Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir?

Alonzo Church Nedir?

Alonzo Church Nedir?, Alonzo Church Nerededir?, Alonzo Church Hakkında Bilgi?, Alonzo Church Analizi? Alonzo Church ilgili Alonzo Church ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Alonzo Church ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Alonzo Church Ne Anlama Gelir Alonzo Church Anlamı Alonzo Church Nedir Alonzo Church Ne Anlam Taşır Alonzo Church Neye İşarettir Alonzo Church Tabiri Alonzo Church Yorumu 

Alonzo Church Kelimesi

Lütfen Alonzo Church Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Alonzo Church İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Alonzo Church Kelimesinin Anlamı? Alonzo Church Ne Demek? ,Alonzo Church Ne Demektir? Alonzo Church Ne Demektir? Alonzo Church Analizi? , Alonzo Church Anlamı Nedir?,Alonzo Church Ne Demektir? , Alonzo Church Açıklaması Nedir? ,Alonzo Church Cevabı Nedir?,Alonzo Church Kelimesinin Anlamı?,Alonzo Church Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Alonzo Church Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Alonzo Church Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Alonzo Church Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Alonzo Church Kelimesinin Anlamı Nedir? Alonzo Church Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Alonzo Church Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Alonzo Church Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Alonzo Church - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Alonzo Church

Alonzo Church Nedir? Alonzo Church Ne demek? , Alonzo Church Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Alonzo Church Kelimesinin Anlamı? Alonzo Church Ne Demek? Alonzo Church Ne Demektir? ,Alonzo Church Analizi? Alonzo Church Anlamı Nedir? Alonzo Church Ne Demektir?, Alonzo Church Açıklaması Nedir? , Alonzo Church Cevabı Nedir? , Alonzo Church Kelimesinin Anlamı?


Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir?

Alonzo Church

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alonzo Church
Doğum14 Haziran 1903(1903-06-14)
Washington, ABD
Ölüm11 Ağustos 1995 (92 yaşında)
Hudson, Ohio, ABD
Defin yeriPrinceton Mezarlığı
40°21′14.8″K 74°39′34.1″B / 40.354111°K 74.659472°B / 40.354111; -74.659472
VatandaşlıkAmerikalı
EğitimHarward Üniversitesi (1927-28), Princeton Üniversitesi (1920), Göttingen Üniversitesi (1928), Amsterdam Üniversitesi (1929)
Mezun olduğu okul(lar)Princeton Üniversitesi
Tanınma nedeni
EvlilikMary Julia Kuczinski (1925)
Çocuk(lar)Alonzo Church, Jr. (1929), Mary Ann (1933) ve Mildred (1938)
Kariyeri
DalıMatematik, Felsefe, Mantık, Bilgisayar bilimleri
Çalıştığı kurumPrinceton Üniversitesi (1929-67)
UCLA (1967-90)
TezAlternatives to Zermelo's Assumption (1927)
Doktora
danışmanı
Oswald Veblen
Doktora öğrencileriC. Anthony Anderson (1977), Peter Andrews (1964), Bijan Arbab (1988), George Alfred Barnard (1936), James Bennett (1962), William W. Boone (1952), Enrique Bustamente-Llaca (1944), Edward Chapin (1970), Donald Collins (1967), Aubert Daigneault (1959), Martin Davis (1950), William Easton (1964), Alfred Foster (1930), James Guard (1961), Leon Henkin (1947), Gustav Hensel (1963), David Kaplan, John George Kemeny (1949), Stephen Cole Kleene (1934), Simon B. Kochen (1959), Maurice L'Abbé (1951), Isaac (Richard) Malitz (1976), Gary R. Mar (1985), Gerald Massey (1964), Michael O. Rabin (1957), Nicholas Rescher (1951), Wayne Richter (1963), Robert Ritchie (1960), Joel Robbin (1965), Hartley Rogers, Jr (1952), J. Barkley Rosser (1934), Dana Scott (1958), Norman Shapiro (1955), Raymond Smullyan (1959), Alan Turing (1938),[1] Robert Winder (1962)

Alonzo Church (14 Haziran 1903 - 11 Ağustos 1995), matematiksel mantığa ve teorik bilgisayar biliminin temellerine büyük katkılarda bulunan Amerikalı bir matematikçi ve mantıkçıydı. En çok, Entscheidungsproblem, Frege-Church ontolojisi ve Church-Rosser teoreminin çözülemezliğini kanıtlayan lambda kalkülüs, Church-Turing tezi ile tanınır.[2] Ayrıca dil felsefesi üzerinde çalıştı (bkz. Church 1970).

Alonzo Church, 14 Haziran 1903'te, babası Samuel Robbins Church'un Columbia Bölgesi Belediye Mahkemesi yargıcı olduğu Washington, DC'de doğdu. Aile daha sonra, babasının görme yetersizliği nedeniyle bu pozisyonunu kaybetmesinin ardından Virginia'ya taşındı. Aynı zamanda Alonzo Church ile aynı isme sahip olan amcasının da yardımıyla, Ridgefield, Connecticut'deki özel Ridgefield Erkek Okulu'na katıldı.[3] 1920'de Ridgefield'den mezun olduktan sonra Church, istisnai bir öğrenci olduğu Princeton Üniversitesi'ne girdi. Lorentz dönüşümleri üzerine ilk makalesini yayınladı ve 1924'te matematik diplomasıyla mezun oldu. Yüksek lisans çalışması için Princeton'da kaldı ve Oswald Veblen yönetiminde üç yıl içinde matematikte doktora derecesi aldı.

1925'te Mary Julia Kuczinski ile evlendi. Çiftin üç çocuğu vardı: Alonzo Church, Jr. (1929), Mary Ann (1933) ve Mildred (1938).

Doktora derecesini aldıktan sonra, kısa bir süre Chicago Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak ders verdi.[4] 1927-1928'de Harvard Üniversitesi'ne, ertesi yıl Göttingen Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi'ne katılmasını sağlayan iki yıllık Ulusal Araştırma Bursu aldı.

1929-1967 yılları arasında yaklaşık kırk yıl boyunca Princeton'da felsefe ve matematik öğretmenliği yaptı. 1967–1990 yılları arasında Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi'nde öğretmenlik yaptı. 1962'de Stockholm'de ICM'de Genel Konuşmacı olarak görev yaptı.[5]

Şerefine düzenlenen ve John Corcoran tarafından organize edilen uluslararası bir sempozyumla bağlantılı olarak, 1969'da Case Western Reserve Üniversitesi'nden,[6] 1985'te Princeton Üniversitesi'nden[7] ve Buffalo Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi'nden onursal Doktora derecesi aldı.[8]

Son derece dindar bir kişi olan Church, Presbiteryen kilisesinin ömür boyu üyesidir.[9] 1995'te öldü ve Princeton Mezarlığı'na gömüldü.

Matematiksel çalışmaları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Church aşağıdaki önemli başarılarla tanınır:

Lambda kalkülüs, Entscheidung probleminin çözülemezliğini gösteren 1936 tarihli makalesinde ortaya çıktı. Bu sonuç, Alan Turing'in mekanik yollarla çözülemeyen bir problemin varlığını da gösteren Sonlanma problemi üzerine çalışmasından önce geldi. Church ve Turing daha sonra Turing'in sonlandırma probleminde kullanılan lambda kalkülüs ve Turing makinesinin yetenekler açısından eşdeğer olduğunu gösterdi ve ardından çeşitli alternatif "hesaplama için mekanik işlemler" gösterdi. Bu Church-Turing tezi ile sonuçlandı.

Spesifikasyonlardan otomatik olarak bir denetleyici uygulaması oluşturma çabaları onun fikirlerinden kaynaklanmaktadır.[11]

Lambda kalkülüs, genel olarak LISP programlama dilinin ve fonksiyonel programlama dillerinin tasarımını etkiledi. Church kodlaması onun onuruna verilmiştir.

Onun onuruna, Alonzo Church Mantık ve Hesaplamaya Olağanüstü Katkılar Ödülü, 2015 yılında, Hesaplama Makineleri Derneği Mantık ve Hesaplama Özel İlgi Grubu (ACM SIGLOG), Avrupa Teorik Bilgisayar Bilimi Derneği (EATCS), Avrupa Birliği Bilgisayar Bilimleri Mantığı (EACSL) ve Kurt Gödel Derneği (KGS) tarafından kurulmuştur. Ödül, son 25 yıl içinde yayınlanan alana olağanüstü bir katkı sağlamak içindir ve Turing Ödülü, Paris Kanellakis Ödülü veya Gödel Ödülü gibi başka bir büyük ödülle henüz tanınmamış olmalıdır.[12][13]

Felsefi çalışmaları

[değiştir | kaynağı değiştir]
Church'ün lojistik yöntemi içeren bir metodolojiyi detaylandırması, nominalizme yönelik felsefi eleştirileri ve gerçekçiliği savunması, anlam teorisi hakkında sonuçlara götüren argümantasyonu ve Frege ve Russel'in ayrıntılı inşası içlem mantığı, onu bu yüzyılın en önemli filozofları arasında üst sıralara yerleştirmek için fazlasıyla yeterlidir.

C. Anthony Anderson[14]

Church'in doktora öğrencilerinin çoğu, aralarında C. Anthony Anderson, Peter B. Andrews, George A. Barnard, David Berlinski, William W. Boone, Martin Davis, Alfred L. Foster, Leon Henkin, John G. Kemeny, Stephen C. Kleene, Simon B. Kochen, Maurice L'Abbé, Isaac Malitz, Gary R. Mar, Michael O. Rabin, Nicholas Rescher, Hartley Rogers, Jr., J. Barkley Rosser, Dana Scott, Raymond Smullyan ve Alan Turing.[15] Church'un öğrencilerinin daha eksiksiz bir listesi Matematik Şecere Projesi 4 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. aracılığıyla edinilebilir.

 • Alonzo Church, Introduction to Mathematical Logic (Matematiksel Mantığa Giriş) (978-0-691-02906-1)[16]
 • Alonzo Church, The Calculi of Lambda-Conversion (978-0-691-08394-0)[17]
 • Alonzo Church, A Bibliography of Symbolic Logic, 1666–1935 (Sembolik Mantığın Bir Bibliyografyası, 1666–1935) (978-0-8218-0084-3)
 • C. Anthony Anderson and Michael Zelëny, (eds.), Logic, Meaning and Computation: Essays in Memory of Alonzo Church (Mantık, Anlam ve Hesaplama: Alonzo Church Anısına Yazılar) (978-1-4020-0141-3)

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ Bowen, Jonathan P. (2019). "The Impact of Alan Turing: Formal Methods and Beyond". Bowen, Jonathan P.; Liu, Zhiming; Zhang, Zili (Ed.). Engineering Trustworthy Software Systems. SETSS 2018. Lecture Notes in Computer Science. 11430. Cham: Springer. ss. 202-235. doi:10.1007/978-3-030-17601-3_5. ISBN 978-3-030-17600-6. 
 2. ^ "Alonzo Church | American mathematician". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 7 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 3. ^ The Ridgefield School for Boys, also known as the Ridgefield School, was a private school that existed from 1907 to 1938. See The Ridgefield School 3 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 4. ^ "An early history of computing at Princeton". Princeton Alumni Weekly (İngilizce). 4 Nisan 2012. 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020. 
 5. ^ Church, Alonzo (1962), "Logic, arithmetic and automata" (PDF), Proceedings of the International Congress of Mathematicians, ss. 23-35, 28 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi 
 6. ^ "Honorary degrees awarded by Case Western Reserve University". 1 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2012. 
 7. ^ "Honorary degrees awarded by Princeton University". 7 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Finding Aid for The Honorary Degree Conferral of Doctor of Science to Alonzo Church, 1990". 17 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "Introduction Alonzo Church: Life and Work" (PDF). s. 4. 1 Eylül 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012. Son derece dindar bir kişi olarak, Presbiteryen kilisesinin ömür boyu üyesiydi. 
 10. ^ Church, A. (1936). "An unsolvable problem of elementary number theory". American Journal of Mathematics. 58 (2): 345-363. doi:10.2307/2371045. 
 11. ^ Lúcio, Levi; Rahman, Salman; Cheng, Chih-Hong; Mavin, Alistair (2017). "Just Formal Enough? Automated Analysis of EARS Requirements" (PDF). Lecture Notes in Computer Science. Cham: Springer International Publishing. doi:10.1007/978-3-319-57288-8_31. ISBN 978-3-319-57287-1. ISSN 0302-9743. 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 12. ^ "Alonzo Church Award". 15 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 13. ^ "Alonzo Church Award for Outstanding Contributions to Logic and Computation 2019". 23 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021. 
 14. ^ Anderson 1998
 15. ^ "Mathematics Genealogy Project". 4 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2010. 
 16. ^ Henkin, Leon (1957). "Review: Introduction to Mathematical Logic by Alonzo Church" (PDF). Bull. Amer. Math. Soc. 63 (5): 320-323. doi:10.1090/s0002-9904-1957-10129-3. 
 17. ^ Frink Jr., Orrin (1944). "Review: The Calculi of Lambda-Conversion by Alonzo Church" (PDF). Bull. Amer. Math. Soc. 50 (3): 169-172. doi:10.1090/s0002-9904-1944-08090-7. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Nedir? :Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? ile ilgili Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Ne Demektir? Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Açıklaması Nedir? Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Cevabı Nedir? Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Açıklaması? :Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Gerçek mi? :Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? ile ilgili Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Hakkında? :Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? ile ilgili Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? burada bulabilirsiniz. Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Alonzo Church nedir?, Alonzo Church anlamı nedir?, Alonzo Church ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Schefflera glabra, Hindu, Schefflera fengii, Schefflera eximia, Schefflera clausa, Schefflera duidae, Schefflera koresii, Rhein, Schefflera kuntzei, Schefflera digyna, Schefflera lancifoliolata, Schefflera cerata, Schefflera carrii, Schefflera latifoliolatum, Schefflera lociana, Rasyonalizm (felsefe), Schefflera longepetiolata, Schefflera longipetiolata, Schefflera caduca, Schefflera bojeri, Schefflera bonita, Schefflera bifida, Schefflera bangii, Kiran Rao, Schefflera avenis, Schefflera aurata, one direction, QF 6 pounder, Yunanistan demografisi, Something, Paul Zbyszewski, Mehmet Karaca, Stray Kids, Sidharth Malhotra, Laosta turizm, NGC 4774, Altın Koza En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü, Tenisçi, Germaine Mason, Karbondioksit giderme, Leucauge bontoc, Schefflera lukwangulensis, Jacob Abbott, Schefflera minutistellata, Schefflera montana, Schefflera moratii, Schefflera multifoliolata, Schefflera nervosa, İstanbulda 1943 Türkiye genel seçimleri, Karaçal Barajı, Ilovik, Natalya Koçanova, Çaltepe, Manavgat, Doktor Watson, Cici Baba, Beyaz Dağ Muharebesi, 27 Ağustos, Tik Tok, Nazism, Kola, Bad Dürkheim (ilçe), Tomoko Suzuki, Gaia hipotezi, AirPods, Nova Esperança do Piriá, Schefflera obliqua, Cesur Yürek, Sabrina (film, 1954), Schefflera oblonga, Dont Start Now (Dua Lipa şarkısı), Schefflera ouveana, Shut Down, Schefflera obovata, Schefflera ovoidea, Schefflera pallens, Karabulak, Kulp, Karagümrük, Fatih, Shoot em up, Bom Jesus do Tocantins, Pará, Arron Afflalo, Schefflera papuana, Schefflera paruana, Ready For Love, Schefflera parvifoliolata, Schefflera phanerophlebia, Pointilist, Rhinocerotinae, Yaratık (film), Ananindeua, Brazilya, Mesut Saray, Vigia, Pará, Avatar 3, İshak Razzakov, Gerald Griffin, Cary Joji Fukunaga, Peristalsis, Eupteleaceae, Ruth Roberta de Souza, Yalancı Bahar (dizi), Hadi Haşaba,
Neşe Kangüleç Kimdir?, Dilan Kunt Ayan Kimdir?, Orkun Şıktaşlı Kimdir?, Suat Yıldız Kimdir?, Gürhan Özcan Kimdir?, Mehmet Özdağ Kimdir?, Mehmet Koç Kimdir?, Nazan Güneysu Kimdir?, Ayten Kordu Kimdir?, Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi Kimdir?, Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kimdir? Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Nereli Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kaç Yaşında?, Mustafa Yeşilyurt Kimdir?, İsmail Cavga Kimdir?, Hasan Eryılmaz Kimdir?, Mehmet Karaman Kimdir?, Murat Çan Kimdir?, Nurettin Karadeniz Kimdir?, Özer Özçınar Kimdir?, İbrahim Baykan Kimdir?, Menije Nur Özcan Kimdir?, Ali Fethi Gürler Kimdir?, Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?,