Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir?

Anakronizm Nedir?

Anakronizm Nedir?, Anakronizm Nerededir?, Anakronizm Hakkında Bilgi?, Anakronizm Analizi? Anakronizm ilgili Anakronizm ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Anakronizm ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Anakronizm Ne Anlama Gelir Anakronizm Anlamı Anakronizm Nedir Anakronizm Ne Anlam Taşır Anakronizm Neye İşarettir Anakronizm Tabiri Anakronizm Yorumu 

Anakronizm Kelimesi

Lütfen Anakronizm Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Anakronizm İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Anakronizm Kelimesinin Anlamı? Anakronizm Ne Demek? ,Anakronizm Ne Demektir? Anakronizm Ne Demektir? Anakronizm Analizi? , Anakronizm Anlamı Nedir?,Anakronizm Ne Demektir? , Anakronizm Açıklaması Nedir? ,Anakronizm Cevabı Nedir?,Anakronizm Kelimesinin Anlamı?,Anakronizm Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Anakronizm Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Anakronizm Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Anakronizm

Anakronizm Kelimesinin Anlamı Nedir? Anakronizm Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Anakronizm Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Anakronizm - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Anakronizm - Oranlamak Anakronizm - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Anakronizm - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Anakronizm - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Anakronizm - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Anakronizm

Anakronizm Nedir? Anakronizm Ne demek? , Anakronizm Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Anakronizm Kelimesinin Anlamı? Anakronizm Ne Demek? Anakronizm Ne Demektir? ,Anakronizm Analizi? Anakronizm Anlamı Nedir? Anakronizm Ne Demektir?, Anakronizm Açıklaması Nedir? , Anakronizm Cevabı Nedir? , Anakronizm Kelimesinin Anlamı?


Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir?

Anakronizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Anakronizm kişi, nesne veya olayların kendi gerçek zaman ve mekânlarından kopartılıp farklı bir çerçeveye oturtulması olarak değerlendirilmektedir. Anakronizm; edebiyatta kasıtlı olarak abartı, propaganda, komedi veya şok amacıyla da kullanılabilir. Bir yazar, sanatçı veya icracı; teknoloji, terminoloji ve dil; gelenek ve tutumlar ve hatta farklı tarihsel dönemler arasındaki moda farklılıklarının farkında olmadığında kasıtsız anakronizmler meydana gelebilir. Ünlü Yusuf hikâyesi'nde Mısırlı tüccarlar tarafından bulunarak kuyudan çıkarılan Yusuf, Mısır'a götürülür ve birkaç dirheme asillere satılır. Oysa dirhem, Yunanca kökenli Drahmiden türetilen ve İslam'ın çıkış yıllarında da Sasaniler tarafından kullanılan bir para birimdir. Yusuf Dönemi’nde Mısır’da resmî olarak kullanılan bir para birimi yoktur.[1]

Yunancadaki "karşısında" anlamına gelen ανά ile "zaman" anlamına gelen χρόνος kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan kavram, Türkçeye Fransızca anachronisme sözcüğünden geçmiştir.[2]

Köşe yazarı Emre Aköz, herhangi bir şeyin, kasıtlı veya kasıtsız olarak, başka bir tarihe taşınması demek olan ve bilgi hatalarından çok, dönemler arasındaki zıplamalar anlamına gelen Yunanca kökenli "Anakronizm" sözcüğüne Türkçe bir karşılık bulabilmek için okuyucuları arasında bir soruşturma başlattı, bu arada kendisi de zaman-bozum sözcüğünü önerdi.[3]

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1987 yapımı Alex Cox filmi Walker'ın konusu 1850'lerde geçmesine rağmen filmin çekildiği yıllarda Nikaragua'da yaşanan benzer olaylara dikkat çekmek için bilerek anakronizme başvurulmuştu. Acid Western türündeki bu filmde 1850'lerin dekorunda zaman zaman görüntüye o yıllarda olmaması gereken Marlboro sigarası paketi, Coca Cola şişesi, Zippo çakmak, Newsweek dergisi vb girer, hatta birdenbire bir Mercedes otomobil ve helikopter ortaya çıkıverir.
 • 1999 Türkiye yapımı tarihsel parodi filmi Kahpe Bizans'ta taraflar bir kalenin burcunda kılıçlarla kıyasıya bir mücadele içindeyken üzerlerinden uçak geçer. Oysa uçak Doğu Roma'nın çöküşünden yüzlerce yıl sonra icat edilmiştir. Yine bilerek başvurulan bu anakronizm mizah amaçlıdır.
 • Don Siegel'ın Türkiye'de El Torida adıyla gösterilen "Two Mules for Sister Sara" adlı 1971 yapımı filminde Clint Eastwood'un bolca kullandığı bir patlayıcı olan dinamit, filmin konusunun geçtiği yıllarda (1861-1866) henüz kullanıma sunulmamıştı. İsveçli kimyager Alfred Nobel dinamiti 1866'da icat etmiş, 1867'de de patentini almıştı. Filmde dinamitin adı da zikrediliyordu. Oysa isim patenti de buluş patentiyle aynı anda alınmıştı.

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

 • TV dizisi Muhteşem Yüzyıl'da olaylar 1520 ilâ 1566 yılları arasında geçmesine rağmen çok daha sonraki yıllara ait nesneler ve coğrafi adlara yer verilmiştir. Örneğin Pargalı İbrahim Paşa birçok sahnede masa başında çalışırken gösterilmiştir. Oysa Osmanlı Sarayı’na masanın girmesi Abdülmecid’in (1823-1861) saltanatına rastlar[4]. Sarayın mutfağında aşçı yamağı domates doğrarken gösterilmiştir. Oysa anavatanı Güney ve Orta Amerika olan bu meyve Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfinden sonra Avrupa'da tanınmış ve yetiştirilmeye başlamıştır. Domatesin Osmanlı topraklarına girişi ise 1835’ten sonradır[4]. Ayrıca, daha eski dönemlerdeki isimleri Karaamid, Amidiye veya Diyar-ı Bekir olan Diyarbakır'dan Muhteşem Yüzyıl'da "Diyarbakır" diye bahsedilmiştir[5], Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mehmet’i ziyaret için gittiği Manisa Sarayı’nda yerlerde parke olduğu görülmüştür[6]. Oysa parke (parquet de menuiserie) ilk kez 1684'te Versailles Sarayı'nda ortaya çıkmıştır.

Resim[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İtalyan Barok dönemi ressamı Cesare Gennari'nin Klasik Yunan mitolojisinde yer alan Orfe söylencesiyle ilgili tablosunda bir keman resmedilmiştir. Oysa Keman 16. yüzyıldan önce yoktu.
 • 19. yüzyılda yaşamış Romen ressam Constantin Lecca'nın 1506'daki bir olayı resmeden "Moldavyalılar ve Muntenyalılar kardeş oluyorlar" adlı tablosunda görülen bayraklar 19. yüzyılda ortaya çıkmışlardı.
 • Leonardo da Vinci'nin 1498 tarihli Son Akşam Yemeği adlı tabloda İsa ve havarileri masada portakal yerken resmedilmişlerdir. Oysa bu meyve Avrupa'ya Hindistan'dan 15. yüzyılda Portekizli tacirler tarafından getirilmişti ve tablonun konusunun geçtiği çağda ve yerde henüz bilinmiyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ The ancient kingdoms of the Middle East—Egyptian, Sumerian, Babylonian, Assyrian, and Hittite—had no coined money.https://www.britannica.com/topic/coin/Coins-of-Asia#ref16073 31 Mart 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 2. ^ "anakronizm." Güncel Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 10 Mayıs 2012
 3. ^ "'Anakronizm': Okur önerileri". iyibilgi.com. 5 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2012. 
 4. ^ a b Selahattin Duman. "Bir dizi, bir saray ve boşa geçirilen zaman". gazetevatan.com. 27 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2013. 
 5. ^ "Muhteşem Yüzyıl'da şaşırtan hata!". medyafaresi.com. 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2013. 
 6. ^ "Seyircinin gözünden kaçmadı!". milliyet.com.tr. 10 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2013. 

Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Nedir? :Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? ile ilgili Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Ne Demektir? Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Açıklaması Nedir? Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Cevabı Nedir? Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Açıklaması? :Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Gerçek mi? :Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? ile ilgili Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Hakkında? :Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? ile ilgili Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? burada bulabilirsiniz. Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Anakronizm nedir?, Anakronizm anlamı nedir?, Anakronizm ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Gino Bartali, Darren ODea, Excelsior, Türkiyenin belediyeleri listesi, Erdal Ata, Azemiops, Awer Mabil, Pofi, Hitler Günlükleri, Hezbaniler, Çaturanga, My Name Is, Moncler, Sami Bey Viryoni, Türkçe eğitimi, Kratos (mitoloji), After Forever, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi, AIBO, Ülkeler listesi, Tunisair Express, Çeçenistan, Panayia Kilisesi (Cunda), Bandoneon, Faz kontrast mikroskopi, Nogay Han, Wunsiedel (ilçe), Mason Moore, Starwars, Romantisizm, Bonsai, Vicenza Calcio, Akito Takagi, Pinus parviflora, Hermes Trismegistus, Bayırköy, Zile, Talus kemiği, Robert Franklin Stroud, Transgender bayrakları, Murat Coşkuner, NGC 6949, Seferiye Hatun, Yazılım paketi, 2007 CONCACAF Altın Kupa, Xenophanes, What A Cartoon, Türkiye faunası, Kevin Doyle, 1159, Abram, Türk Hava Kuvvetleri komutanları listesi, Salma bulutsusu, Masaüstü oyunu, Milwaukee Bucks, Peugeot (bisiklet takımı), Karayüzler, Kosova ormanları, Jütler, Çernigov Oblastı, Calligra Words, Galiçyaca, Motor kontrol ünitesi, Türk Kurtuluş Savaşı, Gediz Nehri, Gölmarmara, Days Gone, U şekilli vadi, Whiskas, Oumou Sangaré, Kalbim Tatilde, Paulo da Silva, Pierre de Courtenay, Asse, Aurvandill, Ken Kercheval, I. Darius, Paul Sherwen, Celal Bayar Üniversitesi, Ahmet Hulusi Köymen, Avrupa Sol Partisi, Foto direnç, Kör Vadi, Vadi, Yontukdüz, Graben, Arkeoloji, Ziyaretçi defteri, MÖ 364, Uluslararası Uzay İstasyonu, Mango, Pil tarihi, Zafer Yolları, Crotalus durissus, Sirignano, John Cameron Mitchell, Dragon Seed (film), Attila József, İspik, Mickey Joe Harte, Jeminay İlçesi,
Arabella Kiesbauer Kimdir?, Alp Korkmaz Kimdir?, Ademir Santos Kimdir?, Türbanlı Nedir?, Öksüzdoyuran Nedir?, Mahsusa Nedir?, Kafası Kıyak İsminin Anlamı Nedir?, Gerilimli İsminin Anlamı Nedir?, Göçücü Nedir?, Kıtı Kıtına İsminin Anlamı Nedir?, Amerikan Samoası bayrağı Anlamı Nedir, Amerikan Samoası bayrağı Nasıl Oluştu, Amerikan Samoası bayrağı Tarihi, Amerikan Samoası bayrağı Renkleri, Amerikan Samoası bayrağı Tasarımı, Çok Partili İsminin Anlamı Nedir?, Ara Sarafyan Kimdir?, Asude İsminin Anlamı Nedir?, Alp Kırşan Kimdir?, Akdağ Saydut Kimdir?, Tövbesiz İsminin Anlamı Nedir?, Sabunsuz İsminin Anlamı Nedir?, Oryantal İsminin Anlamı Nedir?, Lüleli İsminin Anlamı Nedir?, Kafası İyi İsminin Anlamı Nedir?, Gerili İsminin Anlamı Nedir?, Çözümsüz Nedir?, Astropikal İsminin Anlamı Nedir?, Ara Malikian Kimdir?, Kıt İsminin Anlamı Nedir?, Alp Gürkan Kimdir?, Çok Ortaklı İsminin Anlamı Nedir?, Astronomik İsminin Anlamı Nedir?, Ara Haçatryan Kimdir?, Tövbeli İsminin Anlamı Nedir?, Sabunluk İsminin Anlamı Nedir?, Oruçsuz İsminin Anlamı Nedir?, Lüle Lüle İsminin Anlamı Nedir?, Tüplü Nedir?, Öksürüklü Tıksırıklı Nedir?, Kafası Dumanlı İsminin Anlamı Nedir?, Gerileyici İsminin Anlamı Nedir?, Kışlık İsminin Anlamı Nedir?, Alp Ersönmez Kimdir?, Çok Katlı İsminin Anlamı Nedir?, Astrolojik İsminin Anlamı Nedir?, Aquivaldo Mosquera Kimdir?, Öksürüklü Nedir?, Kafası Çatlak İsminin Anlamı Nedir?, Gerilek İsminin Anlamı Nedir?, Göçeri Nedir?, Tövbekâr İsminin Anlamı Nedir?, Çözümlemeli Nedir?, Sabunlu İsminin Anlamı Nedir?, Oruçlu İsminin Anlamı Nedir?, Lüksemburglu İsminin Anlamı Nedir?, Alp Eden Kimdir?, Astragan İsminin Anlamı Nedir?, Kışkırtıcı İsminin Anlamı Nedir?, Javier Aquino Kimdir?, Çok Hücreli İsminin Anlamı Nedir?, Astözel İsminin Anlamı Nedir?, Tümleyici Nedir?, Öksürtücü Nedir?, Mahsuldar Nedir?, Kafası Bulutlu İsminin Anlamı Nedir?, Gerici İsminin Anlamı Nedir?, Göçer Konar Nedir?, Alberto Aquilani Kimdir?, Alp Çoker Kimdir?, Törpülü İsminin Anlamı Nedir?, Sabunculuk İsminin Anlamı Nedir?, Ortopedik İsminin Anlamı Nedir?, Lüks İsminin Anlamı Nedir?, Kısmi İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Birleşik Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Birleşik Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Birleşik Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Birleşik Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Birleşik Devletleri bayrağı Tasarımı, Almanya bayrağı Anlamı Nedir, Almanya bayrağı Nasıl Oluştu, Almanya bayrağı Tarihi, Almanya bayrağı Renkleri, Almanya bayrağı Tasarımı, Åland bayrağı Anlamı Nedir, Åland bayrağı Nasıl Oluştu, Åland bayrağı Tarihi, Åland bayrağı Renkleri, Åland bayrağı Tasarımı, Ağrotur ve Dikelya bayrağı Anlamı Nedir, Ağrotur ve Dikelya bayrağı Nasıl Oluştu, Ağrotur ve Dikelya bayrağı Tarihi, Ağrotur ve Dikelya bayrağı Renkleri, Ağrotur ve Dikelya bayrağı Tasarımı, Afganistan bayrağı Anlamı Nedir, Afganistan bayrağı Nasıl Oluştu, Afganistan bayrağı Tarihi, Afganistan bayrağı Renkleri, Afganistan bayrağı Tasarımı, Abhazya bayrağı Anlamı Nedir, Abhazya bayrağı Nasıl Oluştu, Abhazya bayrağı Tarihi, Abhazya bayrağı Renkleri, Abhazya bayrağı Tasarımı, Çok Fazlı İsminin Anlamı Nedir?, Astımlı İsminin Anlamı Nedir?, Aqeela Asifi Kimdir?, Alp Bayramoğlu Kimdir?, Kafası Boş İsminin Anlamı Nedir?, Geri Zekâlı İsminin Anlamı Nedir?, Çört Nedir?, Kısmık İsminin Anlamı Nedir?, Astarlı İsminin Anlamı Nedir?, Töretanımaz İsminin Anlamı Nedir?, Sabote İsminin Anlamı Nedir?, Ortodoks İsminin Anlamı Nedir?, Lübnanlı İsminin Anlamı Nedir?, April Tobie Kimdir?, Çok Eşli İsminin Anlamı Nedir?, Alopua Petoa Kimdir?, Tümler Nedir?, Ökçesiz Nedir?, Mahruz Nedir?, Kafalı İsminin Anlamı Nedir?, Geri Kalmış İsminin Anlamı Nedir?, Çöreklik Nedir?, April Glaspie Kimdir?,