Dimitar Berbatov, Dini yasa, Flaubert, Moschus cupreus, Tsuru, Hayvanlarda aşılanma, Çiftlikören, Kangal, Chalermpol Malakham,
29. Türkiye Hükûmeti, Atilla Duygun Kimdir?, 2019 yerel seçimleri, Sevil Aracı Kimdir?, Alperen Yeşil Kimdir?, Adil Aydın (1940 doğumlu siyasetçi) Kimdir?, Kaknem İsminin Anlamı Nedir?, Kızartılı İsminin Anlamı Nedir?, Giriftar İsminin Anlamı Nedir?, Göreci Nedir?, Daireli Nedir?, İsa Ayanoğlu Kimdir?, 28. Türkiye Hükûmeti, Çullu İsminin Anlamı Nedir?, Avam İsminin Anlamı Nedir?, @beauty Kimdir?, Aylin Daşdelen Kimdir?, 27. Türkiye Hükûmeti, Akın Aral Kimdir?, Turkuvaz İsminin Anlamı Nedir?, Safkan İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Sekiz İsminin Anlamı Nedir?, Mafevk İsminin Anlamı Nedir?, 2018 genel seçimleri, 26. Türkiye Hükûmeti, Aval İsminin Anlamı Nedir?, Malın Gözü Nedir?, Abdulkerim Buğra Şimşek Kimdir?, Kakmalı İsminin Anlamı Nedir?, Kızartıcı İsminin Anlamı Nedir?, Girgin İsminin Anlamı Nedir?, Daireciksiz Nedir?, Aylin Coşkun Kimdir?, 25. Türkiye Hükûmeti, Çukurlu İsminin Anlamı Nedir?, Arda Aydın Kimdir?, Adil Aşırım Kimdir?, 24. Türkiye Hükûmeti, 2014 yerel seçimleri, Akın Alptuna Kimdir?, 23. Türkiye Hükûmeti, Aylin Aslım Kimdir?, Mustafa Çelik Kimdir?, Turistik İsminin Anlamı Nedir?, Safi İsminin Anlamı Nedir?, Otuz İki İsminin Anlamı Nedir?, Orhan Toklu Kimdir?, Madun İsminin Anlamı Nedir?, Salpak Nedir?, Malezyalı Nedir?, Kakavan İsminin Anlamı Nedir?, Giranbaha İsminin Anlamı Nedir?, Kızarık İsminin Anlamı Nedir?, Dairecikli Nedir?, Avustralya bayrağı Anlamı Nedir, Avustralya bayrağı Nasıl Oluştu, Avustralya bayrağı Tarihi, Avustralya bayrağı Renkleri, Avustralya bayrağı Tasarımı, 22. Türkiye Hükûmeti, Çukurca İsminin Anlamı Nedir?, Audible İsminin Anlamı Nedir?, Hakan Uykız Kimdir?, 2011 genel seçimleri, 21. Türkiye Hükûmeti, Aylin Arasıl Kimdir?, 20. Türkiye Hükûmeti, Adil Aliyev Kimdir?, Ucubelik Nedir?, Malayca Nedir?, Atonal İsminin Anlamı Nedir?, Kakaolu İsminin Anlamı Nedir?, Gineli İsminin Anlamı Nedir?, Turfanda İsminin Anlamı Nedir?, Safdil İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Dört İsminin Anlamı Nedir?, Madrus İsminin Anlamı Nedir?, Kızamıklı İsminin Anlamı Nedir?, 19. Türkiye Hükûmeti, Çuhalı İsminin Anlamı Nedir?, Aylar Lie Kimdir?, 2010 anayasa değişikliği referandumu, Alperen Duymaz Kimdir?, 18. Türkiye Hükûmeti, Manuela Arcuri Kimdir?, Şaban Polat Kimdir?, Atomik İsminin Anlamı Nedir?, @california Kimdir?, 17. Türkiye Hükûmeti, Malayani Nedir?, Kâin İsminin Anlamı Nedir?, Gidimli İsminin Anlamı Nedir?, Gönüllüce Nedir?, Ayla Oral Kimdir?, Akın Algan Kimdir?, Kıytırık İsminin Anlamı Nedir?, Münir Korkmaz Kimdir?, Mehmet Selim Akman Kimdir?, Turfa İsminin Anlamı Nedir?, Safderun İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Dokuz İsminin Anlamı Nedir?, Madrup İsminin Anlamı Nedir?, Burak Yiğenoğlu Kimdir?, 2009 yerel seçimleri,