Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir?

Azteklerde kölelik Nedir?

Azteklerde kölelik Nedir?, Azteklerde kölelik Nerededir?, Azteklerde kölelik Hakkında Bilgi?, Azteklerde kölelik Analizi? Azteklerde kölelik ilgili Azteklerde kölelik ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Azteklerde kölelik ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Azteklerde kölelik Ne Anlama Gelir Azteklerde kölelik Anlamı Azteklerde kölelik Nedir Azteklerde kölelik Ne Anlam Taşır Azteklerde kölelik Neye İşarettir Azteklerde kölelik Tabiri Azteklerde kölelik Yorumu 

Azteklerde kölelik Kelimesi

Lütfen Azteklerde kölelik Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Azteklerde kölelik İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı? Azteklerde kölelik Ne Demek? ,Azteklerde kölelik Ne Demektir? Azteklerde kölelik Ne Demektir? Azteklerde kölelik Analizi? , Azteklerde kölelik Anlamı Nedir?,Azteklerde kölelik Ne Demektir? , Azteklerde kölelik Açıklaması Nedir? ,Azteklerde kölelik Cevabı Nedir?,Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı?,Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Azteklerde kölelik Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı Nedir? Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Azteklerde kölelik Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Azteklerde kölelik - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Azteklerde kölelik

Azteklerde kölelik Nedir? Azteklerde kölelik Ne demek? , Azteklerde kölelik Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı? Azteklerde kölelik Ne Demek? Azteklerde kölelik Ne Demektir? ,Azteklerde kölelik Analizi? Azteklerde kölelik Anlamı Nedir? Azteklerde kölelik Ne Demektir?, Azteklerde kölelik Açıklaması Nedir? , Azteklerde kölelik Cevabı Nedir? , Azteklerde kölelik Kelimesinin Anlamı?


Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir?

Azteklerde kölelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Azteklerde kölelik, Aztek toplumunda köle (Nahuatl dilinde tlacotin[1]) önemli bir sınıfı temsil eder.

Kölelik biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aztek toplumunda kölelik aynı dönemde Avrupa'da görülen kölelikten oldukça farklıydı. İlk olarak kölelik sadece kişiseldir ve kişinin sülalesine devredilmez: Bir kölenin çocuğu özgür olarak doğar. Bir köle malvarlığına ve hatta kendisine ait kölelere sahip olabilir. Köleler özgürlüklerini satın alabilir, kötü muameleye maruz kaldıklarını ispat edebilirlerse, efendilerinden çocukları olursa veya efendileriyle evlenirlerse özgürlüklerine kavuşmaktaydılar. Efendilerinin ölmesi durumunda kölelerden yararlılık göstermiş olanlar özgürlüklerine kavuşabilmekteydi. Azat edilmeyen köleler mirasın parçası olarak değerlendirilirdi.

Özgürlük[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kölenin özgürlüğünü kazanabileceği ilginç bir yöntem daha bulunmaktaydı. Eğer köle pazarında bir köle sahibinin gözetiminden kaçıp köle pazarı duvarlarının dışına çıkabilirse orada bulunan özgür insanların aracılığıyla hakimlere başvurarak özgürlüğüne kavuşabilirdi. Eğer özgürlüğüne kavuşursa yıkanır, efendisinin olmayan yeni elbiseler verilir ve özgür ilan edilirdi. Kanunlarda kölenin kaçmasına engel olan ve kölenin efendisinin akrabası olmayan kişiler köle olurdu. Bu yüzden kaçmakta olan bir köleye sahibinden başka kimse engel olmaya çalışmazdı.

Konkistadorların anlatımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Konkistadorlardan Orozca y Berra’nın anlatımına göre bir köle sahibi kölesinin onayı olmadan onu başkasına satamazdı. Eğer köle yetkililer tarafından artık düzeltilemez[2] olarak ilan edilirse bu durum değişirdi. Düzeltilemez köleler tahtadan bir prangaya omuzlarından ve kafasından bağlı durur. Pranga hem köleyi kolayca bulabilmek hem de kaçmasını güçleştirmek için kullanılırdı.

Köle olmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Prangalı bir köle satıl alınırken kölenin kaç kez el değiştirdiği bildirilmek zorundaydı. Eğer artık düzeltilemez olarak addedilen bir köle dört kez satıldıysa kurban edilmek üzere satılabilirdi ve bu durum değerini artırmaktaydı. Eğer prangalı bir köle saray veya bir mabete kadar gidebilirse derhal özgürlüğüne kavuşurdu.

Bir Aztek vatandaşı da ceza olarak köle olabilirdi. Bir cinayet işlemiş olan katil, öldürülen kişinin eşinin onayıyla idam cezasının yerine köle olabilirdi. Eğer bir oğul yetkililer tarafından düzeltilemez ilan edilirse babası tarafından köle olarak satılabilirdi. Borçlarını ödeyemeyenler de köle olarak satılabilirdi.

İnsanlar kendilerini köle olarak satabilirlerdi. Özellikle kumarbazlar ve fahişeler belirli bir süre özgür yaşar daha sonra belirli bir ücret karşılığında özgürlüklerini satarlardı.

Kurban edilme[değiştir | kaynağı değiştir]

Konkistador tarih anlatıcılarından Motolinía, kurban edilmek üzere satın alınan kölelerin, kurban edilinceye dek Aztek köleleri gibi oldukça serbest bırakıldığını söylemekte ancak bu kölelerin kaçmalarının nasıl önlendiğini belirtmemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tanım savaş esirlerini kapsamaz
  2. ^ Düzeltilemez olma durumu aşırı miskinlik, kaçmaya teşebbüs etmek veya genel kötü davranış olarak tanımlanırdı.

Konuyla ilgili yazılan eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Manuel Orozco y Berra, La civilización azteca (1860)
  • Thomas Ward Expanding Ethnicity in Sixteenth-Century Anahuac: Ideologies of Ethnicity and Gender in the Nation-Building Process. MLN 116.2 (Mart 2001): s.419-452

Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Nedir? :Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? ile ilgili Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Ne Demektir? Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Açıklaması Nedir? Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Cevabı Nedir? Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Açıklaması? :Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Gerçek mi? :Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? ile ilgili Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Hakkında? :Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? ile ilgili Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? burada bulabilirsiniz. Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Azteklerde kölelik nedir?, Azteklerde kölelik anlamı nedir?, Azteklerde kölelik ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Bulgaristan tarihi, Anne of the Thousand Days, Ulla Pia, Hannover, Salim Ensarioğlu, Fransız İhtilali, Hiryū (uçak gemisi), Hanifi Demirkol, Barbaros Hayrettin Paşa Camii, Finans, NGC 4937, Peter Sugar, Hanekin, Septuagint, Esenler, Hanefi Mehmed Efendi, Hande Yener şarkıları listesi, Zachary Levi, Bart de Vries, Bihaç Fethiye Camii, Hanak, Beyaz Mantolu Adam, Emirgan İskelesi, Tugay Özçeri, Real Unión, Han Yunus Muharebesi, Dominique Dussault, Han (unvan), Meizu, Ryan Lochte, Selknamlar, Beyrut, Oleksandr Zavarov, Olivia Rodrigo, Doku, Wroclaw Üniversitesi, Halka, Hampshire, Hammûdî Hanedanı, Mahşer, Hamis Muşayt, Hamidizade Mustafa Efendi, Strawberry Swing, Fiğ, Berchidda, Hrvoje Čale, VK CSKA Moskova, Mustafa Hakkında Herşey, Jörl, Hamamet, Goodhue County, Hamam Susa, Charlottesville, Robert E. Peary, Hamam Oğuz, Mansory, Kıtlıklar listesi, Carex diluta, Cemal Mersinli, Kerevit, Haluk Nihat Pepeyi, Kooperatif, Halmstad, Afyonda 1946 Türkiye yerel seçimleri, Halliburton, Toni Ribas, Juankoski, Bostrichidae, Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu, Yılın MusiCares Kişisi, Samsun milletvekilleri listesi, Arno Allan Penzias, Salihli, Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı, Biz Babadan Böyle Gördük, Akasya, Antakya, Greta Gerwig, Hicaz, Halilefendizade Mehmed Said Efendi, John Denver, Kokshetau Havalimanı, Beta Israel, Madenî para, Hyades, Ülkelere göre seçim sistemlerinin listesi, Güçlü, Yüksekova, Mobile Suit Gundam, Slovo Binası, Azerbaycan Liberal Partisi, Halil Rıfat Paşa, Bahadır Demir, Halil Rifat Paşa, Etek boyu, Copernicus Programı, Calar Alto Rasathanesi, Halil Hamid Paşa, Erotik edebiyat, Leprikon 3, Halil Ethem Eldem, Vahşi Hakikat (film),
Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?, Yanaklı Nedir?, Sofralık Nedir?, Motorsuz Nedir?, Hepatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dominant İsminin Anlamı Nedir?, Higroskopik Nedir?, Boğum Boğum İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Bahadır Ayas Kimdir?, Aldo Leão Ramírez Kimdir?, Vebalı İsminin Anlamı Nedir?, Yonca Mete Soy Kimdir? Yonca Mete Soy Nereli Yonca Mete Soy Kaç Yaşında?, Sıfır İsminin Anlamı Nedir?, Mevcut İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Ali Doğu Kimdir?, Atilla Alpar Kimdir?, Boğuk Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Sofiyane Nedir?, Hennez İsminin Anlamı Nedir?, Domestik İsminin Anlamı Nedir?, Higrometrik Nedir?, Aldo Duscher Kimdir?, Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Vazifeşinas İsminin Anlamı Nedir?, Sıçrayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Bilgehan Tuba Tiryaki Kimdir?, Hendesi İsminin Anlamı Nedir?, Dolusu İsminin Anlamı Nedir?, Higrofil Nedir?, Dolusu Nedir?, Boğucu İsminin Anlamı Nedir?, İsmet Güneşhan Kimdir?, Aldo Corzo Kimdir?, Vazifeperver İsminin Anlamı Nedir?, Sıcakkanlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevâlî İsminin Anlamı Nedir?, Kenya bayrağı Anlamı Nedir, Kenya bayrağı Nasıl Oluştu, Kenya bayrağı Tarihi, Kenya bayrağı Renkleri, Kenya bayrağı Tasarımı, Boğmaklı İsminin Anlamı Nedir?, Yamyaş Nedir?, Sofistik Nedir?, Leman Sivri Kimdir?, Motifsiz Nedir?,