Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir?

Albrecht von Roon Nedir?

Albrecht von Roon Nedir?, Albrecht von Roon Nerededir?, Albrecht von Roon Hakkında Bilgi?, Albrecht von Roon Analizi? Albrecht von Roon ilgili Albrecht von Roon ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Albrecht von Roon ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Albrecht von Roon Ne Anlama Gelir Albrecht von Roon Anlamı Albrecht von Roon Nedir Albrecht von Roon Ne Anlam Taşır Albrecht von Roon Neye İşarettir Albrecht von Roon Tabiri Albrecht von Roon Yorumu 

Albrecht von Roon Kelimesi

Lütfen Albrecht von Roon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Albrecht von Roon İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı? Albrecht von Roon Ne Demek? ,Albrecht von Roon Ne Demektir? Albrecht von Roon Ne Demektir? Albrecht von Roon Analizi? , Albrecht von Roon Anlamı Nedir?,Albrecht von Roon Ne Demektir? , Albrecht von Roon Açıklaması Nedir? ,Albrecht von Roon Cevabı Nedir?,Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı?,Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Albrecht von Roon Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı Nedir? Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Albrecht von Roon Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Albrecht von Roon - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Albrecht von Roon

Albrecht von Roon Nedir? Albrecht von Roon Ne demek? , Albrecht von Roon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı? Albrecht von Roon Ne Demek? Albrecht von Roon Ne Demektir? ,Albrecht von Roon Analizi? Albrecht von Roon Anlamı Nedir? Albrecht von Roon Ne Demektir?, Albrecht von Roon Açıklaması Nedir? , Albrecht von Roon Cevabı Nedir? , Albrecht von Roon Kelimesinin Anlamı?


Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir?

Albrecht von Roon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Albrecht von Roon
10. Prusya Başbakanı
Görev süresi
1 Ocak 1873 - 9 Kasım 1873
Hükümdar I. Wilhelm
Yerine geldiği Otto von Bismarck
Yerine gelen Otto von Bismarck
Kişisel bilgiler
Doğum 30 Nisan 1803
Pleśna, Prusya
Ölüm 23 Şubat 1879 (75 yaşında)
Berlin, Almanya

Albrecht Theodor Emil Graf von Roon (30 Nisan 1803 - 23 Şubat 1879), Prusyalı bir asker ve devlet adamı. 1859-1873 arasında Savaş Bakanı olan Roon, Danimarka, Avusturya ve Fransa ile başarılı savaşlar yapılarak Almanya'nın Prusya liderliğinde birleşmesiyle sonuçlanan 1860'lardaki süreçte, Otto von Bismarck ve Helmuth von Moltke ile birlikte önemli bir rol oynamıştır. Bir muhafazakâr ve monarşi taraftarı olan Roon, ordunun verimliliğini artırmak için çalışan hırslı bir yenilikçiydi.

Erken askerî kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1832'de üniversite kariyerini bırakan Roon, orduya geri döndü. General von Müffling'in Krefeld'deki gözlem birliğine katıldı ve ilk olarak burada Prusya ordusunun ne kadar verimsiz bir durumda olduğunu fark etti. 1833'te Berlin'de Topoğrafya Bürosu'nda görevlendirildi. 1835'te Alman Genelkurmayı'na girdi ve ertesi yıl yüzbaşı rütbesine yükselerek Berlin Askerî Akademisi'nde eğitmen ve gözlemci oldu.

1842'de aşırı çalışmadan kaynaklı iki yıllık hastalık dönemi sonrası, binbaşılığa terfi etti ve VII. Birliğe bağlandı. Burada ordunun verimsizliğini tekrar gözleriyle görerek reformları için ilk taslakları oluşturmaya başladı. İki yıl sonra Prens Friedrich Karl'ın özel hocası olarak Bonn Üniversitesi'nde ve Avrupa seyahatlerinde yanında bulundu. 1848'de Koblenz'deki VIII. Birlik personelinin başına atandı. O yılki karışıklıklar sırasında daha sonra kral ve imparator olacak Prens Wilhelm'in altında çalıştı. Baden'deki isyanın bastırılması sırasında enerjisi ve cesaretiyle ön plana çıktı ve hizmetlerinden dolayı 3. sınıf Kızıl Kartal nişanıyla ödüllendirildi. Prense bağlı olduğu dönemde kendisine orduyla ilgili taslaklarını sunma fırsatı buldu. 1850'de ordunun organizasyonel yapısı ve verimliliğindeki eksiklikler ortaya çıkarak Olomuts Antlaşması ile sonuçlandı. Aynı yıl içinde yarbay rütbesine yükselen Roon, bir yıl sonra da albay oldu.

Ordu reformu: “Sistem”[değiştir | kaynağı değiştir]

1856'da tümgeneral ve 1859'da korgeneral olan Roon, 1850'den beri çeşitli ve önemli görevlerde bulunmuştu. 1858'de naip olan Prens Wilhelm, 1859 yılında Roon'u ordunun yeniden düzenlenmesi üzerine rapor hazırlayan komisyona üye olarak atadı. Avusturya-Sardinya Savaşı sırasında bir tümenin taşınmasından sorumlu oldu. 1859 sonunda, orduda kıdemli korgeneralken, Eduard von Bonin'den sonraki savaş bakanı oldu. İki yıl sonra 1861'de bahriye bakanlığı da kendisine bağlandı.

Edwin von Manteuffel ve Prusya'nın yeni ordu komutanı Helmuth von Moltke tarafından desteklenen Roon, Scharnhorst'un sistemini Prusya'nın değişen şartlarına uyarlamak için çalışmalara başladı. Bu desteği alabilmek için üç yıl içinde ordu hizmetinde genel bir iyileşme taahhüt etti ve 1813 Bağımsızlık Savaşı'ndaki payı hala milliyetçi destanlarda söylenegelen yedek ordunun (Landwehr) rolünü azaltarak yeni alaylar oluşturacağını söyledi. Roon'un tekliflerine, askerî bütçenin meclis kontrolüne girmesini isteyen İlerici Parti (liberaller) egemenliğindeki Prusya Landtagı şiddetle karşı çıktı. Roon'un sonuca ulaşması yıllarca süren siyasi kavgalar ve yeni Başbakan Otto von Bismarck ile Moltke'nin güçlü destekleri sayesinde gerçekleşebildi.

Roon, ortada, Bismarck (solda) ve Moltke (sağda). 1860'larda Prusya'nın üç lideri.

Ulusal kahraman[değiştir | kaynağı değiştir]

1864'te İkinci Schleswig Savaşı'nın başarısı sonrası Roon, ülkedeki en çok nefret edilen kişiyken popüler birisine dönüştü.

Avusturya-Prusya Savaşı'nın başlangıcında Roon piyade generalleğine yükseldi. Königgrätz'da kazanılan önemli zaferde Moltke'nin emrindeydi. Viyana yolunda Nikolsburg'da Kara Kartal Nişanı aldı. Roon'un ordu sistemi 1866 sonrası tüm Kuzey Almanya Konfederasyonu'nda uygulandı. Daha sonraki yıllarda da bu sistem Kıta Avrupası'ndaki diğer ordularda kullanıldı.

1870-71 Fransa-Prusya Savaşı sırasında Roon kral Wilhelm'in emrindeydi. Savaş Prusya için büyük bir zaferle sonuçlandı ve Roon'un katkıları yadsınamazdı. 19 Ocak 1871'de, Moltke'den hemen sonra, Graf (kont) unvanı aldı. Ocak 1873'te Bismarck sonrası başbakan oldu. Bismarck bu dönemde şansölyeliğini sürdürürken, Roon sağlık sorunları sebebiyle aynı yıl emekli oldu ve görevini tekrar Bismarck'a devretti. 1 Ocak 1873'te mareşal rütbesine yükseltildi.

Roon, 23 Şubat 1879'da Berlin'de öldü.

Anısına yapılanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1906 yılında tamamlanan zırhlı kruvazör SMS Roon, Albrecht von Roon'ın anısına bu adı almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Eduard von Bonin
Prusya Savaş Bakanı
1859–1873
Sonra gelen:
Georg von Kameke
Önce gelen:
Prens Bismarck
Prusya Başbakanı
1873
Sonra gelen:
Prens Bismarck

Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Nedir? :Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? ile ilgili Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Ne Demektir? Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Açıklaması Nedir? Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Cevabı Nedir? Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Açıklaması? :Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Gerçek mi? :Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? ile ilgili Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Hakkında? :Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? ile ilgili Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Albrecht von Roon nedir?, Albrecht von Roon anlamı nedir?, Albrecht von Roon ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Amedeo Avogadro, Metro sistemleri listesi, Hemorajik, Beaworthy, Mustafa Kemal Erkovan, Dorsten, Edward James Roye, Gaiety Theatre, 3 Aralık, 1905 Devrimi, Valentine, Nebraska, Toprak Askerler, Charles Despiau, Naledi Pandor, LÉquipe, Qesarat, Nankin, Ekrem Günalp, La Grange Park, Illinois, Uğur Demirpehlivan, Gwangju, Rotuma, Teabagging, İngiliz hukuku, Tayfun Türkmen, Kodein, İMKB, Kanberra, İzak Rabin suikastı, Chase Status, Diriliş Bayramı, Layton Williams, Meral Uğurlu, IAAF Dünya Kupası, Sandakan, Falun, Alan Clark, Silent Hill, Chetwode, Taş alet, Aula Palatina, Amatzya, Mimar Kemalettin, Kümes hayvanı, NGC 921, 2004 Afrika Uluslar Kupası, San Vitaliano, Han Çinliler, Jill Taley, Siem Reap, 1964, Doğu Asya, Pearl Jam, Rattus lutreolus, Destek ve hareket sistemi, Ermeni Katolik, Daurlar, Guido Casaretto, Number Ones (Janet Jackson albümü), Xiamen, Catwick, NGC 2181, Traugott Herr, Serçe parmak, Hacıveliler, Ayvalık, Messier 36, Deksippos, Kadın Kokusu (film, 1992), Aynular, Sean Boswell, Sakarya Deltası, Takuya Iwanami, Castrillón, Cemal Menad, 1983 Copa América, Halk Temsilcileri Meclisi, Amasya (kıta), Mehtap Bayrı, Mehtap Bayri, Duarte Mendes, Housan, Haris Silajdžić, 1061, H. H. ter Balkt, Yusuf Alper, Demedi Deme, Semyon Budyonni, Patrikios, Borgo Val di Taro, Saint Anne Sandy Point, Tainan, Osmanlı İmparatorluğu kapitülasyonları, Victor Vitolo, Gianluca Grignani, U Thant, Sera Gölü, Asya Kalkınma Bankası, Beykent Eğitim Kurumları, Otomobil yarışı, Alt sınıf,
Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?, Filtresiz Nedir?, Zom İsminin Anlamı Nedir?, İbrahim Kaan Kimdir?, Filtreli Nedir?, Hasan Ataman Kimdir?, Ziyasız İsminin Anlamı Nedir?, Filozofik Nedir?, Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?,