Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir?

Backdraft Nedir?

Backdraft Nedir?, Backdraft Nerededir?, Backdraft Hakkında Bilgi?, Backdraft Analizi? Backdraft ilgili Backdraft ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Backdraft ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Backdraft Ne Anlama Gelir Backdraft Anlamı Backdraft Nedir Backdraft Ne Anlam Taşır Backdraft Neye İşarettir Backdraft Tabiri Backdraft Yorumu 

Backdraft Kelimesi

Lütfen Backdraft Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Backdraft İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Backdraft Kelimesinin Anlamı? Backdraft Ne Demek? ,Backdraft Ne Demektir? Backdraft Ne Demektir? Backdraft Analizi? , Backdraft Anlamı Nedir?,Backdraft Ne Demektir? , Backdraft Açıklaması Nedir? ,Backdraft Cevabı Nedir?,Backdraft Kelimesinin Anlamı?,Backdraft Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Backdraft Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Backdraft Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Backdraft Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Backdraft Kelimesinin Anlamı Nedir? Backdraft Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Backdraft Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Backdraft Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Backdraft - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Backdraft

Backdraft Nedir? Backdraft Ne demek? , Backdraft Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Backdraft Kelimesinin Anlamı? Backdraft Ne Demek? Backdraft Ne Demektir? ,Backdraft Analizi? Backdraft Anlamı Nedir? Backdraft Ne Demektir?, Backdraft Açıklaması Nedir? , Backdraft Cevabı Nedir? , Backdraft Kelimesinin Anlamı?


Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir?

Geri tepme(yangın)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Backdraft sayfasından yönlendirildi)
bir itfaiye eri backdraft ile karşı karşıya

Geri tepme, Geri çekilme veya Backdraft, oksijeni tükenmiş bir kapalı alan yangınında ortama oksijen girmesiyle gazların yanıp güçlü bir şekilde parlaması/alevlenmesi olayıdır. Örneğin bir kapalı alan yangınında bir pencere veya kapı açıldığında veya kırıldığında o açık alandan giren oksijen bir alev veya duman patlamasına yol açacaktır. Backdraft'lar tipik olarak bir binanın açıklığından çıkan duman veya alev patlaması olarak görülür. Bu durum itfaiyeciler için ciddi bir tehdit yaratmaktadır. Geri tepmelerin, bir tür genel parlama(flashover) olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda tartışmalar vardır.

Yanma olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Malzeme yeterince ısıtıldığında, yanıcı hatta patlayıcı gazlar dahil daha küçük bileşiklere parçalanmaya başlar. Bu duruma piroliz denir ve oksijen gerektirmez. Pirolize giren malzemeye daha sonra yeterli oksijen verilirse hidrokarbonlar tutuşur ve dolayısıyla yanma meydana gelir.

Gerçekleşmesi ve ön tespiti[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamamen yanmamış duman patlayıcı bir şekilde tutuşabilir.
alt kapak çıkarıldığında içi hidrojen yüklü sisteme hava giriş yapar. Sonunda, hava içeriye girdiğinde, içerideki hidrojenle karışarak bir patlamaya neden olur. Bir backdraft(geri tepme) sırasında benzer bir süreç meydana gelir, oksijenin girişi ve yanmamış gazların karışması ani veya hatta patlayıcı yanmaya sebep olur.

Bir kapalı alan yangınında havalandırma çok az olduğunda veya hiç havalandırma olmadığında geri tepme meydana

gelebilir. Bu nedenle kapalı alana çok az oksijen akabilir veya hiç oksijen akamaz. Daha sonra yangınlar oksijeni azalttığı için oksijen konsantrasyonu azalır. Oksijen konsantrasyonu yanmayı destekleyemeyecek kadar düşük olduğunda yanmanın bir kısmı veya tamamı pirolize geçer. Bununla birlikte, hidrokarbonlar ve duman öz tutuşma sıcaklığında kalır. Daha sonra bölmeye yeniden oksijen verilirse, örn. Kapalı bir odaya bir kapı veya pencere açıldığında, gazlar hala kendiliğinden tutuşacak kadar sıcakken, gazlar yanma tarafından ısıtıldığından ve hızla artan sıcaklık nedeniyle hızla genişlediğinden, yanma genellikle aniden veya hatta patlayıcı bir şekilde yeniden başlayacaktır.

Dumanın rengi ve hareketi itfaiyeciler tarafından, yangın koşullarını ve geri tepme tehlikelerini saptamak için kullanılır.[1] Backdraft'ın saptamak için bir takım karakteristik uyarı sinyallerine dikkat edilir. Bunlar arasında sarı veya kahverengi renkte duman, veya küçük deliklerden çıkan dumanlar olabilir. Uzaktan pencerelere bakıldığında kahverengi veya siyah görünen pencereler -eksik yanmadan kaynaklanan kurum- backdraft'lar için uyarı işareti olabilir. Bu, yanmakta olan kapalı alanda kurum parçacıklarının yanmasına izin verecek kadar oksijen bulunmadığının bir göstergesidir. İtfaiyeciler genellikle pencerelerin iç kısmında ve penceredeki herhangi bir çatlakta kurum olup olmadığına bakarlar. Aralıklı yanma nedeniyle kapalı alan içindeki değişen basınç nedeniyle pencerelerde de hafif bir titreşim olabilir.

İtfaiyeciler, bir çatlaktan havayı kendi içine emen bir oda keşfederlerse, genellikle ortamı tahliye ederler çünkü bu durum, bir backraft'ın yakın olduğuna dair güçlü bir işarettir. Bazen Backdraftlar, en deneyimli itfaiyecileri bile şaşırtacak kadar tehlikelidir, bu sebeple asla hafife alınmaması gereken bir durumdur. Basınç farklılıklarından dolayı duman bulutları bazen çıktıkları kapalı alana aynı bir insanın nefes alması gibi geri çekilirler, bu da backdraft(geri çekilme - geri tepme) teriminin kökenidir.

İtfaiyecilerin potansiyel bir backdraft'ı etkisiz hale getirmek için kullandığı en yaygın taktik, bir odayı en yüksek noktasından havalandırmaktır; Böylece ısı ve dumanın tutuşmadan ortamdan kaçması sağlanır.

Geri tepme ve genel parlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Geri tepmeler, tutuşma için halihazırda uygun koşulların bulunduğu kapalı bir alana oksijenin girmesinden kaynaklanmakta iken, genel parlamalar bir kapalı alan içindeki yanıcı malzemelerin kapalı alanın tüm yüzeyinde aniden tutuşması olarak ifade edilir. Bu nedenle genel parlamalar geri tepmeyi de içine alan genel bir terimdir.

Popüler kültürde backdraft[değiştir | kaynağı değiştir]

popüler kültürde Backdraft terimi, Şikago'daki bir seri katilin backdraft ile oluşan bir yangını(kundaklama) dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanan komploculara suikast aracı olarak kullandığı 1991 yapımı Backdraft(alev kapanı olarak türkçeye çevrilmiştir)filmiyle duyulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brouwer, Ed (6 Haziran 2008). "Trainer's Corner: The science of reading smoke". www.firefightingincanada.com. Firefighting in Canada. 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2019. Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Nedir? :Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? ile ilgili Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Ne Demektir? Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Açıklaması Nedir? Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Cevabı Nedir? Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Açıklaması? :Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Gerçek mi? :Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? ile ilgili Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Hakkında? :Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? ile ilgili Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? burada bulabilirsiniz. Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Backdraft nedir?, Backdraft anlamı nedir?, Backdraft ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Karol Józef Wojtyła, Arjantin, Johann Peter Eckermann, Pardosa colchica, Loznitsa, Muhakkime, Kedge Business School, American Motors, Samsung Galaxy A02, II.Mahmut, Bingölde 1984 Türkiye yerel seçimleri, Bellport, New York, Cauê Cecilio da Silva, Akademi Özel Başarı Ödülü, Azerbaycan Devlet Kukla Tiyatrosuun binası, Jüpiter, Jupiter, Louis Anquetin, René Descartes, 1933 FA Cup Finali, Teknik, 2019 FIFA Kulüpler Dünya Kupası Finali, Edgar Hovhannisyan, Kennet ve Avon Kanalı üzerindeki kanal havuzları listesi, Porto Üniversitesi, Alectrosaurus, Ayça Varlıer, Kozan, Aurelio Angonese, Musical Instrument Digital Interface, Bolivya, Ocak 2015 Yunanistan genel seçimleri, Giorgi Margvelaşvili, Allouez, Wisconsin, VIII. Bonifatius, Proxy sunucusu, Adam Kowalski, NGC 6633, Grace Kelly, Azerbaycan Tarım Müzesi, Terekti Nehri, Radyan, Lepui, 1461, John Tobias, 1896 Yaz Olimpiyatları madalya sıralaması, Hayalet restoran, The Sign of the Four, Saleh Kebzabo, Murabaha, Feel Good Time, Pisagor teoremi, Svetlograd, Web tabanlı öğrenme, Karanlık Üçlü, Aquilegia olympica, Alexander von Falkenhausen, Firuze, Razavi Horasan Eyaleti, 1514, Asarcıkkazaklı, düşünüyorum öyleyse varım, Sütleğen, Kaş, Sigmar Polke, Bosansko Grahovo, Bende Bi Aşk Var, Sachsen Anhalt, Pisagor, Julie Frost, Julie Frost, Julie Frost, Hermann von Helmholtz, Cerehor, Elektrikli araç, Bosnalılar, Onbeşgen, Çıplak Ayaklıydı Gece, Euprimates, Muriel Mussells Seyfert, Onaltıgen, Hala Sultan Tekkesi, White Plains, New York, Östrus, North Luffenham, Koyukonlar, Onüçgen, İsferayen şehristanı, Panama bayrağı, Örencik, Yozgat, Göynücek, Ortaokul, Perilla, Nasîrüddin Tûsî, Bahri Zengin, Minamoto no Yoshinaka, NGC 7479, Solanum appressum, Heike Monogatari, İspanyolca, Ammar bin Yasir, Kruti çatışmaları,
Yöntemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şımarık İsminin Anlamı Nedir?, Müstefit İsminin Anlamı Nedir?, Tehirsiz Nedir?, Hatice Kayalı Kimdir?, Eytişimsel Nedir?, Süleyman Şafak Kimdir?, Yönlendirici İsminin Anlamı Nedir?, Şıldır Şıldır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebit İsminin Anlamı Nedir?, Fatih Toklucu Kimdir?, Yönetsel İsminin Anlamı Nedir?, Şıkır Şıkır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebat İsminin Anlamı Nedir?, Tehditsiz Nedir?, Ayşen Aksoy Kimdir?, Yönetkisel İsminin Anlamı Nedir?, Müstear İsminin Anlamı Nedir?, Sinem Özcan Kimdir?, Tehditkâr Nedir?, Eyersiz Nedir?, Yönetimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Hatice Ceren Yılmaz Kimdir?, Şeytani İsminin Anlamı Nedir?, Yakup Kocabaş Kimdir?, Müstamel İsminin Anlamı Nedir?, Teğetsel Nedir?, Baas Partisi bayrağı Anlamı Nedir, Baas Partisi bayrağı Nasıl Oluştu, Baas Partisi bayrağı Tarihi, Baas Partisi bayrağı Renkleri, Baas Partisi bayrağı Tasarımı, Yönetimsel İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanımsı İsminin Anlamı Nedir?, Müstakim İsminin Anlamı Nedir?, Teferruatsız Nedir?, Expeditious Nedir?, Yönelmeli İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanılâin İsminin Anlamı Nedir?, Müstakil İsminin Anlamı Nedir?, Aytekin Mart Kimdir?, Sinan Karahan Kimdir?, Erdal Doğan Kimdir?, Yönelimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanca İsminin Anlamı Nedir?, Müstakbel İsminin Anlamı Nedir?, Tefeli Nedir?, Ece Güner Kimdir?, Yönelimli İsminin Anlamı Nedir?, Şeym İsminin Anlamı Nedir?, Müstakar İsminin Anlamı Nedir?, Avrupa bayrakları Anlamı Nedir, Avrupa bayrakları Nasıl Oluştu, Avrupa bayrakları Tarihi, Avrupa bayrakları Renkleri, Avrupa bayrakları Tasarımı, Ramazan Uyar Kimdir?, Yönelik İsminin Anlamı Nedir?, Şeydâ İsminin Anlamı Nedir?, Müstait İsminin Anlamı Nedir?, Özlem Durdağı Dokuyucu Kimdir?, Tedhişsiz Nedir?, Yöndeş İsminin Anlamı Nedir?, Şevksiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstahzar İsminin Anlamı Nedir?, Tedhişli Nedir?, Evsel Nedir?, Songül Gizem Yücel Kimdir?, Yoz İsminin Anlamı Nedir?, Şevkli İsminin Anlamı Nedir?, Müstahkem İsminin Anlamı Nedir?, Bahattin Bahadır Erdem Kimdir?, Tedbirsizce Nedir?, Evrişik Nedir?, Yosunlu İsminin Anlamı Nedir?, Şev İsminin Anlamı Nedir?, Müstahak İsminin Anlamı Nedir?, Aşkabat Bayrak Direği Anlamı Nedir, Aşkabat Bayrak Direği Nasıl Oluştu, Aşkabat Bayrak Direği Tarihi, Aşkabat Bayrak Direği Renkleri, Aşkabat Bayrak Direği Tasarımı, Nazlı Akyüz Kimdir?, Evrimci Nedir?, Yosuncul İsminin Anlamı Nedir?, Şetaretli İsminin Anlamı Nedir?, Müstağrip İsminin Anlamı Nedir?, Evrilir Nedir?, Hıdır Karadaş Kimdir?, Yorumsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şeriye İsminin Anlamı Nedir?, Müstağni İsminin Anlamı Nedir?, Evrik Nedir?, Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kimdir? Yrd Doç Dr Ali Cançelik Nereli Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kaç Yaşında?, Salim Ensarioğlu Kimdir?, Tecvitli Nedir?, Yorumlu İsminin Anlamı Nedir?, Şeritsiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstacel İsminin Anlamı Nedir?, Mehtap Albayrak Kimdir?, Yasin Yakar Kimdir?, Asur bayrağı Anlamı Nedir, Asur bayrağı Nasıl Oluştu, Asur bayrağı Tarihi, Asur bayrağı Renkleri, Asur bayrağı Tasarımı, Yorum Yok İsminin Anlamı Nedir?, Şeritli İsminin Anlamı Nedir?, Müsrif İsminin Anlamı Nedir?, Yorucu İsminin Anlamı Nedir?, Şerif İsminin Anlamı Nedir?, Müspet İsminin Anlamı Nedir?, Kamile Kandal Kimdir?, Tecimsel Nedir?, Evli Barklı Nedir?, Mehmet Turhan Kimdir?,