Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir?

Basklar Nedir?

Basklar Nedir?, Basklar Nerededir?, Basklar Hakkında Bilgi?, Basklar Analizi? Basklar ilgili Basklar ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Basklar ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Basklar Ne Anlama Gelir Basklar Anlamı Basklar Nedir Basklar Ne Anlam Taşır Basklar Neye İşarettir Basklar Tabiri Basklar Yorumu 

Basklar Kelimesi

Lütfen Basklar Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Basklar İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Basklar Kelimesinin Anlamı? Basklar Ne Demek? ,Basklar Ne Demektir? Basklar Ne Demektir? Basklar Analizi? , Basklar Anlamı Nedir?,Basklar Ne Demektir? , Basklar Açıklaması Nedir? ,Basklar Cevabı Nedir?,Basklar Kelimesinin Anlamı?,Basklar Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Basklar Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Basklar Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Basklar Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Basklar Kelimesinin Anlamı Nedir? Basklar Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Basklar Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Basklar Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Basklar - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Basklar

Basklar Nedir? Basklar Ne demek? , Basklar Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Basklar Kelimesinin Anlamı? Basklar Ne Demek? Basklar Ne Demektir? ,Basklar Analizi? Basklar Anlamı Nedir? Basklar Ne Demektir?, Basklar Açıklaması Nedir? , Basklar Cevabı Nedir? , Basklar Kelimesinin Anlamı?


Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir?

Basklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bask bayrağı

Basklar, İspanya'nın kuzeyi ve Fransa'nın güney batısındaki özerk bölgede yaşayan bir halktır.

Dilleri Baskça'dır ve dil bilimcileri tarafından Hint-Avrupa dilleri Avrupa'ya yayılmadan önce Avrupa'da konuşulan dillerden arta kalan tek dil olduğu söylenmektedir. Baskça izole bir dil olduğundan dolayı dünyada hiçbir dille yakın akrabalığı bulunmamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçede kullanılan Bask kelimesi ; Fransızca Basque 'dan gelmiştir. Fransızcaya ise Pireneler de konuşulan bir Latin dili olan Gaskonca 'dan geçmiştir. Modern Baskçada Bask halkı kendine Euskaldunak adını vermektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Basklar Pirenelerin batısında yer alan dört bölgesi İspanya üçü Fransa'da bulunan Bask ülkesi olarak bilinen ve çoğunluğu Kuzey Navara'da yaşayan yerli bir halktır. Kökenleri Akitanyalılara kadar gitmektedir. Bilinen ilk Bask devleti 9.yüzyılda kurulan Pamplona Krallığı 'dır. Bu devlet daha sonra Navara Krallığı adını almıştır. 1959 Yılında kurulan Bağımsızlıkçı Örgüt ETA bu bölgede yıllardır bağımsızlık için bir kampanya sürdürmektedir ancak bu başarılı olmamıştır. 1968’den bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlediği kanlı eylemlerle 850 kişinin ölümüne neden olan ETA, İspanya’nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alındı.

Siyasi ve İdari Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bask Ülkesi idari olarak 1978 yılındaki Özerklik yasası ile 3 ilin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bunlar Alava, Biskay ve Guipuzcoa 'dır. Yalnız Bask Ülkesi terimi genellikle bu 3 ilin oluşturduğu idari yapıyla sınırlandırılmamaktadır. Navarra ve İparralde denen Fransa sınırları içindeki Pays Basque bölgesi de tarihi Bask Ülkesinin kültür alanlarıdır.

Nüfus, Önemli Kentler ve Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bask Ülkesi yaklaşık 2,123,000 kişilik bir nüfusa sahiptir. 279,000 Araba'da, 1,160,000 Bizkaia'da ve 684,000 Gipuzkoa'da yaşamaktadır. Bölgede resmi diller Baskça ve İspanyolca 'dır. Baskça konuşulan nüfus giderek gerilemekte olup Bölgede Baskça konuşan nüfus yalnızca % 27 'dir. Önemli şehirleri ; Başkent Vitoria /Gasteiz, Bilbao /Bilbo ve San Sebastian /Donostia 'dır. Navarra ise yaklaşık 560,000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bölgenin en önemli kenti olan Pamplona şehridir. Bölgede Baskça ve İspanyolca resmi dildir. Bölgede Baskça resmi dil olmasına rağmen bu dili konuşan nüfus sadece kuzeyde yaşamaktadır ve toplam nüfusa oranları ise yalnızca % 11 'dir. Fransa sınırları içindeki Bask Bölgesi yaklaşık çeyrek milyon nüfusa sahiptir. Yerli halk bu bölgeye İparralde adını vermektedir. Bayonne,Biarritz ve Anglet bölgenin önemli şehirleridir.

Bask diasporası[değiştir | kaynağı değiştir]

Pek çok Bask ekonomik ve siyasi sorunları dolayısıyla bölgeden göç etmek zorunda kalmıştır. En büyük göç Arjantin'e olmuştur. Yaklaşık %10'unun Bask kökenli olduğu tahmin edilmektedir.[1] Meksika'da Bask toplulukları genellikle Monterrey ve Durango eyaletlerine yerleşmişlerdir. Diğer bir önemli Bask topluluğu ise ABD'nin Idaho eyaletinde yaşamaktadır. Boise şehrinde bir Bask Müzesi ve Kültür Merkezi bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vascos en Argentina”, http://www.juandegaray.org.ar/fvajg/docs/Argentina_y_los_vascos 21 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Nedir? :Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? ile ilgili Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Ne Demektir? Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Açıklaması Nedir? Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Cevabı Nedir? Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Açıklaması? :Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Gerçek mi? :Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? ile ilgili Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Hakkında? :Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? ile ilgili Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? burada bulabilirsiniz. Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Basklar nedir?, Basklar anlamı nedir?, Basklar ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Heavy metal, Unheilig, Yalacık, Dörtdivan, Dilektepe, Baykan, Ürgen Paşa, Antakya, Neşet Ömer İrdelp, Tonga kralları listesi, Sabit nokta teoremi, Regulus (yıldız), Ricardo Canales, NGC 5174, 1965 Vuelta a España, Erhard Eppler, Ted Turner, Hamzabeyli Sınır Kapısı, Zebedi oğlu Yakup, NGC 4420, Hallı, İskilip, Porsche SE, Colares, Pará, Betül Mardin, Pauropoda, Japan Railways, Sinnion, Butler County, Kansas, Corpus Scriptorum Historiae Byzantinae, Urusei Yatsura, Messier 45, Venice, Konrad Michalak, Pavel Pergl, Zeri ilçesi, Kandehar, Karl Shuker, Amida (Mezopotamya), Meßkirch, Zilla Slab, Entropi (bilgi teorisi), Eisaku Satō, Stolarsky ortalaması, 1968 Türkiye Kupası Finali, Çerkes milliyetçiliği, Eskişar, Suşehri, Murat Başoğlu, Sidespor, Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi, Petra Kvitová, David Blatt, Eisack, Etkin galaksi çekirdeği, İsmihan Kaya Sultan, Dağıstan, Ceyhan, Cavatore, Kolera Günlerinde Aşk (roman), Sisifos Söyleni (kitap), Crooked I, Seçilmiş açık metin saldırısı, 2006da Türkiye, Çerçi, İnternet Felsefe Ansiklopedisi, Kompost tuvalet, Torquigener, Cosmos (müzik grubu), Kuşçu, Karakoçan, Zühal Tekkanat, Eduard Lalo, Schmitt tetikleyici, IPhone 5C, İPhone 5C, Arap babunu, İlklendirme Vektörü, Kahkahaçiçeğigiller, Shadows and Fog, Anathelges, Smyth County, Virginia, NGC 4309A, Pete Conrad, Searchers, Naoum Blinder, Jonathan Ikoné, Salamis Deniz Savaşı, Osmanlı Halifeliği, J. R. R. Tolkien, John B. Fenn, Yapılı, Elbistan, Flaibano, Üvercinka, 2018 fifa dünya kupası, 2018 FIFA Dünya Kupası, Belçika Frankı, Hollandadaki futbol stadyumları listesi, Bağdati, Pachymetopon, Middleton, Cumbria, Haluk Sayınsoy, Thetford, R. Kelly, Örencik, Kastamonu, Evka 3 (İzmir metrosu), Kamboçya millî futbol takımı, Tarihî Sinop Cezaevi,
Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?, Zıravut İsminin Anlamı Nedir?, Fırfırlı Nedir?, Pınar Kayalar Kimdir?, Tıntın Nedir?, Fırçalı Nedir?, Zıpır İsminin Anlamı Nedir?, Tınlamalı Nedir?, Fırça Çekmek Nedir?,