Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir?

Arpaçay Barajı Nedir?

Arpaçay Barajı Nedir?, Arpaçay Barajı Nerededir?, Arpaçay Barajı Hakkında Bilgi?, Arpaçay Barajı Analizi? Arpaçay Barajı ilgili Arpaçay Barajı ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Arpaçay Barajı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Arpaçay Barajı Ne Anlama Gelir Arpaçay Barajı Anlamı Arpaçay Barajı Nedir Arpaçay Barajı Ne Anlam Taşır Arpaçay Barajı Neye İşarettir Arpaçay Barajı Tabiri Arpaçay Barajı Yorumu 

Arpaçay Barajı Kelimesi

Lütfen Arpaçay Barajı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Arpaçay Barajı İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı? Arpaçay Barajı Ne Demek? ,Arpaçay Barajı Ne Demektir? Arpaçay Barajı Ne Demektir? Arpaçay Barajı Analizi? , Arpaçay Barajı Anlamı Nedir?,Arpaçay Barajı Ne Demektir? , Arpaçay Barajı Açıklaması Nedir? ,Arpaçay Barajı Cevabı Nedir?,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı?,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Arpaçay Barajı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Nedir? Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Arpaçay Barajı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Arpaçay Barajı - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Arpaçay Barajı

Arpaçay Barajı Nedir? Arpaçay Barajı Ne demek? , Arpaçay Barajı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı? Arpaçay Barajı Ne Demek? Arpaçay Barajı Ne Demektir? ,Arpaçay Barajı Analizi? Arpaçay Barajı Anlamı Nedir? Arpaçay Barajı Ne Demektir?, Arpaçay Barajı Açıklaması Nedir? , Arpaçay Barajı Cevabı Nedir? , Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı?


Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir?

Arpaçay Barajı

Koordinatlar: 40°33′46″K 43°38′43″D / 40.56278°K 43.64528°D / 40.56278; 43.64528
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arpaçay Barajı
Harita
Havza
Ülke(ler)Türkiye, Ermenistan
Şehir(ler)Kars, Şirak
İlçe(ler)Kars Merkez
Koordinatlar40°33′46″K 43°38′43″D / 40.56278°K 43.64528°D / 40.56278; 43.64528
Genel bilgiler
AmaçSulama, taşkın önleme
DurumKullanımda
Yapım süresi1975-1980
Açılış1980 (44 yıl önce) (1980)
İşletmeDevlet Su İşleri
TürAğırlık barajı
Gövde dolgu tipiBeton
Gövde hacmi180.000 m3 (240.000 cu yd)
Yükseklik59 m (194 ft)
Oluşturduğu GölArpaçay Baraj Gölü
Akarsu (giden)Arpaçay
Su hacmi525 hm3 (525.000.000 m3)
Göl alanı41,80 km2 (16,14 sq mi)
Sulama alanı40.420 ha (99.900 akre)
Wikimedia Commons

Arpaçay Barajı, Ermenistan-Türkiye sınırında Arpaçay üzerinde yer alan bir barajdır. Sulama ve taşkın önleme amacı ile 1975-1980 yılları arasında inşa edilmiştir. Barajın tamamlanmasıyla Kafkasya'nın en büyük üçüncü baraj gölü olan Arpaçay Baraj Gölü oluşmuştur.

Beton ağırlık tipi olan barajın gövde hacmi 180.000 , akarsu yatağından yüksekliği 59 metre, normal su kotunda göl hacmi 525 hm³, normal su kotunda göl alanı 41,80 km²'dir. Baraj 40.420 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Nisan 1963'te Türkiye ve Sovyetler Birliği (Ermenistan'ın o zaman bağlı olduğu devlet) arasında Arpaçay üzerinde bir baraj yapılması ve dört akarsuyun sularının baraj gölünde toplanması için anlaşma imzalandı.[1][2] 1975-1980 yılları arasında inşa edildi.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Soghoian, Yeranuhi (8 Mayıs 2009). "Pollution in Border Reservoir Worries Armenia". Institute for War & Peace Reporting. 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2013. 
  2. ^ Sedat Laçiner; Mehmet Özcan; İhsan Bal (2010). USAK Yearbook of International Politics and Law 2010, Vol. 3. s. 232. ISBN 9786054030262. 
  3. ^ Շիրակի մարզի ջրային ռեսուրսների գյուղատնտեսական արդյունավետ օգտագործումը բերքատվության բարձրացման նպատակով (Ermenice). AgroWeb Armenia. 3 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Nedir? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? ile ilgili Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Ne Demektir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklaması Nedir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Cevabı Nedir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklaması? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Gerçek mi? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? ile ilgili Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Hakkında? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? ile ilgili Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Davoli, Coryssocnemis tarsocurvipes, The Inevitable, MS 1, Billy Wright (futbolcu), Augustus Tapınağı, Nur in der Wiener Luft, Hindistan Premier Ligi, Chiptune, Problemli kumar oynama, 1956 Yaz Olimpiyatları madalya sıralaması, Miralem Pjanić, 2002 Amerikan Film Enstitüsü Ödülleri, Jairo Rodrigues, Kattakurgan, Urotriorchis, County Down, Macintosh işletim sistemleri, IC 1295, Mehmet Atıf Benderlioğlu, Pfeiffer sendromu, Tek meclisli, Cizzak (il), Grand Port Muharebesi, Proto Ermenice, Ağaç Ayak Camii, Güney Afrika Uluslararası Buluşmalar Belgesel Film Festivali, Hulusi Kentmen, Ubisi, Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı, Sanmenxia, Bright (film), Arendt, Ekincik, İmranlı, Kocaeli Fuarı, NGC 202, İtilaf Devletleri, High Efficiency Video Coding, Rhizobiaceae, Ölümün İzleri, MESSENGER (Uzay sondası), Mikrofilament, Halberstadt, Fildişi Kıyısı, Ii Naosuke, Comanche County, Teksas, Thelonious Monk, Matematik sembolleri, Isuzu MU, Bahamalar bayrağı, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Garry Marshall, Eat App, Düzağaç Akdeğirmen Barajı, Trafik sigortası, Topografya, Topoğrafya, 2002 Kış Olimpiyatları madalya sıralaması, Atilla Andaç Yapıcıer, Saggız, After the Fall, Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü, Laponya Savaşı, Baybars, Merle Haggard, Gerson Candido de Paula, Boğa takımyıldızı, Eurelijus Žukauskas, Jack Greenwell, NGC 5922, RCDE Stadyumu, Sigortam.net, Arizona Rüyası, Faxonella, 10 Temmuz, Péter Disztl, Yaşamsal bulgular, Batı Üniversitesi, Suriyede din, Renan Da Silva Alves, Ümit Yaşar Oğuzcan, Fethiye Müzesi, Plan A Entertainment, Özgür Can Özcan, Vokatif, Romanya, Bulgaristan bayrağı, Žďár nad Sázavou, Iggy Pop, Actaea racemosa, Ignacio Allende, 1952 NBA Seçmeleri, Arnapa tolire, Kıptî Ortodoks Kilisesi, Carnforth, Ey Reqîb, Bealia, Merdiven, BMW iX, Karel Dobbelaere,
Yöntemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şımarık İsminin Anlamı Nedir?, Müstefit İsminin Anlamı Nedir?, Tehirsiz Nedir?, Hatice Kayalı Kimdir?, Eytişimsel Nedir?, Süleyman Şafak Kimdir?, Yönlendirici İsminin Anlamı Nedir?, Şıldır Şıldır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebit İsminin Anlamı Nedir?, Fatih Toklucu Kimdir?, Yönetsel İsminin Anlamı Nedir?, Şıkır Şıkır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebat İsminin Anlamı Nedir?, Tehditsiz Nedir?, Ayşen Aksoy Kimdir?, Yönetkisel İsminin Anlamı Nedir?, Müstear İsminin Anlamı Nedir?, Sinem Özcan Kimdir?, Tehditkâr Nedir?, Eyersiz Nedir?, Yönetimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Hatice Ceren Yılmaz Kimdir?, Şeytani İsminin Anlamı Nedir?, Yakup Kocabaş Kimdir?, Müstamel İsminin Anlamı Nedir?, Teğetsel Nedir?, Baas Partisi bayrağı Anlamı Nedir, Baas Partisi bayrağı Nasıl Oluştu, Baas Partisi bayrağı Tarihi, Baas Partisi bayrağı Renkleri, Baas Partisi bayrağı Tasarımı, Yönetimsel İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanımsı İsminin Anlamı Nedir?, Müstakim İsminin Anlamı Nedir?, Teferruatsız Nedir?, Expeditious Nedir?, Yönelmeli İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanılâin İsminin Anlamı Nedir?, Müstakil İsminin Anlamı Nedir?, Aytekin Mart Kimdir?, Sinan Karahan Kimdir?, Erdal Doğan Kimdir?, Yönelimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanca İsminin Anlamı Nedir?, Müstakbel İsminin Anlamı Nedir?, Tefeli Nedir?, Ece Güner Kimdir?, Yönelimli İsminin Anlamı Nedir?, Şeym İsminin Anlamı Nedir?, Müstakar İsminin Anlamı Nedir?, Avrupa bayrakları Anlamı Nedir, Avrupa bayrakları Nasıl Oluştu, Avrupa bayrakları Tarihi, Avrupa bayrakları Renkleri, Avrupa bayrakları Tasarımı, Ramazan Uyar Kimdir?, Yönelik İsminin Anlamı Nedir?, Şeydâ İsminin Anlamı Nedir?, Müstait İsminin Anlamı Nedir?, Özlem Durdağı Dokuyucu Kimdir?, Tedhişsiz Nedir?, Yöndeş İsminin Anlamı Nedir?, Şevksiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstahzar İsminin Anlamı Nedir?, Tedhişli Nedir?, Evsel Nedir?, Songül Gizem Yücel Kimdir?, Yoz İsminin Anlamı Nedir?, Şevkli İsminin Anlamı Nedir?, Müstahkem İsminin Anlamı Nedir?, Bahattin Bahadır Erdem Kimdir?, Tedbirsizce Nedir?, Evrişik Nedir?, Yosunlu İsminin Anlamı Nedir?, Şev İsminin Anlamı Nedir?, Müstahak İsminin Anlamı Nedir?, Aşkabat Bayrak Direği Anlamı Nedir, Aşkabat Bayrak Direği Nasıl Oluştu, Aşkabat Bayrak Direği Tarihi, Aşkabat Bayrak Direği Renkleri, Aşkabat Bayrak Direği Tasarımı, Nazlı Akyüz Kimdir?, Evrimci Nedir?, Yosuncul İsminin Anlamı Nedir?, Şetaretli İsminin Anlamı Nedir?, Müstağrip İsminin Anlamı Nedir?, Evrilir Nedir?, Hıdır Karadaş Kimdir?, Yorumsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şeriye İsminin Anlamı Nedir?, Müstağni İsminin Anlamı Nedir?, Evrik Nedir?, Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kimdir? Yrd Doç Dr Ali Cançelik Nereli Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kaç Yaşında?, Salim Ensarioğlu Kimdir?, Tecvitli Nedir?, Yorumlu İsminin Anlamı Nedir?, Şeritsiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstacel İsminin Anlamı Nedir?, Mehtap Albayrak Kimdir?, Yasin Yakar Kimdir?, Asur bayrağı Anlamı Nedir, Asur bayrağı Nasıl Oluştu, Asur bayrağı Tarihi, Asur bayrağı Renkleri, Asur bayrağı Tasarımı, Yorum Yok İsminin Anlamı Nedir?, Şeritli İsminin Anlamı Nedir?, Müsrif İsminin Anlamı Nedir?, Yorucu İsminin Anlamı Nedir?, Şerif İsminin Anlamı Nedir?, Müspet İsminin Anlamı Nedir?, Kamile Kandal Kimdir?, Tecimsel Nedir?, Evli Barklı Nedir?, Mehmet Turhan Kimdir?,