Açelya Akkoyun

Açelya Akkoyun

Açelya Akkoyun Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Açelya Akkoyun Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Açelya Akkoyun
Açelya Akkoyun İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Açelya Akkoyun Kelimesinin Anlamı?
Açelya Akkoyun Ne Demek?
Açelya Akkoyun Ne Demektir?
Açelya Akkoyun Analizi?
Açelya Akkoyun
Açelya Akkoyun Anlamı Nedir?
Açelya Akkoyun Ne Demektir?
Açelya Akkoyun Açıklaması Nedir?
Açelya Akkoyun Cevabı Nedir?
Açelya Akkoyun Kelimesinin Anlamı?
Açelya Akkoyun Kelimesinin Anlamı Nedir?
Açelya Akkoyun Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Açelya Akkoyun Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Açelya Akkoyun, (d. 31 Aralık 1972, Adana), Türk tiyatro ve dizi film oyuncusudur.

31 Aralık 1972 tarihinde Adana’da doğdu. Fenerbahçe Lisesini ve MSGÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Konservatuvar yıllarında girdiği İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, altı yıl çeşitli oyunlarda rol aldı. Theope, Mösyö Butterfly, Kırmızı Pabuçlar, Hüner, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Palyaço Prens, Yavru Kimin, sanatçının oynadığı bazı oyunlardır.

Sanat yaşamı

1989’da Zülfü Livaneli ile birlikte adlı müzik klibinde, 1994'te ise Ayhan Baran’la birlikte Türkiye’nin ilk opera klibinde rol aldı. Akkoyun, aynı yıllar televizyon dizilerinde de oynamaya başladı. 1992’de , 1993'te , yine aynı yıl Suçlu Kim, 1995'te Mirasyediler, ve 1995'te Sessizlik adlı sinema filminde rol aldı. Akkoyun tiyatro, sinema ve dizi filmlerinin yanı sıra reklam filmlerinde de oynadı. Bunlardan bazıları: Pril, Luna, Akbank, İş Bankası ve Yeni Yüzyıl’dır.

1995 yılında 4x4 adlı yarışma programı ile sunuculuğa başlayan başarılı sanatçı, daha sonra 1998 Adana Film Festivali’ni ve 1999, 2000 Antalya Film Festivali Onur Ödülleri’ni sundu. 1994'te başladığı Mahallenin Muhtarları ve 1997’de başladığı Böyle Mi Olacaktı adlı dizilerde yer aldı. Çocuktan Al Haberi adlı yarışmanın sunuculuğunu yapan ve 2002 yapımı Ekmek Teknesi adlı dizide "Suzan" karakteri ile karşımıza çıkan Akkoyun, son olarak Doksanlar dizisiyle ekranlara geri dönmüştür. 1998 yılında tiyatro ve sinema sanatçısı Civan Canova ile evlenerek, 2004 yılında bu evlilikleri bitmiştir.