Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir?

Atletizm dünya rekorları listesi Nedir?

Atletizm dünya rekorları listesi Nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi Nerededir?, Atletizm dünya rekorları listesi Hakkında Bilgi?, Atletizm dünya rekorları listesi Analizi? Atletizm dünya rekorları listesi ilgili Atletizm dünya rekorları listesi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Atletizm dünya rekorları listesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Atletizm dünya rekorları listesi Ne Anlama Gelir Atletizm dünya rekorları listesi Anlamı Atletizm dünya rekorları listesi Nedir Atletizm dünya rekorları listesi Ne Anlam Taşır Atletizm dünya rekorları listesi Neye İşarettir Atletizm dünya rekorları listesi Tabiri Atletizm dünya rekorları listesi Yorumu 

Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesi

Lütfen Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Atletizm dünya rekorları listesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı? Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demek? ,Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demektir? Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demektir? Atletizm dünya rekorları listesi Analizi? , Atletizm dünya rekorları listesi Anlamı Nedir?,Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demektir? , Atletizm dünya rekorları listesi Açıklaması Nedir? ,Atletizm dünya rekorları listesi Cevabı Nedir?,Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı?,Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Atletizm dünya rekorları listesi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı Nedir? Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Atletizm dünya rekorları listesi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Atletizm dünya rekorları listesi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Atletizm dünya rekorları listesi

Atletizm dünya rekorları listesi Nedir? Atletizm dünya rekorları listesi Ne demek? , Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı? Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demek? Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demektir? ,Atletizm dünya rekorları listesi Analizi? Atletizm dünya rekorları listesi Anlamı Nedir? Atletizm dünya rekorları listesi Ne Demektir?, Atletizm dünya rekorları listesi Açıklaması Nedir? , Atletizm dünya rekorları listesi Cevabı Nedir? , Atletizm dünya rekorları listesi Kelimesinin Anlamı?


Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir?

Atletizmde dünya rekorları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Atletizm dünya rekorları listesi sayfasından yönlendirildi)
Usain Bolt (sağda) 200 metre dünya rekorunu kırmaya doğru ilerlerken (2008 Pekin Olimpiyatları)
Jürgen Schult kırdığı disk atma rekorunu gösteren tabelanın yanında, 1986
Doğu Alman kadın sporcular 1970'ler ve 80'lerde birçok tartışmalı dünya rekoruna imza attı. Yayımlanan bazı dokümanlar ilaç kullanımlarını detaylandırmış olsa da, dünya rekortmeni atlet Marita Koch bunları reddetmişti.[1]

Atletizmde dünya rekorları listesi 1896'dan bu yana pist, saha ve yol yarışmaları ile yürüyüşteki en iyi performansları içerir. Rekorlar Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından onaylanarak kaydedilmektedir.

Olimpiyat Oyunları'ndaki tüm mesafeler ve birkaç başka yarış için rekor kaydı tutulmaktadır. Resmî rekor kaydı tutulan tek metrik olmayan yarış mil koşusudur.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıpkı ülke rekorları veya Yaz Olimpiyat Oyunları elemeleri dereceleri gibi, dünya rekorlarının kabulü için de belli kriterlerin sağlanması gerekir.

Bu kriterler:

 • Pist boyutları ve kullanılan ekipmanlar standartlara uygun olmalıdır. Yol yarışlarında mesafenin uzman bir ölçüm görevlisi tarafından, tam olarak belirlenmesi zorunludur.
 • Yol yarışları dışında (yol koşuları ve yürüyüş), rekor kaydı için yarışlar karma olmamalıdır; yalnızca erkek ya da kadın sporcular yarışmalıdır.[2]
 • Bayrak yarışlarında bütün takım üyeleri aynı ülkenin vatandaşı olmalıdır.
 • Yarışta tavşan atletlerin bulunmasına izin verilmiştir.
 • Rekorun kabulü için yarışın hemen sonrasında doping testi yapılması zorunludur. Hâlen bu kuralın uygulanmadığı rekor kayıtları mevcuttur. Yarış sonrası testten geçen ancak daha sonra doping yaptığı ortaya çıkan atletlerin dereceleri iptal edilmektedir.
 • 200 m'ye kadar olan koşular ve yatay atlama müsabakalarında, 2,0 m/s'ye kadar rüzgâr desteğine izin verilmiştir. Dekatlon ve heptatlonda ise rüzgâr hızı tüm yarışmalar boyunca ortalama 2,0 m/s ve en fazla 4,0 m/s olmalıdır.
 • 800 m'ye kadar olan koşularda, foto finişle tam otomatik zamanlama zorunludur.
 • Herhangi bir rakım sınırı yoktur. Yüksek rakımda daha az hava direnci olması sebebiyle, Meksiko ve Sestriere gibi şehirler sprint ve atlama rekorlarının kırıldığı yerler olmuştu. 1968 Yaz Olimpiyatları'nda bunun örnekleri görüldü. Yüksekliğin etkisi altındaki dereceler "A" harfiyle etiketlenmiştir. Böylece istatistiklerde "deniz seviyesi" en iyi dereceleri de görülebilmektedir. Uzun mesafe koşularında ise, yükseklik daha az oksijen anlamına geldiğinden atletler dezavantajlıdır. Yüksek rakımdaki performanslar yine A ile işaretlenmektedir.
 • Yol koşularında güzergahın bir çevrim olması gerekmez ancak başlangıç ve bitiş arasındaki yükseklik düşümü 1.1000 (örneğin 1 m/km)'i geçmemelidir.
 • Yol koşularında başlangıç ve bitiş noktalarının arasındaki teorik direkt mesafenin, yarış güzergahının %50'sinden az olmaması gerekir.

Para ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya rekorlarının kırılışına tanıklık etmek, atletizm seyircisinin ilgisini çekmekte, bu sepele atletlerin sponsorları ve Golden League gibi turnuvaların orgazitörleri, rekor kıran atletlere para ödülü vermektedir.

Sırıkla atlamada verilen rekor ödülleri, atletlerde dünya rekoru büyük farkla geride bırakmak yerine, kabul edilen en küçük miktarda (bir santimetre) geliştirerek, her defasında ödül kazanma fikrini ortaya çıkardı. Bu taktik erkeklerde Sergey Bubka, kadınlarda ise Yelena İsinbayeva tarafından uygulandı. Bazı spor yorumcuları, atletlerin bu durum yüzünden yeteneklerinin elverdiği kadar yüksek dereceleri yapmadıkları eleştirisini getirmişti. Sırıkla atlama dışındaki sporlarda ise derecenin tam olarak ayarlanması mümkün olmadığından buna benzer durumlar yaşanmamaktadır.[3]

Dünya rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı öncesinde, açık alan ve salon yarışmaları için ayrı ayrı rekor kaydı tutulmaktaydı. 2000'de IAAF'ın 260.18a kuralı (eski 260.6a) "dünya rekoru" derecelerinin "açık veya kapalı" herhangi bir tesiste yapılabileceği, şeklinde düzenlendi. Yeni kural geçmişe dönük olarak işletilmedi.[4] Örneğin Sergey Bubka'nın 6,15 m'lik sırıkla atlama dünya salon rekoru, 2000 yılı öncesinde yapıldığı için dünya rekoru olarak kabul edilmemektedir. Bu derece dünya rekorundan daha iyi olan tek dünya salon rekorudur (6,15 dünya salon rekoru, Sergey Bubka - 6.14 dünya rekoru, Sergey Bubka). Bunun dışındaki mevcut dünya rekorlarının tamamı açık alanda kaydedilmiştir.

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Perf. R N Ortalama hız Atlet(ler) Mil. Tarih Buluşma Yer Ül. K V G
mph km/h
100 m
9.58
+0.9
23.35 37.58 Bolt, UsainUsain Bolt  JAM
16 Ağustos 2009
Dünya Şampiyonası Berlin  GER [5] [2] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
200 m
19.19
−0.3
23.31 37.52 Bolt, UsainUsain Bolt  JAM
20 Ağustos 2009
Dünya Şampiyonası Berlin  GER [5] [3] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
400 m
43.03
20.79 33.47 van Niekerk, WaydeWayde van Niekerk  RSA
14 Ağustos 2016
Olimpiyat Oyunları Rio de Janeiro  BRA [6] [4] 11 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
800 m
1.40.91
17.734 28.540 Rudisha, DavidDavid Rudisha  KEN
9 Ağustos 2012
Olimpiyat Oyunları Londra  GBR [7] [5] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
1000 m
2.11.96
16.952 27.281 Ngeny, NoahNoah Ngeny  KEN
5 Eylül 1999
Rieti Meeting Rieti  ITA [6] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
1500 m
3.26.00
16.288 26.214 El Geruc, HişamHişam El Geruc  MAR
14 Temmuz 1998
Golden Gala Roma  ITA [7] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Mil
3.43.13
16.134 25.965 El Geruc, HişamHişam El Geruc  MAR
7 Temmuz 1999
Golden Gala Roma  ITA [8] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
2000 m
4.44.79
15.709 25.282 El Geruc, HişamHişam El Geruc  MAR
7 Eylül 1999
ISTAF Berlin  GER [9] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
3000 m
7.20.67
15.229 24.508 Komen, DanielDaniel Komen  KEN
1 Eylül 1996
Rieti Meeting Rieti  ITA [10] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
5000 m
12.35.36
14.807 23.830 Cheptegei, JoshuaJoshua Cheptegei  UGA
14 Ağustos 2020
Herculis Monako  MON [8] [11] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
5 km (yol)
12.49.00
Aregawi, BerihuBerihu Aregawi  ETH
31 Aralık 2021
Cursa dels Nassos Barselona  ESP [9]
10.000 m
26.11.00
14.239 22.915 Cheptegei, JoshuaJoshua Cheptegei  UGA
7 Ekim 2020
Valensiya  ESP [10] [12] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
10 km (yol)
26.24.00
14.12 22.73 Kipruto, RhonexRhonex Kipruto  KEN
12 Ocak 2020
10K Valencia Ibercaja Valensiya  ESP [11] [13] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Yarı maraton
57.31.00
Jacob Kiplimo  UGA
21 Kasım 2021
EDP Lizbon Yarı Maratonu Lizbon  POR [12]
1 saat (pist)
21.330 m
13.254 21.330 Farah, MoMo Farah  GBR
4 Eylül 2020
Diamond League Brüksel  BEL [13] [14] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Maraton[a]
2.01.39
12.932 20.811 Kipchoge, EliudEliud Kipchoge  KEN
16 Eylül 2018
Berlin Maratonu Berlin  GER [14]
1.59.40.2
[b] 13.136 21.156 Kipchoge, EliudEliud Kipchoge  KEN
12 Ekim 2019
Ineos 1.59 Challenge Viyana  AUT [15] [15] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
50 km (yol)
2.40.13.00
Mokoka, StephenStephen Mokoka  RSA
6 Mart 2022
Nedbank Runified 50 km Gqeberha  RSA [16]
100 km (yol)
6.09.14.00
10.097 16.250 Kazami, NaoNao Kazami  JPN
24 Haziran 2018
Saroma Gölü Ultra Maratonu Yūbetsu  JPN [17]
110 m engelli
12.80
+0.3
19.22 30.94 Merritt, AriesAries Merritt  USA
7 Eylül 2012
Memorial Van Damme Brüksel  BEL [18] [16] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
400 m engelli
45.94
19.477 31.345 Warholm, KarstenKarsten Warholm  NOR
3 Ağustos 2021
Olimpiyat Oyunları Tokyo  JPN [19] [17] 8 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
3000 m su engelli
7.53.63
14.169 22.803 Şahin, Saif SaidSaif Said Şahin  QAT
3 Eylül 2004
Memorial Van Damme Brüksel  BEL [18] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
7.53.17
X 14.1827 22.8248 Boulami, BrahimBrahim Boulami  MAR
16 Ağustos 2002
Weltklasse Zürih Zürih   SUI
Yüksek atlama
2,45 m
Sotomayor, JavierJavier Sotomayor  CUB
27 Temmuz 1993
Gran Premio Diputación Salamanca  ESP [19] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Sırıkla atlama
6,19 m
i Duplantis, ArmandArmand Duplantis  SWE
7 Mart 2022
Belgrad  SRB [20] G
Uzun atlama
8,95 m
+0.3
Powell, MikeMike Powell  USA
30 Ağustos 1991
Dünya Şampiyonası Tokyo  JPN [20] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Üç adım atlama
18,29 m
+1.3
Edwards, JonathanJonathan Edwards  GBR
7 Ağustos 1995
Dünya Şampiyonası Göteborg  SWE [21] [21] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Gülle atma
23,37 m
Crouser, RyanRyan Crouser  USA
18 Haziran 2021
Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Denemeleri Eugene  USA [22]
Disk atma
74,08 m
Schult, JürgenJürgen Schult  GDR
6 Haziran 1986
Neubrandenburg  GDR [22] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Çekiç atma
86,74 m
Sedıh, YuriyYuriy Sedıh  URS
30 Ağustos 1986
Avrupa Şampiyonası Stuttgart  FRG [23] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Cirit atma
98,48 m
[c] Zelezny, JanJan Železný  CZE
25 Mayıs 1996
Jena  GER [24] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Dekatlon
9126 puan
[d] Mayer, KevinKevin Mayer  FRA
16 Eylül 2018
Décastar Talence  FRA [23] [25] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
20.000 m yürüyüş (pist)
1.17.25.60
[e] 9.6304 15.4985 Segura, BernardoBernardo Segura  MEX
7 Mayıs 1994
Bergen  NOR
20 km yürüyüş (yol)
1.16.36.00
9.7343 15.6658 Suzuki, YusukeYusuke Suzuki  JPN
15 Mart 2015
Asya Yürüyüş Şampiyonası Nomi  JPN [24]
2 saat yürüyüş (pist)
29,572 m
+ 9.1876 14.7860 Damilano, MaurizioMaurizio Damilano  ITA
3 Ekim 1992
Cuneo  ITA
30.000 m yürüyüş (pist)
2.01.44.10
9.1878 14.7862 Damilano, MaurizioMaurizio Damilano  ITA
3 Ekim 1992
Cuneo  ITA
35 km yürüyüş (yol)
2.22.00.00
Standart [25]
50.000 m yürüyüş (pist)
3.35.27.20
8.6522 13.9243 Diniz, YohannYohann Diniz  FRA
12 Mart 2011
Reims  FRA [26]
50 km yürüyüş (yol)
3.32.33.00
8.7703 14.1143 Diniz, YohannYohann Diniz  FRA
15 Ağustos 2014
Avrupa Şampiyonası Zürih   SUI [27] [26] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
4×100 m bayrak yarışı
36.84
24.2882 39.0879 Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
 JAM
11 Ağustos 2012
Olimpiyat Oyunları Londra  GBR [28] [27] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
4×200 m bayrak yarışı
1.18.63
22.7592 36.6272 Nickel Ashmeade
Warren Weir
Jermaine Brown
Yohan Blake
 JAM
24 Mayıs 2014
Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonası Nassau  BAH [29] [28] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
4×400 m bayrak yarışı
2.54.29
20.5354 33.0484 Andrew Valmon
Quincy Watts
Butch Reynolds
Michael Johnson
 USA
22 Ağustos 1993
Dünya Şampiyonası Stuttgart  GER [f][30] [29] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
4×800 m bayrak yarışı
7.02.43
16.9453 27.2708 Joseph Mutua
William Yiampoy
Ismael Kombich
Wilfred Bungei
 KEN
25 Ağustos 2006
Memorial Van Damme Brüksel  BEL [30] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Karışık mesafe bayrak yarışı
9.15.50
[g] 16.1076 25.9226 Kyle Merber
Brycen Spratling
Brandon Johnson
Ben Blankenship
 USA
3 Mayıs 2015
Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonası Nassau  BAH [31]
4×1500 m bayrak yarışı
14.22.22
15.5664 25.0516 Collins Cheboi
Silas Kiplagat
James Kiplagat Magut
Asbel Kiprop
 KEN
25 Mayıs 2014
Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonası Nassau  BAH [32] [31] 9 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Yol bayrak yarışı
42.195 km
1.57.06.00
[h] 13.4341 21.6200 Josephat Ndambiri
Martin Mathathi
Daniel Muchunu Mwangi
Mekubo Mogusu
Onesmus Nyerre
John Kariuki
 KEN
23 Kasım 2005
Chiba Ekiden Chiba  JPN

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Perf. R N mph km/h Atlet(ler) Mil. Tarih Buluşma Yer Ül. K V G
100 m
10.49
0.0
[i] 21.32 34.32 Griffith Joyner, FlorenceFlorence Griffith Joyner  USA
16 Temmuz 1988
Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Denemeleri Indianapolis  USA [32] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
200 m
21.34
+1.3
20.97 33.74 Griffith Joyner, FlorenceFlorence Griffith Joyner  USA
29 Eylül 1988
Olimpiyat Oyunları Seul  KOR [33] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
400 m
47.60
18.798 30.252 Koch, MaritaMarita Koch  GDR
6 Ekim 1985
Dünya Kupası Canberra  AUS [34] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
800 m
1.53.28
15.798 25.424 Kratochvilova, JarmilaJarmila Kratochvílová  TCH
26 Temmuz 1983
Münih  FRG [35] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
1000 m
2.28.98
15.015 24.164 Masterkova, SvetlanaSvetlana Masterkova  RUS
23 Ağustos 1996
Memorial Van Damme Brüksel  BEL [36] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
1500 m
3.49.11
Kipyegon Kipyegon, FaithFaith Kipyegon  KEN
2 Haziran 2023
Elmas Lig Floransa  ITA ​​ 11 Haziran 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Mil
4.12.33
14.267 22.961 Hassan, SifanSifan Hassan  NED
12 Temmuz 2019
Herculis Fontvieille  MON [35] [37] G
2000 m
5.21.56
13.912 22.391 Niyonsaba, FrancineFrancine Niyonsaba  BDI
14 Eylül 2021
Hanžeković Memorial Zagreb  CRO [36] 13 Ocak 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
3000 m
8.06.11
13.805 22.217 Wang Junxia, Wang Junxia  CHN
13 Eylül 1993
Çin Ulusal Oyunları Pekin  CHN G
5000 m
14.05.20
13.2110 21.2610 Kipyegon, FaithFaith Kipyegon  KEN
9 Haziran 2023
Paris Buluşması Paris  FRA ​​ 11 Haziran 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
5 km (yol)
14.44.00
Wo 12.65 20.36 Hassan, SifanSifan Hassan  NED
17 Şubat 2019
5 km Herculis Monako  MON [37] [38] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
14.29.00
Wo Teferi, SenbereSenbere Teferi  ETH
12 Eylül 2021
5 km Adizero Road to Records Herzogenaurach  GER [38]
14.19.00
Mx Taye, EjgayehuEjgayehu Taye  ETH
31 Aralık 2021
Cursa dels Nassos Barselona  ESP [9]
10.000 m
29.01.03
12.848 20.677 Gidey, LetesenbetLetesenbet Gidey  ETH
8 Haziran 2021
Etiyopya Olimpiyat Denemeleri Hengelo  NED [39] G
10 km (yol)
30.29.00
Wo 12.230 19.683 el-Gazzavi, EsmaEsma el-Gazzavi  MAR
8 Haziran 2002
New York  USA
29.43.00
Mx 12.546 20.191 Joyciline Jepkosgei  KEN
9 Eylül 2017
Birell Prague Grand Prix Prag  CZE [40]
29.38.00
Mx Kalkidan Gezahegne  BHR
3 Ekim 2021
The Giants Geneva Cenevre   SUI [41]
29.14.00
Mx 12.828 20.525 Yalemzerf Yehualaw  ETH
27 Şubat 2022
World Athletics Label road race Castellón de la Plana  ESP [42]
30.01.00
Wo Agnes Tirop  KEN
12 Eylül 2021
Adizero Road to Records Herzogenaurach  GER [38]
1 saat (pist)
18,930 m
11.763 18.930 Hassan, SifanSifan Hassan  NED
4 Eylül 2020
Diamond League Brüksel  BEL [13] [39] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Yarı maraton
1.02.52
Mx 12.512 20.135 Gidey, LetesenbetLetesenbet Gidey  ETH
24 Ekim 2021
Valensiya Yarı Maratonu Valensiya  ESP [43][44] G
1.05.16
Wo 12.055 19.400 Jepchirchir, PeresPeres Jepchirchir  KEN
17 Ekim 2020
Dünya Yarı Maraton Şampiyonası Gdynia  POL [45] [40] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Maraton[a]
2.14.04.00
Mx 11.734 18.884 Kosgei, BrigidBrigid Kosgei  KEN
13 Ekim 2019
Chicago Maratonu Chicago  USA [46] [41] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
2.17.01.00
Wo 11.481 18.477 Keitany, Mary JepkosgeiMary Jepkosgei Keitany  KEN
23 Nisan 2017
Londra Maratonu Londra  GBR [47]
50 km (yol)
2.59.54.00
Mx Linden, DesireeDesiree Linden  USA
13 Nisan 2021
Brooks Running 50 km & Marathon Dorena Lake  USA [48][49]
3.04.24.00
Wo Van Zyl, IrvetteIrvette Van Zyl  RSA
23 Nisan 2021
Nedbank Runified Race Port Elizabeth  RSA [49][50][51]
100 km (yol)
6.33.11.00
Mx 9.4822 15.2601 Abe, TomoeTomoe Abe  JPN
25 Haziran 2000
Saroma Gölü Ultra Maratonu Yūbetsu  JPN
100 m engelli
12.20
+0.3
Harrison, KendraKendra Harrison  USA
22 Temmuz 2016
London Grand Prix Londra  GBR [52] [42] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
400 m engelli
50.68
McLaughlin, SydneySydney McLaughlin  USA
22 Temmuz 2022
Dünya Şampiyonası Hayward Field  Amerika Birleşik Devletleri 27 Ağustos 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
3000 m su engelli
8.44.32
Chepkoech, BeatriceBeatrice Chepkoech  KEN
20 Temmuz 2018
Herculis Fontvieille  MON [53] G
Yüksek atlama
2.09 m
Kostadinova, StefkaStefka Kostadinova  BUL
30 Ağustos 1987
Dünya Şampiyonası Roma  ITA [43] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Sırıkla atlama
5,06 m
İsinbayeva, YelenaYelena İsinbayeva  RUS
28 Ağustos 2009
Weltklasse Zürich Zürih   SUI [44] 9 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Uzun atlama
7,52 m
+1.4
Çistyakova, GalinaGalina Çistyakova  URS
11 Haziran 1988
Brothers Znamensky Memorial Leningrad  URS [54] [45] 12 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Üç adım atlama
15,67 m
+0.7
Rojas, YulimarYulimar Rojas  VEN
1 Ağustos 2021
Olimpiyat Oyunları Tokyo  JPN G
Gülle atma
22,63 m
Lisovskaya, NatalyaNatalya Lisovskaya  URS
7 Haziran 1987
Brothers Znamensky Memorial Moskova  URS [46] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Disk atma
76,80 m
Reinsch, GabrieleGabriele Reinsch  GDR
9 Temmuz 1988
Neubrandenburg  GDR [47] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Çekiç atma
82,98 m
Włodarczyk, AnitaAnita Włodarczyk  POL
28 Ağustos 2016
Skolimowska Memorial Varşova  POL [55] [48] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Cirit atma
72,28 m
[c] Spotakova, BarboraBarbora Špotáková  CZE
13 Eylül 2008
Dünya Atletizm Finali Stuttgart  GER [56] [49] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
Heptatlon
7291 puan
[j][c] Joyner-Kersee, JackieJackie Joyner-Kersee  USA
24 Eylül 1988
Olimpiyat Oyunları Seul  KOR [57] G
Dekatlon
8358 puan
[k] Skujyte, AustraAustra Skujytė  LTU
15 Nisan 2005
Audrey Walton Combined Events Columbia  USA [58][59] G
10.000 m yürüyüş (pist)
41.56.23
Ryaşkina, NadejdaNadejda Ryaşkina  URS
24 Temmuz 1990
İyi Niyet Oyunları Seattle  USA
41.37.90
Gao Hongmiao, Gao Hongmiao  CHN
7 Nisan 1994
Pekin  CHN
20.000 m yürüyüş (pist)
1.26.52.30
İvanova, OlimpiadaOlimpiada İvanova  RUS
6 Eylül 2001
Brisbane  AUS [60]
20 km yürüyüş (yol)
1.23.49
Yang Jiayu, Yang Jiayu  CHN
20 Mart 2021
Çin Yürüyüş Şampiyonası Huangshan  CHN [61] G
1.23.39
[l] Laşmanova, YelenaYelena Laşmanova  RUS
9 Haziran 2018
Rusya Yürüyüş Şampiyonası Çeboksarı  RUS [62]
35 km yürüyüş (yol)
2.38.00.00
Standart [25]
50.000 m yürüyüş (pist)
4.29.45.560
[m] Burnett, KatieKatie Burnett  USA
13 Temmuz 2019
National Invitational Racewalks San Diego  USA [63]
50 km yürüyüş (yol)
3.59.15
Liu Hong, Liu Hong  CHN
9 Mart 2019
Chinese Race Walk Grand Prix Huangshan  CHN [64][65] G
3.57.08
[l] Afanasyeva, KlavdiyaKlavdiya Afanasyeva  RUS
15 Haziran 2019
Rusya Yürüyüş Şampiyonası Çeboksarı  RUS [66]
4×100 m bayrak yarışı
40.82
Tianna Madison
Allyson Felix
Bianca Knight
Carmelita Jeter
 USA
10 Ağustos 2012
Olympic Games Londra  GBR [67] [50] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
4×200 m bayrak yarışı
1.27.46
LaTasha Jenkins
LaTasha Colander-Richardson
Nanceen Perry
Marion Jones
 USA
29 Nisan 2000
Penn Relays Philadelphia  USA
4×400 m bayrak yarışı
3.15.17
Tatyana Ledovskaya
Olga Nazarova
Mariya Pinigina
Olga Brızgina
 URS
1 Ekim 1988
Olimpiyat Oyunları Seul  KOR [51] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G
4×800 m bayrak yarışı
7.50.17
İrina Podyalovskaya
Nadejda Olizarenko
Lyubov Gurina
Lyudmila Borisova
 URS
5 Ağustos 1984
Moskova  URS
Karışık mesafe bayrak yarışı
10.36.50
[n] Treniere Moser
Sanya Richards-Ross
Ajee' Wilson
Shannon Rowbury
 USA
2 Mayıs 2015
Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonası Nassau  BAH [68]
4×1500 m bayrak yarışı
16.27.02
Colleen Quigley
Elise Cranny
Karissa Schweizer
Shelby Houlihan
 USA
20 Temmuz 2020
Bowerman TC Intrasquad Meet IV Portland  USA [69] [52] 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Yol bayrak yarışı
42.195 km
2.11.41.00
Mx[o] Jiang Bo
Dong Yanmei
Zhao Fengting
Ma Zaijie
Lan Lixin
Li Na
 CHN
28 Şubat 1998
Pekin  CHN [70]
2.16.04.00
Wo Genet Gebregiogios
Birhane Adere
Ayelech Worku
Gete Wami
Getenesh Urge
Luchia Yischak
 ETH
13 Nisan 1996
Kopenhag  DEN

Not: 2004 yılına kadar, maratondaki en hızlı derece resmi olarak "dünya rekoru" yerine "dünyanın en iyi derecesi" olarak isimlendirilmekteydi. Maraton güzergahlarının eşdeğer olmayan yapısı sebebiyle uygulanan bu eski kullanıma hâlen rastlanabilmektedir.

Dünya salon rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Rekor Atlet Milliyet Tarih Turnuva Yer Kaynak Video
50 m 5.55 X[71] Ben Johnson  Kanada 31 Ocak 1987 Kanada Ottawa, Kanada [72]
5.56 A Donovan Bailey  Kanada 9 Şubat 1996 Bill Cosby Yarışları Amerika Birleşik Devletleri Reno, ABD
5.56 Maurice Greene  ABD 13 Şubat 1999 Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles, ABD [73]
60 m 6.34 Christian Coleman  ABD 18 Şubat 1918 ABD Şampiyonası Amerika Birleşik Devletleri Albuquerque, Amerika Birleşik Devletleri 19 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
3 Mart 2001 ABD Salon Atletizm Şampiyonası Amerika Birleşik Devletleri Atlanta, ABD
200 m 19.92 Frankie Fredericks  Namibya 18 Şubat 1996 Pas de Calais Yarışları Fransa Liévin, Fransa
400 m 44.57 Kerron Clement  ABD 12 Mart 2005 NCAA Salon Şampiyonası Amerika Birleşik Devletleri Fayetteville, ABD
800 m 1.42.67 Wilson Kipketer  Danimarka 9 Mart 1997 Dünya Salon Şampiyonası Fransa Paris-Bercy, Fransa
1000 m 2.14.20 Ayanleh Süleyman  Cibuti 17 Şubat 2016 XL Galan İsveç Stockholm, İsveç [74]
1500 m 3.31.18 Hicham El Guerrouj  Fas 2 Şubat 1997 Sparkassen Kupası Almanya Stuttgart, Almanya
Mil koşusu 3.48.45 Hicham El Guerrouj  Fas 12 Şubat 1997 Flanders Salon Yarışları Belçika Gent, Belçika
3000 m 7.24.90 Daniel Komen  Kenya 6 Şubat 1998 Macaristan Budapeşte, Macaristan
5000 m 12.49.60 Kenenisa Bekele  Etiyopya 20 Şubat 2004 AVIVA Indoor Grand Prix Birleşik Krallık Birmingham, Birleşik Krallık
50 m engelli 6.25 Mark McKoy  Kanada 5 Mart 1986 Japonya Kobe, Japonya
60 m engelli 7.30 Colin Jackson  Birleşik Krallık 6 Mart 1994 Almanya Sindelfingen, Almanya
Yüksek atlama Gelişim 2,43 m Javier Sotomayor  Küba 4 Mart 1989 Dünya Salon Şampiyonası Macaristan Budapeşte, Macaristan
Sırıkla atlama Gelişim 6,15 m Sergey Bubka  Ukrayna 21 Şubat 1993 Ukrayna Donetsk, Ukrayna [53] 6 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Uzun atlama 8,79 m Carl Lewis  ABD 27 Ocak 1984 Millrose Oyunları Amerika Birleşik Devletleri New York, ABD
Üç adım atlama 17,92 m (2. atlayış) Teddy Tamgho  Fransa 6 Mart 2011 Avrupa Şampiyonası Fransa Paris, Fransa [75][76] [54] 6 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
17,92 m (4. atlayış)
Gülle atma 22,66 m Randy Barnes  ABD 20 Ocak 1989 Sunkist Invitational Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles, ABD [55] 16 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Heptatlon 6568 puan Ashton Eaton  ABD 5-6 Şubat 2011 Mitmevõistluse MV Estonya Tallinn, Estonya [77][78]
6.66 (60 m), 7,77 m (uzun atlama), 14.45 m (gülle atma), 2,01 m (yüksek atlama) / 7.60 (60 m engelli), 5,20 m (sırıkla atlama), 2.34.74 (1000 m)
5000 m yürüyüş 18.07.08 Mikhail Shchennikov  Rusya 14 Şubat 1995 Rusya Moskova, Rusya
4x200 m bayrak 1.22.11 Linford Christie
Darren Braithwaite
Ade Mafe
John Regis
 Birleşik Krallık 3 Mart 1991 Birleşik Krallık Glasgow, Birleşik Krallık
4x400 m bayrak 3.02.83 Andre Morris
Dameon Johnson
Deon Minor
Milton Campbell
 ABD 7 Mart 1999 Dünya Salon Şampiyonası Japonya Maebashi, Japonya [79] [56] 6 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
3.01.96 #[80] Kerron Clement
Wallace Spearmon
Darold Williamson
Jeremy Wariner
 ABD 11 Şubat 2006 Tyson Invitational Amerika Birleşik Devletleri Fayetteville, ABD
4x800 m bayrak 7.13.94 Global Athletics & Marketing
Joey Woody
Karl Paranya
Rich Kenah
David Krummenacker
 ABD 6 Şubat 2000 Boston Salon Oyunları Amerika Birleşik Devletleri Roxbury, ABD [81]

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Rekor Atlet Milliyet Tarih Turnuva Yer Kaynak Video
50 m 5.96+ Irina Privalova  Rusya 9 Şubat 1995 İspanya Madrid, İspanya
60 m 6.92 Irina Privalova  Rusya 11 Şubat 1993
9 Şubat 1995
İspanya Madrid, İspanya
İspanya Madrid, İspanya
200 m 21.87 Merlene Ottey  Jamaika 13 Şubat 1993 Pas de Calais Yarışları Fransa Liévin, Fransa
400 m 49.59 Jarmila Kratochvílová  Çekoslovakya 7 Mart 1982 İtalya Milano, İtalya 7 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
800 m 1.55.82 Jolanda Čeplak  Slovenya 3 Mart 2002 Avrupa Şampiyonası Avusturya Viyana, Avusturya
1000 m 2.30.94 Maria Mutola  Mozambik 25 Şubat 1999 GE Galan İsveç Stockholm, İsveç
1500 m 3.58.28 Yelena Soboleva  Rusya 18 Şubat 2006 Rusya Moskova, Rusya
Mil koşusu 4.13.31 Genzebe Dibaba  Etiyopya 17 Şubat 2016 XL Galan İsveç Stockholm, İsveç [82]
3000 m 8.23.72 Meseret Defar  Etiyopya 3 Şubat 2007 Sparkassen Kupası Almanya Stuttgart, Almanya
5000 m 14.24.37 Meseret Defar  Etiyopya 18 Şubat 2009 GE Galan İsveç Stockholm, İsveç
50 m engelli 6.58 Cornelia Oschkenat  Doğu Almanya 20 Şubat 1988 Doğu Almanya Doğu Berlin, Doğu Almanya
60 m engelli 7.68 Susanna Kallur  İsveç 10 Şubat 2008 BW-Bank Yarışları Almanya Karlsruhe, Almanya
Yüksek atlama 2,08 m Kajsa Bergqvist  İsveç 4 Şubat 2006 Hochsprung mit Musik Almanya Arnstadt, Almanya
Sırıkla atlama 5,00 m Yelena Isinbayeva  Rusya 15 Şubat 2009 Pole Vault Stars Ukrayna Donetsk, Ukrayna
Uzun atlama 7,37 m Heike Drechsler  Doğu Almanya 13 Şubat 1988 Avusturya Viyana, Avusturya
Üç adım atlama 15,36 m Tatyana Lebedeva  Rusya 6 Mart 2004 Dünya Salon Şampiyonası Macaristan Budapeşte, Macaristan [83]
Gülle atma 22,50 m Helena Fibingerová  Çekoslovakya 19 Şubat 1977 Çekya Jablonec, Çekoslovakya
Pentatlon 4991 puan Irina Belova Birleşik Takım 15 Şubat 1992 Almanya Berlin, Almanya
8.22 (60 m engelli), 1,93 m (yüksek atlama), 13,25 m (gülle atma), 6,67 m (uzun atlama), 2.10.26 (800 m)
3000 m yürüyüş 11.40.33 Claudia Stef  Romanya 30 Ocak 1999 Romanya Bükreş, Romanya
4x200 m bayrak 1.32.41 Yekaterina Kondratyeva
Irina Kabarova
Yuliya Peçonkina
Yuliya Guşçina
 Rusya 29 Ocak 2005 Aviva International Match Birleşik Krallık Glasgow, Birleşik Krallık
4x400 m bayrak 3.23.37 Yuliya Guşçina
Olga Kotlyarova
Olga Zaytseva
Olesya Krasnomovets
 Rusya 28 Ocak 2006 Aviva International Match Birleşik Krallık Glasgow, Birleşik Krallık
4x800 m bayrak 8.06.24 Moskova Takımı
Aleksandra Bulanova
Yekaterina Martinova
Yelena Kofanova
Anna Balakşina
 Rusya 18 Şubat 2011 Rusya Salon Şampiyonası Rusya Moskova, Rusya [84]

IAAF kapsamı dışı yarışlarda en iyi performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

IAAF'ın rekor tuttuğu yarışlar dışındaki etkinliklerdeki dereceler, dünya rekoru yerine dünyanın en iyi derecesi olarak anılır. 20. yüzyılın ilk yarısında yaygın olan birçok yarış, ölçü sistemlerinin değişmesi sonucu, IAAF tarafından 1976'da dünya rekoru listesinden çıkarılmıştı. Bu konudaki istisna, atletizmdeki tarihi önemi sebebiyle, mil koşusudur.

Yol yarışlarındaki bazı mesafelerle, bazı etkinliklerin salon versiyonları da IAAF listesi dışı kalmıştı. IAAF kapsamı dışındaki yarışlar için yapılan rekor kayıtlarında diğerleri gibi sınırlayıcı kriterler bulunmamaktadır. Örneğin 150 metre rekoru Usain Bolt tarafından düz pistte kırılmıştır; bu alandaki diğer performanslar ise (Bailey–Johnson 150-metre yarışı gibi) geleneksel dönüşlü pist bölümünde kaydedilmişti.

Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Rekor Atlet Milliyet Tarih Turnuva Yer Kaynak Video
50 m 5.53+ (+0,2 m/s) Bruny Surin  Kanada 22 Ağustos 1999 Dünya Şampiyonası İspanya Sevilla, İspanya
60 m 6.38+ (+0,2 m/s) Bruny Surin  Kanada 22 Ağustos 1999 Dünya Şampiyonası İspanya Sevilla, İspanya
100 y 9.0 ez Ivory Crockett  ABD 11 Mayıs 1974 Amerika Birleşik Devletleri Knoxville, ABD [85]
Houston McTear  ABD 9 Mayıs 1975 Amerika Birleşik Devletleri Winter Park, ABD [85]
9.07+ (−0,5 m/s) Asafa Powell  Jamaika 27 Mayıs 2010 Golden Spike Ostrava Çekya Ostrava, Çekya [86]
150 m (dönüşlü) 14.75+ (+0,8 m/s) Tyson Gay  ABD 30 Ağustos 2007 Dünya Şampiyonası Japonya Osaka, Japonya [57] 18 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
150 m düz 14.35 (+1,1 m/s) Usain Bolt  Jamaika 17 Mayıs 2009 Manchester Şehir Oyunları Birleşik Krallık Manchester, Birleşik Krallık [87] [58] 6 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
200 m düz 19.41 (−0,4 m/s) Tyson Gay  ABD 16 Mayıs 2010 Manchester Şehir Oyunları Birleşik Krallık Manchester, Birleşik Krallık [88] [59] 20 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
220 y düz 19.5 ez (+1,9 m/s) Tommie Smith  ABD 7 Mayıs 1966 Amerika Birleşik Devletleri San Jose, ABD [89]
19.54 (−0,4 m/s) Tyson Gay  ABD 16 May 2010 Manchester Şehir Oyunları Birleşik Krallık Manchester, Birleşik Krallık [90] [60] 20 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
300 m 30.81 Van Niekerk  Güney Afrika 28 Haziran 2017 Golden Spike Çekya Ostrava, Çekya [91][92]
440 yard 44.5 John Smith  ABD 26 Haziran 1971 ABD Atletizm Şampiyonası Amerika Birleşik Devletleri Eugene, ABD [93][94][95]
500 m 1.00.08 Donato Sabia  İtalya 26 Mayıs 1984 İtalya Busto Arsizio, İtalya
600 m 1.12.81 Johnny Gray  ABD 24 Mayıs 1986 Amerika Birleşik Devletleri Santa Monica, ABD
İki mil 7.58.61 Daniel Komen  Kenya 17 Temmuz 1997 Belçika Hechtel-Eksel, Belçika
8 km (yol) 21.51+ Deriba Merga  Etiyopya 18 Şubat 2011 Ras Al Khaimah Yarı Maratonu Birleşik Arap Emirlikleri Ras al-Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri [96]
10 mil (yol) 44.23 Haile Gebrselassie  Etiyopya 4 Eylül 2005 Hollanda Tilburg, Hollanda
35 km (yol) 1.42.16+ Patrick Makau Musyoki  Kenya 25 Eylül 2011 Berlin Maratonu Almanya Berlin, Almanya [97]
40 km (yol) 1.57.15+ Patrick Makau Musyoki  Kenya 25 Eylül 2011 Berlin Maratonu Almanya Berlin, Almanya [97]
90 km (yol) 5.20.49 Leonid Shvetsov  Rusya 2007 Comrades Maratonu Güney Afrika Cumhuriyeti Durban, Güney Afrika
200 m engelli (dönüşlü) 22.55 Laurent Ottoz  İtalya 31 Mayıs 1995 İtalya Milano, İtalya
200 m engelli (düz) 21.9y ht (+1,4 m/s) Don Styron  ABD 2 Nisan 1960 Amerika Birleşik Devletleri Baton Rouge, ABD [98]
22.10 (+2,0 m/s) Andy Turner  Büyük Britanya 15 Mayıs 2011 Manchester Şehir Oyunları Birleşik Krallık Manchester, Birleşik Krallık [99]
220 y engelli (düz) 21.9 ht (+1.4 m/s) Don Styron  ABD 2 Nisan 1960 Amerika Birleşik Devletleri Baton Rouge, ABD [98][100]
300 m engelli 34.48 Chris Rawlinson  Büyük Britanya 30 Haziran 2002 Birleşik Krallık Sheffield, Birleşik Krallık
2000 m hendekli 5.10.68 Mahiedine Mekhissi-Benabbad  Fransa 30 Haziran 2010 Alma Athlé Tour Fransa Reims, Fransa [101]
35 lb atma 25,41 m Lance Deal  ABD 20 Şubat 1993 Amerika Birleşik Devletleri Azusa, ABD
1500 m yürüyüş (pist) 5.12.0+ Antanas Grigaliūnas Litvanya 12 Mayıs 1990 Litvanya Vilnius, Litvanya [102]
Mil yürüyüş (pist) 5.36.9 Antanas Grigaliūnas Litvanya 12 Mayıs 1990 Litvanya Vilnius, Litvanya [102]
4x110 yard bayrak yarışı 38.6 A Güney Karliforniya Üniversitesi
Earl McCullouch
Fred Kuller
O.J. Simpson
Lennox Miller (JAM)
17 Haziran 1967 NCAA Erkekler Atletizm Şampiyonası Amerika Birleşik Devletleri Provo, ABD [103]
Karışık bayrak yarışı 9.15.56 Elkanah Angwenyi 2.50.8 (1200m)
Thomas Musembi 45.8 (400m)
Alfred Kirwa Yego 1.46.2 (800m)
Alex Kipchirchir 3.52.8 (1600 m)
 Kenya 29 Nisan 2006 Penn Relays Amerika Birleşik Devletleri Philadelphia, ABD

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Rekor Atlet Milliyet Tarih Turnuva Yer Kaynak Video
50 m 5.93+ (−0,1 m/s) Marion Jones  ABD 22 Ağustos 1999 Dünya Şampiyonası İspanya Sevilla, İspanya
60 m 6.85+ (−0,1 m/s) Marion Jones  ABD 22 Ağustos 1999 Dünya Şampiyonası İspanya Sevilla, İspanya
100 y 9.91+ (+1,1 m/s) Veronica Campbell-Brown  Jamaika 31 Mayıs 2011 Golden Spike Ostrava Çekya Ostrava, Çekya [104]
150 m (dönüşlü) 16.10+ (+1,3 m/s) Florence Griffith Joyner  ABD 29 Eylül 1988 Olimpiyat Oyunları Güney Kore Seul, Güney Kore
16.46 (−1,5 m/s) Merlene Ottey  Jamaika 27 Eylül 1989 İtalya Trapani, İtalya [105][106]
150 m düz 16.50 (+1,5 m/s) Carmelita Jeter  ABD 17 Eylül 2011 Büyük North City Oyunları Birleşik Krallık Gateshead, Birleşik Krallık [107]
200 m düz 22.55 (+0,2 m/s) Allyson Felix  ABD 16 Mayıs 2010 Manchester Şehir Oyunları Birleşik Krallık Manchester, Birleşik Krallık [90] [61] 27 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
300 m 34.1+ (ez) Marita Koch  Doğu Almanya 6 Ekim 1985 Dünya Kupası Avustralya Canberra, Avustralya
35.30 A Ana Guevara  Meksika 3 Mayıs 2003 GP Banamex Meksika Meksiko, Meksika [108] [62] 19 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
500 m 1.05.9 Tatana Kocembova  Çekoslovakya 2 Ağustos 1984 Çekoslovakya Ostrava, Çekoslovakya
600 m 1.22.63 Ana Quirot  Küba 25 Temmuz 1997 Meksika Guadalajara, Meksika
8 km (yol) 24.30+ Mary Keitany  Kenya 18 Şubat 2011 Ras Al Khaimah Yarı Maratonu Birleşik Arap Emirlikleri Ras al-Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri [96]
İki mil 8.58.58 Meseret Defar  Etiyopya 14 Eylül 2007 Memorial Van Damme Belçika Brüksel, Belçika
10 mil (yol) 50.05+ Mary Keitany  Kenya 18 Şubat 2011 Ras Al Khaimah Yarı Maratonu Birleşik Arap Emirlikleri Ras al-Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri [96]
35 km (yol) 1.54.49+ Liliya Şobukova  Rusya 9 Ekim 2011 Chicago Maratonu Amerika Birleşik Devletleri Chicago, ABD [109]
40 km (yol) 2.11.28+ Liliya Şobukova  Rusya 9 Ekim 2011 Chicago Maratonu Amerika Birleşik Devletleri Chicago, ABD [109]
200 m engelli 25.6 (−0,7 m/s) Patricia Girard  Fransa 23 Ağustos 2001 Fransa Nantes, Fransa
25.82 (+1,7 m/s) Patricia Girard  Fransa 22 Eylül 1999 Fransa Nantes, Fransa
300 m engelli 38.6 (ez) Mame Tacko Diouf  Senegal 21 Şubat 1999 Senegal Dakar, Senegal
38.91 Zuzana Hejnová  Çekya 13 Ağustos 2011 Çekya Pardubice, Çekya [110][111][112]
2000 m hendekli 6.03.38 Wioletta Janowska  Polonya 15 Temmuz 2006 Polonya Gdańsk, Polonya
20 lb atma 24,57 m Brittany Riley  ABD 27 Ocak 2007
3000 m yürüyüş (pist) 11.48.24 Ileana Salvador  İtalya 29 Ağustos 1993 İtalya Padova, İtalya [113]
50 km yürüyüş (yol) 4.10.59 Monica Svensson  İsveç 21 Ekim 2007 İtalya Scanzorosciate, İtalya
Karışık sprint bayrak yarışı 3.34.56 Sherri-Ann Brooks (200 m)
Rosemarie Whyte(200 m)
Moya Thompson 51.7 (400 m)
Kenia Sinclair 1.57.43 (800 m)
 Jamaika Nisan 2009 Penn Relays Amerika Birleşik Devletleri Philadelphia, ABD

Salon rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Rekor Atlet Milliyet Tarih Turnuva Yer Kaynak Video
50 y 5.22 Stanley Floyd  ABD 22 Ocak 1982 Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles, ABD
5.15 X[114] Ben Johnson  Kanada 29 Ocak 1988 Kanada Toronto, Kanada
5.0 (ez) Kirk Clayton  ABD 10 Ocak 1970 Kanada Calgary, Kanada
Herb Washington  ABD 2 Şubat 1972 Kanada Toronto, Kanada [115]
Mel Pender  ABD 4 Mart 1972 Amerika Birleşik Devletleri Orlando, ABD
Mel Pender  ABD 18 Mart 1972 Kanada Hamilton Kanada
Herb Washington  ABD 4 Şubat 1973 Kanada Toronto, Kanada
Manfred Ommer  Batı Almanya 14 Mart 1975 Batı Almanya Leverkusen, Batı Almanya
60 y 5.8 (ez) Herb Washington  ABD 12 Şubat 1972 Amerika Birleşik Devletleri East Lansing, ABD [115]
55 m 5.99 A Obadele Thompson  Barbados 22 Şubat 1997 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs, ABD [73]
100 m 10.05 Frankie Fredericks  Namibya 12 Şubat 1996 Finlandiya Tampere, Finlandiya [116]
150 m 15.53 Rytis Sakalauskas  Litvanya 11 Şubat 2010 Botnia Oyunları Finlandiya Korsholm, Finlandiya [117][118]
300 m 31.88 Wallace Spearmon  ABD 10 Şubat 2006 Tyson Invitational Amerika Birleşik Devletleri Fayetteville, ABD [119]
500 m 1.00.17 Ken Lowery  ABD 16 Ocak 1987 Amerika Birleşik Devletleri Indianapolis, ABD [116]
600 m 1.15.12 Nico Motchebon  Almanya 28 Şubat 1999 Almanya Sindelfingen, Almanya [116]
2000 m 4.49.99 Kenenisa Bekele  Etiyopya 17 Şubat 2007 Aviva Indoor Grand Prix Birleşik Krallık Birmingham, Birleşik Krallık
İki mil 8.04.35 Kenenisa Bekele  Etiyopya 16 Şubat 2008 Aviva Indoor Grand Prix Birleşik Krallık Birmingham, Birleşik Krallık
10.000 m 27.50.29 Mark Bett  Kenya 10 Şubat 2002 Flanders Salon Yarışları Belçika Gent, Belçika [116]
Maraton 2.27.21 Michael Wardian  ABD 1 Temmuz 2010 Amerika Birleşik Devletleri Arlington, ABD [120][121]
2000 m hendekli 5.13.77 Paul Kipsiele Koech  Kenya 13 Şubat 2011 Flanders Salon Yarışları Belçika Gent, Belçika [122][123]
3000 m hendekli 8.17.46 Aleksandr Zagoruyko  Sovyetler Birliği 21 Şubat 1982 Sovyetler Birliği Moskova, Sovyetler Birliği [116]
110 m engelli 13.34 Allen Johnson  ABD 14 Şubat 1995 Rusya Moskova, Rusya [116]
300 m engelli 34.92 FP Llewellyn Herbert  Güney Afrika 9 Şubat 1999 Pirkkahall Finlandiya Tampere, Finlandiya [124][125]
400 m engelli 49.73 Felix Sanchez  Dominik Cumhuriyeti 6 Şubat 2010 National Val-de-Reuil Fransa Val-de-Reuil, Fransa [126][127] [63] 29 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Disk atma 69.51 m Gerd Kanter  Estonya 22 Mart 2009 World Record Indoor Challenge İsveç Växjö, İsveç [128] [64] 9 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
35 lb atma 25,86 m Lance Deal  ABD 4 Mart 1995 Amerika Birleşik Devletleri Atlanta, ABD [116]
3000 m yürüyüş 10.31.42 Andreas Erm  Almanya 4 Şubat 2001 Almanya Halle, Almanya [116]
İki mil yürüyüş 11.54.50 Valdas Kazlauskas  Sovyetler Birliği 24 Şubat 1990 Sovyetler Birliği Kaunas, Sovyetler Birliği [116]
15000 m yürüyüş 1.00.03.9 Valdas Kazlauskas  Sovyetler Birliği 24 Ocak 1987 Sovyetler Birliği Kaunas, Sovyetler Birliği [116]

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Rekor Atlet Milliyet Tarih Turnuva Yer Kaynak Video
100 m 11.15 Marita Koch  Doğu Almanya 12 Ocak 1980 Doğu Almanya Doğu Berlin, Doğu Almanya
300 m 35.45 Irina Privalova  Rusya 17 Ocak 1993 Rusya Moskova, Rusya
500 m 1.06.31 Olesya Krasnomovets  Rusya 7 Ocak 2006 Rusya Yekaterinburg, Rusya
600 m 1.23.44 Olga Kotlyarova  Rusya 1 Şubat 2004 Rusya Kış Yarışları Rusya Moskova, Rusya
2000 m 5.30.53 Gabriela Szabo  Romanya 8 Mart 1998 Almanya Sindelfingen, Almanya
İki mil 9.06.26 Meseret Defar  Etiyopya 26 Şubat 2009 Prag Salon Yarışları Çekya Prag, Çekya [129] [65]
10i000 m 32.44.97 Olga Miçurina  Rusya 23 Aralık 1995 Rusya Sankt-Peterburg, Rusya
3000 m hendekli 9.07.0 Tatyana Petrova  Rusya 17 Şubat 2006 Rusya Moskova, Rusya
9.54.2 Marcela Lustigova  Çekya 11 Şubat 2010 Botnia Oyunları Finlandiya Korsholm, Finlandiya [130][131]
100 m engelli 12.64 Ludmila Engquist  İsveç 10 Şubat 1997 Finlandiya Tampere, Finlandiya
300 m engelli 40.09 FP Stine Tomb  Norveç 5 Şubat 2011 Finlandiya-İsveç-Norveç Salon Yarışları Finlandiya Tampere, Finlandiya [132][133] [66] 16 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
400 m engelli 56.41 Sheena Tosta  ABD 12 Şubat 2011 Fransa Val-de-Reuil, Fransa [134][135][136]
20 lb atma 25,56 m Brittany Riley  ABD 10 Mart 2007 NCAA Salon Şampiyonası Amerika Birleşik Devletleri Fayetteville, ABD
Mil yürüyüş 6.16.72 Sada Eidikytė  Sovyetler Birliği 24 Şubat 1990 Sovyetler Birliği Kaunas, Sovyetler Birliği [137]
İki mil yürüyüş 13.11.88 Ileana Salvador  İtalya 14 Şubat 1990 İtalya Cenova, İtalya [137]
5000 m yürüyüş 20.10.3 Vera Sokolova  Rusya 30 Aralık 2010 Rusya Saransk, Rusya [138]
10.000 m yürüyüş 43.54.63 Yelena Ginko  Belarus 22 Şubat 2008 Belarus Şampiyonası Belarus Mogilev, Belarus
4x100 m bayrak 44.39 Anne-Kathrin Elbe
Anne Möllinger
Cathleen Tschirch
Marion Wagner
 Almanya 31 Ocak 2010 BW-Bank Yarışları Almanya Karlsruhe, Almanya [139]

ez = elle zaman ölçümü
+ = daha uzun mesafeli bir yarış sırasında
A = rakım etkili derece
FP = Normalden uzun pist
X = doping sebebiyle iptal edilmiş derece
# = IAAF tarafından onaylanmamış derece

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b 2004 yılına kadar, maratondaki en hızlı zaman, maraton parkurlarının tekdüze olmayan doğası nedeniyle resmi olarak "dünya rekoru zamanı" yerine "dünyanın en iyi zamanı" olarak biliniyordu. Bu eski terminolojiye hala bazen rastlanmaktadır.
 2. ^ Non-ratifiable as the athlete was the sole competitor, ran behind a car, received drinks from a bike, and was paced by rotating pacemakers
 3. ^ a b c See javelin specifications below.
 4. ^ 100 m: 10.55 (+0.3 m/s), Uzun atlama: 7,80 m (+1.2 m/s), Gülle atma: 16,00 m, Yüksek atlama: 2,05 m, 400 m: 48.42, 110 m engelli: 13.75 (-1.1 m/s), Disk atma: 50,54 m, Sırıkla atlama: 5,45 m, Cirit atma: 71,90 m, 1500 m: 4.36.11
 5. ^ Aslında 1.17.25.5 ama 1.17.25.6 olarak onaylandı.
 6. ^ 22 Temmuz 1998'de Uniondale'de Amerika Devletleri tarafından gerçekleştirilen 2.54.20'lik bir süre, 12 Ağustos 2008'de bayrak yarışı takımı üyesi Antonio Pettigrew'in 1997 ve 2003 yılları arasında insan büyüme hormonu ve EPO kullandığını itiraf etmesinin ardından IAAF tarafından iptal edildi.
 7. ^ 1. ayak (1200 m) Kyle Merber 2.53.56
  2. ayak (400 m) Brycen Spratling 45.95
  3. ayak (800 m) Brandon Johnson 1.44.75
  4. ayak (1600 m) Ben Blankenship 3.51.24
 8. ^ 1. ayak (5 km) Josephat Ndambiri 13.24
  2. ayak (10 km) Martin Mathathi 27.12
  3. ayak (5 km) Daniel Muchunu Mwangi 13.59
  4. ayak (10 km) Mekubo Mogusu 27.56
  5. ayak (5 km) Onesmus Nyerre 14.36
  6. ayak (7.195 km) John Kariuki 19.59
 9. ^ Florence Griffith Joyner'ın kadınlar 100 m'de 10.49 sn'lik resmi dünya rekorunu kırdığı yarış için anemometrenin hatalı olduğuna inanılıyor.[33] IAAF tarafından hazırlanan 1995 tarihli bir raporda, gerçek rüzgar hızının kaydedilen 0,0 yerine +5,0 m/s ile +7,0 m/s arasında olduğu tahmin ediliyordu.[33] 1988 Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat denemelerinin çeyrek finalinde kaydedilen bu süre hariç tutulursa, Eugene, Oregon'daki 2021 Diamond League etkinliğinde Elaine Thompson-Herah tarafından kaydedilen 10.54 s dünya rekoru derecesi olmaktadır.[34]
 10. ^ 100 m engelli: 12.69 (+0.8m/s), Yüksek atlama: 1,86 m, Gülle atma: 15,80 m, 200 m: 22.56 (+1.6m/s), LJ: 7.27m(+0.7m/s), Cirit atma: 45,66 m, 800 m: 2.08.51
 11. ^ 100 m: 12.49, Uzun atlama: 6,12 m, Gülle atma: 16.,42 m, HJ: 1,78 m, 400 m: 57.19, 100 m engelli: 14.22, Disk atma: 46,19 m, Sırıkla atlama: 3,10 m, Cirit atma: 48,78 m, 1500 m: 5.15.86
 12. ^ a b Uluslararası hakem eksikliği nedeniyle Dünya Atletizm Birliği tarafından onaylanmadı.
 13. ^ İlk rekor için en az 4.20.00 standardı önerilmiştir. Böyle bir performans elde edilene kadar rekor boş kalacaktır.
 14. ^ 1. ayak (1200 m) Treniere Moser 3.18.38
  2. ayak (400 m) Sanya Richards-Ross 50.12
  3. ayak (800 m) Ajee' Wilson 2.00.08
  4. ayak (1600 m) Shannon Rowbury 4.27.92
 15. ^ 1. ayak (5 km) Jiang Bo 15.42
  2. ayak (10 km) Dong Yanmei 31.36
  3. ayak (5 km) Zhao Fengting 15.16
  4. ayak (10 km) Ma Zaijie 31.01
  5. ayak (5 km) Lan Lixin 15.50
  6. ayak (7.195 km) Li Na 22.16

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Turnbull, Simon (2005-10-23). [1]. The Independent. 2009-07-16 tarihinde erişilmiştir.
 2. ^ Rule 260, part 18. IAAF COMPETITION RULES 2008.
 3. ^ "Is this why Usain Bolt slowed down?". The First Post. 29 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2011. 
 4. ^ "12th IAAF World Championships In Athletics: IAAF Statistics Handbook. Berlin 2009" (pdf). Monte Carlo: IAAF Basın & Halka İlişkiler Departmanı. 2009. s. 546. 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 17 Ağustos 2009. 
 5. ^ a b Mulkeen, Jon (20 Ağustos 2009). "Bolt again, and again! 19.19 World record in Berlin". Dünya Atletizm Birliği. 21 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2009. 
 6. ^ "Rio 2016 – Men's 400m – Results" (PDF). Rio 2016. 14 Ağustos 2016. 20 Eylül 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016. 
 7. ^ "The XXX Olympic Games – 800 Metres Men Final – Results". IAAF. 9 Ağustos 2012. 11 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2012. 
 8. ^ "Cheptegei breaks world 5000m record in Monaco as Diamond League action returns". Dünya Atletizm Birliği. 14 Ağustos 2020. 15 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2020. 
 9. ^ a b "Taye and Aregawi break world 5km records in Barcelona". Dünya Atletizm Birliği. 31 Aralık 2021. 31 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2022. 
 10. ^ "Cheptegei and Gidey break world records in Valencia". Dünya Atletizm Birliği. 7 Ekim 2020. 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020. 
 11. ^ IAAF (13 Mayıs 2020). "Ratified: Kipruto's 10km road record". IAAF. 28 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2020. 
 12. ^ "Kiplimo breaks world half marathon record in Lisbon | REPORTS | Dünya Atletizm Birliği". www.worldathletics.org. 19 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2021. 
 13. ^ a b "Hassan and Farah break one-hour world records in Brussels". Dünya Atletizm Birliği. 4 Eylül 2020. 31 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 14. ^ "Eliud Kipchoge sets new marathon world record". BBC Sport. 16 Eylül 2018. 16 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2018. 
 15. ^ Bob Ramsak (12 Ekim 2019). "Kipchoge breaks two-hour barrier in Vienna". IAAF. 19 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
 16. ^ "Mokoka breaks world record on 50km debut". BBC Sport (İngilizce). 7 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2022. 
 17. ^ Brett Larner (24 Haziran 2018). "Kazami Breaks 100 km World Record at Lake Saroma". japanrunningnews.blogspot.com. 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2018. 
 18. ^ "Top lists – All time – 110 Metres Hurdles Men". IAAF. 7 Eylül 2012. 11 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2012. 
 19. ^ "Men's 400m Hurdles Results" (PDF). olympics.com. 3 Ağustos 2021. 3 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Ağustos 2021. 
 20. ^ "Armand Duplantis slår sitt eget världsrekord". Aftonbladet. 7 Mart 2022. 7 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2022. 
 21. ^ "World Championships – Results – Triple Jump Men Final". IAAF. 7 Ağustos 1995. 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2011. 
 22. ^ Schad, Tyler Dragon ve Tom. "Ryan Crouser shatters world record in men's shot put at Olympic trials". USA TODAY (İngilizce). 19 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2021. 
 23. ^ "Kevin Mayer joins world record party with decathlon best". www.athleticsweekly.com. 16 Eylül 2018. 16 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2018. 
 24. ^ "Suzuki breaks 20km race walk world record". IAAF. 15 Mart 2015. 17 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2015. 
 25. ^ a b "Perez and Lopez win 35km race walk titles in Lepe". Dünya Atletizm Birliği. 31 Ocak 2022. 5 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2022. 
 26. ^ Warburton, Paul (12 Mart 2011). "Rolling Stones and champagne accompany World 50,000m race walk track record for Diniz". IAAF. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2011. 
 27. ^ "European Athletics Championships – 50km Race Walk Men Results". EAA. 15 Ağustos 2014. 17 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2014. 
 28. ^ "The XXX Olympic Games – 4x100 metres Relay Men Final – Results". IAAF. 11 Ağustos 2012. 11 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2012. 
 29. ^ Hart, Simon (25 Mayıs 2014). "Jamaica men break 4x200 metre relay record at IAAF World Relays in Nassau – and without Usain Bolt". The Daily Telegraph. 25 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2014. 
 30. ^ "IAAF Council cancels 4x400m World Record". 5 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2017. 
 31. ^ "World Relays Bahamas – Results – Distance Medley Relay Men" (PDF). IAAF. 3 Mayıs 2015. 5 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2015. 
 32. ^ "IAAF World Relays – 4x1500 metres Relay Men – Results". IAAF. 25 Mayıs 2014. 26 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2014. 
 33. ^ a b Linthorne, Nicholas P. (Haziran 1995). "The 100-m World Record by Florence Griffith-Joyner at the 1988 U.S. Olympic Trials" (PDF). Brunel University. 16 Eylül 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2012. 
 34. ^ "Thompson-Herah shines as records tumble in Eugene". Wanda Diamond League. 22 Ağustos 2021. 22 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2021. 
 35. ^ Mike Rowbottom (12 Temmuz 2019). "Hassan breaks world mile record in Monaco with 4.12.33 - IAAF Diamond League". IAAF. 12 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2019. 
 36. ^ Chris Broadbent (14 Eylül 2021). "Niyonsaba breaks world 2000m record in Zagreb". Dünya Atletizm Birliği. 14 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2021. 
 37. ^ Nicole Jeffery (17 Şubat 2019). "Wanders and Hassan set world 5km records in Monaco". IAAF. 17 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2019. 
 38. ^ a b Phil Minshull (12 Eylül 2021). "Tirop and Teferi smash world records in Herzogenaurach". Dünya Atletizm Birliği. 4 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2021. 
 39. ^ "Letesenbet Gidey breaks 2-day-old world record in 10,000m". NBC Sports. 8 Haziran 2021. 28 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 40. ^ Bob Ramsak (9 Eylül 2017). "Jepkosgei smashes world 10km record in Prague". IAAF. 10 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 41. ^ "Gezahegne breaks world 10km record in Geneva, Chelimo goes sub-30 in Valencia, Kumela breaks Kosice course record". Dünya Atletizm Birliği. 3 Ekim 2021. 4 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2021. 
 42. ^ Evelyn Watta (27 Şubat 2022). "Ethiopia's Yalamzef Yehualaw breaks women's 10km road world record". olympics.com. 27 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2022. 
 43. ^ Gidey, Valensiya'da yarı maraton dünya rekorunu kırdı 11 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dünya Atletizm Birliği 24 Ekim 2021
 44. ^ Etiyopyalı Gidey yarı maraton dünya rekorunu kırdı 10 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Rueters
 45. ^ Dennehy, Cathal (17 Ekim 2020). "After second global title and third world record, Jepchirchir cements place in history as a half marathon all-time great". Dünya Atletizm Birliği. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 46. ^ Jon Mulkeen (13 Ekim 2019). "Kosgei smashes marathon world record in Chicago". IAAF. 17 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
 47. ^ Mills, Steven (23 Nisan 2017). "Keitany breaks women's-only world record at London Marathon". IAAF. 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2017. 
 48. ^ Jess Whittington (13 Nisan 2021). "Linden breaks world 50km best". Dünya Atletizm Birliği. 24 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2021. 
 49. ^ a b "Inaugural world 50km records ratified". Dünya Atletizm Birliği. 6 Ocak 2022. 7 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 50. ^ "IAU Records" (PDF). iau-ultramarathon.org. 20 Kasım 2021. 15 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 51. ^ Ben Snider-McGrath (23 Mayıs 2021). "Ethiopian runner sets men's 50K world record with 2.42.07 run in South Africa". runningmagazine.ca. 3 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2022. 
 52. ^ "Diamond League London – Results – 100m Hurdles Women – Final" (PDF). The Electronic World of Sports. 22 Temmuz 2016. 22 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 53. ^ "FLASH: Chepkoech breaks steeplechase world record in Monaco – IAAF Diamond League". IAAF. 20 Temmuz 2018. 9 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2018. [ölü/kırık bağlantı]
 54. ^ "Aouita, Chistyakova set records". Doylestown Intelligencer. 12 Haziran 1988. 10 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2012. 
 55. ^ "Wlodarczyk extends hammer world record in Warsaw". IAAF. 28 Ağustos 2016. 29 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2016. 
 56. ^ "World Athletics Final – Javelin Throw Women – Results" (PDF). IAAF. 13 Eylül 2008. 23 Ekim 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2009. 
 57. ^ "Women Heptathlon Olympic Games 1988 Seoul". 14 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2012. 
 58. ^ "Facilities: Audrey J. Walton (T&F)". Missouri Tigers. 12 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. In 2005, the second annual Audrey Walton Combined Events played host to the first women's decathlon in North America. Former K-State [Kansas State] heptathlete Austra Skujyte broke the IAAF's newly-ratified World Record in the event, scoring 8,358 points. 
 59. ^ "Skujyte improves recently recognised women's Decathlon World record". www.worldathletics.org. 16 Nisan 2005. 27 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2021. 
 60. ^ "Records by Discipline – 20,000 metres Race Walk – Women". IAAF. 29 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2017. 
 61. ^ "Yang smashes world 20km race walk record with 1.23.49". Dünya Atletizm Birliği. 20 Mart 2021. 20 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2021. 
 62. ^ "Russian Race Walking Championships 2018 Complete Results" (PDF). marciadalmondo.com. 9 Haziran 2018. 28 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Haziran 2018. 
 63. ^ "San Diego Sees World Record, as Katie Burnett Sets Mark in 50-Kilometer Race Walk". Times of San Diego. 15 Temmuz 2019. 16 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2019. 
 64. ^ Bob Ramsak (9 Mart 2019). "FLASH – Liu breaks world 50km race walk record in Huangshan, cracking 4-hour barrier". IAAF. 9 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2019. 
 65. ^ "Ratified: Liu's world 50km race walk record and Ingebrigtsen's world U20 indoor 1500m record". IAAF. 8 Temmuz 2019. 8 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2019. 
 66. ^ "Cheboksary (RUS): Klavdiya Afanasiyeva 3.57.07 on 50km". Marcia dal Mondo. 16 Haziran 2019. 13 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 67. ^ "The XXX Olympic Games – 4x100 metres Relay Women Final – Results". IAAF. 10 Ağustos 2012. 11 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2012. 
 68. ^ "World Relays Bahamas – Results – Distance Medley Relay Women" (PDF). IAAF. 2 Mayıs 2015. 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2015. 
 69. ^ "Bowerman women set new world record in 4 x 1,500m relay". Canadian Running Magazine. 1 Ağustos 2020. 1 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2020. 
 70. ^ a b "IAAF World Records - Men as at 1 Ocak 2018" (PDF). Indian Athletics. 16 Eylül 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2018. 
 71. ^ Bu derece, Johnson'un 1981-1988 stereoid kullandığını kabul etmesitle IAAF tarafından iptal edildi.
 72. ^ "World records and best performances, men's indoor". www.athleticsweekly.com. 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2011. 
 73. ^ a b "World records and best performances, men's indoor". www.athleticsweekly.com. 27 Mart 2011. 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
 74. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2016. 
 75. ^ "Triple Jump Results" (PDF). EAA. 6 Mart 2011. 5 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2011. 
 76. ^ Bob Ramsak (6 Mart 2011). "Tamgho twice (!) triples 17.92m World record twice in Paris as European Indoor Champs conclude". IAAF. 28 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2011. 
 77. ^ "Eaton breaks heptathlon world record in Tallinn". Athletics Weekly. 6 Şubat 2011. 9 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2011. 
 78. ^ "Heptathlon Results" (PDF). EKJL. 6 Şubat 2011. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2011. 
 79. ^ "4x400 Metres Relay Results". IAAF. 7 Mart 1999. 1 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2010. 
 80. ^ yetersiz doping testi; IAAF 3.01.96'lık dereceyi yarış sonrası EPO testi yapılmadı için reddetti.
 81. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2012. 
 82. ^ Mike Rowbottom (17 Şubat 2016). "Dibaba and Souleiman break world indoor records in Stockholm". IAAF. 18 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2016. 
 83. ^ "Triple Jump Results". IAAF. 6 Mart 2004. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2010. 
 84. ^ Nickolai Dolgopolov, Rostislav Orlov (19 Şubat 2011). "Women's World 4x800m Relay record falls in Moscow – Russian indoor champs wrap". IAAF. 16 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2011. 
 85. ^ a b http://trackfield.brinkster.net/events.asp?EventCode=MA0&P=R 28 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Brinkster
 86. ^ "100 Yards Results" (PDF). www.zlatatretra.cz. 27 Mayıs 2010. 7 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2010. 
 87. ^ Markham, Carl (17 Mayıs 2009). "Bolt runs 14.35 sec for 150m; covers 50m-150m in 8.70 sec!". IAAF. 23 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 
 88. ^ Martin, David. "Gay clocks 19.41 on straight 200m in Manchester". IAAFtarih=2010-05-16. 25 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2010. 
 89. ^ Butler, Mark (13 Mayıs 2010). "Can Tyson Gay break Smith's record in Manchester?". news.bbc.co.uk. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2010. 
 90. ^ a b Butler, Mark (16 Mayıs 2010). "Manchester Street Race Analysis". www.trackandfieldnews.com. 27 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2010. 
 91. ^ "Van Niekerk'ten dünya rekoru". CNN Türk. 28 Haziran 2017. 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 92. ^ "Van Niekerk breaks 300m world best in Ostrava". Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği. 28 Haziran 2017. 7 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 93. ^ Lee, Jimson (20 Temmuz 2007). "440 Yard and 400 Meter Racing – Facts and Figures". www.speedendurance.com. 20 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2010. 
 94. ^ "John Smith Profile". www.uclabruins.com. 5 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2010. 
 95. ^ "USA Outdoor Track & Field Champions – Men's 400 m". USATF. 11 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2010. 
 96. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; IAAF isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 97. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; results.scc-events.com isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 98. ^ a b "200 Meter and 220 Yard Low Hurdles". www.woodhurdles.com. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2010. 
 99. ^ "POWERADE ION4 GREAT CITYGAMES MANCHESTER – 2011 RESULTS". www.greatcitygames.org. 15 Mayıs 2011. 12 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2011. 
 100. ^ Lee, Jimson (16 Mayıs 2010). "What is the World Record for the 200 meter Hurdles?". www.speedendurance.com. 18 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2010. 
 101. ^ "2000m Steeple World best falls again, this time to Mekhissi-Benabbad in Reims; Robles hurdles 13.09". IAAF. 1 Temmuz 2010. 25 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2010. 
 102. ^ a b "World records and best performances, men's race walking". www.athleticsweekly.com. 15 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2011. 
 103. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2012. 
 104. ^ "100 Yards Results" (PDF). www.zlatatretra.cz. 31 Mayıs 2011. 7 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2011. 
 105. ^ "Merlene Ottey IAAF profile". IAAF. 9 Haziran 2010. 22 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2010. 
 106. ^ "Commonwealth All-Time Lists – Women". www.gbrathletics.com. 9 Ağustos 2006. 25 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2010. 
 107. ^ "Great North City Games 2011 Complete Results". www.greatcitygames.org. 17 Eylül 2011. 24 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2011. 
 108. ^ "Guevara triumphant but Montgomery is surprised in Mexico City". IAAF. 3 Mayıs 2003. 19 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2010. 
 109. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; results.public.chicagomarathon.com isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 110. ^ Alfons Juck, Larry Eder (13 Ağustos 2011). "Shot Put Wars: Tomasz Majewski throws 21.30m". www.runblogrun.com. 7 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2011. 
 111. ^ Adam Pražák (15 Ağustos 2011). "Pardubickou tečku za extraligou ozdobily rychlé třístovky" (Çekçe). ČAS. 30 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2011. 
 112. ^ "Czech Extraliga Meeting Pardubice 2011 Complete Results". ČAS. 15 Ağustos 2011. 19 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2011. 
 113. ^ "World records and best performances, women's race walking". www.athleticsweekly.com. 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2011. 
 114. ^ Bu derece Johnson'un 1981-1988 arasında stereoid kullandığını itiraf etmesiyle iptal edildi.
 115. ^ a b "Herb Washington Player Profile". www.baseballlibrary.com. 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2011. 
 116. ^ a b c d e f g h i j "World records and best performances, men's indoor". www.athleticsweekly.com. 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2011. 
 117. ^ "Sprinteris Sakalauskas pasiekė neoficialų pasaulio rekordą (atnaujinta 13.30 val.)" (Litvanca). www.15min.lt. 12 Şubat 2010. 3 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2010. 
 118. ^ "Sprinteris R.Sakalauskas pasiekė neoficialų pasaulio rekordą" (Litvanca). www.delfi.lt. 12 Şubat 2010. 15 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2010. 
 119. ^ "Spearmon sets world record in indoor 300 meters". www.usatoday.com. 11 Şubat 2008. 18 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2010. 
 120. ^ Amy Shipley (3 Temmuz 2010). "Arlington's Michael Wardian sets indoor 200-meter track marathon record". Washington Post. 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2011. 
 121. ^ "Michael Wardian Sets World Indoor Marathon Record". www.arlnow.com. 2 Temmuz 2010. 3 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2011. 
 122. ^ "2000 Metres Steeplechase Results". www.timetronics.be. 13 Şubat 2011. 6 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2011. 
 123. ^ John Mulkeen (14 Şubat 2011). "Koech sets world record, Collins speeds up, Oliver and Wells dominate". www.athleticsweekly.com. 17 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2011. 
 124. ^ "Rarest indoor best beaten". IAAF. 11 Şubat 1999. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
 125. ^ "Herbert sets all-time best for indoor 400m Hurdles in Vaasa". IAAF. 10 Şubat 2005. 21 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
 126. ^ "400 Metres Hurldes Results". www.4hindoor.fr. 6 Şubat 2010. 15 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2010. 
 127. ^ "Félix Sánchez anuncia se retirará luego de Juegos Olímpicos de Londres" (İspanyolca). www.almomento.net. 19 Şubat 2010. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2010. 
 128. ^ Storåkers, Johan (22 Mart 2009). "Kanter throws 69.51m world indoor best in Växjö". IAAF. 29 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2010. 
 129. ^ "2 Miles Results" (PDF). www.pragueindoor.cz. 26 Şubat 2009. 6 Ekim 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2009. 
 130. ^ "Botnia Games 2010 Results". www.botniagames.fi. 11 Şubat 2010. 5 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2010. 
 131. ^ "Other News". eme.news. 11 Şubat 2010. 4 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2010. 
 132. ^ "World records and best performances, women's indoor". www.athleticsweekly.com. 5 Şubat 2011. 15 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
 133. ^ "Verdensrekord av Tomb" (Norveççe). www.adressa.no. 9 Şubat 2011. 19 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2011. 
 134. ^ Stéphane Liaudet (13 Şubat 2011). "Un record du monde en 5641 et quel spectacle pour cette 2ème édition du meeting de Val de Reuil !!!" (Fransızca). www.vrac.athle.com. 18 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2011. 
 135. ^ Larry Eder (13 Şubat 2011). "ALL-TIME BEST FOR TOSTA". www.runblogrun.com. 15 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2011. 
 136. ^ "400 Metres Hurdles Results". www.bases.athle.com. 12 Şubat 2011. 7 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2011. 
 137. ^ a b "World records and best performances, women's indoor". www.athleticsweekly.com. 15 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2011. 
 138. ^ "Russia's Sokolova sets 5000m walk world indoor best". EAA. 5 Ocak 2011. 9 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2011. 
 139. ^ "4x100 Metres Relay Results". www.bw-bank-meeting.de. 31 Ocak 2010. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]


Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Nedir? :Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? ile ilgili Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Ne Demektir? Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Açıklaması Nedir? Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Cevabı Nedir? Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Açıklaması? :Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Gerçek mi? :Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? ile ilgili Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Hakkında? :Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? ile ilgili Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Atletizm dünya rekorları listesi nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi anlamı nedir?, Atletizm dünya rekorları listesi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Bulgaristan tarihi, Anne of the Thousand Days, Ulla Pia, Hannover, Salim Ensarioğlu, Fransız İhtilali, Hiryū (uçak gemisi), Hanifi Demirkol, Barbaros Hayrettin Paşa Camii, Finans, NGC 4937, Peter Sugar, Hanekin, Septuagint, Esenler, Hanefi Mehmed Efendi, Hande Yener şarkıları listesi, Zachary Levi, Bart de Vries, Bihaç Fethiye Camii, Hanak, Beyaz Mantolu Adam, Emirgan İskelesi, Tugay Özçeri, Real Unión, Han Yunus Muharebesi, Dominique Dussault, Han (unvan), Meizu, Ryan Lochte, Selknamlar, Beyrut, Oleksandr Zavarov, Olivia Rodrigo, Doku, Wroclaw Üniversitesi, Halka, Hampshire, Hammûdî Hanedanı, Mahşer, Hamis Muşayt, Hamidizade Mustafa Efendi, Strawberry Swing, Fiğ, Berchidda, Hrvoje Čale, VK CSKA Moskova, Mustafa Hakkında Herşey, Jörl, Hamamet, Goodhue County, Hamam Susa, Charlottesville, Robert E. Peary, Hamam Oğuz, Mansory, Kıtlıklar listesi, Carex diluta, Cemal Mersinli, Kerevit, Haluk Nihat Pepeyi, Kooperatif, Halmstad, Afyonda 1946 Türkiye yerel seçimleri, Halliburton, Toni Ribas, Juankoski, Bostrichidae, Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu, Yılın MusiCares Kişisi, Samsun milletvekilleri listesi, Arno Allan Penzias, Salihli, Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı, Biz Babadan Böyle Gördük, Akasya, Antakya, Greta Gerwig, Hicaz, Halilefendizade Mehmed Said Efendi, John Denver, Kokshetau Havalimanı, Beta Israel, Madenî para, Hyades, Ülkelere göre seçim sistemlerinin listesi, Güçlü, Yüksekova, Mobile Suit Gundam, Slovo Binası, Azerbaycan Liberal Partisi, Halil Rıfat Paşa, Bahadır Demir, Halil Rifat Paşa, Etek boyu, Copernicus Programı, Calar Alto Rasathanesi, Halil Hamid Paşa, Erotik edebiyat, Leprikon 3, Halil Ethem Eldem, Vahşi Hakikat (film),
Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?, Yanaklı Nedir?, Sofralık Nedir?, Motorsuz Nedir?, Hepatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dominant İsminin Anlamı Nedir?, Higroskopik Nedir?, Boğum Boğum İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Bahadır Ayas Kimdir?, Aldo Leão Ramírez Kimdir?, Vebalı İsminin Anlamı Nedir?, Yonca Mete Soy Kimdir? Yonca Mete Soy Nereli Yonca Mete Soy Kaç Yaşında?, Sıfır İsminin Anlamı Nedir?, Mevcut İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Ali Doğu Kimdir?, Atilla Alpar Kimdir?, Boğuk Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Sofiyane Nedir?, Hennez İsminin Anlamı Nedir?, Domestik İsminin Anlamı Nedir?, Higrometrik Nedir?, Aldo Duscher Kimdir?, Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Vazifeşinas İsminin Anlamı Nedir?, Sıçrayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Bilgehan Tuba Tiryaki Kimdir?, Hendesi İsminin Anlamı Nedir?, Dolusu İsminin Anlamı Nedir?, Higrofil Nedir?, Dolusu Nedir?, Boğucu İsminin Anlamı Nedir?, İsmet Güneşhan Kimdir?, Aldo Corzo Kimdir?, Vazifeperver İsminin Anlamı Nedir?, Sıcakkanlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevâlî İsminin Anlamı Nedir?, Kenya bayrağı Anlamı Nedir, Kenya bayrağı Nasıl Oluştu, Kenya bayrağı Tarihi, Kenya bayrağı Renkleri, Kenya bayrağı Tasarımı, Boğmaklı İsminin Anlamı Nedir?, Yamyaş Nedir?, Sofistik Nedir?, Leman Sivri Kimdir?, Motifsiz Nedir?,