Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir?

Ali Saip Nedir?

Ali Saip Nedir?, Ali Saip Nerededir?, Ali Saip Hakkında Bilgi?, Ali Saip Analizi? Ali Saip ilgili Ali Saip ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ali Saip ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Ali Saip Ne Anlama Gelir Ali Saip Anlamı Ali Saip Nedir Ali Saip Ne Anlam Taşır Ali Saip Neye İşarettir Ali Saip Tabiri Ali Saip Yorumu 

Ali Saip Kelimesi

Lütfen Ali Saip Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Ali Saip İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Ali Saip Kelimesinin Anlamı? Ali Saip Ne Demek? ,Ali Saip Ne Demektir? Ali Saip Ne Demektir? Ali Saip Analizi? , Ali Saip Anlamı Nedir?,Ali Saip Ne Demektir? , Ali Saip Açıklaması Nedir? ,Ali Saip Cevabı Nedir?,Ali Saip Kelimesinin Anlamı?,Ali Saip Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Ali Saip Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Ali Saip Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Ali Saip Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Ali Saip Kelimesinin Anlamı Nedir? Ali Saip Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Ali Saip Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Ali Saip Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Ali Saip - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Ali Saip

Ali Saip Nedir? Ali Saip Ne demek? , Ali Saip Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Ali Saip Kelimesinin Anlamı? Ali Saip Ne Demek? Ali Saip Ne Demektir? ,Ali Saip Analizi? Ali Saip Anlamı Nedir? Ali Saip Ne Demektir?, Ali Saip Açıklaması Nedir? , Ali Saip Cevabı Nedir? , Ali Saip Kelimesinin Anlamı?


Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir?

Ali Saip Ursavaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ali Saip sayfasından yönlendirildi)
Ali Saip Ursavaş

1324 (1908) Sv.-756[1]

Lakabı"Urfa Kahramanı"
Doğum1887[2]
Revandiz, Kerkük, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm26 Eylül 1939 (52 yaşında)[2]
Adana, Türkiye[2]
Bağlılığı Osmanlı (1908-1919)
 Türkiye (1919-1926)
Branşı Osmanlı ordusu
Türk Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1908-1926
Rütbesi Binbaşı
KomutasıDeyrizor Jandarma Alayı Seyyar Müfrezesi, Kars Jandarma Komutanlığı, Kozan Jandarma Komutanlığı, Urfa Jandarma Komutanlığı, Kuvâ-yi Milliye Urfa Bölgesi Komutanı, Konya İstiklâl Mahkemesi üyesi, İsyan Bölgesi İstiklâl Mahkemesi Başkanı
Çatışma/savaşlarıTrablusgarp Savaşı
Balkan Savaşları
I. Dünya Savaşı
Türk Kurtuluş Savaşı
ÖdülleriKırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası
Sonraki işiMilletvekili

Ali Saip Ursavaş (1887,[2]Revandiz, Kerkük - 26 Eylül 1939, Adana,[not 1] Türk asker ve siyasetçi.

13 Kasım 1905’te girdiği Mekteb-i Harbiye’yi 1 Eylül 1908 yılında teğmen rütbesiyle bitirdi ve Bağdat’taki 6. Ordu komutasına atandı. Trablusgarp Savaşı ve I. Dünya Savaşı'na katıldı. Mondros Mütarekesi'nin ardından Anadolu'nun işgali başlayınca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde "Namık" takma adıyla Kuvâ-yi Milliye'ye katıldı. Urfa'daki Fransız işgali sırasında Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle Urfa Savunması'nı örgütledi. 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'ye Urfa milletvekili olarak girdi. Aralık 1920'de Urfa Kuvâ-yi Milliye Komutanı olarak bölgedeki aşiret reislerini Fransız işgaline karşı topladı. Urfa'nın kurtarılmasında gösterdiği üstün hizmetlerden ötürü Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi. 24 Şubat 1924’te binbaşı rütbesine yükseldi.

Konya İstiklâl Mahkemesi ve İsyan Bölgesi İstiklâl Mahkemesi Başkanı olarak görev yaptı. 28 Şubat 1926 tarihinde Binbaşı rütbesiyle ordudan emekli oldu. Daha sonra II. Dönem Kozan, III., IV., V. ve VI. Dönem Urfa Milletvekilliği yaptı.[3] 1924 yılında meclis koridorlarında Necati Çiller'e saldırmasıyla gündeme gelmiştir. Ahali Cumhuriyet Fırkası'nı kuran Abdülkadir Kemali'yi tehdit ettiği bilinir.[4]

1934 yılında Soyadı Kanunu çıktığında, Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Ursavaş" soyadı verildi. Atatürk'e karşı suikast girişimine adı karıştıysa da, suçsuz bulundu. Hasan Rıza Soyak anılarında Atatürk'ün bu olaydan sonra Ali Saip'le görüşmeyi kestiğini yazar. 26 Eylül 1939 tarihinde Adana'da öldü. Tarihçi Cezmi Yurtsever, Ursavaş'ın cenazesine kimsenin sahip çıkmadığını ve dere kenarına atıldığını yazar.[2] Evli ve dört çocuk babasıydı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kilikya Faciaları ve Urfa Kurtuluş Mücadeleleri, Ankara

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ MERNİS’ten çıkarılan vukuatlı nüfus kayıt örneğinde 28.09.1939 tarihinde vefat ettiği görünmekle birlikte, 26.09.1939 tarihinde saat 18.00’de Adana’daki evinde vefat ettiği ve buna ilişkin 28.09.1939 tarihli Başvekâlet Tezkeresi’nin, 02.10.1939 tarihli 42. Birleşiminde Genel Kurul’a okunduğu özlük dosyası ve tutanaktan görülmüştür. 242 numaralı dipnot.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harp Akademileri Komutanlığı, Harp Akademilerinin 120 Yılı, İstanbul, 1968, s. 378.
  2. ^ a b c d e "TBMM Albümü 1. Cilt (1920-1950)" (PDF). TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü. 6 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 1 Haziran 2021. 
  3. ^ Türk Parlamento Tarihi Araştırma Grubu, Türk Parlamento Tarihi, Millî Mücadele ve T.B.M.M. I. Dönem 1919-1923 - III. Cilt: I. Dönem Milletvekillerinin Özgeçmişleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Vakfı Yayınları, Ankara 1995, ISBN 975-7291-06-4, s. 945.
  4. ^ MİLLİ MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYSET: ALİ SAİP URSAVAŞ* (PDF). ISSN: 1308-2140. 2015. ss. 235-246. 4 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Aralık 2023. 

Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Nedir? :Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? ile ilgili Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Ne Demektir? Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Açıklaması Nedir? Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Cevabı Nedir? Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Açıklaması? :Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Gerçek mi? :Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? ile ilgili Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Hakkında? :Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? ile ilgili Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? burada bulabilirsiniz. Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Ali Saip nedir?, Ali Saip anlamı nedir?, Ali Saip ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Mělník ilçesi, Salvia hierosolymitana, Tyranny (Video oyunu), isco, Isco, Salvia pentstemonoides, Yapay yerçekimi, Salvia plectranthoides, Salvia scutellarioides, Norte bölgesi (Portekiz), Hans Krebs, Melina, Aberdeen FC, Chicago Bulls tüm zamanların kadrosu, Willis poligonu, Ahmed Hasan, Akören, Arguvan, Ventura, Kaliforniya, John Frankenheimer, Thymus fontqueri, Jacobi özdeşliği, ODTÜ, Trento, Ronde van Vlaanderen, Wayne, Halifeler listesi, Ömer Seyfettin öyküleri listesi, Dernek, The First Album, Robert McDonald, Azerbaycan Devlet Akademik Millî Dram Tiyatrosu, Valeri Gazzayev, Andrea Stramaccioni, Leipzig, Tony Allen (basketbolcu), Orrorin, Mehmed Emin Efendi, Arpad Hanedanı, KK Bosna, Diane Ladd, Ali Kılıç, Yaşam Kavgası, 49. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, Yazlıca, Çubuk, Peripatetik okul, Avrupa şüpheciliği, 2021 Boğaziçi Üniversitesi protestolarına tepkiler, Lingchi, Taxus baccata, Feraşbend merkezî bahşı, Namibya, Cupcake, Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Ishikawa (prefektörlük), Sima Zhao, Azerbaijan Airlines, Kod 355, Mustafa Abdi, Bayan Çor Kağan, Mitcheldean, Klagenfurt, Güney Kore arması, Müstehap, Başakköy, İdil, Moskova Antlaşması (1921), Anton Pavloviç Çehov, Alaşt, Fat Joe, Coulomb kuvveti, 1974 FIFA Dünya Kupası, 1974 fifa dünya kupası, Bretonlar, Tektanrılı, Syrian Air, Chariots of Fire, Tina Turner, Devekayası, Tavşanlı, Matt Pokora, Erjon Bogdani, .Net, Andalucía, Takashi Ono, Sonat, Dolmabahçe, Beşiktaş, Yelkendeki yıldızlar dizini, Pi istiflenmesi, Malign, Gürcistan Futbol Federasyonu, NGC 4603, Under the Ladder, Milyon taşı, Over the Hills and Far Away, Talisa Soto, M18 Hellcat, Halveti, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Yürütme Ofisi, Azerbaycan cumhurbaşkanlığı seçimleri, Shahab Gordan, St. Pölten, Furry fandom,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,