Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir?

Ötüken Türkçe Sözlük Nedir?

Ötüken Türkçe Sözlük Nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük Nerededir?, Ötüken Türkçe Sözlük Hakkında Bilgi?, Ötüken Türkçe Sözlük Analizi? Ötüken Türkçe Sözlük ilgili Ötüken Türkçe Sözlük ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ötüken Türkçe Sözlük ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Ötüken Türkçe Sözlük Ne Anlama Gelir Ötüken Türkçe Sözlük Anlamı Ötüken Türkçe Sözlük Nedir Ötüken Türkçe Sözlük Ne Anlam Taşır Ötüken Türkçe Sözlük Neye İşarettir Ötüken Türkçe Sözlük Tabiri Ötüken Türkçe Sözlük Yorumu 

Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesi

Lütfen Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Ötüken Türkçe Sözlük İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı? Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demek? ,Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demektir? Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demektir? Ötüken Türkçe Sözlük Analizi? , Ötüken Türkçe Sözlük Anlamı Nedir?,Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demektir? , Ötüken Türkçe Sözlük Açıklaması Nedir? ,Ötüken Türkçe Sözlük Cevabı Nedir?,Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı?,Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Ötüken Türkçe Sözlük

Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı Nedir? Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Ötüken Türkçe Sözlük - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Ötüken Türkçe Sözlük - Oranlamak Ötüken Türkçe Sözlük - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Ötüken Türkçe Sözlük - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Ötüken Türkçe Sözlük - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Ötüken Türkçe Sözlük - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Ötüken Türkçe Sözlük

Ötüken Türkçe Sözlük Nedir? Ötüken Türkçe Sözlük Ne demek? , Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı? Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demek? Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demektir? ,Ötüken Türkçe Sözlük Analizi? Ötüken Türkçe Sözlük Anlamı Nedir? Ötüken Türkçe Sözlük Ne Demektir?, Ötüken Türkçe Sözlük Açıklaması Nedir? , Ötüken Türkçe Sözlük Cevabı Nedir? , Ötüken Türkçe Sözlük Kelimesinin Anlamı?


Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir?

Ötüken Türkçe Sözlük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ötüken Türkçe Sözlük
Ötüken Türkçe Sözlük 5 cilt.jpg
Yazar Yaşar Çağbayır
Tür Sözlük
Yayım 2007
Yayımcı Ötüken Neşriyat
ISBN 978-975-437-623-4

Ötüken Türkçe Sözlük, emekli öğretmen ve araştırmacı yazar Yaşar Çağbayır tarafından kaleme alınmış bir sözlüktür.

Türk diline ait 246.000 sözcük içeren[1] sözlük, sözcük sayısı en çok olan sözlük olma özelliğiyle olduğu kadar içeriğinde yer alan Osmanlıca dizin'le de Türkiye'de bir ilktir. 38 yıllık çalışmayla hazırlanan Ötüken Türkçe Sözlük, 5 ciltten ve 5.744 sayfadan oluşmaktadır.[2] Ötüken Türkçe Sözlük, Türkiye ve dünyada Türk dili üzerine yazılmış “Atabetü'l Hakayık” tan çağdaş edebî metinlere kadar yaklaşık 1700 eserin incelenmesiyle hazırlandı.[3] Ötüken Neşriyat A.Ş tarafından basımı gerçekleştirilen sözlük, Türkçeyi doğru ve etkin kullanmak isteyen ve metin çalışmaları yapan herkes için kaynak eser niteliğindedir. Göktürk, Eski Uygur, Hakaniye, Oğuz, Eski Anadolu, Osmanlı, Çağdaş Türkiye Türkçesi ile Anadolu, Rumeli, Kıbrıs, Kerkük Ağızları'nın yanı sıra sözlüğün beşinci cildinde 235 sayfadan oluşan Osmanlıca dizin de yer almaktadır. Osmanlıca alfabeye göre hazırlanan dizin sayesinde Ötüken Türkçe Sözlük'ün içerisinde bulunan Osmanlı imlâsıyla yazılı yaklaşık 55 bin kelimenin farklı okunuş ve anlamları da bulunmaktadır. Sözlük kullanıcılarının bilgiye daha kolay ve çabuk ulaşabileceği şekilde hazırlanan Ötüken Türkçe Sözlük'te; sözcüklerin doğru okunabilmesi için gerekli işaretlemelerle, sözcüğün hangi kaynaktan alındığını belirten parantez içi açıklamalar da yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "En kapsamlı Türkçe Sözlük". Haberturk.com. 30 Mayıs 2007. 9 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 
  2. ^ "Türk gibi Türkçe konuşmak için". Haber7.com. 14 Haziran 2007. 9 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 
  3. ^ "39 Yılda Hazırlanan, Türkçenin En Kapsamlı Sözlüğü Ötüken Türkçe Sözlük". Sabah. 4 Haziran 2007. 9 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Nedir? :Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? ile ilgili Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Ne Demektir? Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Açıklaması Nedir? Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Cevabı Nedir? Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Açıklaması? :Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Gerçek mi? :Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? ile ilgili Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Hakkında? :Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? ile ilgili Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? burada bulabilirsiniz. Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Ötüken Türkçe Sözlük nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük anlamı nedir?, Ötüken Türkçe Sözlük ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Gilcrux, Metallica, Karlskrona, Atalya, Rusya Ulusal Kütüphanesi, IV. Béla, Gustav Wiederkehr, Aedular, Mozambik Kurtuluş Cephesi, Nahl Taki, Sevici, Sodyum, Solanum capillipes, Yağmurdan Önce, Neeraj Vora, Chrysocyon brachyurus, Music From Before The Storm, Roman Sharonov, Türkiye Türklerindir, Ortalama yaşam süresi, Metin Kaygalak, Napoleon III, Michal Kadlec, Kodomo, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Lucas Bernardi, Cici Gelin, Mimi Rogers, Neumark, James Woods, Gıyaseddin Balaban, Petit Palais, Nagpur, Benjamin Boulenger, NGC 6829, Belge yönetimi, NTV Spor Smart HD, Liz Cambage, Wilson Kipsang Kiprotich, Monaeses, Erik Everhard, Modriç, Çöçek (şehir), Radyolojik silah, Desulforudis audaxviator, Michael Stuart Brown, Milla Yovoviç, Vizontele, Höchberg, Aksesuar pankreas kanalı, Ergenekon Soruşturması, Damlar, Başiskele, Kakhovka Baraj Gölü, Microsoft hizmetleri, Charlize Theron, Mikel Balenziaga, Jetisu FK, Hava tahmini, Miladi takvim, Ufuk Akyol, Marshall Allman, Intel International Science and Engineering Fair, Al Neri, Minas Avetisyan, Natasha Henstridge, Gyoji Matsumoto, Muhammira, Matein, Mihail Fradkov, China Unicom, İzzeddin Unahi, Casandrino, Demogenes, İsmail Bilen (1961 doğumlu siyasetçi), Asbest (şehir), Mor Yakup Manastırı, Belpınar, Geyve, 2011 Nahçıvan ara genel seçimi, Kova (takımyıldız), Kalmukya bayrağı, Ankara Çevre Yolu, Dünyanın En Güçlü 100 Kadını, Carlos Carrera, Michel Delebarre, Douglas Vieira, Stanislav Šesták, Lord Palmerston, Navarin Olayı, Bilsak, Bilgisayar soğutma, Mornico al Serio, Goauld karakterleri listesi, Balıkesir Üniversitesi, Piatt County, Illinois, Corynebacterium, Ivan Petrovich Pavlov, Yiğityolu, Karayazı, Norwich City FC, Cebelitarık sterlini, sarmal galaksiler listesi,
Akın Kanat Kimdir?, Tutam İsminin Anlamı Nedir?, Sağgörülü İsminin Anlamı Nedir?, Out İsminin Anlamı Nedir?, Magmasal İsminin Anlamı Nedir?, Zidan Sertdemir Kimdir?, Tuba Demir Kimdir?, Dış politika, Şevval Çayır Kimdir?, Azavad bayrağı Anlamı Nedir, Azavad bayrağı Nasıl Oluştu, Azavad bayrağı Tarihi, Azavad bayrağı Renkleri, Azavad bayrağı Tasarımı, 46. Türkiye Hükûmeti, Su Burcu Yazgı Coşkun Kimdir?, Aylin Vatankoş Kimdir?, Semih Kılıçsoy Kimdir?, Alphan Manas Kimdir?, Çuvaş İsminin Anlamı Nedir?, Roksana Węgiel Kimdir?, Avcar İsminin Anlamı Nedir?, Roger Fernandes Kimdir?, Osman Karaaslan Kimdir?, Kızılca İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Ali Özbaskıcı Kimdir?, Mathys Tel Kimdir?, Lydian Nadhaswaram Kimdir?, Leonor de Borbón Kimdir?, Kenan Yıldız Kimdir?, Kang Yeseo Kimdir?, Öngörülü Nedir?, Izan Almansa Kimdir?, Kalan İsminin Anlamı Nedir?, IShowSpeed Kimdir?, Emre Topçu Kimdir?, Girişken İsminin Anlamı Nedir?, Emre Tezgel Kimdir?, 45. Türkiye Hükûmeti, Efe Sarıkaya Kimdir?, Dilay Özdemir Kimdir?, Désiré Doué Kimdir?, Beknaz Almazbekov Kimdir?, Bedirhan Çetin Kimdir?, Alper Efe Pazar Kimdir?, Alisa İsbir Kimdir?, Zeynep Taşkın Kimdir?, Yasin Özcan Kimdir?, Yağız Aksu Kimdir?, Tufan Bilen Kimdir?, Xochitl Gomez Kimdir?, Warren Zaïre-Emery Kimdir?, Victor Vernicos Kimdir?, 44. Türkiye Hükûmeti, Priah Ferguson Kimdir?, Lana Pudar Kimdir?, Aylin Tunceli Kimdir?, Avare İsminin Anlamı Nedir?, Kamila Valiyeva Kimdir?, İsak Vural Kimdir?, Endrick Felipe Kimdir?, Üçüncü Hükûmet, Alphan Eşeli Kimdir?, Akın İpek Kimdir?, Andrea Kimi Antonelli Kimdir?, Muhammed Abdullah Özer Kimdir?, Yağız Kılınç Kimdir?, Viki Gabor Kimdir?, Sofía de Borbón Kimdir?, Scarlett Estevez Kimdir?, Naomi Traa Kimdir?, 43. Türkiye Hükûmeti, Melody (Brezilyalı şarkıcı) Kimdir?, Maléna (şarkıcı) Kimdir?, Turus İsminin Anlamı Nedir?, Sağ Eğilimli İsminin Anlamı Nedir?, James Mountbatten-Windsor Kimdir?, Çuvalsız İsminin Anlamı Nedir?, Otuzuncu İsminin Anlamı Nedir?, Magbut İsminin Anlamı Nedir?, Isabella (Danimarka prensesi) Kimdir?, Kızıl İblis İsminin Anlamı Nedir?, Heo Jung-eun Kimdir?, Hatice (Fas prensesi) Kimdir?, Çağan Efe Ak Kimdir?, Sky Brown Kimdir?, Sara James Kimdir?, Saman Gibi Nedir?, Pınar Sislituna Kimdir?, Kalabalıkça İsminin Anlamı Nedir?, Girişimsel İsminin Anlamı Nedir?, Tanya Mejentseva Kimdir?, Dakikalık Nedir?, 42. Türkiye Hükûmeti, Yağız Kaan Erdoğmuş Kimdir?, Soleá Kimdir?, Avara İsminin Anlamı Nedir?, Kullanıcı:Mustafa6128/madde adı Kimdir?, Aylin Tezel Kimdir?, Blue Ivy Carter Kimdir?, George (Galler prensi) Kimdir?, Prenses Gabriella, Carladès Kontesi Kimdir?, Charlotte (2015 doğumlu Galler prensesi) Kimdir?, Azra Aksu Kimdir?,