Alev Sururi

Alev Sururi

Alev Sururi Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Alev Sururi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Alev Sururi
Alev Sururi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Alev Sururi Kelimesinin Anlamı?
Alev Sururi Ne Demek?
Alev Sururi Ne Demektir?
Alev Sururi Analizi?
Alev Sururi
Alev Sururi Anlamı Nedir?
Alev Sururi Ne Demektir?
Alev Sururi Açıklaması Nedir?
Alev Sururi Cevabı Nedir?
Alev Sururi Kelimesinin Anlamı?
Alev Sururi Kelimesinin Anlamı Nedir?
Alev Sururi Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Alev Sururi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Alev Sururi (d. 5 Mayıs 1931; İstanbul, ö. 12 Ocak 2013; İstanbul), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Türk sinemasında iki yüzü aşkın sinema filminde ve televizyon dizilerinde rol aldı. Çılgın Yenge, Kaldırım Serçesi ve Halide isimli oyunlarındaki rolleri ile tanındı.

Yaşamı

1931 yılında doğdu. Oyunculuğa henüz 15 yaşında iken Muammer Karaca Tiyatrosu'nda başladı.[1] Beş yıl sonra İstanbul Tiyatrosu'nda görev almaya başladı. Tiyatronun kurucusu Ali Sururi ile evlendi ve kapanan kadar bu tiyatroda görev yaptı. Ayşe operetinde Zeki Müren ile birlikte sahne aldı. İstanbul Tiyatrosu'nun kapanmasından sonra eşi ile birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesine yerleşti.

Alzheimer ve parkinson tedavisi gören Sururi, 12 Ocak 2013'te İstanbul'daki Özel Avrasya Hastanesi'nde solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Cenazesi Bodrum'da toprağa verildi.[2]

Kaynakça

  1. ^ Erken, Nurdeniz. "Sahnede tanıştılar mezarda kavuştular". Sabah gazetesi, 14 Ocak 2013. 16 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2021. 
  2. ^ "Oyuncu Alev Sururi vefat etti". Milliyet gazetesi 13 Ocak 2013. 10 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2021.