Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Nedir?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Nerededir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hakkında Bilgi?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Analizi? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ilgili Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Anlama Gelir Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anlamı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Nedir Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Anlam Taşır Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Neye İşarettir Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tabiri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yorumu 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesi

Lütfen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demek? ,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demektir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demektir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Analizi? , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anlamı Nedir?,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demektir? , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Açıklaması Nedir? ,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Cevabı Nedir?,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı?,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı Nedir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Nedir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne demek? , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demek? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demektir? ,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Analizi? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anlamı Nedir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ne Demektir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Açıklaması Nedir? , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Cevabı Nedir? , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kelimesinin Anlamı?


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Harita
SloganEğitimde ve bilimde hep birlikte daha ileri
Kuruluş1992
Eğitim dil(ler)iTürkçe,İngilizce,Japonca
BağlılıkYükseköğretim Kurulu
RektörProf. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu[1]
Akademik personel750 (idari)
1921 (akademik)
Öğrenciler48.772
Kayıtlı13.602 (önlisans)
Lisans öğrencileri30.073
Lisansüstü öğrencileri3.763
Mezunlar112.079
Üniversite yayınları1804
Akademik birimler18 fakülte
4 enstitü
3 yüksekokul
13 meslek yüksekokulu
42 araştırma ve uygulama merkezi
KonumÇanakkale, Türkiye
Web sitesiwww.comu.edu.tr
Üniversite Kampüs girişi
Üniversitenin kütüphanesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Türkiye'nin Çanakkale ilinde yer alan devlet üniversitesidir. SCIMAGO 2012 yıllık raporunda dünyanın en iyi 1500 üniversitesinden biri olarak listelenmiştir.[2] Üniversite, 2013 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye'nin En Girişimci Üniversiteleri Listesi'nde yer almıştır.[3] ÇOMÜ, Uluslararası Üniversiteler Birliği'nin, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin, ADIM Üniversiteler Konsersiyumu[4]'nun ve Trakya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir.[5] Üniversitenin logosunda, Türk Bayrağı üzerinde Çanakkale Şehitleri Anıtı bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Temmuz 1992 tarihinde, 3837 sayılı kanunla kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1992-93 Eğitim-Öğretim yılında Trakya Üniversitesi'nden devredilen Çanakkale Eğitim Fakültesi, Çanakkale Meslek Yüksekokulu ve Biga Meslek Yüksekokulu ile öğretime başlamıştır.

1993-94 Eğitim-Öğretim yılında Fen Edebiyat Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1994-95 Eğitim-Öğretim yılında Biga İ.İ.B. Fakültesi, Ayvacık, Bayramiç Meslek Yüksekokulu), Çan, Ezine, Gelibolu ve Yenice Meslek Yüksekokulları ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1995-96 Eğitim-Öğretim yılında Ziraat, Su Ürünleri, İlahiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri, 1996-97 Eğitim-Öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu, 1998-99 Eğitim Öğretim yılında Gökçeada Meslek Yüksekokulu 2000-01 Eğitim Öğretim yılında da Lapseki Meslek Yüksekokulu açılarak öğretime başlamışlardır.

Ayrıca 1997 yılında kurulan ve ilk öğrencilerini 2000-01 Eğitim-Öğretim yılında alan Güzel Sanatlar Fakültesi ve 7 Ağustos 2000 tarihli resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kuruluşunun yasal sürecini tamamlayan Tıp Fakültesi, 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla açılan İletişim Fakültesi ve Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 2012'de açılan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Çanakkale merkezde açılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile 2013'te kurulan Çanakkale Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile 18 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 4 Yüksekokul, 1 Enstitü ile beraber toplam 46 akademik birim ve 41 araştırma merkezine sahiptir.

Üniversitenin kısaltması ÇOMÜ'dür. 2021 yılı itibarıyla 1.936 akademik personeli ve 48.487 öğrencisi vardır.

Akademik sıralama[değiştir | kaynağı değiştir]

Ranking Web of World Universities sıralamasına göre dünyanın ilk 750 üniversitesinden biridir (2012). SCIMAGO'ya göre ise 1947. sırada yer almaktadır.[6] URAP 2012 listesinde ise 1331. sıradadır.[7]

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), 803 basamak birden yükselerek dünyanın ilk bin üniversitesi arasına girmeyi başardı. Listenin zirvesinde ABD üniversiteleri yer alıyor.

Üniversitelerin internet performansları üzerinden değerlendirildiği "4ICA Web Ranking" adlı dünya üniversiteler sıralaması 2013 yılında ÇOMÜ’yü dünyanın en iyi 959. üniversitesi olarak belirledi. Sıralamada 11. olan ÇOMÜ'yü 10 Türk üniversitesi geçmeyi başarırken Anadolu Üniversitesi 151., ODTÜ 289., Boğaziçi 385. oldu. “4 International Colleges&Universities” olarak da bilinen rayting kurumu, 200’den fazla ülkede 11 binden fazla üniversitenin internet üzerindeki performansına göre değerlendirmeler yapıyor.[8]

Fen-Edebiyat Fakültesi

Türkiye'de ÖSYS sonuçlarına göre üniversitenin pek çok bölümü en üst ilk 20 arasında yer almaktadır. Bazı bölümleri ilk 3'te yer almıştır. (Japonca Öğretmenliği gibi). ÖSYS sonuçlarına göre ilk 1000 öğrenci arasından 21 tanesi ÇOMÜ'ye yerleşmiştir. 2013 yılında 85 lise birincisi ÇOMÜ'yü yerleşmiştir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın değerlendirmelerine göre ÇOMÜ Türkiye'nin en girişimci ilk 50 üniversitesinden biridir.

Üniversite akademisyenlerinin her yıl bağımsız saygın ve indeksli dergilerde 300'ün üzerinde makalesi yayınlanmaktadır.

Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lisansüstü Eğitim Enstitüsü[12]

Yüksek Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • Gökçeada Uygulamalı bilimler Yüksekokulu
 • Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (Merkez)
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Devlet Konservatuvarı
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırma ve Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Araştırma ve Uygulama Hastanesi
 • Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Astrofizik Araştırma Merkezi - Ulupınar Gözlem Evi
 • Bilim ve Teknoloji Uygulama Merkezi
 • Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Çanakkale Seramikleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Deney Hayvanları Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Enerji Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kaz Dağı Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İbrahim Bodur Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Nanobilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sürekli Eğitim Merkezi
 • Süt ve Süt Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Stratejik Araştırmalar Merkezi
 • Türkiye-Avustralya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Türk Değerlerini Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Yabancı Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
ÇOMÜ Stratejik Araştırmalar Merkezi

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

 • ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi: 160 yatak kapasitesine sahiptir. Günlük 1.200-1.500 poliklinik hizmeti vermektedir.
 • ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi: 7 ayrı teleskoptan oluşmaktadır. Türkiye'nin en büyük teleskopu da bunlardan biridir.
 • ÇOMÜ Kütüphanesi: 2013 Mart ayı itibarıyla 360.000'den fazla basılı kitap koleksiyonu bulunmaktadır. 7/24 açıktır. Güney ve Batı Marmara'nın en büyük kütüphanesidir. 200.000 civarında e-kitap da koleksiyonlarında yer almaktadır.
 • ÇOMÜ Kampüs FM: Üniversiteye bağlı uygulama, araştırma ve eğitim radyosudur.

Personel ve Öğrenci Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2012-2013 eğitim öğretim yılı başlangıç öğrenci sayısı 37.500 idi. Bu öğrencilerin 3.400'den fazlası yüksek lisans (master) ve doktora öğrencisidir. Yaklaşık 10.000 öğrenci meslek yüksekokullarında eğitim görmektedir. ÇOMÜ öğrencilerinin 400 kadarı 44 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerdir. Üniversitenin bu öğrenciler için Türkçe öğretimi veren TÖMER birimi de mevcuttur.

Akademik personel sayısı 1.936'dır. Toplam personel sayısı ise 3.000'i bulmaktadır.

ÇOMÜ öğrenci sayısında son yıllarda radikal bir artış yaşanmıştır. 1992 yılında 2,378 öğrenci ile kurulan ÇOMÜ, 1993'te 75 öğrencilik artışla 2,475 öğrenciye ulaşmıştır. 1994-95 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 3,442'ye, 1995-96'da 5,564'e, 1996'da 6,492'ye, 1997'de 8,207'ye, 1998'de 9,368'e, 1999'da ise 10,359'a yükselmiştir.

2010-2011 eğitim öğretim yılında 11,405 öğrenciye ulaşan ÇOMÜ'de öğrenci sayısı 2001'de 12,440'a, 2002'de 13,902'ye çıkmıştır. 2006 yılında öğrenci sayısı 20 bin barajını aşarak 20,337'ye ulaşmıştır. 2007'de öğrenci sayısı 21,686'ya, 2008'de 23,366'ya, 2009'da 25,138'e, 2010'da 27 bine yükselmiştir. 2011 yılında öğrenci sayısı 4,088 artarak 31,107'e, 2012'de ise 6,607 artarak 37,500'e çıkmıştır.

Öğrenci Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

2022 yılı bahar döneminde Rektörlüğe bağlı Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yayınlanmış olan listeye göre ÇOMÜ'de aktif olarak 137 öğrenci topluluğu bulunmaktadır.[13]

 • Afetlere Hazırlık Topluluğu
 • Aikido Topluluğu
 • Animasyon ve Oyun Tasarımı Topluluğu
 • Arapça Topluluğu
 • Arkeoloji Topluluğu
 • Atatürkçü Düşünce Topluluğu
 • Ay Yıldız Gençlik Topluluğu
 • Batı Dilleri ve Kültür Çalışmaları Topluluğu
 • Beyaz Perde Topluluğu
 • Bilgi ve Değerler Topluluğu
 • Bilgisayar ve Teknoloji Topluluğu
 • Bisiklet Topluluğu
 • Biyoteknoloji Gen Bilimleri Topluluğu
 • Bilim Kurgu ve Fantastik Edebiyat Topluluğu
 • Bilim Topluluğu
 • Biyo-Bilim Topluluğu
 • Boks Topluluğu
 • Calistenics ve Street Workout Topluluğu
 • Capoeira Topluluğu
 • Çağdaş Yaşam Topluluğu
 • Çağdaş Düşünce ve Liderlik Topluluğu
 • Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu
 • Çevre Topluluğu
 • Dağcılık Topluluğu
 • Damla Topluluğu
 • Developer Student Club ÇOMÜ Topluluğu
 • Dijital Oyun Sanatları Topluluğu
 • Diplomasi ve Küresel Araştırmalar Topluluğu
 • Doğa Sporları Topluluğu
 • Doğu Batı Topluluğu
 • Eğlenceli Projeler Topluluğu
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Topluluğu
 • Erasmus Topluluğu
 • Erken Çocukluk Eğitimi Topluluğu
 • Elektronik Sporlar Topluluğu
 • Fizik ve Astronomi Topluluğu
 • Fotoğraf Topluluğu
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları Topluluğu
 • Genç Liderler Topluluğu
 • Genç KADEM Topluluğu
 • Genç Kızılay Topluluğu
 • Genç Tema Topluluğu
 • Genç Vizyon Kültür Edebiyat Topluluğu
 • Genç Yeşilay Topluluğu
 • Girişimcilik ve Vizyoner Liderlik Topluluğu
 • Gıda Topluluğu
 • Geleneksel Türk Sporları ve Halk Dansları Topluluğu
 • Güzel Sanatlar Mezunları İletişim ve Etkinlik Topluluğu
 • Gösteri Sanatları Topluluğu
 • Harita Mühendisliği Topluluğu
 • Havacılık Topluluğu
 • İlk Nefes Topluluğu
 • İlahiyat Mesleki Eğitim Topluluğu
 • İsar İnsani Hareket Topluluğu
 • İslam Medeniyeti Topluluğu
 • İş Kulübü Topluluğu
 • Kavramsal Sanat Topluluğu
 • Kadın Girişimciler Topluluğu
 • Kadraj Topluluğu
 • Kalite ve Akreditasyon Topluluğu
 • Kariyer ve İnovasyon Topluluğu
 • Kuş Gözlem Topluluğu
 • Kritik ve Analitik Düşünce Topluluğu
 • Kültür ve Edebiyat Topluluğu
 • Kültürel Etkinlik ve Tarih Topluluğu
 • Lösev Topluluğu
 • Matematik Topluluğu
 • Mutlu Patiler Topluluğu
 • Müzik Performans Topluluğu
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik Topluluğu
 • Ombudsmanlık Topluluğu
 • Otomobil Sporları Topluluğu
 • Oryantiring Topluluğu
 • Osmanlı Kültür ve Medeniyeti Topluluğu
 • Özügürler Topluluğu
 • Peyzaj Topluluğu
 • Polifonik Korolar Topluluğu
 • Pratik Gelişim ve Tıbbi Entegrasyon Topluluğu
 • Psikoloji Topluluğu
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu
 • Pusula Topluluğu
 • Route 17 Topluluğu
 • Rüzgâr Sörfü Topluluğu
 • Sanat Tarihi Topluluğu
 • Satranç Topluluğu
 • Self Defence Topluluğu
 • Seramik ve Cam Topluluğu
 • Sinema ve Medya Topluluğu
 • Siyasal Ekonomi Topluluğu
 • Sosyoloji Topluluğu
 • Sosyal Sorumluluk Topluluğu
 • Spor ve İzcilik Topluluğu
 • Spor Bilimleri Topluluğu
 • Sualtı Topluluğu
 • Sualtı Sporları Topluluğu
 • Suffe Kültür ve İlim Topluluğu
 • Tarih Topluluğu
 • Tasavvuf Topluluğu
 • Teknolojik Girişimler Topluluğu
 • Tekno Gıda Topluluğu
 • Tiyatro Topluluğu
 • Toplum Gönüllüleri Topluluğu
 • Toplum ve Kültür Araştırmaları Topluluğu
 • Turizm Topluluğu
 • Turkmsıc Topluluğu
 • Türk-Balkan Topluluğu
 • Türk – Japon Dostluk Topluluğu
 • Türk Kültürü Topluluğu
 • Uluslararası Öğrenci Topluluğu
 • Yabancı Dilde İletişim Topluluğu
 • Yapı Topluluğu
 • Yelken Topluluğu
 • Yeni Nesil Öğrenci Topluluğu
 • Yerel Yönetimler ve Üniversite Etkileşim Topluluğu
 • 57. Alay Topluluğu
 • Araştırma ve Geliştirme Topluluğu
 • Bankacılık ve Finans Topluluğu
 • Biga Değerleri Topluluğu
 • Bakış Açısı ve Koordinasyon Topluluğu
 • Çağdaş Adımlar Topluluğu
 • Ekonometri Topluluğu
 • İktisat Topluluğu
 • İşletme Topluluğu
 • Maliye Topluluğu
 • Perde Arkası Tiyatro Topluluğu
 • Siyasal İlişkiler Topluluğu
 • Sosyal Dayanışma ve Ekonomik Araştırmalar Topluluğu
 • Uluslararası İlişkiler Topluluğu
 • Uluslararası Lojistik Topluluğu
 • Umut Işığı Topluluğu
 • Yatırım Kulübü Topluluğu
 • Ayvacık Öğrenci Topluluğu
 • Çan İş Sağlığı ve Güvenliği Topluluğu
 • Çan Onsekiz Mart Lojistik Topluluğu
 • Lapseki Öğrenci Topluluğu
 • Gelibolu Kültür Sanat Topluluğu
 • Gökçeada Öğrenci Topluluğu

Akademik Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

ÇOMÜ öğretim üyeleri ulusal ve uluslararası çok sayıda bilimsel yayında eserlerini yayınlamaktadırlar. Ayrıca üniversitenin yayınlamakta olduğu Yönetim Bilimleri Dergisi (Journal of Administrative Sciences) de tanınmış bilimsel hakemli dergilerdendir. Dergi 2012 yılı itibarıyla 11. cildini yayınlamaktadır. Üniversite ayrıca Girişimcilik ve Kalkınma adlı 6 ayda bir çıkan akademik bir süreli yayın da yayımlamaktadır.

Yönetim Bilimleri Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılda 2 kez yayınlanır. Başta uluslararası ilişkiler, işletme, kamu yönetimi, maliye, iş hukuku, uluslararası hukuk, iktisat ve çalışma ekonomisi olmak üzere sosyal bilimlerin çeşitli alanlarından Türkçe ve İngilizce makaleler ve kitap tahlilleri yayınlar. Yönetim merkezi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'dir. Dergi 16 ayrı bağımsız ve bilimsel uluslararası indeks tarafından taranmaktadır.

Girişimcilik Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılda 2 kez yayınlanan hakemli, bilimsel dergi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://www.milliyet.com.tr/egitim/13-universiteye-yeni-rektor-atandi-6958503 6 Haziran 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. [yalın URL]
 2. ^ SCIMAGO 2012 16 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., ek metin.
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2014. 
 4. ^ "ADIM Üniversiteleri". www.adim.org.tr. 15 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
 5. ^ "Trakya Üniversiteler Birliği". 15 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 16 Ocak 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2012. 
 7. ^ "URAP, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi". URAP, ODTÜ. 14 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
 8. ^ "ÇOMÜ Dünyadaki En İyi Bin Üniversite Arasına Girdi". cihan.com.tr. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. [ölü/kırık bağlantı]
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2020. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 8 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 15 Nisan 2020. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2020. 
 12. ^ "ÇOMÜ - Lisansüstü Eğitim Enstitüsü". lee.comu.edu.tr. 17 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
 13. ^ "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı". 18 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Nedir? :Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? ile ilgili Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Ne Demektir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Açıklaması Nedir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Cevabı Nedir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Açıklaması? :Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Gerçek mi? :Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? ile ilgili Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Hakkında? :Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? ile ilgili Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anlamı nedir?, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
İvmecilik, Kral Kaya Mezarları, NGC 5007, Ukrayna Millî Güvenlik ve Savunma Konseyi, NGC 5024, Nesnel, Kral Kızı Hamamı, Thales, İslam Bilimleri, Yunanistan Futbol Federasyonu, Kral Hüseyin, Balıkesir milletvekilleri listesi, 1201 Strenua, Gardner Dozois, Muvahhidler, Kral Sisowath, PFK Çerno More, Mustafa Dağıstanlı, İber Yarımadası, GNU Lesser General Public License, Kral Midas, Kral Fehd Stadyumu, Bor, Niğde, Costa Serina, Khodynka izdihamı, Kral Affetmez, Kral Abdullah Stadyumu, NGC 3556, Kotaku, Savaşçı Statüsünün Gözden Geçirilmesi Mahkemesi, NGC 4500, Somiedo, Gürsel, İskenderun, Kıla İyesi, NGC 5001, NGC 4144, NGC 5164, Haci Dimitr Stadyumu, Sony SmartWatch 3, Kraking, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, NGC 5256, İsa Kaykun, Krakatoa, Ukayliler, Um Kasr, Seyitler Tren İstasyonu, İnkaya, Sarıkamış, Superman (1978 film), Gangster, Malina Popivanova, Towcester, Krépin Diatta, Asarcıkcamili, Krásnohorská Mağarası, Kozyatağı, Kadıköy, Hatay Müzesi, Itsukushima Tapınağı, Kozmopolitan demokrasi, George H. W. Bush, Lengerli, Bafra, Kozmopolit, Demir Kapı, Kozmolojik sabit, Kalp masajı, Sakari Kuosmanen, 2002 UEFA Kupası Finali, NGC 5308, Tortora, NGC 5322, Kaveret, Kozmik toz, NGC 5473, Güneş sistemi, NGC 5477, NGC 5502, Ozan Güven, Kozmik ışın, NGC 5585, Ankara doğumlular listesi, Altkitap, Kozmik radyasyon, Ortak Seyahat Alanı, Kozluk, İzmit, Eric Reid, İngiltere kadın millî ragbi birliği takımı, Anime ve manga ile ilgili oyunlar listesi, Ebuhan, Sivas, Kozluca, Çorum, Magnetoterapi, Kozlu Barajı, X ışını, Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Kozkalesi, Altınözü, Gréta Salóme, Begonia hongkongensis, Kavram, Ermupoli, UGC 5497, Kozanspor FK,
Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Asiye Küçükyılmaz Kimdir?, Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?,