Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir?

Aleksey Kuropatkin Nedir?

Aleksey Kuropatkin Nedir?, Aleksey Kuropatkin Nerededir?, Aleksey Kuropatkin Hakkında Bilgi?, Aleksey Kuropatkin Analizi? Aleksey Kuropatkin ilgili Aleksey Kuropatkin ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Aleksey Kuropatkin ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Aleksey Kuropatkin Ne Anlama Gelir Aleksey Kuropatkin Anlamı Aleksey Kuropatkin Nedir Aleksey Kuropatkin Ne Anlam Taşır Aleksey Kuropatkin Neye İşarettir Aleksey Kuropatkin Tabiri Aleksey Kuropatkin Yorumu 

Aleksey Kuropatkin Kelimesi

Lütfen Aleksey Kuropatkin Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Aleksey Kuropatkin İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı? Aleksey Kuropatkin Ne Demek? ,Aleksey Kuropatkin Ne Demektir? Aleksey Kuropatkin Ne Demektir? Aleksey Kuropatkin Analizi? , Aleksey Kuropatkin Anlamı Nedir?,Aleksey Kuropatkin Ne Demektir? , Aleksey Kuropatkin Açıklaması Nedir? ,Aleksey Kuropatkin Cevabı Nedir?,Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı?,Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Aleksey Kuropatkin Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı Nedir? Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Aleksey Kuropatkin Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Aleksey Kuropatkin - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Aleksey Kuropatkin

Aleksey Kuropatkin Nedir? Aleksey Kuropatkin Ne demek? , Aleksey Kuropatkin Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı? Aleksey Kuropatkin Ne Demek? Aleksey Kuropatkin Ne Demektir? ,Aleksey Kuropatkin Analizi? Aleksey Kuropatkin Anlamı Nedir? Aleksey Kuropatkin Ne Demektir?, Aleksey Kuropatkin Açıklaması Nedir? , Aleksey Kuropatkin Cevabı Nedir? , Aleksey Kuropatkin Kelimesinin Anlamı?


Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir?

Aleksey Kuropatkin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aleksey Kuropatkin
General Aleksey Kuropatkin
Doğum29 Mart 1848(1848-03-29)
Pskov Guberniyası, Rus İmparatorluğu
Ölüm16 Ocak 1925 (76 yaşında)
Pskov, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği
BağlılığıRus İmparatorluğu Rus İmparatorluğu
Branşı Rus İmparatorluk Ordusu
Hizmet yılları1864-1907
1915-1917
RütbesiGeneral
KomutasıBeşinci Ordu (Rus İmparatorluğu)
Çatışma/savaşlarıBoxer Ayaklanması
Rus-Japon Savaşı
I. Dünya Savaşı
Ödülleri
Yabancı

Aleksey Nikolayeviç Kuropatkin (Rusça : Алексе́й Никола́евич Куропа́ткин ; 29 Mart 1848 - 16 Ocak 1925), Ocak 1898'den Şubat 1904'e kadar Rusya İmparatorluk Savaş Bakanı ve daha sonra saha komutanı olarak görev yaptı. Tarihçiler genellikle onu 1904-1905 Rus-Japon Savaşı'ndaki, özellikle de Mukden Muharebesi'nde (1905) ve Liaoyang Muharebesi'nde (Ağustos-Eylül 1904) büyük Rus yenilgilerinden sorumlu tutarlar.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken Yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuropatkin, 1848'de Rus İmparatorluğu'ndaki Pskov Guberniyası'nda, Kholm Uyezd'de doğdu. Emekli bir ordu yüzbaşısı olan babası, toprak sahibi soylulardan geliyordu. Bir harbiyede ve Pavlovski Askeri Okulu'nda eğitim gören Kuropatkin, 1864'te orduya girdi. 8 Ağustos 1866'da 1. Türkistan Piyade Taburu'nda teğmenliğe terfi etti. Buhara'nın ilhakına, Semerkant'a yapılan baskınlara ve de Rusların Türkistan'ı işgalindeki savaşlara katıldı. Ağustos 1870'te binbaşılığa terfi etti.

1872'den 1874'e kadar Kuropatkin, Nicholas Genelkurmay Akademisi'nde okudu, ardından askerî ataşe olarak Berlin ve Paris'e gönderildi, askeri çalışmalarını tamamladı ve Cezayir'deki Fransız birlikleriyle birlikte Sahra'ya bir Fransız seferine eşlik etti. 1875 sonlarında Rusya'ya dönerek Türkistan Askeri Bölgesi'ne atandı. Hokand'ın Rus istilasındaki rolü nedeniyle Aziz Yorgi Nişanı (4. sınıf) ile ödüllendirildi.

1875-1876 yılları arasında, Fergana Vadisi'ndeki Rus sınır iddialarını çözmek için Yakub Beg'e (Yettişar hükümdarı) diplomatik bir misyonda görevlendirildi.

Eylül 1877'den Eylül 1878'e kadar 16. Piyade Tümeni Kurmay Başkanıydı. Ağustos 1879'da Türkistan Tüfek Tugayı'nın komutanıydı. Aralık 1880'de, o ve 5 bölük, General Mihail Skobelev'in Türkmenistan'ı işgaline katılmak için 500 millik çöl boyunca 18 günlük bir yürüyüş yaptı. Kuropatkin, 24 Ocak 1881'de Göktepe Savaşı'ndaki ana taarruza öncülük etti. Savaştaki zaferinden dolayı kendisine Aziz Yorgi Nişanı (3. sınıf) verildi. Savaştan sonra, çok saygı duyulan operasyonların ayrıntılı ve eleştirel bir tarihini yazdı.

1880'lerde Kuropatkin, güneydoğu sınırında Türkistan Tüfek Tugayı'nın komutasında görev yaptı. 29 Ocak 1882'de tümgeneralliğe terfi etti. Ertesi yıl Genelkurmay Başkanlığı'na katıldı ve 1890'da korgeneralliğe terfi etti.

1890'dan 1898'e kadar, Orta Asya'da Aşkabat'ta bulunan Trans-Hazar Oblastı'nın valisiydi. Yerel bir yargı ve okul sistemi kurdu ve Rus İmparatorluğu'nun iç eyaletlerinden kolonistlerin yerleşimini teşvik etti.

Savaş Bakanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aleksey Kuropatkin Saint Petersburg'da, 1911-1915

1898'de Kuropatkin, Sankt-Peterburg'a geri çağrıldı ve Savaş Bakanı olarak atandı. İlk önceliği ordunun komuta yapısını ve subaylarının yaşam koşullarını iyileştirmekti. Onun reformları, batarya subayları ve daha yüksek makam adayları için yaş sınırları belirleyerek ve Genelkurmay'dan savaş birimlerine geçici görevlendirme süresini artırarak orduyu gençleştirmeye yönelik önlemleri içeriyordu. İki yıllık öğrenci eğitim programını üç yıla çıkararak ve yedi yeni askerî öğrenci okulu okulu açarak subayların kalitesini artırmaya çalıştı. Ayrıca eğitim manevralarının sıklığını da artırdı.

Ancak alt sıralara göre, Kuropatkin'in reformları yetersiz kaldı. Yiyecek, giyecek ve barınma konusundaki düşük standartların farkında olmasına rağmen iyileştirmeler için gerekli fonları sağlayamadı. Bu nedenle faaliyetleri papazların artan kullanımı, bedensel cezanın kaldırılması ve iyileştirilmiş taşınabilir(mobil) mutfaklar yoluyla morali iyileştirmekle sınırlı kaldı.

Rus-Japon Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuropatkin, 1904'teki Rus-Japon Savaşı'ndan önce Japon İmparatorluğu ile müzakerelere katıldı. Japonya ile silahlı bir çatışmayı desteklemedi ve Bezobrazov çevresine karşı çıktı. Haziran 1903'te Japonya'ya yaptığı ziyaretten sonra görüşleri daha da sağlamlaştı.

Kuropatkin, savaş sırasında Rus Kara Kuvvetleri'nin fiyaskosuna yoğun bir şekilde dahil oldu. Askeri yaklaşımının mantığı, bir yıpratma savaşı yürütmek ve Trans-Sibirya Demiryolu'ndan yeterli birlik ve malzeme gelinceye kadar bir saldırıdan kaçınmak olsa da, tedbiri ve tereddüdü, tekrarlanan Rus yenilgilerini belirgin şekilde etkiledi. Askeri tarihçiler, onun kararsızlığını ve büyük ölçekli askeri operasyonları yönetmedeki organizasyonel yetersizliklerini Rus yenilgisinde önemli bir unsur olarak görüyorlar.

Mukden Muharebesi'ndeki Rus yenilgisinden sonra, Kuropatkin komuta görevinden alındı ve görevini eski 1. Mançurya Ordusu komutanı Nikolay Lineviç'e devretti. Ancak cephede kalmasında ısrar etti ve Lineviç'in eski görevini devralmasına izin verildi.[1]

1906'da, Rus-Japon Savaşı'nın sona ermesinin ardından Kuropatkin, İmparatorluk Rusya Devlet Konseyi'nin bir üyesi olarak görev yaptı. Bununla birlikte, 1907'de kır evine emekli oldu ve birkaç dilde birkaç kitapta yayınlanan kendi savunmasını yazdı. Rus hükûmetinin yazdığı tarihe el koyduğu bildirildi.[2]

1.Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında, Kuropatkin eski görevine iade edilmeyi ve cepheye gönderilmeyi talep etti; ancak istekleri Grandük Nikolay Nikolayeviç Romanov tarafından engellendi. Bununla birlikte, Çar II. Nikolay Başkomutanlık görevini üstlendiğinde, Ekim 1915'te Kuropatkin'i Tüfek Bombacı Kolordusu'nun başına getirdi. Ocak 1916'nın sonunda 5. Ordu komutanlığına atandı ve Şubat 1916'da sağlığı bozulan General Pavel Plehve'nin ardından Kuzey Cephesi Komutanı oldu.

Mart ayının başlarında, güçleri Riga yakınlarında sınırlı bir saldırı başlattı, ancak kuşatıldı ve Daugava Nehri'ne çekilmek zorunda kaldı. O ayın ilerleyen günlerinde daha sonradan ikinci ve daha büyük bir saldırı başlattı ancak sadece birkaç kilometre ilerlemeyi başarabildi. Çar II.Nikolay, Kuropatkin'in topçu desteği eksikliği, kötü yollar ve kötü hava koşulları bahanelerini kabul etmedi. 1904'te Japon birliklerine karşı işe yarayan bir taktik olan Alman savunucularını kör etmek için projektör bataryaları kurmayı içeren bir gece saldırısı planladı.[3] 1915'te adamları bu 'aşırı uç' göreve gönderildiklerinde atış hedefi hâline geldiler ve binlerce zayiat verdiler.

Kuropatkin, 22 Temmuz 1916'da komuta görevinden alındı, yerli halklar arasında özellikle Osmanlı İmparatorluğu'na karşı etkisinin oldukça düşük olduğu ve 1916 Orta Asya Ayaklanması'nın yaşandığı yer olan Türkistan'a yeniden atandı. Türkistan Askerî Bölgesi Genel Valisi ve Semireçye Kazaklarının (Slav) atamanı olarak görev yaptı ve isyanın acımasızca bastırılmasına öncülük etti.

Devrim Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

1917 Şubat Devrimi'nde Kuropatkin Saint-Petersburg'daydı ve apoletlerindeki kraliyet amblemlerini çıkararak Rus Geçici Hükümeti'ne bağlılığını çabucak ilan etti. Geçici Hükûmet Savaş Bakanı Aleksandr Guçkov tarafından Türkistan Askerî Bölgesi komutanı olması onaylandı. Ancak, Bolşevik Taşkent Askerler ve İşçi Vekilleri Sovyeti, buna itiraz etti ve onu tutuklayıp Saint-Petersburg'a geri gönderdi. Geçici Hükûmet'in emriyle serbest bırakılarak memleketine döndü. Ekim Devrimi'nin ardından keman çalma konusunda çok yetenekli hâle geldi ve 1925'teki ölümüne kadar kendi kurduğu bir tarım okulunda öğretmenlik yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Official History (Naval and Military) of the Russo-Japanese War. His Majesty's Stationery Office. 1920. s. 689. 
  2. ^ AP Cablegam (30 December 1906). Government fears Kropatkin's pen. 28 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Pacific Commercial Advertiser, Honolulu, Hawaiian Islands. Retrieved 2 June 2017.
  3. ^ "Gunners Use Searchlights. Slav Innovation Permits Artillery Fire Throughout the Night", San Francisco Call, Volume 96, Number 153, 31 October 1904

Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Nedir? :Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? ile ilgili Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Ne Demektir? Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Açıklaması Nedir? Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Cevabı Nedir? Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Açıklaması? :Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Gerçek mi? :Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? ile ilgili Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Hakkında? :Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? ile ilgili Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? burada bulabilirsiniz. Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Aleksey Kuropatkin nedir?, Aleksey Kuropatkin anlamı nedir?, Aleksey Kuropatkin ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Macid Abdullah, Rainier Wolfcastle, Luciano Federici, Infiniti, Sensu lato, Jorge Andrade, Kırmızı lori, 1971, Çek Cumhuriyeti erkek millî voleybol takımı, Markus Imhoof, Mini dizi ya da Filmlerde En İyi Erkek Oyuncu Emmy Ödülü, Muhammed Atıf, Arjantin Fonogram ve Videogram Yapımcıları Odası, Ülkelerine göre yenilenebilir enerji konularının listesi, Ölüm Tarlası (film, 1966), Azerbaycanın dış temsilcilikleri, Meksika Devrimi, Çökelge, Taşlıçay, Temeşvar, Kenzaburo Oe, Intolerable Cruelty, Azerbaycan cumhurbaşkanı vekili, Hicra, Kolomb takası, Kenneth Faried, Hemşin çorabı, Polonia Warszawa, Manisa Lisesi, The Super Hero Squad Show, Giyinik Maya, Taejo (Joseon), Papirüs 47, Toygar, Battalgazi, Marano di Napoli, Abşir Ömer Çama, Sergey Bubka, Pure Morning, Büyük Toronto, Igor Engonga, Saab 90 Scandia, NGC 5198, M51 Grubu, NGC 5171, Messier 91, Macaca cyclopis, NGC 5208, NGC 5193, NGC 5207, Messier 59, Messier 52, NGC 5213, Halka bulutsusu, Kamyoncu düğümü, 2016 İtalya Grand Prix, NGC 1423, Messier 39, Van Halen, Charles Messier, NGC 5172, Messier 61, Sırp Bilim ve Sanatlar Akademisi, NGC 5210, Messier 99, Messier 93, Messier 58, Messier 56, Messier 89, Messier 28, NGC 5182, Messier 66, Messier 109, Messier 110, NGC 5201, NGC 5196, NGC 5184, NGC 5195, Peabo Bryson, Gümüşçay Tren İstasyonu, Reba McEntire, Apamea Antlaşması, Hanoi, Spiridon Samaras, Michelle Rodriguez, Realist edebiyat, Hitlerin Masa Konuşmaları, Harpagolestes orientalis, Crash Team Racing, Ampersand, Gemlik BK, Zigoitia, Çöve, Billboard Türkçe Rock Top 20 Listesi, Truman Show, Gadir Hum Bayramı, 1986 Fransa Bisiklet Turu, Zachary Gordon, Bebek tulumu, Kendinebağışık, Novo Progresso, Kars ili,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,